Lovci čarodějnic

• Velká Británie Witchfinder General (více)

Po Cromwellově vítězství u Naseby 1964 se Anglie zmítá v bezpráví a anarchii. Bandy dezertérů se potulují krajem, loupí a znásilňují. Hopkins a Stearne se své gaunerství snaží legalizovat tím, že se vydávají za lovce čarodějnic. Z důvěřivých místních úřadů tahají peníze za to, že odhalují údajné čarodějnice. Mladý Richard Marshall, příslušník Cromwellovy armády, dostane dovolenou, aby mohl navštívit svou vyvolenou Saru, která žije se svým strýcem, venkovským knězem. Když dorazí na místo, naskytne se mu hrůzná podívaná na dílo Hopkinse a Stearneho - vesnice je zplundrovaná, strýc Sary umučen k smrti, Sara znásilněná. Richard se se Sarou ožení a přísahá, že Hopkinse najde a zabije. Nejdřív se ale musí vrátit ke svému pluku. Teprve po nějakém čase se mu podaří vydat se znovu za Hopkinsem, který právě řádí v Lavenhamu. Zprvu se zdá, že osud Richardovi přeje, pak se ale Hopkins zmocní Sary i Richarda a vypadá to, že je živé ze své mučírny nepropustí... (Interama)

gumli

Vincent Price ako Matthew Hopkins a aj jeho pomocník hrajú dobré,vedľajšie postavy už horšie.Ale ako celok sa mi film páčil.Vzhľadom na vek režiséra ,mal v tej dobe len 25 rokov,naozaj dobrý film.A samozvaný inkvizítor Matthew Hopkins je historický doložená osoba.Lovil bosorky hlavne vo východnej časti Anglická v rokoch 1644-1646.Za obeť mu padlo 230-300 ľudí,hlavne žien.Ale na každého raz dojde,došlo aj na neho.Čí naozaj skončil tento lotor tak ako vo filme,to neviem.Ale jedná vec mi nejako nepasuje.Je to jeho vek.Keďže sa narodil v roku 1620 a zomrel v roku 1647,tak na inkvizítora bol moc mladý.Veď v dobe úmrtia mal len 27 rokov. ()

filmmovier

Další slabší kousek z filmografie Vincenta Price. Tento film má rozhodně blíž ke třem hvězdám, ale v tomto případě nevidím důvod, proč nepřilepšit. Jednak má filmy, které jsou opravdu horší, než tenhle, a jednak jsou Lovci čarodějnic výborně natočení. Exteriéry jsou naprosto boží, dobovou atmosféru se taky podařilo zachytit výborně a jako celek to prostě vypadá krásně. Dějově je film už trošku slabší. Neděje se tam nic extra, i přes kratší stopáž se to trochu vleče, ale ve chvílích, kdy jde ve filmu skutečně o čarodějné procesy (což není úplně hlavní téma filmu), je to super a zvlášť poslední čtvrthodina je naprosto boží. A samozřejmě i sám veliký VIncent je důvod k přilepšení - jako ostatně vždy. Na jedno zhlédnutí jsou Lovci čarodějnic super, ale neexistuje důvod, proč by se k němu měl kdokoliv vracet. I tak jde ovšem o velmi příjemný historický kus. 70%. ()

PetrPan2

Ve filmu se nic světoborného neděje, za to se tam ječí jak o život. Tenhle horor (no spíš historické drama než horor) nahnal víc strachu mému kamarádovi, který na mě čekal před promítacím sálem a vnímal tak jen zvuk, než mě, který jsem v sále měl i obraz... Nicméně Hilary Dwyer je opravdu krásná ženská... s proklatě silnými hlasivkami. ()

Ironfood

No, horor to, alespoň z dnešního pohledu, rozhodně není, spíše dobrodružný film. I když je pravda, že to horory z té doby místy připomíná (koneckonců, stojí za tím hororové studio Tigon a hraje tam Vincent Price). Na nějakou historickou věrnost se tu zjevně nehraje, rozpočet asi také nebyl bůhvíco. Matthew Hopkins by si určitě zasloužil kvalitnější filmové zpracování, našemu Jindřichu Františku Bobligovi z Edelstadtu zatím může jen tiše závidět. ()

