300: Vzestup říše

• USA 300: Rise of an Empire (více)

Pokračování epické ságy podle nového komiksového románu Franka Millera Xerxes, vyprávěného úchvatným vizuálním stylem úspěšné série „300", se přesouvá na nové bojiště – na moře, kde řecký generál Themistokles, usilující o sjednocení celého Řecka, vede bitvu, která zvrátí dosavadní vývoj války. Themistokles čelí masivní invazi perské armády vedené božským Xerxesem a Artemesií, pomstychtivou velitelkou perského loďstva. (Warner Bros. CZ)

fingerme

Sice horší než 300: Bitva u Termopyl, ale to mu neubírá na zajímavosti ... těšim se s čím tvůrci přijdou dál ()

kubilov

Od smrti největšího spartského krále Leonidase a jeho třístovky věrných uplynulo už 8 filmových let, je tedy nejvyšší čas na pokračování, které je ale na rozdíl od jiných hollywoodských vynucených pokračování zcela jednoznačně opodstatněné historií. Vzestup říše začíná bitvou u Marathonu, pokračuje přes události u Thermopyl a vrcholí slavným závěrem řecko - perských válek bitvou u Salaminy, nedaleko Athén. Díky nezanedbatelnému vlivu tvůrce prvního dílu, Zacka Snydera, tak film prakticky vychází z 300, navazuje na něj a odkazuje k němu víc než by někdo řekl, zvlášť pokud se k tomu přičte i jistá rivalita mezi Athénami a Spartou. Jestli se dá vůbec v něčem porovnávat Stapletonův Themistokles a Butlerův Leonidas, je to maximálně tak muskulatura, jenže i v té vítězí Spartský král a supercharismatický vousatý sympaťák z prvního dílu. Jasně, beru to, že vážně není lehké najít někoho, kdo by mohl aspoň vzdáleně navázat na perfektního hlavního hrdinu z prvního dílu, jenže vybrat ničím zajímavého, blbě se tvářícího a celkově prostě špatného herce, kterému nejde ani trochu věřit, že by dokázal jakýmkoliv způsobem rozpálit takovou ženu jakou je Eva Green, to si myslím, že se dalo vyřešit lépe. Zato v obsazení řecké velitelky perského námořnictva, Artemisii, byl doslova trefen jackpot. Eva Green je jednou z nejperspektivnějších a nejtalentovanějších hereček Hollywoodu, navíc je ještě poměrně mladá a své role si také vybírá obezřetně, zde byla však jednoznačně největší ozdobou a trumfem celého filmu. Spartská královna Leny Headey je zde spíše jen do počtu a plní jakousi roli spojky kvůli odvetě za Thermopyly. Zajímavou věcí na Vzestupu říše je také samozřejmě zabroušení do minulosti každého z hlavních charakterů, což divák ocení hlavně v Xerxově a Artemisiině případě, kdy zvláště zrození krále - boha a syna Dáreia I. bylo velice působivé. Ačkoliv za prvním dílem toto vydařené pokračování přeci jen zaostává (pozemní bitvy jsou vždy lepší), tak se povedlo naprosto se ctí uzavřít tuto zajímavou kapitolu nejen z historického pohledu, ale i z technologického. ()

Palisander

Charizma jednej ženy. Nejaké to gore. A nič.................Jednotka bola aspoň nová, monumentálna, bizardná, prekvapujúca. V porovnaní s týmto určite. Ak mám parafrázovať jednu z viet tohoto filmu: Radšej zomrieť s Leonidasom, ako zvíťaziť s Themistoklesom. A pohľad na dvojhektárové vyholené hrude roľníkov, obchodníkov a umelcov, či ako to bolo.. no nesmejte sa :-). ()

mArtinko5MB

Páči sa mi prirovnanie testosteronový nářez (sheen). Chýba výborné ladenie hudby z jednotky a stupňovanie atmosféry. S kľudným svedomím môžem povedať, napriek všetkým tým efektom, že to je nepodarené pokračovanie :) Hodnotenie: 65% ()

