Vražda

• Česko Zločin (více)
TV spot 7
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Dánsko / Norsko / Švédsko / Německo, (2007–2012), 38 h 5 min (Minutáž: 54–58 min)

Tvůrci:

Søren Sveistrup

Hudba:

Frans Bak

Sofie Gråbøl, Lars Mikkelsen, Bjarne Henriksen, Ann Eleonora Jørgensen, Marie Askehave, Michael Moritzen, Søren Malling, Nicolaj Kopernikus, Bent Mejding (více)

Série(3) / Epizody(40)

Seriál se zabývá jediným případem vraždy. Dvacet dílů je rozloženo do dvaceti dnů vyšetřování. Studentka Nanna Birk Larsen je nalezena mrtvá v autě na dně řeky. Soudní pitva prokáže, že dívka byla před smrtí mučena a znásilněna. Vyšetřování se ujímá komisařka Sarah Lund. Měl to být její poslední den v kodaňské mordpartě. Má se stěhovat za přítelem do Švédska. Na oddělení je už její nástupce Jan Meyer. Lund však obětuje své soukromí, je odhodlána najít vraha. Pátrání přivádí vzájemnou antipatií trpící dvojici Lund-Meyer mimo jiné na kodaňskou radnici, kde je v plném proudu volební boj o post primátora. Protože podezření padá i na politiky z radnice, získává případ politickou dimenzi. Dalším okruhem podezřelých je rodina mrtvé dívky a zaměstnanci špeditérské firmy jejího otce. Vrah může být i mezi spolužáky a učiteli. (wero1000)

MyrnaAlec

Svetry, cigára, boj s nadřízenými, politika, absence make-upu, ponor do hlubin. Trochu Twin Peaks /zabitá studentka, každý díl je jeden den / , ale seversky vážné, poctivé. ()

Karda

Tak jsem se k tomu po letech konečně dokopal a nadšením tedy neoplývám .Nějak nechápu ten hype kolem neb kvalit např. BRONu to nedosahuje ni náhodou.A to na seveřany hodně trpím.Ale tohle bylo zbytečně natahovaný až za hranici únosnosti (tedy mojí).Kam se hrabe na Sagu s Martinem .Takže sorry,za 3*. ()

huzgi

Nesmírně sveřepý seriál. Severská atmosféra, výborný scénář a dokonalé herecké výkony. Marně hledám srovnání. ()

akashisko

Po pár dílech zatím nemůžu jinak než dát 5 hvězdiček. Syrová severská detektivka, dánština, Madsův brácha a napínák jak šráky! - po shlédnutí posledního dílu 4, moc překombinovaný a debilní konec.../ 2. série 5* ()

stone

Věta, která charakterizuje hlavní nedostatek první řady je : "případ znovu otevíráme...". Neustálé a vcelku zbytečné prodlužování zpočátku nevadilo, ale po desáté části začíná unavovat. Jinak seriál určitě patří k těm lepším. ()

kiros179

Velice příjemné překvapení! Z nějakého podivného důvodu jsem se k tomuto seriálu dostal až přes obrazovky ČT (za což jim dávám kredit). Sára Lund opravdu zajímavá postava - občas mě štvala, ale většinou jí fandíte. Kriminální zápletka není od začátku předvídatelná, snaží se vyvarovat nelogičnostem a vcelku úspěšně drží diváka u obrazovky po celou dobu (což je u první - 20ti dílné série, docela obdivuhodný výkon). Kdyby nebylo poněkud slabší druhé série, neměl bych moc co vytknout. 85% ()

Sharleen

Spolu s Mostom doteraz najlepší severský detektívny seriál. Inak mohli by ma kľudne zobrať aj do tímu..vraha som si tipla správne na prvý šup, aj keď ma behom vyšetrovania celkom slušne zmiatli. Po 1. sérii, ktorá mi netrvala ani týždeň, je to plných 5 hviezdičiek. Druhá séria u mňa o niečo slabšia, aj keď stále dosť vysoko a záverečný zvrat výborný. V tretej sérii je s nami opäť o pár rokov staršia Sarah Lund (Sofia Grabol jedným slovom vynikajúca), detektívka s výnimočným inštinktom a nezlomnou vôľou odhaliť páchateľa a pozadie zločinu. Napriek pretrvávajúcej absencii dialógu a odpovedania na otázky, o ktoré sa snaží celé jej okolie, však prejavuje viac emócií aj pochopenia voči ostatným. Trojka opäť veľmi vysoko prepracovaným príbehom a prepojením zločinu, biznisu a vysokej politky. Zo záveru sa ešte trochu spamätávam. ()

