Růžový panter

• slovenský

Ružový panter

Komedie / Krimi

Velká Británie / USA, 1963, 113 min

V detstve som videl najprv inu cast RUZOVY PANTER OPÄT ZASAHUJE (1976), ktora sa mi vtedy strasne pacila a priznam sa, ze vsetky ale hlavne prvu cast som nemal moznost vidiet a tak som si povedal, ze musim si pozriet aspon tu prvu. Peter Sellers ako Inspektor Clouseau sa pre tuto ulohu narodil a nejake nahrady alebo remaky so Steveom Martinom ho nedokazu nijako nahradit. Ale zaroven to zavisi aj od dobreho scenaru a atmosfery komedii 60-tych rokoch, na ktorych som koncom 80-tych rokoch vyrastal. Len kvoli jednej scene s Claudiou Cardinale, ktora trvala prilis dlho a dialogy zacali byt pomaly nudne a Clouseau mi zacinal chybat mi nedovoli dat piatu hiezdicku, inac je to skvela komedia, ktoru si velmi rad kedykolvek zopakujem. Hudba Henryho Manciniho je pre film ako stvorena a aspon nominacia na Oscara je urcite zasluzena. _______ Peter Sellers - (Inšp. Jacques Clouseau) +++ David Niven - (Sir Charles Lytton) +++ Claudia Cardinale - (Princezná Dahla) +++ Robert Wagner - (George Lytton) +++ Capucine - (Simone Clouseau) +++ Brenda De Banzie - (Angela Dunning) +++ (15.10.2011)

historicky veľmi ojedinelý a zvláštny úkaz, prípad filmu, ktorý, ak by tam nehral peter sellers, ktorý svojou úlohou ukradol celý film a dokonca na jeho postave bola postavená celá úspešná séria, a ak by nebolo jeho vkladu (posun do bláznivej roviny a prerobenie clouseaua na milého nešiku je jeho herecko/autorská vklad), zapadol by ako pomerne priemerná romantická kriminálna veselohra - a to i napriek tomu, že na claudiu cardinale sa veľmi dobre pozerá a hudobný motív s úvodnými titulkami sú nesmrteľné.(26.9.2014)

Chcela by som film, v ktorom by spolu vystupovali moták Clouseau a clumsy Usagi zo Sailor Moon. Milujem tie úvodné titulky aj Manciniho hudbu. A trio Niven, Sellers a Cardinale je rozkošná kombinácia. V televízii som to videla ešte ako decko a dnes som si splnila sen a videla som to v kine. (Lumiere - 20.4.2014)(20.4.2014)

Nejstarší klasika o ukradeném diamantu, ve kterém je Clouseau v celém dění poměrně náhodou a je za idiotského paroháče. Sellersovi zde sekundují zdatní kolegové jako například krásná Claudia Cardinale a také zasazení větší části příběhu do zimního prostředí Cortiny d'Ampezzo je příjemně uklidňující. Mám tenhle první díl opravdu rád, ikdyž přišli poté minimálně dva lepší. Tento působí nejseriózněji, v dalších se mnohem více tlačí na pilu v oblasti ztřeštěnosti. 89%(15.10.2013)

Slavná to komedie, ten Růžový panter. Že tahle série fungovala rozhodně nebyla náhoda, což dokazuje jméno už tehdy renomovaného režiséra Edwardse. Jednotlivé gagy ještě teprve nabírají ty pravé grády, které vyvrcholí pozdějšími díly, Sellers si musel postavu zcela vžít. Na druhou stranu zde ještě nedocházelo k vnitřním bojům uvnitř štábu, pro pozdější díly tak příznačným. Odsunutí postaršího milovníka Davida Nivena na vedlejší kolej neodbytně připomíná obdobnou situaci ve Fantomasovské série o rok později. Na sérii to mělo vliv pozitivní, ale první film ještě svoji pravou tvář jen hledal.(2.3.2006)