Crytic

Perfektní velkolepý film... počkat... ne film - trailer! Trailer byl opravdu skvělý - film je katastrofa. Rovnou přeskočím hlavního kladného hrdinu, protože v tom filmu žádný není - na straně dobra je hromada chlápků v modrých pláštích, jejichž herecké výkony jsou tak jalové, že srovnávat je s kýmkoliv z původní Leonidasovy družiny by bylo rouhání. No každopádně oficiálně má být hlavní hrdina nějaký Thermoprádlokles nebo kdo. Ale pojďmě k záporákům. Začít musíme samozřejmě u Xerxese, Boha Krále, ale zapomeňte na drsného zlatého obra, máme tu nové svěží pojetí takže Xerxes je nesvéprávný ťunťa s piercingem co nosí plínky - ne to není žádná metafora! On v tom filmu normálně nosí plínky! Pak je tu ten znetvořený hrbáč, co zradil Leonidase - ten se jim asi zdál moc reálný, tak mu alespoň digitálně zvetšili jedno oko (teď jsem chtěl napsat, že to je jako pěst na oko - ale napsat že oko je jako pěst na oko... no... pojďme dál :D), protože co je digitální to je přece lepší! A konečně se dostáváme k jediné postavě, se kterou může člověk sympatizovat a to je Eva Green, temná, drsná, sexy a podala úžasný herecký výkon (a to neříkám jen proto, že si to v půlce filmu natvrdo rozdá se vším všudy s Thermoprádloklem). Rádoby epesní bitvy naprosto postrádají šťávu a opět se hodně tlačilo na to, aby bylo hodně záběrů pro 3D efekty, takže polovinu času sledujete cákance digitální krve jak velmi zpomaleně šplíchají směrem na kameru. Žádné krutopřísné hlášky si nepamatuji, pokud tam byly a když už se zdálo, že bude alespoň nějaký velkolepý proslov tak to totálně zabijí v koncovce. Jeden příklad za všechny: Jedou do finální bitvy a hlavní hrdina říká "Bratře, nemám už žádnou taktiku ani triky. Tohle bude naše poslední bitva .... ehmm... ehmm... máte připraveno v podpalubí to co jsem chtěl?" :D :D :D No ty vole jestli jsi chtěl koně, co umí běhat po vodě, tak toho tam měli :D Předchozí film měl řekl bych trochu nadsázku, ale tohle už byl nesmysl za nesmyslem. DÁLE ASI SPOILER Já ve filmu snesu hodně. Že tam celá flotila sjíždí tsunami, to skousnu. Že tam Xerxes máchá sekerou co je tak plastová, že to bije do očí, to skousnu. Že borec skočí z 20 metrový skály na loď a při dopadu si nezláme obě nohy ale začne všechny masakrovat, to skousnu. Ale když tam ukázali záběr jak celá perská flotila útočí na posledních 5-6 athénských lodní a za nimi je vidět na desítky kilometrů daleko prázdné moře a během pár minut boje se tam objeví celé Sparťanské námořnictvo a všichni jsou z toho hrozně překvapení?!#$&@% To je jako neviděli tak na 20 km daleko? A jak se tam dostali tak rychle? Tryskový pohon? To už na mě bylo v závěru filmuprostě moc :) Dávám 2 hvězdy za to, že Evča nám předvedla svoje dvě hvězdy, ale víc ani ťuk ;) ()

AneMKa odpad!

Nuda, nuda, nuda. První díl měl alespoň Gerarda Butlera... Někdo viděl jediný klad filmu v Evě Green...jelikož jsem žena, tento bonus se mě netýkal. Nudná bezduchá záležitost pro adolescenty mužského pohlaví. Je tolik filmů, které udržují v napětí, vlívají adrenalin do žil, ale tento k nim rozhodně nepatří. Krev neděsí, utrhané končetiny absolutně nepůsobí, děj je předvídatelný a nudí. Stejně jako někteří další uživatelé považuji za úspěch, že jsem film dokoukala. ()

yatan

Tak, ako velky je rozdiel medzi bojovnikom Aten a Sparty, tak velky rozdiel je medzi mrazivym 300 a odvarom 300: Rise of an Empire. Gycovy brak. ()

eMeMko

Když jsem poprvé viděl trailer na tento film, vzbudil ve mě dojem, že se bude jednat o pouhopouhou napodobeninu, která se jen bude snažit vydělat na úspěšnosti předchozího filmu. Po zhlédnutí však mám už jiný názor. 300: Rise of an Empire nabízí prostě mnohem a mnohem více než film 300. Více bitev, více výbuchů, více vojáků, více sexu (dokonce došlo i na sprostá slova) a hlavně více brutality. Opravdu. Pokud vám film 300 přišel brutální, na tento ani nekoukejte. Digitální krve je zde tolik, že často zůstává i na kameře a není nic vidět. K tomu si přidejte lahůdky v podobě hlavy rozšlápnuté koněm, pár rozseknutých hlav a několik stovek useknutých končetin. Další věc, která mě u tohoto prequelu, sequelu a sidequelu (ano, to všechno tento snímek vůči filmu 300 je) zaujala, byl hlavní hrdina. Nemyslím však toho kladného, ale jeho protivníka. Artemis v podání Evy Green je naprosto šílená a tato role ji sedla perfektně. Je chladnokrevná, brutální a sexy zároveň. Na závěr tedy hláška z filmu, která Artemis i samotný snímek skvěle charakterizuje: "You fight harder than you fuck!" ()

