Růžový panter

Ružový panter

Komedie / Krimi

Velká Británie / USA, 1963, 113 min

• Skrk

Peter Sellers je zábavný a skvělý, ale to je na tomto filmu asi tak vše. Místy nudné a zdlouhavé....(12.3.2010)

Stylová zlodějská krimikomedie, která ale nemá zdaleka tolik vtipu jako šarmu. 60% Zajímavé komentáře: Oskar, Lucas(1.4.2006)

Tak jsem konečně taky viděl první díl téhle klasiky. Peter Sellers dodal vtip. David Niven šarm. Claudia Cardinale sex appeal. Blake Ewdards filmařský um a Henry Mancini nesmrtelnou titulní znělku. Je to takové vkusně vtipné a Clouseau byl opravdu chudák, když ho manželka podváděla až tak moc.(3.1.2010)

Je zvláštní paradox, když je prví film série vnímán negativně optikou dalších, úspěšnějších dílů. Došlo totiž k žánrovému posunu. Blake Edwards neusiloval o nic víc než natočit starosvětskou společenskou veselohru s Davidem Nivenem a Claudií Cardinalovou, ale většího úspěchu nečekaně dosáhla vedlejší postava inspektora Clouseau. Původně ho měl hrát Peter Ustinov, několik dní před natáčením ale odstoupil od smlouvy a musela se překotně hledat náhrada. Peter Sellers měl pověst velkého improvizátora a své pojetí Clouseaua - grotesknější než ve scénáři - byl schopen dát dohromady během cesty letadlem do Říma, kde se točilo. V průběhu natáčení už bylo zřejmé, že se Sellers stane další hvězdou filmu, což mu vyneslo druhé místo v titulcích a pohotově připravovaný spin-off Clouseau na stopě. Teprve v něm se rozjelo to, co si s Pantery jakožto sérií spojujeme. Já mám ale rád i ten první film, kde je hlavní hvězdou David Niven (nelze si nevšimnout, že i animovaný Panter v titulcích má jeho mimiku) v typické roli šarmantního lupiče gentlemana a duchaplného společníka. Pak je tu nádherné režijní aranžmá, rozmáchlé přes celou šíři širokoúhlého formátu a hudba geniálního Henryho Manciniho. Nejen titulní melodie, i píseň Neglio Stasera je moc hezká. 80%(24.11.2005)

Film, který položil základy stále populárním krimi komediím. Určitě to není nejlepší snímek série, ale i tak jsem se u toho dost dobře pobavil. Sympatický Peter Sellers si rolí inspektor Jacques Clouseau vytvořil životní rolí, které se už nikdy nepřiblížil. Navíc v tomhle díle mi vyloženě chyběl Herbert Lom jakožto komisař Dreyfus, který filmu v ostatních dílech dával moc.(11.12.2007)

• - Claudia Cardinale byla předabována dvacetiletou Gale Garnett. (Kulmon)

• - Claudia Cardinale neuměla anglicky, takže ji ve filmu slyšíme nadabovanou. (Kulmon)

• - Blake Edwards ponúkal rolu princezny Dali aj Audrey Hepburn. (Diazbros)