Vražda

• Česko Zločin (více)
TV spot 5
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Dánsko / Norsko / Švédsko / Německo, (2007–2012), 38 h 5 min (Minutáž: 54–58 min)

Tvůrci:

Søren Sveistrup

Hudba:

Frans Bak

Sofie Gråbøl, Lars Mikkelsen, Bjarne Henriksen, Ann Eleonora Jørgensen, Marie Askehave, Michael Moritzen, Søren Malling, Nicolaj Kopernikus, Bent Mejding (více)

Série(3) / Epizody(40)

Seriál se zabývá jediným případem vraždy. Dvacet dílů je rozloženo do dvaceti dnů vyšetřování. Studentka Nanna Birk Larsen je nalezena mrtvá v autě na dně řeky. Soudní pitva prokáže, že dívka byla před smrtí mučena a znásilněna. Vyšetřování se ujímá komisařka Sarah Lund. Měl to být její poslední den v kodaňské mordpartě. Má se stěhovat za přítelem do Švédska. Na oddělení je už její nástupce Jan Meyer. Lund však obětuje své soukromí, je odhodlána najít vraha. Pátrání přivádí vzájemnou antipatií trpící dvojici Lund-Meyer mimo jiné na kodaňskou radnici, kde je v plném proudu volební boj o post primátora. Protože podezření padá i na politiky z radnice, získává případ politickou dimenzi. Dalším okruhem podezřelých je rodina mrtvé dívky a zaměstnanci špeditérské firmy jejího otce. Vrah může být i mezi spolužáky a učiteli. (wero1000)

zsn

Říkám si, zda je dobře, že jsem dřív viděla americkou verzi (a nastavila tak laťku krásy úplně někde jinde), protože v tomto případě se musím přiznat, že dánskou bych vzdala po prvním dílu. Herci mne prostě nebavili. Běžně ale upřednostňuji právě severské verze před americkými předělávkami. Zde to ale nezachránil ani Lars. ()

vitekpe

Nejdriv jsem videl americkou verzi-remake(?), ktera je pribehove mirne odlisna od tohoto originalu, ale zda se mi lepsi... Tohle je misty prece jen trosku natahovane, mistama divne "logicke". Ale je to nadprumer, to kazdopadne. Sofie Gråbøl hodne sympaticka. ()

Bohemák

Děj fantasticky odsejpá. Chvílemi náramná podívaná, ale občas už ta temnota působí trochu za každou cenu. Výrazné postavy se poměrně zajímavě odkrývají. ()

ti88na

Skrátiť na polovicu, by tomu len prospelo. Bolo tam toľko podozrivých a dejových zvratov, že nakoniec mi bolo srdečne jedno, kto ten páchateľ nakoniec bude. Okrem toho ma tam celý čas neskutočne iritovalo správanie väčšiny postáv, miestami som mala chuť kričať, to vážne, lebo to ich konanie iba zbytočne naťahovalo dej a úplne nasilu a zbytočne. Do poslednej chvíle som čakala na nejaké prekvapivé rozuzlenie, ktoré však neprišlo, a tak mi nezostáva nič iné len zhodnotiť tento seriál ako priemerný ()

Ixbalanke

Opravdu skvělá kombinace kvalitní inteligentní detektivky a vnímavého filmu. Počítá se tu s emocemi pozůstalých a s různými morálními aspekty, které obyčejně v kriminálních filmech zanikají či chybí vůbec. Navíc tu není žádné hloupé a prázdné tlachání a hlavní hrdinové nejsou založeni na tom, že mají velké kozy či napuchlé bicáky (či jiné svaly). Lund je sympatická od první chvíle (asi tomu pomohl vtip s nafukovacím panákem:) Dala bych i 6 hvězd kdybych mohla. Ale chtěla bych zdůraznit, že hlavní díl na tomto úžasném projektu má spisovatel, tvůrce příběhu, který se velmi často v rámci filmů upozaďuje, nebývá zmíněn ani u informací filmu apod. - Søren Sveistrup, Birger Larsen. Ke konci mě trochu štvalo, jak jí všichni bránili ve vyšetřování, i když evidentně jen ona věděla co dělá. Ostatní hráli jen tupé panáky. To bylo trochu přehnané. Uvidím, zda budu mít odvahu podívat se na americkou verzi, ale už teď předpokládám, jak bude vypadat. A s negativními předsudky se špatně užívá podívaná:) A s Twin Peaks to nemá společný opravdu nic... PS: na titulky.com jsou titulky k 1.dílu:) ()