fatalista

Nečakal som, že u mňa zanechá Rise of an Empire tak peckový dojem. Spôsob vyrozprávania príbehu úžasný, o vizuálnej stránke snáď ani hovoriť nemusím. Len tej krvi tam bolo asi až priveľa (vidieť film v kine 3D pokladám to za plus). Páčilo sa mi to dokonca viac ako prvá časť. Najsilnejší moment filmu je asi epický ending, ktorý týmto zaradzujem do mojich top 10 epických scén. Musím vyzdvihnúť veľmi dobrý soundtrack, bez ktorého by moje hodnotenie pravdepodobne nevystúpilo až na plných päť hviezd. Som spokojnosť sama. ()

davistercz

Zklamání. Jednička mnohem citově propracovanější a akčnější. Né že by těch akcí bylo tady málo, ale jsou poněkud nemastné a neslané. Jediná věc v tomhle filmu, která stala za to, byly ty bitvy. Jinak si to zaslouží odpad. Eva Green samozřejmě nezklamala a filmu dodala štavu, tak jak se patří. Scény jsou zdlouhavé a jsou o ničem. Občas ten nějaký proslov pohladí na srdíčku, ale to je asi tak vše. ()

Maikell odpad!

Když se z dobrého filmu udělá po nějaké době pokračování, téměř vždy je to katastrofa. Jak to vypadá u pokračování, když už jednička je katastrofa se můžete přesvědčit u tohoto filmu. Film se táhne podle snadno předvídatelné šablony, naivita většiny scén je až úsměvná. Autoři se rozhodli ignorovat přírodní zákony ve prospěch akce. Chyby ve scénáři se režisér snaží dohnat množstvím digitální krve. Hlavní hrdina působí hodně americky, čepel meče kryje rukou a na autenticitě tomu dodává ohromným řevem. Sám prakticky pozabíjí půlku perské armády, přežije výbuch, ke kterému má nejblíž, přestože ten vzdálenější vojáky zabije. Velmi špatný herecký výkon je korunován falešným zármutkem nad smrtí kamaráda. A jako vždy se ukáže, že náš "americký" hrdina měl celou dobu pravdu, a nebýt jeho Řecko by určitě prohrálo. Těch sto minut za to určitě nestojí ! ()

x_ander

Sequel dnes již legendární "třístovky" dlouho strašil průserem. Ale nakonec se z něj vyklubal velmi důstojný následovník, při jehož sledování mi nejednou spadla brada. Rise of an Empire je především o dost rozmáchlejší pokračování, a zatímco Leonidasova akce působila jako "komorní šarvátka", teď se opravdu bojuje o osud Řecka. Akce a vizuál opět perfektní a co mě moc mile překvapilo, že režisér se nesnažil jen okopírovat prověřený Snyderův koncept, ale nacpal do svého filmu řadu lahůdkových a originálních nápadů a záběrů, až přechází oči kolem. Tady sbírá film body navíc. Ten nějvětší klad je však obsazení Evy Green. A teď nemyslím jen profláklou (ale neskutečně dokonalou) erotickou scénu. Eva si svou ultimátní záporačku zahrála s takovou grácií, že jsem hltal každé její slovo a pohyb a vedle ní se vůbec nikdo jiný nechytá. S čímž souvisí jediný závažný problém filmu, a to zcela nevýrazný hlavní hrdina - sice kvituju s povděkem, že ani tady se nekopírovalo a Themistokles není Leonidas 2.0 (tzn. uřvaná mlátička, samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu), ale zcela odlišný charakter, který spoléhá spíše na rozvahu a taktiku (ale v akci se samozřejmě taky umí předvést) - jenže jeho představitel je naprosto necharismatické dřevo, a ačkoliv je jeho postava napsaná poměrně slušně, Stapleton ji vůbec neumí prodat. Nicméně jinak je 300: Rise of an Empire naprostá pecka, a moc bych si přál, aby tahle série byla dotažena do trilogie. ()

