Šerif MacKenna měl štěstí i smůlu v jediném okamžiku. Je poslední, kdo v rukou umírajícího Apače spatřil mapu legendárního Zlatého údolí. Po pokladu přitom touží bandité vedení cynickým lupičem Coloradem i řada lidí z města. Nikdo netuší, co jim jeho hledání může přinést. Když se zkušený MacKenna díky náhodě stane zajatcem banditů, zdá se, že je nic nemůže zastavit. Spojeni chamtivostí a strachem z pomstychtivých Apačů se vydávají vyzvednout obrovský zlatý poklad… Působivý western natočil režisér J. Lee Thompson, který vsadil na silný příběh, prostředí sluncem vyprahlého Monument Valley v Arizoně a Glen Canyonu v Utahu, stejně jako na herecké výkony obou hlavních hvězd – Omara Sharifa v úloze lupiče Colorada a Gregory Pecka, jenž ztělesnil šerifa MacKennu. Mohl se však opřít o propracovaný scénář producenta a scenáristy Carla Foremana, jenž je rovněž podepsán pod proslulým snímkem V pravé poledne. Svoji působivost dodnes neztratily hudba a písnička José Feliciana, stejně jako strhující a nečekaný závěr filmu. (Česká televize)

bull!nka

...průměrný western, skvělé herecké obsazení, bez nich by to nebylo ono a celý "počin" by jinak upadl v zapomnění ()

bearmeedek

Viděl jsem kdysi a nyní si připomněl. Na staré filmy bývá s odstupem většinou jiný pohled. Tento western má trochu pohádkový nádech, což by nevadilo. Odpustit by se mohla zadní projekce i nevalně vytvořený sesuv skal, i když v této době se podobné scény točily běžně více naturálně. Ale přesto je to stále slušný film a dobře se na něj dívá. ()

marlon

Jeden z tých lepších amerických westernov, ktorý má síce svoje slabšie miesta, ale ináč rozhodne zaujme. Snaha o inovatívne spracovanie a pomerne originálny dej, ktorému dominuje prekvapivý záver, z neho robia povinnú "četbu" v oblasti svojho žánru. A ak by sa dokonalejšie využili všetky možnosti, ktoré skýtal jak herecký potenciál tak samotný námet, nehrozili by pamäťové výpadky v prípade "omáčiek nakydaných" medzi pamätnými scénami. ()

PaRi

Už v době, kdy se film promítal v našich kinech mne připadal slabý. Sergio Leone zasadil americkému klasickému pojetí westernu smrtelnou ránu. Tenhle pokus ho ze smrtelné křeči rozhodně nevymanil. Dnes se na to už vůbec nedá koukat, na rozdíl od Tenkrát na západě. Ty zoufalé triky, přijatelné tak v padesátých letech, neskutečná, směšná zadní projekce, scény v noci, jak ve dne a další. Hrůza. Výborný komentář Canakja! S úsměvem čtu komentář od Mariin: "Příběh se celý prakticky odehrává v exotické skalnaté krajině, což mám rád. V tomto případě vyprahlé Monument Valley v Arizoně a Glen Canyon v Utahu." Celý ne! K té Arizoně a Utahu musíme připočítat (což už víme jen my pamětníci), i bývalý pískovcový lom kousek za Prahou, známý pod názvem Amerika. Hodně záběrů a scén je právě z něj. Inu už tehdy bylo pro Američany nesmírně laciné točit u nás. A z tohoto filmu čouhá jak sláma z bot, že je točen levně. Možná někdo z americké produkce někde viděl našeho Limonádového Joeho, který zde byl také točen, a inspiroval se. Stačilo přiletět s herci. Slušnou techniku pronajali z Barrandova a koní u nás bylo vždycky dost i komparzistů, kteří na nich uměli pěkné kousky. Ty dvě hvězdy dávám za Gregoryho Pecka, mám pro něho slabost, ale viděl jsem ho mnohokrát hrát o dost lépe. Co měl ale chdák hrát na tak blbě napsaném scénáři a při tak slabé režii? ()

merlik

Poctivě natočený western s výbornou kamerou a na svou dobu povedenými triky, scénář má trhliny a logické díry. ()

