Růžový panter

• slovenský

Ružový panter

Komedie / Krimi

Velká Británie / USA, 1963, 113 min

Peter Sellers je skvělý! A to je asi tak všechno ...(11.8.2005)

Slavná to komedie, ten Růžový panter. Že tahle série fungovala rozhodně nebyla náhoda, což dokazuje jméno už tehdy renomovaného režiséra Edwardse. Jednotlivé gagy ještě teprve nabírají ty pravé grády, které vyvrcholí pozdějšími díly, Sellers si musel postavu zcela vžít. Na druhou stranu zde ještě nedocházelo k vnitřním bojům uvnitř štábu, pro pozdější díly tak příznačným. Odsunutí postaršího milovníka Davida Nivena na vedlejší kolej neodbytně připomíná obdobnou situaci ve Fantomasovské série o rok později. Na sérii to mělo vliv pozitivní, ale první film ještě svoji pravou tvář jen hledal.(2.3.2006)

Film, který položil základy stále populárním krimi komediím. Určitě to není nejlepší snímek série, ale i tak jsem se u toho dost dobře pobavil. Sympatický Peter Sellers si rolí inspektor Jacques Clouseau vytvořil životní rolí, které se už nikdy nepřiblížil. Navíc v tomhle díle mi vyloženě chyběl Herbert Lom jakožto komisař Dreyfus, který filmu v ostatních dílech dával moc.(11.12.2007)

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 1.6.1974+ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 28.6.1974, réžia slovenského znenia (ČST Košice) = OĽGA RÚFUSOVÁ+SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = ?.?.199?+(Obnovená)SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 31.1.2014, réžia českého znenia (WHV 1994) = JIŘÍ PTÁČEK (21.1.2014)(21.1.2014)

Aniž to tenkrát Peter Sellers a Blake Edwards věděli, natočením tohoto filmu stvořili legendu. Legendu jménem komisař Clouseau. Jméno Petra Sellerse už pak zůstalo s Panterem navždy spojeno. Byla to jeho životní role, ale zároveň role nejtragičtější. Stalo se to, že lidé již od něj nic jiného vidět nechtěli. Vskutku strašné prokletí pro herce Sellersova formátu. Časem tuto roli musel začít nenávidět. To byla ale u prvního Pantera ještě hudba zítřka. V tomto filmu se hlavní pozornost soustředí na Clouseauova protivníka Fantoma (David Niven), který s anglickým šarmem svádí komisařovu manželku a ještě šije boudu na princeznu (Claudia Cardinale), majitelku Růžového pantera. CC zde ve mně evokuje vzpomínky na o necelý rok starší film CARTOUCHE. Nevím, zda je to jejím projevem, účesem nebo časovou blízkostí, že v ní stále vidím tu královnu zbojníků. Nemůžu si pomoc. Vzhledem k její roli princezny je to poněkud úsměvné. Capucine velmi sluší karnevalový „zorro“ kostým. Vlastně jí to sluší i bez něj. :-) Peter Sellers jako roztržitý nešika staví základy dalším pokračováním. Bystré oko režisérovo prozřelo a brzy bylo jasné, že Sellersova postava musí dostat v dalších dílech více prostoru. Jelikož jsem dříve viděl pozdější díly, zdejší humor mě nemohl překvapit. Ani mi nepřišel tak úderný a tempo mi tu přišlo pomalejší. Proto 59%(2.12.2010)