Návrat Růžového pantera

• Velká Británie The Return of the Pink Panther (více)

Géniové světové komiky Blake Edwards a Peter Sellers se znovu setkávají ve filmu Návrat Růžového pantera. Diamant Růžový panter byl ukraden a zbyla po něm jediná stopa - bílá rukavice - poznávací znamení světově proslulého lupiče klenotů, který si říká Fantom (Christopher Plummer). Ten už je prý dávno v penzi, přesto se ale dostává na první místo seznamu podezřelých inspektora Clouseaua. Fantom chce ale své jméno očistit. Vydává se pátrat po skutečném zloději a zmatkaře Clouseaua zatím záměrně posílá čmuchat po špatné stopě. Vrchnímu inspektoru Dreyfusovi (Herbert Lom) už ale s šíleným podřízeným dochází trpělivost a v záchvatu zuřivosti se rozhodne Clouseaua zabít a jednou provždy se ho zbavit! (Cinemax)

salahadin

Ne, ne a ne, dětské nostalgie se mají nechat pod nánosem prachu. Sellers byl jako komik zoufale nekomický. Pády a nešikovnost na milion způsobů je infantilní humor leda pro diváky Neváhej a toč. Nezasmál jsem se ani jednou. Galadriel + Tosim - pokud byl v záběru Sellers, byla to nuda. Jedna hvězda za chudáka Herberta Loma, ten mě bavil ze všeho nejvíc. ()

Padme_Anakin

Cítím se trochu rozpačitě, za celou dobu jsem se zasmála dvakrát, takže je nad slunce jasné, že cílovka nejsem, pravděpodobně mi chybí nějaké buňky či synaptické spojení, fakt nevím.. Ukradený diamant mi byl jaksi ukradený a Peter Sellers byl pro mě jediným důvodem k dokoukání.. Hodnotím za tři, vracet se nebudu.. ()

Matty

Přidávám se k názoru, jimiž je nakažena valná část zdejších komentářů - když není Sellers, není sranda. Kriminální sekvence jsou napínavé, i když poněkud zdlouhavé (už ta úvodní loupež), ale většina z nich se děje jaksi mimo postavu inspektora, jehož výstupy jsou tím pádem spíše autonomními komediálními skeči. Geniálními komediálními skeči, protože Sellers. Hodně pobavila konfrontace s otáčivými dveřmi a nemohl jsem se „vynaposlouchat“ jeho ďábelského francouzského přízvuku (měl by existovat zákon na ochranu Sellersova hlasu před dabingem). Musím při této příležitosti také vzít zpět tvrzení, že Edwards neumí režírovat – třeba s mizanscénou pracuje výtečně a je zábava sledovat už jenom to, jak dokáže rozestavit postavy do prostoru a pak s nimi hýbat. 75% Zajímavé komentáře: bloom, gabin(a) ()

Kulmon

Pokud se mohu vyjádřit k prvním třem dílům, pak je tento film jistě nejvtipnější. Oproti prvnímu si však nedrží laťku a jako celistvý kus má výkyvy. První část je skutečně tou nejvtipnější. Inspektor Clouseau je zde ve své nejlepší (rozuměj nejmotornější) formě. Ta se však v druhé části mírně vytrácí. Co mi také vadí je nahrazení charismatického Davida Nivena Christoherem Plummerem. Chápu, že Niven neměl čas a natáčení se nemohl účastnit, ale proč jej nahradili o 20 let mladším necharismaťákem, který mu není ani trochu v ničem podobný? Dokonce se ani nesnažil podobně hrát. Škoda. ()