štófy

Western velice netypický - je to spíše takový dobrodružný film zasazen do westernového prostředí.Film je plný triků,které dnes bohužel působý komicky,ale v době vzniku tohoto snímku se jednalo určitě o skvěle trikový film.Celý příběh na mě působí příliš bláznivě a strašně mi vadil vypravěč,který kdyby tam nebyl,zasloužil by si film čtyři hvězdy.Takhle je to někde pod sedmdesáti procenty... ()

kyLuke

Vynikající western , u kterého se divím že dnes již není klasický . Vše na svém místě . Výborná hudba , skvělá režie i herecké výkony a velmi kvalitní scénář . Skutečně ohromný zážitek . A nebýt pár pasáží je to jasně za plný počet . ()

Tamdydam

Taková slaboduchá pohádka ve stylu Pokladu na Stříbrném jezeře. Ten je ale po všech stránkách lepší a to necílí primárně na dospělé publikum, jako Mackennovo zlato ()

xxlch

Brilantní obsazení i hudba a perfektní honička se sluncem a stínem.Nádherně nepravděpodobné ale super oddychové.Vidět je však lepší na filmovém plátně,v televizním podání ztrácí na velkoleposti scén. ()

tartan

Netradičný dobrodružný western s netradičným záverom. V prvom rade však film ťahajú obaja hlavní herecký predstavitelia - Gregory Peck ako šerif Mackenna a najmä Omar Sharif ako takmer sympatický darebák Colorado. Ich výprava za bájnym kaňonom plným zlata, na ktorej nás sprevádza hlas rozprávača, je síce plná jazdcov na cválajúcich koňoch (Indiánov, kavaleristov, ďalších hladačov pokladu) v krásnych exteriéroch, zároveň však aj rušivých filmárskych techník - zábery jazdcov pred plátnom, zrýchlené scény (opäť pri cválajúcich jazdcoch, presný opak dnešných spomalovačiek ;-)). Zaujímavým spestrením je súboj dvoch žien o Mackennu. Ten záver dnes už toľko neuchváti, dokonca môže prísť aj trochu smiešny vo svojej nerealistickosti a neuveriteľnosti, v dobe vzniku filmu bol bezpochyby pôsobivejší. ()

Pitryx

Dodnes si pamatuji cestu z kina, kdy jsem jako klučisko vysvětloval spolužákovi, že ano, že to zemětřesení na konci s rezervou beru, ale ten velký kámen prostě takhle spadnout nemohl, protože to odporuje gravitaci. No, myslím, že to byl dokonce u mne první širokoúhlý. Je to sice western, ale moc se v něm nestřílí a má dost hluchých míst. Jen než započnou cestu, je pryč skoro hodina. Ty žvásty si fakt mohli odpustit, stejně jako mnohdy naprosto zbytečné zadní projekce. Ostatní efektíky ujdou. Myslím, že to klidně mohlo mít kratší stopáž. Film jako stvořený pro nedělní odpoledne s tím, že když se tam kváká, možno si dát šlukpauzu. ()

helrohir

Veľmi zvláštny western, ktorý však vo viacerých momentoch (trebárs celý záver) skôr pripomína dobrodružnú rozprávku. Základ príbehu, teda hľadanie zlata, je v podstate taký tradičný westernový námet, ale tu je obohatený o akési nadprirodzeno. Len niečo také určite vo westernoch nevyhľadávam a pôsobí to skôr detinsky a rušivo. Filmu dominuje najmä viacero známych tvárí, ale väčšina je zúfalo nevyužitá (Wallach, Savalas). Príbeh má dosť hluchých miest a viackrát hazarduje s divákovou trpezlivosťou, a akoby to nestačilo, pridáva aj úplne zbytočné a nikam nevedúce scény (vytvorenie veľkej skupiny, lezenie na skalu,...). A k tomu mi veľmi vadili čudné efekty a príliš veľa zbytočných záberov pre pozadím. Avšak dvojica Peck a Sharif si vedie celkom dobre a svojimi výstupmi celkom osviežujú tento inak slabý western. Pár dobrých naháňačiek a prestreliek tiež pomôže, takže aspoň slabší priemer s odretými ušami. 50%. ()

