San Francisco, rok 1957. Báseň Allena Ginsberga Kvílení se stává předmětem soudního líčení pro údajnou obscénnost. Podle strážců veřejné morálky je „neamerická“, protože otevřeně zpodobňuje homosexualitu a užívání drog. Děj filmu se skládá z několika vzájemně propletených linií, v nichž se odráží nejen reakce americké společnosti na nejslavnější dílo beatnické generace, ale i bouřlivý Ginsbergův život a jeho snaha najít co nejautentičtější umělecké vyjádření bez ohledu na konformní morálku a touha uniknout halucinogenní realitě. (oficiální text distributora)

MaximusMax

Použít pro vizuální vyjádření básně v hraném filmu animované pasáže je samo o sobě skvělý nápad, avšak zvolená technika se do filmu bohužel vůbec nehodí a 3D pasáže jsou paradoxně nakonec největší slabinou filmu a výtvarně pokulhávají za krásně natočenými hranými sekvencemi. Rovněž soudní přelíčení na mě působí trochu moc černobíle... dvoumetrový charismatický superman v černém jakožto obžalovaný proti šedivému ukoktanému prckovi v roli žalobce. Jinak James Franco skvělý. ()

ragtime

Aj napriek rozrastajúcej sa zbierke filmových úloh mi pred týmto filmom stále meno James Franco evokovalo Harryho Osbornea zo Spidermana, ale po tomto zvláštnom filme si tohto talentovaného herca preradím do kategórie veľmi obľúbených. Ak ste o beatnikoch doteraz počuli len z rozhovorov v kaviarňach od pseudointelektuálnych kamarátov, tento film Vám podstatné veci neprinesie, ale ako úvod to celkom postačuje. ()

jarmil8

Kontrast mezi otevřenými slovy a krotkým obrazem v průměrném filmu plném černobílých (na straně černé trapně karikujících) postav. ()

Petra46

Hlavní role Jamese Franca, padesátá léta a téma beatnické generace - spojení těchto 3 aspektů pro mě mělo (před začátkem filmu) 'pětihvězdičkový' potenciál (který ovšem bohužel nebyl zcela naplněn). Franco mi na Ginsberga typově seděl a vypadalo to slibně - než začal recitovat (monotónnost jeho hlasu mě poněkud iritovala). Velmi se mi líbilo zpestření v podobě soudního líčení týkajícího se v té době vělmi kontroverzního 'Kvílení', co mě však poněkud zklamalo byly animace - to, že se mi vizuálně příliš nelíbily je vedlejší, důležité je, že Ginsbergovy básně si podle mého názoru říkaly o něco propracovanějšího, psychedeličtějšího, originálněji pojatého, metaforičtějšího a méně přímočarého. // A nazávěr jeden pěkný moment filmu: “It’s a feeling that begins in the pit of the stomach and rises up through the breast and out the mouth and ears, and it comes forth as a croon or a groan or a sigh. So if you try to put words to that by looking around you and trying to describe what’s making you sigh, it’s to sigh in words, you simply articulate what you’re feeling.” ()

Pavlo

Pozoruhodne nakrútený životopisný film, ktorý isto nesadne veľa ľuďom. Avšak komu hej, bude veľmi potešený a zažije nevšedný filmový zážitok. ()

ede

Mohl to být docela slušný film, nebýt těch nepovedených, nesourodých a otravných animací, které raději přeskočíte... ()

karlvonarbei

Dobrý film k tomu, jak se trochu seznámit s beatníkovou poezií, něco opravdu málo se i dozvědět z jeho života a úplně nejméně zajímavou částí filmu je pak scéna ze soudní síně, jež je nosnou konstrukcí celého filmu a rozhodně nepůsobí tak, že by se v ní právě rozhodovalo o budoucnosti svobody slova v "největší demokracii světa".Možná si Ginsberg zasloužil znamenitější zpracování svého příběhu, když měl tak obrovský vliv i na samotnou hudbu 60. let, o čemž ve filmu nepadne ani ta nejmenší zmíňka.Údajně byl zmlácen při své první návštěvě Prahy v polovině 60. let před hlavní poštou v Jindřišské ulici agentem STB, který za svoji špinavou práci dostal 800 korun, samotný beatnik se hned druhý den ocitl na pokoji v Londýně společně s Bobem Dylanem a The Beatles.Ve filmu je totiž i zmíňka o pražském hotelu Ambasador a myslím, že málokdo vůbec chápe proč bez jistého vysvětlení ()

taraen

Přiznávám se, že tohle hodnocení je velice subjektivní, protože Ginsberg je jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů. Je mi až neuvěřitelně blízký svou tvorbou a jak jsem zjistila při shlédnutí filmu i svými názory, ať už na umění nebo život. A i to, že přestože byl ohromně kontroverzní, nekonvenční a divoký člověk, skoro celý život až do své smrti žil s jedním partnerem mu u mě také přidává body. Samotný film se mi také líbil. Animace mě naprosto pohltily a tvoří opravdu nádhernou vizuální podobu už tak dokonalé básně Kvílení. Také retrospektivy z Ginsbergova život, rozhovory s ním a scéna prvního předčítání básně v sanfranciském klubu je velice povedená. Franco podal úžasný výkon a dokumentární forma je skvěle zvolená. Lépe nám pomáhá se do filmu vžít a zapomenout na to, že vlastně sledujeme jenom herce a ne realitu. Ovšem to co považuji za naprostou katastrofu je linie soudního procesu. Naprostá zaujatost, zbytečná patetičnost a úplně primitivní rozdělení postav na dobré a zlé. Cítila jsem se jako bych sledovala nějaký díl průměrného amerického právnického seriálu. Pokaždé když se ve filmu objevila scéna ze soudního procesu, bylo to jako přepnout na jiný film. Tohle opravdu tvůrci neměli zapotřebí a proto jim místo pěti hvězdiček patří jenom čtyři. Ale hodně mě to mrzí, protože vysekat a nebo přetočit soudní proces a mohla bych mít jeden ze svých úplně nejoblíbenějších filmů. ()