shedlo

Dáni ty kriminálky fakt umějí. Máte pravdu, noví a noví podezřelí, kteří se donekonečna objevovali (stejně jako další ohavné svetry) byli občas otravní až vyčerpávající. Těch odboček bylo tolik, že člověk začal podezřívat i detektiva. Nevím jak vám, ale mně byl vrah jasný snad od prvního záběru, ve kterém se objevil, obsadit někoho s podobným xichtem, to je pak celkem jednoduchá hádanka. Nicméně jinak byla tahle kriminálka plna zvratů a překvapení, tři roviny příběhu a žánru se krásně organicky propojovaly a vyústili v napínavý, značně unhappy konec. Dokonce i politicko-mocenské dohady na kodaňské radnici byly udělány napínavě a zábavně (velkou zásluhu na tom má Lars Mikkelsen, nevim, kdo je víc sexi, jestli on nebo bratr), a to většinou podobnou tématiku příliš nevyhledávám. Ostatními zmiňovaná temná atmosféra deštivé Kodaně a neustálého tlaku na detektivy ze strany rodiny a nadřízených skvěle dokreslila napětí příběhu. ()

sunjata

Dobrá detektivka vzniká v Evropě. Dexter je taky fajn, ale tohle působí opravdověji, uvěřitelněji, neotřeleji, civilněji, ... Příliš falešných stop mi zas tolik nevadilo, navzdory tolika dílům to pořád mělo grády a dokázalo to udržet napjatou pozornost. Některé momenty emocionálně nesmírně vypjaté. Finále velmi uspokojující. ()

prosty_divak

Motto: Pod svícnem je největší tma. Aneb a dále: jak už tu někdo naznačil, snad největší úskalí je u Zločinu jeho rozloha a z ní plynoucí zmatečnost, jež ústí do paranoidních misinterpretací. Skoro se zdá, že během natáčení nikoliv že by pomyslně docházelo k horečnému zatýkání štábu, korupčnímu dosazování nových scénáristů apod., nýbrž sám divák by musel vzít k ruce tužku, lupu a lulku, k nosu kokain a u každých detailů si psát poznámky, tj.: divák by se sám musel stát detektivem, ovšem nikoliv v mezích detektivního žánru, jak jsme z pohodlnosti zvyklí, nýbrž ad absurdum jako vyšetřovatel pronásledovaný stihomamem. Obávám se však, že toto slepouličné směřování nebylo od tvůrců Zločinu záměrné, a pokud přeci jen ano, tak pouze částečně: vymklo se jim to jaksi z rukou. Kdosi poznamenal, že ho ke Zločinu přivedl komentář Jana Čulíka v Britských listech. Pokud si vzpomínám dobře, tenkrát se tento za-každou-cenu-k-mainstreamu-antagonický žurnálista (a právem!) rozhořčoval nad tím, že Česká televize Zločin vysílala takřka o půlnoci, takže divácké spektrum bylo značně omezené. S tím by mohla souviset tematika celého seriálu, na niž Čulík pěl nekritické ódy (právem jen zčásti): korupce v politice, rasismus, třídní rozdíly, otázka kolektivní/personální spravedlnosti, vliv masmédií... Díky tomu všemu lze formální nedostatečnost Zločinu prominout: koneckonců u televizní zábavy jde především o společenskou roli díla, tj. zda má potenci ovlivňovat, rozvíjet kritické myšlení diváka. Zločin ji má a to nám i mně bohatě stačí. ()

hwnd

Úžasný, temný, propracovaný severský detektivní seriál. Nikdy byc nevěřil, že vydržím neepizodní dvacetidílnou detektivku. To bylo asi to jediné na škodu, nějakých 10/15 dílů by tomu slušelo víc, ušetřilo by se na zamotanosti. To ale nic nemění na tom, že je to opravdu skvěle odvedené řemeslo. ()

CrazymanM

Konečně jsem se dostal k tomuhle dílku a musím říct,že je to opravdu dobré!Most se mi asi líbil víc,ale nerad bych to srovnával,jen mě trošku lezli na nervy,jak hned skočili po každé nové stopě,aniž by ji lépe prověřili,ale co já vím,jak pracuje tamní policie?Herecké obsazení velmi sympatické,pár známých tváří,spousta nových(myslím jako pro mě),už jsem zvědavý na další řady!Druhá i třetí řada jsou stále velmi dobré,i když kvalita občas malinko kolísá,ale jako celek u mě stál za ty 4 hvězdy,moc dobré!!! ()

wocicko

Pro Jižní Tlapu... Most je mladší, než Zločin a jen tak pro zajímavost, je spíš Dánský, než Švédský... Takže dřív myslet, než dělat závěry s vykřičníky, trochu to vrhá stín na úsudek komentujícího. ()

