Whitechapel (TV seriál)

Thriller / Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 2009 - 2013, 13 h 37 min (Minutáž: 18x50 min)

Rupert Penry-Jones, Phil Davis, Steve Pemberton, Sam Stockman, Claire Rushbrook, Ben Bishop, Hannah Walters, Angela Pleasence, Alex Jennings, Christopher Fulford, Johnny Harris, Craig Parkinson, Peter Serafinowicz, Steve Nicolson, Tom Beard, Daniel Percival, Christina Chong, Ben Caplan, David Schneider, Jonathan Aris, Ben Loyd-Holmes, Sam Reid, Daisy Beaumont, Dimitri Andreas, Nicholas McGaughey, Joan Blackham, Robert Putt, Kieran Bew, Andy Callaghan, Bryony Afferson, Stephanie Leonidas, Constantine Gregory, Louise Dylan, Sally Leonard, Sadie Shimmin, Nate Fallows, Charlotte Hope, Muna Otaru, Deirdre Mullins, Nicholas Blane, Andy Beckwith, Paul Chequer, Janice Acquah, Munir Khairdin, Paul Warren, Joey Batey, Ed Cooper Clarke, Pip Torrens, Branko Tomović, Mo Zinal, Mona Hammond, Hannah John-Kamen, Victoria Alcock, Jason Maza, Martin Turner, Barbara Marten, Caroline O'Neill, Vicky Hall, Chris Cowlin, Deddie Davies, Charlie Covell, Georgine Anderson, George Rossi, Damian Dudkiewicz, Paul Hickey, Trevor Martin, Andrew Tiernan, Shaun Evans, James Dreyfus, Richard Graham, Camilla Power, Lydia Leonard, Alistair Petrie, Holli Dempsey, Tom Fisher, Chris Ryman, Paul Blackwell, David Gant, Jake Curran, William Beck, Brian Protheroe, Janine Wood, Mandeep Dhillon, Hugh Mitchell, Geoff Bell, Diana Kent, Mark Rice-Oxley, Richard Cordery

Marcus Wilson

Kostýmy:

Howard Burden

První sezóna kolem novodobého Jacka Rozparovače je dokonalá. Pro mě asi nejlepší britská detektivní minisérie tohoto století. O to smutnější je průměrnost druhé sezóny s "rocknrolla" gangstery Krayi. Ovšem přibyla už třetí a čtvrtá série a je se stále na co koukat - velmi slušné! (1. sezóna - 100 %, 2. sezóna - 60 %, 3. sezóna - 80 %, 4. sezóna - 70 %).(28.11.2011)

1. seria - 80%(6.9.2013)