Jehan

Majstrštyk ze sklonku zlatého věku westernů. To závěrečné lezení na skálu je sice naprostá hovadina, kterou jsem nikdy nepochopil, ovšem ústřední chlapská trojice se výborně doplňuje a té blondýnce to ohromně sluší i po mnoha upocených zaprášených dnech v sedle. Indiánce samozřejmě taky. Když mě na to kdysi dávno táta vzal do širokoúhlého kina Alfa v Praze (pamětníci pochopí tu zmínku o širokoúhlosti), civěl jsem na to jako puk. Navíc jsem poprvé viděl na plátně nahou ženskou! A dnes se rád podívám znovu. Už jen proto, jaký byl Gregory Peck štramák. ()

curil

Znovu se vracím do letního kina a začátku sedmdesátých let minulého století. Nová technologie 7Omm formát, plátno jak kráva, zvuk ze všech stran, a přijíždí dlouhán Gregory a starý náčelník vystřelí. Zvuk kulky rezonuje ve větvích stromů v okolí areálu. Perfektní hudba, ústřední píseň, skvělé obsazení. Pro mě potěšující účast Edwarda G.Robinsona v roli slepého muže, který naposledy spatřil zlatou žílu v kaňonu. Scéna, kdy parta dobrodruhů sleduje stín, který má označit vchod do kaňonu, je nádherná ()

ostravak30

Mackennovo zlato je western, který dlouhou dobu na diváka působí dvojím způsobem. Jednak vizuálním, protože  Monument Valley a Glen Canyon vypadají úchvatně a to se ještě povedly i záběry třeba jezírka či samotného zlatého údolí. A jednak také neustálým napětím. Tím hlavním je samozřejmě neustálé debaty, zda zlato je či není. To diváka udržuje v pozornosti v podstatě až do konce. Navíc je film protknut velkým množstvím nečekaných zvratů. Herecké výkony byly výborné, hudba se mi také líbila. Závěr navíc působí velkolepě, ačkoli je nutné říct, že některé triky z dnešního pohledu působí úsměvně. Zajímavé také je, že zde jsou Apači vyzdvihnuti jako krvelačný indiánský národ. Tedy zcela jiný pohled než jaký nám tolikrát nabízel Karel May a Vinnetou jako jejich náčelník. ()

Dass

Vyborny western v klasickem duchu. Mozna by mohl ubrat zanrovych klise, jako televizni podivana vsak funguje skvele. ()

Lewaso

Na plátně byl ohromující, v televizi umrněný. Myslím, že jsou průměrnější westerny, ale tenhle jsem si víc než zapamatoval. Možná pro tu nezkrotnou zabijáckou indiánku. ()

kosaka

Krásná scenérie, opravdu hezká podíváná. Mně jednoduše nesedlo prolínání příběhu s vypravováním, navíc příběh docela pokulhává. Na to, že se tenhle western označuje za klasiku, jsou mnohem lepší filmy žánru. ()

Gortyna

Nevím, koho může potěšit neustále se pochechtávající Omar Sharif a jeho kumpáni. Sharifova postava je opravdu šarže. Peckovi chybí na hlavě snad jen svatozář, dívky vizuálně rozdělené na blondýnu a brunetu. Je to natočené ve stylu dederónské DEFY. Dvě hvězdy za exteriéry. ()

Stanmi

Jeden z mnoha povedených westernů, které se natočily ve velmi plodných 60. letech. Příběh je o šerifu Mackennovi, kterému se náhodou dostane do ruky mapa k legendárnímu pokladu Apačů, ale sám nevěří, že poklad existuje, tak mapu zničí, posléze je přepaden bandou desperáta Colorada, který ho donutí, aby je dovedl do Zlatého údolí..., Příběh není příliš komplikovaný, ale je srozumitelný a pro daný způsob vypravovaní ideální. Mackennu si zahrál Gregory Peck, kterému mu rozhodně nechybí pořádná dávka charismatu, stejně tak nechybí ani Omaru Sharifovi v roli Colorada. Škoda, že další herecké hvězdy (Eli Wallach a Telly Savalas) ve filmu nedostaly tolik prostoru, jak by si zasloužili, ale svou účástí film posouvají zase o něco výše. Hudbu složil Quincy Jones, což není typický tvůrce westernových melodií, ale také odvedl kus dobré práce, stejné jako režisér J. Lee Thomson, který si připravil i neotřelé kamerové hrátky. Samosebou film má své mouchy jako příklad můžu uvést konec filmu, který se mi zdál příliš natahovaný nebo příliš krátký pobyt některých postav na plátně, ale pro fanoušky i nefanoušky westernů je Mackennovo zlato ideální snímek pro ukrácení dlouhého odpoledne/večera. ()