Luckyboy

Je to dobré, obzvlášť na to, že se to natočilo před více jak 10 lety. Komplexnost kriminálky je srovnatelná s The Wire, ale i když by se odhlédlo od jiného prostředí "spořádaného" Dánska. K The Wire tomu ale chybí mnohem větší propracovanost a hlavně ucelenost děje, který se točí ve spirále, která ale po druhém otočení dělá člověku spíš nedobře. Bohužel. Zvratů a různých pachatelů bylo už moc a tak lze sice říct, že jde o dobrou zábavu, ale už se nedá říct, že jde o opravdu kvalitní sérii. ()

VLADEK

Když jsem včera večer shlédl poslední díl, tak mi nezbývá než bilancovat a nevyhnout se srovnání s americkou verzí The Killing. Na úvod bych chtěl říct, že dánskou verzi jsem nesledoval každou neděli na ČT2, ale nahrával a začal sledovat cca před 14 dny v rytmu cca 2díly za den. A americkou verzi jsem viděl první, také cca ve stejném rytmu. A nezbývá mi než souhlasit s Marigoldem, že dánská první řada nezvládla koncept. Navíc děj a chování některých postav je nevěrohodné. Obávám se, že dánští scénáristé s námi nehráli poctivou hru - ve druhé polovině série. A posledních 20 minut bylo ze scénáristického hlediska čiré zoufalství. Srovnávat s Twin Peaks je mimo žánr. Ale jinak je to nezpochybnitelný televizní nadprůměr a rozhodně času stráveného před TV nelituji. ()

karnifex

No trochu zklamaní - díly mají nevyrovnanou úroveň a některé postavy prochází tak výrazným "vývojem", že se prakticky mění v někoho úplně jiného (až jsem měl pocit, že jednotlivé části píšou různí scénáristé, a každý to chce udělat "po svém"). Z detektivního hlediska je děj strašně překombinovaný (což nejlépe vystihl Marigold poznámkou, že: "v části 17 se zdá, že se začnou zatýkat i členové filmařského štábu"). Ale ty poslední díly, kde Lundová nejí, nespí a je případem posedlá až k hranici šílenství - ty jsou skvělé! ()

hony23

Povedený dánský krimiseriál, který diváka do posledního dílu drží v napětí. Je pravdou, že 20 hodinových dílů je na jeden případ trochu moc a zejména v první půlce seriálu se najdou nudnější pasáže, ale naštěstí jich není mnoho a zhruba od 8.dílu je to super adrenalinová jízda, při které jsem zvládnul i 5 dílů za večer. 5 hvězdiček nedám jen z jediného důvodu. Momentálně stahuji 2.řadu a ta dle zdejšího hodnocení má být ještě lepší! ()

Saxos

První dvacetidílná série Vás docela dobře po celých skoro dvacet hodin udrží v relativním napětí. Jednoduchý příběh vraždy mladé studentky a předvolebního boje v komunálních volbách, postupně různým způsobem do sebe zapadá. Komisařka Lundenová má po celou dobu správný zamyšlený škleb vyjma jedné scény, kdy se konečně pousmála. Klady: na 20 dílů celkem bez nudy; dobrý dabing; zajímavé prolnutí dvou linek - vraždy mladých dívek a politický boj o radnici; Lundenová - její škleby a svetry. Série číslo 2. Co se zlepšilo: snížení na počet deseti dílů prospělo /10 x 60 minut/, charismatický ministr spravedlnosti, Lundenová dokonce svůj oblíbený svetr vzala na výlet do Afgánu. Co zůstalo: opět dobrý prolínající se dvojlinkový příběh, šklebící se Lundenová. Rozdíly: už se dostalo i na sex - zařazení jedné postelové 8 sekundové scénky /Lundenová to není :)/. Série číslo 3. /10 x 60 minut/. Nic se nezměnilo, ale trochu nám došel dech. Na těch 85% za komplet to určitě je. Závěr nějak nevyšel. Lundenová, jako odpůrkyně zbraní, kterou raději ani nenosila a nechávala jí v šuplíku, úplně v pohodě provede krásnou popravu. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD