Růžový panter

• slovenský

Ružový panter

Komedie / Krimi

Velká Británie / USA, 1963, 113 min

Dost vkusně promíchaná směs panterovské přiblblé komiky a kriminálky na vyšší úrovni, kterou tu drží především skvělý David Niven. Stejně je však nejsympatičtější postavou pochopitelně Peter Sellers, jehož mi bylo kvůli té mrše manželce celý film nesmírně líto.(28.2.2005)

historicky veľmi ojedinelý a zvláštny úkaz, prípad filmu, ktorý, ak by tam nehral peter sellers, ktorý svojou úlohou ukradol celý film a dokonca na jeho postave bola postavená celá úspešná séria, a ak by nebolo jeho vkladu (posun do bláznivej roviny a prerobenie clouseaua na milého nešiku je jeho herecko/autorská vklad), zapadol by ako pomerne priemerná romantická kriminálna veselohra - a to i napriek tomu, že na claudiu cardinale sa veľmi dobre pozerá a hudobný motív s úvodnými titulkami sú nesmrteľné.(26.9.2014)

Film, který zrodil legendu a zapsal se snad napořád do knihy světového humoru. "Růžový panter". A přesto se první díl liší od těch ostatních. Není v něm tolik střeštěného humoru, vlastně je tu málo scén, kdy byste se mohli opravdu nahlas zasmát, žádná řachanda. Hvězda, hlavní postava a neodmyslitelný pilíř růžovopanterovské série komisař Jacques Clouseau je tu odsunut na kapánek vedlejší kolej, v titulcí je uveden jako druhý. Hlavní postavou je zde lupič sir Charles přezdívaný Fantom, čili první díl je snímaný z té druhé strany zákona než v ostatních dílech série. No budiž. Sira Charlese hraje gentlemanský David Niven elegantním způsobem sobě vlastním. Roli inspektora Clouseaua měl hrád původně někdo jiný, avšak v poslední chvíli režisér Blake Edwards obsadil Petra Sellerse a tím dal příležitost vyniknout opravdu jedinečnému komikovi. Pro okrasu (a nejen to) jsou tu dvě krásné dámy, princezna Dala v podání Claudie Cardinalové a inspektorova záletná manželka v podání Capucine. Tato oddechová kriminální komedie je povedeným začátkem série, která si vždycky najde své věrné, ale i nové diváky. 80%.(1.4.2006)

Tenhle film jsem viděl z celé série poslední a hodně mě zklamal. V podstatě postelové historky nemají co říct a typicky růžovopanterovské gagy jsou řídké a nevtipné. Na naprosto dokonalý snímek Komisař Clouseau na stopě, natočený ve stejném roce, nemá tento ani náhodou.(24.2.2003)

V detstve som videl najprv inu cast RUZOVY PANTER OPÄT ZASAHUJE (1976), ktora sa mi vtedy strasne pacila a priznam sa, ze vsetky ale hlavne prvu cast som nemal moznost vidiet a tak som si povedal, ze musim si pozriet aspon tu prvu. Peter Sellers ako Inspektor Clouseau sa pre tuto ulohu narodil a nejake nahrady alebo remaky so Steveom Martinom ho nedokazu nijako nahradit. Ale zaroven to zavisi aj od dobreho scenaru a atmosfery komedii 60-tych rokoch, na ktorych som koncom 80-tych rokoch vyrastal. Len kvoli jednej scene s Claudiou Cardinale, ktora trvala prilis dlho a dialogy zacali byt pomaly nudne a Clouseau mi zacinal chybat mi nedovoli dat piatu hiezdicku, inac je to skvela komedia, ktoru si velmi rad kedykolvek zopakujem. Hudba Henryho Manciniho je pre film ako stvorena a aspon nominacia na Oscara je urcite zasluzena. _______ Peter Sellers - (Inšp. Jacques Clouseau) +++ David Niven - (Sir Charles Lytton) +++ Claudia Cardinale - (Princezná Dahla) +++ Robert Wagner - (George Lytton) +++ Capucine - (Simone Clouseau) +++ Brenda De Banzie - (Angela Dunning) +++ (15.10.2011)