Taylor Drood

Naprosto super...Film asi neosloví každého,ale mě tedy dostal.Je škoda,že u nás Kvílení vyšlo naposledy asi před 20 lety.Vždy,když si tuto knihu půjčím z knihovny mám neodolatelnou touhu ji již nevrátit.:)Hodně se mi na filmu líbilo střídání animované části s hranou.Bylo by jistě zajímavé udělat Kvílení animované celé jako samostatný film tak jako se to podařilo s Danteho Peklem.Hodně se mi líbila část ze soudní síně.Z dnešního pohledu se toto jeví jako naprosto nepředstavitelné.Bylo celkem úsměvné jak byl žalobce úplně mimo.Tenkrát ho asi za toto moc nepochválili.:))Vřele doporučuji. ()

Zrcadleni

Tohle mne opravdu docela dost zasáhlo na střední škole, kdy jsem Ginsberga musel číst abych pochopil o co šlo. Byl jsem pak mile překvapen, že se rozhodl někdo pro zfilmování takto tou dobou nepochopeného díla. Film je lehce matoucí, tak jako Beat generation celkově. Pro mne srdcová záležitost z minulosti. Pokud máte rádi Franca, tak si hvězdu odeberte, pokud ani neholdujete literárnímu dílu, odeberte 2-5:-D ()

creTin

Umně poskládáné, střídání rovin nabízí protichůdný pohledy na báseň samotnou i kontext a objasnění některých souvislostí. Přednes básně je působivý, škoda, že animace se chytá jen minimálně. Zbavit se tý pachuti, že to bylo udělaný pro lepší pohled na queer komunitu, bylo by to asi absolutorium, ale tahle rovina Ginsbergovy poezie šla vždycky mimo mě. Sdělení je sice jasný, ale tahle část se mě prostě netýká. A vzhledem k tomu, že poezie je subjektivní to je prostě problém, malý, ale problém. ()

Benyi odpad!

Až do Kvílení jsem neměl v Karlových Varech nikdy potřebu odejít z filmu, ale duu Epstein/Friedman se především díky otřesně doslovnému a kýčovitému převedení Ginsbergovy poemy do animace a díky Francovu pseudoherectví povedlo mě z kina vyštvat už po 15 minutách. ()

Mirischka

Od tohoto jsem očekávala záplavu slov....a v podstatě nic víc. Kvílení vás ale vtáhne nejen do Ginsbergovi tvorby, jejího vzniku a také boje o holé přežití, ale i do ginsbergova osobního života, což jsou příjemné odpočinkové části. Velké plus dávám i za hudbu a nápad zkombinovat černobílé a barevné sekvence filmu, které pomáhají v okamžité orientaci v době. Navíc ať už chcete nebo ne, tak Francovi sežerete každé slovo. A když už nic jiného, tak vám tuhle aspoň pro mě šílenou tvorbu trochu pomůže pochopit. ()

Astu.

Kurva....nepamatuju se, že jsem u nějakýho film kdy brečel. Neviděl jsem Franca, ale Ginsberga, neslyšel jsem slova, ale bolest.... jo, největší báseň všech dob si tenhle film zasloužila. 9/10 ()

Jannine

Přiznávám, že z tohohle filmu jsem měla ze začátku dost rozporuplné pocity. Chvíli jsem dokonce přemýšlela, že ho vypnu. Pak ale začaly scény ze soudního procesu a mě zajímalo, jak dopadne. Rozhodně zajímavé byly animace, které probíhaly současně s recitací básně (i když musím přiznat, že v několika místech jsem zavřela oči a nechala pracovat s jednotlivými obrazy básně svou vlastní fantazii). Fanouškem filmu se asi nestanu, ale možná mě donutí si Kvílení i přečíst. ()

in flames

Okrem krásnych básní a myšlienok veľmi vplyvného autora ide o dokonalé audio vizuálne orgie, pre mňa ako klip Pink Floydu s jazzovým soundrackom, a Ginsbergove básne mi pripomenuli môj stret s kontroverzným umením v mojich gymnaziálnych rokoch, takže aj trocha spomenienok, čím som asi hviezdu pridal ale prečo nie? ved takých diel je ako maku. ()

Narace

Adoruji spíše knihu, než film, ovšem i film byl koncipován a hlavně ztvárněn velmi povedeně. Animace k demonstrovanému textu jsou neuvěřitelně povedené a dokreslují recipientovu představu a sukcesivní anticipaci. Demonstrovat dílo, jakožto jednu rovinu, která se prolnutá s rovinou života autora, je velmi dobře navázané a velmi kvalitně zpracované. ()

wa_

Ta experimentální forma mě fakt chytla..... Rozhodně nejlepší pasáže jsou ty ze soudní síně..... Franco o x tříd lepší Ginsberg než Radcliffe........ ()