JamesSi

(Obsahuje spoilery) Witchfinder General je první film z neoficiální trilogie, která definovala folkový horror. Spíše než k hororu však patří k dobrodružné historickému snímku. Dal by se srovnat například k českému Kladivu na Čarodějnice nebo Kenovu Russellovu The Devils. V roli lovce čarodějnic Matouše Hopkinse můžeme vidět Vincenta Price. V první polovině filmu vidíme, jak Hopkins obviní z čarodějnictví faráře v malé vsi. Jeho neteř, Sára, je pak donucena k sexu s Hopkinsem, aby zachránila strýcův život. Strýc je i přesto popraven. V druhé půli se film mění na “revenge” film. Manžel Sáry, Richard, se rozhodne za ni pomstít. Film je zakončen scénou v želáři, kdy Hopkins mučí Sáru a Richarda. Richard se vyprostí z pout a začne sekat po Hopkinsovi sekyrou. Než však stihne zasadit poslední ránu - jeden z jeho přátel, kteří ho přišli zachránit Hopkinse zastřelí. Richard nemůže dokončit svou pomstu. Sára v bolestech křičí. Film se téměř nedá nazvat horrorem. Jsou zde scény násilí, které ale spíše slouží k znechucení diváka. Neslouží k zvýšení napětí či navození tísnivé atmosféry. Jde o snahu ukázat hrůzu doby, kdy pro peníze a moc, mohli samozvolení hubitelé čarodějnic dělat, co si zachtěli. Film se tak zařazuje po boku řady snímků mapující tuto historickou “profesi”. Film se odkazuje na roce 1645 v Anglii - době občanské války. Příznivci parlamentu, Roundheadové, bojují s příznivci krále Karla I. Tato doba prospívá lidem jako Matouš Hopkins. Naopak Richardovi doba škodí. Je vázaný k armádě a jeho pomsta se dá brát jako dezerce. Film však přirovnává k filmům tohoto folk-hororového subžánru je venkovské prostředí (dlouhé anglické pláně) a téma čarodějnictví. Můžeme vidět v úvodní scéně paralelu s koncem Wicker Mana. Zde uprostřed pláně je oběšena čarodějnice Matoušem Hopkinsem. Nedá se však říct, že by film komentoval nějak pohanství či jeho rituály. Oběti jsou lidé, kteří byly vybráni kvůli Hopkinsově chamtivosti. Nejde tedy o skutečné pohany. Konec filmu je jedna z jeho nejzapamatovatelnější částí. Stejně jako u Wickermana, jde o konec šokující. Cítíme Richardovu neschopnost dokončit vraždu Hopkinse. Byl tak blízko i přesto se nedočkal “spravedlnosti”. Sára, jejíž se pomsta týká o dost osobněji než Richarda, je na pokraji sil a jen křičí. Už nevnímá nic, jen svou bolest. I když je Hopkins mrtvý, Richard selhal. ()

Han22

Tohle jsem marně sháněl před 8 lety, když jsem sledoval staré horory a obloukem jsem se k tomu vrátil až v rámci běžné oldies produkce. A zůstal jsem v šoku, jak tyhle "horory" byly laciné. Armáda o pár mužích, televizní kamera a výprava, béčkoví herci snad až s výjimkou slušného Price. A navíc to opravdu není horor, nic nadpřirozeného se tu nestane, spíše (pseudo)historický film. Když od toho všeho odhlétnu, tak mě to vlastně docela bavilo. Lovci čarodějnic putují Anglií 17. století, mučí, věší a upalují na koho přijdou včetně kněze, jehož neteř zneužijí. Její milý je ale voják a přísahá pomstu. Má to celkem spád, nějaké to lehké mučení, trošku kečupové krve a docela psycho finále. Takže slušné 3*, ač to v žádném případě není "kvalitní historický film. ()

Anderas

Jakkoli pochybně, váhavě směřujeme označit děj za hororový, jakkoli obtížně musíme skrývat usměvy nad nepůsobivostí násilí, jakkoli zoufale se snažíme vcítit do některých, herecky katastrofálních, vedlejších postav (narozdíl od geniálního, protikladného ústředního dua), nebo jakkoli prvoplánově to všechno působí, tenhle film má jeden z nejpovedenějších závěrů, měnících rozměr a pointu filmu do zcela jiné podoby. A i mě při vzletných úvahách ztuhnul úsměv na tváři. ()

Teardown

Inkviziční tažení Vincenta Price napříč Anglií svým zpracováním hororový žánr jen nepatrně lízne a většinu času se drží v kolejích historického dramatu, tudíž na atmosféru hororových kultovek podobného rázu můžeme předem zapomenout, což je sakra škoda, protože vzít opratě někdo zkušenější, mohlo jít o fantastickou podívanou o dobové perzekuci čarodějnic aneb jak je láska ke svému povolání v životě důležitá. Jinak samozřejmě Vincent Price v hlavní roli je standartně perfektní. ()

mira.l

Teda historický film z produkce Velké Británie ze sklonku 60. let si představuju poněkud jinak, tohle byla velká bída, kde byl silný pouze ... řev. ()

Petike

Zaujímavosti : Hlavná postava a názov filmu inšpirovali satirickú postavičku "Paedofinder General" z britského animovaného seriálu Monkey Dust, ktorá predstavuje paródiu na moderné "hony na čarodejnice" vedené hysterickými článkami v britskej bulvárnej tlači. ()

Knor

Tak hororem bych to úplně nenazýval ani když tu hraje Vincent Price. Naprosto jednoduchý příběh, který obecným pohledem ukazuje jak to vypadaly hony na čarodějnice. Několik drsnějších scén se tu najde, ale spíš jde o zachycení několika událostí na pozadí příběhu o pomstě. Fakt nic složitýho ani přelomovýho, ale rozhodně stojí za to vidět Price jak potírá čarodějnice :-) Mě to bavilo, ten celej nesmysl je tu pěkně a jasně vyobrazen. ()

Sunwheel

Priamočiara jazda, ktorá sa nikde nezastavuje a ukazuje pomerne negatívny aspekt dejín v celej svojej (ne)kráse. Vincent Price je dostatočne démonický a neuhne okom inde ako je potrebné. Filmu by ale neuškodilo keby sa pridala ťahavejšia atmosféra, postavy mali priestor na vyzretie a niektoré momenty filmu (ako záver) tak rýchlo nevyšumeli. ()

Miroslav.Zac

K filmu jsem přistupoval jako k hororu jen asi prvních pár minut, než mi došlo, že je to dobře natočené historické drama, ukazující všemožná zvěrstva na pozadí anglické občanské války. ()

Tvůrci Cesty a Drive chystají spolupráci

Tvůrci Cesty a Drive chystají spolupráci