Prvních patnáct minut jsem si v duchu přál: Jamesi, vrať se!! Pak to ale začalo příjemně gradovat a podle všeho kvalitativně přeskočilo i dva přívěsky v podobě stále docela slušné trojky a mdlé postapokalyptické čtyřky, kde navíc ikonická postava T-800 chyběla. Tentokrát sledujeme prequel a současně remake a kdo ví, co ještě, místy se v té až ostudné překombinovanosti ztrácíme (ten je hodný, v jiném časovém období zase nikoliv), ale právě díky Arnoldovi (a několika přidaným hodnotám) je to vlastně solidní jízda. Vlasatý, obarvený, starý, ale ne zastaralý, s úžasným americkým úsměvem. Tvůrci na nás mnohokrát nostalgicky pomrknou, se starými dobrými scénami se vypořádali slušně, kombinují, až překombinovávají, vracíme se zpět a přepisujeme vše, co jsme znali. Hlavním pojítkem je tedy svým způsobem nostalgie, protože se tu skládají doslovné pocty prvním dvěma dílům. Obával jsem se (po úvodní sekvenci), že nás tvůrci ubijí světelnou akcí á la Hvězdné války, naštěstí přijde i řízná akce, ač místy mechanická, pásová a stereotypní. Chybí ryzí násilí, chybí něco provokativního, víc šťávy, dokonce ani zadek Emilie Clarke neuvidíme. Zatímco Cameronovy kousky, ke kterým se Genisys tak upíná, byly revolučními akčními sci-fi nářezy, pátý díl série je popcornovou letní zábavou. Když před téměř pětadvaceti lety stroj Roberta Patricka z tekutého kovu odněkud vyskočil, divákovi zatrnulo. Když propíchl hlavu pěstounovi Johna Connora s krabicí mléka v ruce, zamrazilo ho. Tady nemrazí. Arnold je slušný, Jason Clarke a nevyužitý J.K. Simmons taky, naopak spojení Jai Courtney a charisma je kapitolou, kterou bych raději obešel. Buďme upřímní, výsledku by asi víc slušely tři hvězdy, ale i s ohledem, že jsem vlastně čekal větší průšvih (se jménem béčkaře Patricka Lussiera u scénáře by to nebylo překvapení), ty čtyři hvězdy vlastně rád dám.(9.7.2015)

Tech noir styl jedničky i akční kulervoucnost, osudovost či převratnost dvojky minul Taylor uctivým obloukem, vystačil si jen s vizuálními odkazy a alternativní realitou, v níž to pankáč Bill Paxton neschytá a dítě Sarah Connor si splete strany. Z prašnosti postapo čtverky nabídl jen pár minut boje proti strojům, takže mu asi přišlo, že nejlepší cestou bude Mostow a jeho parodické panoptikum. Já vám nevím, ale cenění ex-guvernérova pěstěného chrupu a upgrade terminátora na T-801 Frank Drebin není to, co může kultovnímu Cameronovu dítěti dělat společnost či ho nedej bože někam posunout. Když navíc nemáte inteligentní scénář, který by to všechno udržel pohromadě, akce je tristní (vrtulníky nad Friscem byly jak z Návratu Jediho) a modelové v čele s Khaleesi tápou, nezbývá nic jiného, než zlikvidovat čip. Nic proti Arniemu s robotickým Parkinsonem, on je v tom de facto nevinně, ale slovy Bohuše Stejskala mu je nutno vzkázat: „Už sa nevracaj..!“(9.7.2015)

V roce 1984 možná bylo všechno jinak a taky Sára s Kylem si nejsou příliš podobní, ale to je tak vše, co mi vadí. Jinak mne totiž tohle časové vlákno hodně bavilo a T-Děda mne se svými robotickými hláškami i úsměvy dostával do kolen. Přesto si dlouhodobě myslím, že propojení počítačů s mobily, s televizemi, s bankovními účty, s vytápěním domů či s otvíráním zipu na poklopci jednou udělá z lidstva dementy neschopné přežít hodinový výpadek sítě.(29.10.2015)

Ano, ten film nemá žádnou nezapomenutelnou akční scénu a taky casting mi nepřijde z nejpodařenějších. Ale prostě nedokážu ignorovat fakt, že mě to znásilnění terminátorského universa upřímně bavilo a byly to příjemně strávené dvě hodiny.(28.9.2015)

• MrHlad

Nic moc. Vlastně spíš nic než moc. Pátý Terminátor do značné míry zklamává úplně ve všem. Arnold je zatlačený do pozadí na úkor příběhu Sarah Connor a Kyla Reese, který ovšem není zrovna přesvědčivý, stejně jako oba herci. Scénář prakticky nedává smysl a na paradoxy a problémy spojené s cestováním časem tu všichni otevřeně kašlou, a když po půl hodině přestane hrát na nostalgickou notu, je z toho nakonec jen generické akční sci-fi, které sází spíš na kvantitu než na kvalitu. Akce je tu hodně, obvykle ovšem nenabízí víc než průměr a v některých momentech se to tvůrcům evidentně vymklo z rukou (honička ve vrtulnících byla něco skutečně děsivého). Terminátor kope druhou ligu ve všech aspektech a doufá, že vás umlátí odkazy, Arnoldem a množstvím výbuchů, přestřelek a rvaček. A moc mu to nevychází. Výsledkem je víceméně nezajímavé akční sci-fi za sto padesát mega, kde se pořád něco děje, ale vy si nejspíš nebudete úplně jisti, jestli vás to baví. Na Terminátora dost málo, za sebe však říkám, že mě to moc nepřekvapuje.(30.6.2015)

• - První film série, který obsahuje skrýté scény po závěrečných titulcích. (tedvidek94)

• - Dne 5. září 2014 Paramount oznámil, že Terminator: Genesis bude první film v nové samostatné trilogii, se dvěma plánovanými pokračováními, které mají mít premiéru 19. května 2017 a 29. června 2018. Dne 24. února 2015 Schwarzenegger potvrdil, že se vrátí na pokračování. (Danny F.)

• - Původní plán Jamesona Camerona už při natáčení Terminátora (1984) byl ten, že pošle do minulosti jak T-800, tak i T-1000, ale v tehdejší době na to nebyly dostatečně vyvinuté speciální efekty a i rozpočet byl menší. Vše se podařilo až v Terminátor Genisys. (DEXTER099)