Reklama

Reklama

Sice nebyli v první linii, ale osud války závisel na nich. Gregory Peck v hlavní roli amerického filmu. Válečný film Přímo nad hlavou (1949) vznikl podle stejnojmenného románu, jehož autoři Beirne Lay Jr. a Sy Bartlett vycházeli z vlastních zážitků. Společnost 20th Century Fox zakoupila práva na knihu v říjnu 1947, tedy ještě před jejím vydáním, a režií pověřila svého kmenového tvůrce Henryho Kinga. Snímek líčí osudy amerických letců v Británii, kteří se zúčastňovali pravidelných denních náletů na Německo. Na podzim 1942 to byli jediní Američané bojující v Evropě. Hlavní úlohu jejich nového velitele generála Savage vytvořil Gregory Peck, známější spíš jako představitel romantických hrdinů (viz např. pozdější Prázdniny v Římě). Film byl původně naplánován jako barevný, ale nakonec se natáčel na černobílý materiál, především kvůli začlenění dokumentárních pasáží. Vůbec poprvé byly v hraném americkém filmu využity záběry bojových akcí pořízené německou Luftwaffe. Mimořádně zdařile je v něm zobrazen každodenní život letecké základny během války, stres posádek bombardérů B-52, trávících značnou část svých dnů v přímém ohrožení života, i jejich velitelů pod tíhou někdy až nesnesitelné zodpovědnosti. Poprvé se tak na plátně objevily důsledky psychologických vlivů na vojáky ve válečné situaci. Zajímavý je také fakt, že byl později využíván obchodními firmami (např. Coca-Cola) při kurzech výchovy vedoucích pracovníků. Film získal dva Oscary, za vedlejší herecký výkon Deana Jaggera (zástupce velitele major Stovall, který je také vypravěčem příběhu) a za práci zvukařů. Nominaci měl za hlavní úlohu Gregory Peck, pro něhož se určitou kompenzací stala neméně prestižní Cena newyorských filmových kritiků, a film jako takový. Na motivy snímku vznikl s časovým odstupem stejnojmenný TV seriál (1964–67). (Česká televize)

(více)

Recenze (35)

nascendi 

všechny recenze uživatele

Ničenie nemeckej výrobnej a logistickej základne malo pre vedenie a výsledok II. svetovej vojny mimoriadny význam. Túto ťažkú úlohu plnili posádky diaľkových bombardérov dislokované v Veľkej Británii. O ich živote na základni, o bojových akciách a o zničujúcom vplyve takéhoto spôsobu života na ich psychiku rozpráva film Twelve O´Clock High. Gregory Peck si v ňom strihol úlohu náročného generála Savagea, dobre sú vystihnuté aj ostatné postavy. Ale určite najcennejšie na filme sú kombinované hrané a dokumentárne zábery z leteckých súbojov. Pre fanúšikov vojnového letectva a histórie veľmi prínosný snímok. Ja som sa celkom rád naň pozrel. ()

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Působivý válečný snímek z 2. světové války, konkrétně o leteckých soubojích Američanů v Evropě proti nacistickému Německu.. V hlavní roli charismatický Gregory Peck jako nový velitel, nekompromisní, tvrdý, přísný, nicméně i čestný a férový, nemá na růžích ustláno, jeho předchůdce se těšil veliké oblibě, piloti nechtějí přijmout nové vedení a hromadně podávají žádosti o převelení.. Všechny souboje jsou pozoruhodné i napínavé, nejen ten válečný konflikt, ale i ten vnitřní odehrávající se v mezilidských vztazích, v motivacích jednotlivců, víře v úspěch, o naději osobní i pro druhé... ()

Reklama

Han22 

všechny recenze uživatele

Opět jeden film, který mě moc nechytl. Řemeslná kvalita je samozřejmě super, stejně jako určitý náhled na to, jak to měli piloti za druhé světové války těžké. Jenže s tím filmem mám dva problémy. První se týká příběhu - k zdecimované, smolařské a demoralizované jednotce přichází velet mladý generál, který se chová většinu filmu jako absolutní kokot. Žádné slitování, žádné výhody, tlak na výsledky, přísné tresty, zkrátka klasický ředitel v českém korporátu. Když mu na mužích začne záležet, zhroutí se. A protože Peck byl vynikající herec, o to více jsem postavu nesnášel. Druhý problém - celý film se o letech jen kecá. První válečná scéna přijde po hodině a třičtvrtě a je víceméně stvořena z dokumentárních záběrů. A takový válečný film mě zkrátka nebaví. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Gregory Peck znova ako ten najsprávnejší chlap na svete, ale on je vždy sympaťák, takže toto jeho zaškatuľkovanie je absolútne v poriadku. Poriadky si narobil aj vo svojej jednotke, samozrejme férovo, s čím ale nemohli súhlasiť všetci. Máme tu film, ktorý nepotrebuje oslavovať Američanov ako nadľudsky odvážnych a nepotrebuje degradovať nepriateľa, ako bolo v 40. rokoch propagandisticky zvykom. Po vojne sa už točí predsa len inak. Skutočne sa netreba báť stopáže a toho, že tri štvrtiny filmu sa odohráva v interiéroch základne, stále sa totiž niečo deje a vzťahy medzi pilotmi zabezpečia spoľahlivo divácky záujem. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Vzdušných soubojů moc nečekejte. Jde hlavně o psychiku. Úvodní scéna nouzového přistání bombardéru s drastickými detaily zranění posádky – takové scény se zejména v době vzniku tohoto filmu často netočily – má svůj důvod. Ukázat, čemu museli čelit. Do detailů zobrazit psychiku letců a co s nimi permanentní stres dělá. „Vy už jste mrtví!“ – tak tenhle přístup znám i z jiných děl z válečných časů. Možná může fungovat, ale jaké následky bude mít? Film je ukazuje. Rozdílné přístupy, různé osobnosti, různá míra odpovědnosti – vše musí v krajním čase jednotně směřovat k maximálnímu úsilí a efektivitě. Zní to nelidsky a taky to nelidské je, protože lidi nejsou stroje. Následky jsou hrozné a nikdo je nemůže přičítat zbabělosti. ____ Ještě by mě zajímalo, jak takové problémy řešili za války v Německu, nebo dokonce v Sovětském svazu. Ale to si umím představit. _____ Taky je to film o tom, kterak pro tebe může být zupáctví prospěšné. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (15)

  • Na začátku filmu je zmíněn Focke-Wulf Fw 190, jeden z nejlepších německých stíhacích letounů. (Winster)
  • Pôvodne sa plánovalo natáčať farebne. (westerns)
  • Jeden z prvních hollywoodských filmů, který se zabývá psychologickým dopadem války na vojáka. (Kulmon)

Reklama

Reklama