Pierre

Řekl jsem si, že s další televizní (i mou vlastní.:D) reprízou Panteří série, bych konečně mohl i k dalším dílům doplnit plnohodnotné nové komentáře, byť u tohoto už jsem z prvního zhlédnutí (2016) koment měl a v podstatě s ním mohu souhlasit (:D) v názoru, kterým jsou nakaženy i některé další komentáře a možná celkové přijímání tohoto filmu. Zkrátka: Sellers v záběru, Dreyfuss v záběru - Perfektní podívaná. Není Sellers, Není Dreyfuss (Herbert Lom) - Je to horší ...Ano, dejte tomu, že ještě úvodní pasáž s krádeží je perfektně natočená a hezky komedii osvěžuje.  Ani samotná následující kriminální linka s pátráním Fantoma po skutečném pachateli není sama  o sobě špatná, ale mezi Sellersovými výstupy trochu překáží. Ona je totiž škoda, že se k pokračování nedostal David Niven coby Fantom z prvního dílu. Ten by rozhodně těmto scénám dodal svůj  šarm a trio Sellers-Niven-Lom by se skutečně vyjímalo. Leč nemohl se/nebo nechtěl uvolnit  a Christoupher  Plummer na jeho místě je  takový nevýrazný. Takže pár možná nudnějších  scén s ním musíme vydržet, abychom byli odměněni vynikajcí show mistra Sellerse, který to tady ve svých scénách rozjel  naplno. To že Edwars se Sellersem vzkřísili tehdy po deseti letech Clouseua možná jenom kvůli záchraně jejich tehdy upadajících kariér  už je z dnešního pohledu jen dobová zajimavost, protože....BOŽE! Díky jim za to. Od úvodního lupičského dílu sice Clouseau v šedesátkách záhy dostal ještě svůj úspěšný zdařilý spin-off ,,Clouseau na stopě´´ (v originále Výstřel ve tmě.) Ale až tady mám dojem, že se duo Edwars+Sellers naplno odvázalo a posunulo bláznivost komedie  i Clouseauovu výstřednost výš. Byť spolu pánové měli v průběhu let řadu neshod, tak se dá dočíst, že Sellers během natáčení Návratu velmi dobře spolupracoval a pro tentokrát měly vztahy dobré. Snad se to na výsledku projevilo, protože Clouseauovy převleky, skeče s telefénem, vysavačem (a půvabná katarze a vypointování tohoto výstupu!!!),  dialogy s šíleným Dreyfussem,, krátké okénko o bazénu..To jsou výstupy, které  zde  mě dosahují geniality a bavím se jimi už dlouho...  Sám mám Panteři sérii spojenou právě s některými příjemnými hromadnými projekcemi a pouštěním ve volných školních hodinách. (:D). To druhé je pro mě momentálně už věc nostalgie, ale aspoň jsem s Pantery zase v těch trochu zpět...A třeba se mi zase někdy  v budoucnu podaří to opět dále zázrakem zpropagovat na úrodné půdě. Teď už je poznat, že z objektivní komentátorské roviny přecházím do polohy zapálené fanouškovské. Možná proto mi dělalo problém se dlouhou dobu k těm plnohodnotným komentářům dokopat. Každopádně mám slabost  pro atmosféru téhle Panteři série, mám slabost pro Sellerse (to tedy obecně), ale i  pro jeho  Inspektora Clouseua a kvůli jeho scénám  se vyplatí přečkat i těch pár nudnějších. A mám velkou slabost pro hudbu mistra Manciniho. Tady bych speciálně upozornil na skladbu Greatest Gift. To je prostě taková nádhera, že to snad ani není možný. Dát si to ve správném rozpoložení dohromady s Moon river...je na roztání.   A v neposlední řadě  miluji i český dabing se Stanislavem Fišerem, ale prosím pěkně ten původní z roku 1988 se skvělými hláškami a  Rudolfem Hrušínským coby Dreyfussem. Naštěstí ho nejen ČT, ale dokonce i komerční Prima (!) při televizních uvedeních pravidelně používá. Na DVD je bohužel novější dabing (1994), u kterého sice oceňuji zachování Stanislava Fišera, na Dreyfusse obsazení vhodného Soběslava Sejka i neignorování Clouseauových komolenin slov (opoce mi dokonce přijde vtipnější šimpán), ale zase je to levnější dabing z devadesátkové éry, kde navíc plno z toho původního chybí (dodabovaný papoušek, hláška o opraváři bazénů) a atmosféry toho původního zdaleka nedosahuje, ani pan Fišer nepřekonává sám sebe. Bohužel mezitím vznikly ještě další dva dabingy úplně bez Fišera, z nichž ten brněnský z roku 1992 jsem naštěstí ani neslyšel a ten z roku 2012 od MGM  s jistým panem Jaroslavem Horákem (Carl ze Simpsonovů - ale Carl není Clouseau!!) je takový bizár, že o něm radši pomlčím. No a teď mě omluvte. Musím si s někým pohovořit v tajných kódech, abyste tomu nerozuměli. () (méně) (více)

• Původní trailer filmu sestává zejména z nepoužitých záběrů. (Kulmon)
  • V byte inšpektora Clouseaua (Peter Sellers) visí na stene portrét Vladimira Iľjiča Lenina. (Sao Saoi)