Blazis34

Druhý díl o početně nerovném boji mezi statečnýma řekama a perskou armádou se mi líbil. Sice ne natolik jako díl první, avšak i zde byla řada skvělých gigantických scén, kdy se na plátně objevilo několik set lodí či tisíc vojáků. Tohle mám ve filmu rád a ačkoliv někdy byla vidět počítačová animace, většinu času jsme mohli vidět dokonalé zfilmování komiksového románu. Mimo to se tam ještě pár chybek našlo, ale jinak Vzestup říše mě bavil a byl koukatelný. Dávám 70% - lepší tři hvězdy. ()

Cannonball

Pokúsim sa opísať čo najdetailnejšie o čom to bolo. Predstavenie hlavných postav, v spomalených záberoch, a potom už len samé násilie, krv, nahé telá, násilie, krv, sex, násilie, krv, ešte viac krvy a finálny pocit nuda. ()

Vasyl

Leonidas a jeho skromná parta měli něco do sebe. Themistokles a Evička už byli přeškrobení a předimenzovaní. Taky překrvení, ale to je jednom plus. No, užil jsem si to, dost to splnilo očekávání, ale... ()

Light_

Úchvatná monumentální podívaná, grafický styl se drží jedničky a tady mi to přišlo ještě lepší. Sice o něco slabší bitky a na mě až moc hrdinských projevů, ale na druhou stranu zase měly celkem hlavu a patu. Ale je tu něco, co musí být zmíněno v každým komentu k tomuhle filmu - Eva Green. Eva, Evička. Má nová chvilková platonická láska. Tohle prostě každej chlap chce mít v kuchyni. Kdo viděl film tak ví, co mám tím ´tohle´ na mysli. Takže, hlavně pánové, směle do toho :) ()

smith22

Tak tohle se mi opravdu ale opravdu nelíbilo.Viděl jsem tak třičtvrtě filmu a musel jsem to vypnout.Tísíce zpomalených záběrů soubojů a dalšího byly po chvíli spíše otravné než záživné – nic se nemá přehánět.To stejné souboje plné brutality a krve – né, že by mi tyto dvě věci nějak vadily ale jak jsem psal – čeho je moc… chvílemi mi připadalo, že už nevědí co by dotyčnému ještě usekli aby to bylo zajímavé.Bytky na moři byly nezáživné až hrůza.Tvůrci se všechno snažili udělat mega ultra monstrózní až to bylo vše přehnaně vyumělkováné a mě jako diváka to vůbec nebavilo.Eva Green? No dobře, neříkám, že zahrála špatně ale pokud ve filmu zmiňují neskonalou krásu oné vládkyně tak bych si na tom místě dokázal představit mnohem krásnější ženskou a né Evu Green.Eva Green není vůbec krásná.Bez líčení je totálně tuctová a obyčejná – tím neříkám, že škaredá.A ta jejich scéná v podpalubí kde vystřídali během 2 minut všechny možné polohy jako v nějakém P?To bylo jako co?To jsem nějak nepobral.Asi taky pokus o pozornost diváka v jinak nezáživném filmu. ()

vojtars

Když se někdo chystá natočit další díl, tak bych očekával, že se mu alespoň vyrovná, ale tohle? Hlavní role naprosto otřesná, nepůsobí vůbec charismaticky, dominantně, prostě oproti Leonidasovi úplný blbeček, který s partou nařachaných sedláků odolává Perským lodím a naprosto nezajímavě a nudně bez záludnější myšlenky. Naštěstí každou scénu, kterou nudný Stapleton shodí , scéna s Evou Green opět nahodí zpět na přijatelnou úroveň a koukatelné to nakonec je. Dávám 2 hvězdy za Evu Green a efekty, jinak zklamání...možná moc velké očekávání... ()

Leechmyi

Tohle se moc nepovedlo. Chlápek, co není Butler, řeže vše kolem ve stylu Chucka Norrise a všude šplouchá voda a krev. Nebýt prsou Evy Green, jednomu by z toho šplouchalo i na maják. Vyhlídky trojky po tomhle fiasku asi nebudou moc velký. Brekeke. ()

Chystá se Snyderův návrat ke Sparťanům

Chystá se Snyderův návrat ke Sparťanům

02.06.2024

Když to s originalitou nevyšlo, je potřeba se vrátit k osvědčeným postupům. Právě tak asi přemýšlí Zack Snyder (Armáda mrtvých), který se po nepříliš vřele přijatých dvou dílech své vysněné sci-fi… (více)

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona