Nezapomenutelné herecké mistrovství Jana Wericha zazářilo před lety v televizním filmu, který získal v roce 1963 nejvyšší ocenění - hlavní cenu Gran Premio na MTF v Římě. Jako španělský místokrál v Limě v Peru na sklonku osmnáctého století je nejen stiženou dnou, ale i pochybami o věrnosti své milenky, herečky místního divadla. Své účty s nevěrnou kráskou si hodlá vyřídit velmi rázně... V režii Františka Filipa se zaskví i další naši přední herci, Jaroslava Adamová jako milenka, Miloš Kopecký v roli pobočníka, kancléř Miloš Nedbal a kardinál Otomar Krejča (oficiální text distributora)

honz

Epizoda ze života stárnoucího, dnou trpícího a náladového místokrále se odvíjí v (tehdy španělském) Peru. Brilantní herecký koncert Jana Wericha a Jaroslavy Adamové, jimž zdatně sekunduje Miloš Kopecký. Jeden z nestárnoucích klenotů naší kinematografie šedesátých let. ()

Master19

Zajímavé, jak skromný a civilní Werich dokáže zahrát pošetilé a extrovertní panovníky, císaře, místokrále... Zde mu zdatně sekunduje celá plejáda skvělých herců v čele s neodolatelnou Jaroslavou Adamovou. Hned bych s ním měnil, stát se na důchod místokrálem v Peru, to bych si nechal říct. ()

Zagros

Po Baladě z hadrů a mistrném koncertu pana Wericha jsem si s chutí pustil i další dílko, ve kterém hraje. Tentokrát šlo o televizní film Kočár nejsvětější svátosti na motivy jednoaktové divadelní hry. Samotná hra má jednoduchou zápletku (viz obsah) a jde o konverzační komedii odehrávající se v jedné místnosti. Pan Werich opět ve své roli španělského místokrále v Limě exceluje. Zdatně mu ovšem sekunduje Jaroslava Adamová v roli jeho nevěrné milenky. Krásně rozehrává všechny možné manipulace, které ženy tak dovedně zvládají a španělský místokrál s ní z počátku bojuje a nakonec (rád?) podléhá. Přes jednoduchou zápletku je hra svižná a i díky poměrné krátké stopáži nezačne nudit… čtyři hvězdy. ()

ondrula

Nerudný a ješitný monarcha Werich a jeho úlisný lokaj Milda Kopecký sehráli nádherný úvod snímku. Naneštěstí Milda jde za chvíli do Paďous, na scénu vpadne Adamcová a podstatnou část stopáže zabíjí její intrikánské a manipulativní řečičky, takže veškerý humor končí a zavládne smutek, škoda. ()

Tominecek

Předloha P. Merimeé, scénář Jan Werich a František Filip. 1. cena Gran Premio - MTF Řím 1963. Cena kritiky - MTF Monte Carlo 1963. ()

Vesecký

Nemám právě v oblibě tahle konverzační témata z prostředí, které si vybral Prosper Merimée pro svou humornou jednoaktovku, ale pěti hvězdičkami tuhle naši českou klasiku ohodnotit musím pro skvělé herecké mistrovství Jana Wericha i Jaroslavy Adamové, kterým výtečně přihrávají i Otomar Krejča a Miloš Kopecký. Viděl jsem to dílko už mnohokrát a vždy ve mě vyvolává pocit dobré pohody. Kočár - toť názorná a pravdivá ukázka toho, jak se dá oblbnout stárnoucí muž dámou v nejlepších letech. U Adamové mě zaujala i její skvostná mimika obličejových svalů a intonace řeči. ()

J R C Pecuchet

Herecký koncert Jana Wericha, Jaroslavy Adamové, Miloše Kopeckého a Otomara Krejči ! Naprostá klasika československé televizní tvorby v režii Františka Filipa, který se spolupodílel i na scénaři s Janem Werichem. ()

zdeny99

Jan Werich se v roce 1962 vrátil do role krále (tentokrát tedy místokrále). Z počátku to vypadá, že španělského místokrále hraje stejně jako Rudolfa II. I tentokrát tak mluví (sám o sobě mluví jako my) a stejně tak vystupuje. To se ovšem brzy změní, když usedne k rozhovoru s Milošem Kopeckým a později s Adamovou, co chtěla být milenkou evropských panovníků. Po slibném začátku se z Kočáru stává pouhé tlachání u stolu a nic se tam neděje. [1182. hodnocení, 58. komentář, 84%] ()

gombarix

Malinko utahané, ale jinak není moc co vytknout. Adamová pasuje jako rafinovaná milenka k Werichovi výborně a na rozdíl od něj i působí docela autenticky "španělsky". Připojuji se k těm, koho mrzí, jak předčasně a nedůstojně ze scény zmizel Kopecký, ten zasloužil lepší konec než jako výběrčí daní v provincii Kukisaka :) - Jinak distributor má v těch funkcích trochu hokej; Kopecký hraje tajemníka, Nedbal biskupa a Krejča licenciáta, ale tak ono je to jedno... 70 % ()

Schlierkamp

Československý televizní film, jehož jednoduchý příběh je pouze rámcový podklad pro ukázku vynikajícího herectví všech osobností, které v této krátké komedii vystupují. Klasicky kvalitní výkon J. Wericha jako španělského místokrále v Peru je obohacen neméně kvalitním hereckým umem jeho kolegů. Ať už se jedná o místokrálova pobočníka M. Kopeckého, vypočítavou milenku J. Adamovou či církevní hodnostáře O. Krejču a M. Nedbala, všichni podali nadprůměrné výkony a je radost sledovat tuto hodinovou frašku právě z těchto důvodů. ()

Zevon

Doufám se nepokusí nějaký ambiciózní jedinec o remake. Nemusím být ani falešným prorokem, abych věděl, že by to nemohlo dopadnout jinak, než fiaskem. Taky mne nenapadá, kým by role obsadil. Překvapila mne tříhvězdová hodnocení - můžeme mít každý jiný vkus, to je pravda, i odpad může mít super procenta mi došlo :-) ()

xenopus

Pánové, přiznejme si, že když se kolem nás točí pěkná žena, máme co dělat zachovat si racionální uvažování. Takže kdo by čekal jiný průběh této ve své podstatě spíše zfilmované divadelní jednoaktovky o mužské rádoby mužnosti, neotřesitelnosti a neústupnosti i pokrytectví mocných. A tak jediné, co táhne snímek nahoru, je herectví tří nejdůležitějších postav - Jana Wericha, Jaroslavy Adamové a Miloše Kopeckého. Dialogy jsou dílem především předlohy, kamera konvenční a neinvenční, hudba nevýrazná a nevýznamná. Je vůbec za co dát víc než 3*? ()

Pitryx odpad!

První polovina ještě jakž takž ušla. I s marným čekáním na nějaký humor. Druhá už se nedala. Přesto jsem to jel podruhé, protože mi to nedalo. Myslel jsem si, že jsem něco přehlédl, nebo nepochopil, nebo… já nevím co. Zase jsem se hodinu nudil u plytkých dialogů. Potřetí do toho nejdu. A to je pan Werich můj oblíbenec. ()

ostravak30

Jak už to tak u Wericha bývá, opět hraje ve filmu, na jehož viditelném základě se skrývá mnoho podtextů. Kdo se zaposlouchá, uslyší mnoho politických narážek. A mně se třeba mnohem víc líbil v Až přijde kocour, Hej-rup! nebo v Baladě z hadrů. František Filip zase, krom jiného, uměl dokonale dát dohromady různé dvojice, které k sobě fantasticky pasovaly a mistrně zahrály. Domácí víno - D. Medřická, B. Záhorský. Láska jako trám - J. Pivec, J. Šejbalová. Lístek do památníku - K. Hoger, B. Waleská. Jan Werich a Jaroslava Adamová, to byli pan herec a paní herečka. I přes klasicky skvělé herecké výkony mi nebyl blízký děj samotný, jen z toho důvodu zůstanu u čtyřky. ()

Jaroslava Adamová 1925 - 2012

Jaroslava Adamová 1925 - 2012