ClimbVibe

Výborná kriminálka. Děj a postavy (herci) drží diváka napnutého a poslední díly jsou opravdovým vrcholem. Moje jediná výtka je, že to mohlo být o pár dílů kratší. Těch stop je hodně a přeci jen - dokážeme odhadnout, že ty první jsou falešné. Dávkování: nejlépe 1 díl denně po dobu 20ti večerů (ČT z toho udělala půlroční záležitost). ()

bloodcountes

Ačkoli mě to nijak neuchvátilo, tak mě to ani nepustilo a koukala jsem po 20 dní v kuse. To je asi ta severská magie, kterou fakt můžu. Politická linka mě zajímala mnohem víc než kriminální a objevila jsem Larse Mikkelsena. Je fascinující. Vraha jsem uhodla, ale přišlo mi to příliš banální, tak jsem ho zase zavrhla. Taky mi to přišlo jako hodně neuvěřitelný, fakt jsem to neskousla. Tohle by psychicky zvládl jenom opravdu hodně hodně nadprůměrný či naopak hodně zrůdný člověk:))) Zatímco Larsenova jsem byla ihned, tak k Majerovi jsem si nacházela cestu postupně (bavilo mě pozorovat se, jak postupně měknu:))) a tak mě ten konec...no víteco. Jinak to bylo moc dlouhý, Sofie byla hodně fajn a hodně jsem ji chápala... všelijaký lapsy a nelogičnosti už neberu tak drasticky - z jiných severských filmů už vím, že Dánové jsou prostě o dost jiní než my a taky se jinak chovaj, jinak reagujou a jinak komunikujou. Možná to bylo všechno dáno tím a není to jen nějakou neobratností scénáře. Druhou řadu už nejspíš sledovat nebudu, není tam ani Hartman ani Majer a myslím, že 20 hodin vyšetřování vražd mi na dlouho bude stačit:)) ()

Disease

Tradičně po skandinávsku zeširoka. Více než řešení případu mě bavila politická dějová linka. Přestože byl seriál nabit absolutně nesympatickými postavami (vlastně tam ani žádná sympatická nebyla), koncept "tápání" mě bavil. ()

DannyBoy80

Parádní seriál točící se kolem jedné vraždy mladé studentky. Vyšetřování komlikuje to, že v podstatě nikdo z lidí kteří se kolem ní pohybují neříkají pravdu a policije se točí v kruhu a vypadají dosti neschopně. Seriál neleží pouze na lince vyštřování, ale je tam zahrnuta i politická linka a linka rodinných problémů rodiny objeti. Seriál je vytvořen a zahrán s typickou severskou precizností. Jsem zvědav na další dvě série. ()

Renfield

A zase musím opěvovat tu atmosféru! Noční ulice, temnota a mrazení, ale také velice povedená úvodní sekvence a hudba... ano vím, monotónní, i přesto mi tam sedne. Tohle prostě umí seveřané nejlíp a spolehlivě mě na to vždy chytnou. Ovšem ne že by kvalita Zločinu byla pouze v tomto... hlavní předností jsou opravdu dobře vybraní herci, kteří na své role výborně sednou. Musím zmínit alespoň tři hlavní postavy, i když seznam by to mohl být velice dlouhý. Takže Sarah Lund, Jan Meyer, Troels Hartmann, ti celý seriál táhnou. Lars Mikkelsen hraje neskutečně a i já musím zmínit jeho zde mnohokrát opěvované charisma. Sofie Gråbøl a její sympatická policistka v severském svetru (dobrý a vtipný nápad). Její drsnější kolega Søren Malling, opět skvělý výkon, kde se to v těch Dánech bere. Že má první řada dvacet dílů mi až tak nevadí, ona to totiž není jen detektivka, řekl bych, že mnohem více než o vyšetřování tu jde a jednotlivé postavy, vztahy a psychologii. Množství podezřelých možná tvůrci poněkud přehnali, i když takhle to zřejmě bývá i ve skutečnosti, nikdo není neomylný. Kde to občas trochu skřípe je příběh rodiny zavražděné, ale těch nudnějších momentů naštěstí není příliš. Celkově rozhodně nadprůměrný, solidně zrežírovaný seriál, na jehož další řady se určitě podívám. 80% ()