Jednak musím poděkovat kolegovi, který mi tento seriál doporučil. Zajímavé je, že on sám hodnotil jenom třemi hvězdičkami. Považuji totiž seriál za to nejlepší z britské detektivní tvorby, co jsem za poslední dobu viděla (a britskou detektivní tvorbu celkově za to nejlepší možné k vidění), takže za to nejlepší z detektivek vůbec (samozřejmě po Sherlockovi, ať až už novém s Benedictem Cumberbatchem, i starším s Jeremy Brettem a některých dílech Poirota)… Líbily se mi všechny série, asi nejslabší byla ta druhá o návratu bratrské gangsterské dvojice, kde to na mě bylo příliš americké (gangsterky spojuji spíše se 20. a 30. lety v Americe než s Londýnem dnešní nebo poválečné doby, i když se i tady jednalo o skutečnou událost), ale zase právě v tomto jsme mohli sledovat, jak zastrašování nebo nedůvěra mezi jednotlivými členy týmu mohou kolektiv rozhodit a narušovat práci. Jako člověka zabývajícího se historií, mě velmi potěšily odkazy na slavné vraždy či procesy z historie (ať už kopírování Jacka Rozparovače, kde jsme se dozvěděli i jméno původního pachatele,přesněji řečeno toho koho za pachatele považoval napodobitel i vyšetřovatel, či ve třetí sérii hledání historických paralel s právě probíhajícími případy, včetně odkazů na čarodějnické procesy z prvních dvou dílů série čtvrté) a potvrzují tím známý citát George Santayany: „Kdo nezná historii je odsouzen ji opakovat“, snaží se ji znát a zlému předejít. Detektiv inspektor je sice takový sterilní jako prostředí na operačním sále (nikdy jsem tam nebyla) nebo v tzv. čisté výrobě, ale na rozdíl od té blonďaté dvojnice Miny z epizod 3.3 a 3.4 mu nechybí srdce a schopnost skutečně správného úsudku (ano, i přestože SPOILER žádného z vrahů nedostal živého, zase měl jistotu, že už odnikud nemohou utéci a škodit KONEC SPOILERU). Na rozdíl od kolegy doporučitele mně nevadil vztah otec-syn, kde otec nebyl skutečný ale pouze otcův přítel, něčím mi to připomnělo vztah kapitán(admirál) Pellew-Horatio ze série Hornblower. V dalších sériích chyběl, ale už nebyl potřeba, částečně byl nahrazen vztahem se seržantem a částečně došlo na slova: „Dokud jsem byl dítě, mluvil jsem jako dítě, smýšlel jsem jako dítě, usuzoval jsem jako dítě; když jsem se stal mužem, překonal jsem to, co je dětinské.“(1 Kor 11) Což není divu, při řešení takových případů musí dospět každý (nebo se zblbnout)… Mimochodem výše uvedený citát v mém oblíbeném Hornblowerovi také použili. A paralelu lze najít i se sérii Sherlock, jen vzhledem k charakteru detektiva (detektivů) se tolik nevyužívá moderních metod (ještě ani jednou nebyli na fb, mimochodem v Sherlockovi také ne) a mají sice samozřejmě k dispozici mobily (dokonce je jednou vražednou zbraní), internet, e-mail, ale také mají archiv s různými případy, které buduje trochu podivínský ale sympatický Buchan, původně rozparovačolog… (strašný slovo, asi v angličtině zní lépe - ripperolog). Škoda jen, že seriál nepokračoval další sérií, jenže sledovanost je holt sledovanost a tu tenhle komorní seriál, který není určen širokým masám, mít nikdy nebude, bude to (pro ty zástupy) složité a málo krvavé a málo akční… Na druhou stranu možná je dobře, protože obvykle i sebelepší seriál po mnoha řadách ztrácí na kvalitě (viz např. Vraždy v Midsomeru a série od změny DCI Barnabyho Toma v Johna po výměnu DS Jonese v DS Nelsona, pak se úroveň opět mírně zvedla), přesto mě ukončení této série dost mrzí.(8.9.2014)

První série ve stylu Jacka Rozparovače je vskutku brilantní. Každý ze tří dílů je napínavý, ale ten nejlepší je zcela netypicky díl prostřední. Jediná vada na kráse celé série je ten úžasně klišovitý detektiv Chandler. Bohužel zůstalo jen u jedné excelentní řady a ty další mne nedokázaly upoutat.(24.4.2011)

Lahůdková záležitost. Vymyšleno do nejmenších detailů a s výborným finále. Dostatečně brutální vraždy, temná atmosféra Londýna. A navíc se to dá chápat taky jako sociologická studie o tom, jak nový šéf vytvoří z party neandrtálských drsných policajtů partičku elegantních vyšetřovatelů, schopných přečíst i pár knih. Zatím viděna jen první série, už se ale chystám i na druhou.(1.7.2011)

• - Většinou se točilo na místech, kde Jack Rozparovač vraždil a většinou se točilo v noci. (Kulmon)

• - V seriálovém obsazení figuroval i britský herec Dave Atkins nám známý díky filmu Nemocnice Britannia (1982). Ten naneštěstí zemřel krátce před první klapkou ve věku 67 let na selhání srdce. (Conspi)

• - Mnoho jmen postav je založeno na skutečných podezřelých a obětech v případu Jacka Rozparovače. (Kulmon)