Garch

Zločin - Politika - Vraždy - Afgánští veteráni - Lidovci jsou všude stejní - Vraždy- Falešné stopy - Politika - Pomsta? - Slepé uličky - Politika - Lidovecká výjimka? - Zelené mozky - Odplata - Vraždy- Falešné stopy - Zločin - Politika - Vraždy - Afgánští veteráni - Vraždy - Falešné stopy - Politika - Tápání - Slepé uličky - Politika - Zelené mozky - Odplata - Vraždy - Falešné stopy - Zločin - Politika - Vraždy - Afgánští veteráni - Vraždy- Falešné stopy - Politika - Afganistán - Slepé uličky - Politika - Zelené mozky - Odplata - Vraždy - Falešné stopy - Politika - - Zelené mozky - Odplata - Vraždy - Falešné stopy - Zločin - Politika - Vraždy - Afgánští veteráni - Vraždy- Falešné stopy - Politika - Pomsta - Slepé uličky - Politika - Zelené mozky - Odplata - Vraždy - Falešné stopy... ... P.S.: Zajímavá postava ministra spravedlnosti. ()

bllm

Pro mě jeden z nejlepších detektivních seriálů. Neskutečně brutálně napínavej, měla jsem velkej problém se vůbec odpoutat a nepustit si další díl. Musím říct, že mě to úplně pohltilo, a to detektivky nepatří k mým nejoblíbenějším žánrům. Ikdyž jsem věděla, že podrzřelý z 6. dílu nejspíš nebude pachatelem, vůbec to na napínavosti neubralo, spíš naopak. Ze začátku mě politická linie moc nebavila, (ikdyž Lars Mikkelsen je neodolatelný skoro jako jeho bratr) nakonec i tohle prostředí mě vtáhlo a mylsím, že to politické pletichaření mezi stranami a jejich představiteli bylo docela autentický. Trochu přitažené za vlasy mi ale přišly machinace s bytem a nahrávkymi, které se odhalily na konci seriálu. Kromě napínavosti oceňuju, že se autoři nezaměřili čistě na detektivní práci policie, ale podrobně sledují i rodinu oběti a ostatní podezřelé. Herecký výkony všech postav jsou moc dobrý a perfektní je i hudba. A na závěr musím souhlasit s Shedlo, hned jak jsem ten odpornej ksicht poprvní uviděla, jsem věděla, že to musí být on (ikdyž od půlky jsem měla dost pochybnosti). ()

pauliecze

Po třech dílech totální zažranost. Nutné v originále (s titulky), a i z řeči postav lze cítit tu severskou mrazivost a bezútěšnost. A jak už tady někdo poznamenal, že by Lundovou za spolupracovnici nechtěl, tak se ani moc nedivím :-) Edit: konec série - pár zvratů a pár výčitek. Poslední tři epizody jsou návykovější než kvalitní matroš. ()

Eluin

Nakonec 4 hvězdy, ten závěr mi moc nesedl a koneckonců ani to, jak se vždy někdo strašně moc podezříval, aby se poté objevil zase někdo jiný a v mysli mi vytanula myšlenka, že seriál skončil zejména proto, že už nebylo koho dalšího podezřívat :-). Závěrečný efekt tak trochu vyšuměl do ztracena. Jinak je to ale detektivní seriál velmi dobrý. ()

yvona

Vydržela jsem první řadu,ale strašně mě to uspávalo.Matoucí scény,zápletka postavená na stále přibývajících překombinovaných zkomoleninách a to vše bohatě prokládané mnoha nudnými , bezobsažnými a zbytečnými dialogy. Na usnutí dobrý. ()

Faila

První série byla trochu zdlouhavá, v některých dílech se děj téměř neposunul, spíše se ještě víc (a zbytečně) zamotával - zkrácení následujících dvou sérií na polovinu byl dobrý krok. Za mě je ale Zločin perfektní seriál s kvalitním hereckým obsazením, vynikající hudbou, propracovanými příběhy a úžasnou atmosférou. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD