Tři dny ke svobodě

Tri dni k slobode

The Next Three Days

Krimi / Drama / Romantický / Thriller

USA, 2010, 128 min

Trochu nešťastně rozkročeno mezi thrillerem, dramatem a romantikou, kdy nic nejede naplno a výsledkem je trochu roztahaná, ale pořád slušná podívaná. Crowe nikdy nepatřil k mým oblíbencům, ale musím mu přiznat, že dlouhodobě seká jeden kvalitní film za druhým.(19.2.2011)

Mé jméno je John Maximus Decimus Meridius Brennan, profesor literatury na Univerzitě Pittsburgh, dokonalý manžel, milující otec, loajální služebník jediného pravého císaře Barracka Obamy. Otec syna bez matky, manžel neprávem uvězněné ženy. A já uskutečním její útěk - v tomto životě, nebo příštím.. Jak už jsme se přesvědčili v minulosti, Crowe je schopen utáhnout film úplně sám, ale musejí mu ostatní alespoň trochu pomoci. Haggisovi se velmi dobře podařilo vykreslit, že ač je čestný člověk v sebezoufalejší situaci, některé věci mu prostě svědomí nedovolí, ale co je to platné, když fáze příprav je neskutečně zdlouhavá, emočně vypjaté scény s výjimkou loučení s otcem jaksi sterilní a Russellova motivace zachránit vlastní ženu s jistými sklony nakonec může vést v Caracasu k nepřetržitému hlídání kolejí, či odmítnutí nákupu plynové trouby. Pokud příště o útěku z vězení inteligentně a srdcem, tak raději znovu pod dohledem božské Rachel, či Sama Gerarda.. Já si toho nevšiml, ale někteří tady píší, že v průvodu na hokej je jeden z fandů Penguins oblečen v dresu s 68. Hořel?(18.8.2011)

Originál jsem sice neviděl, ale zřejmě si jej seženu, protože tohle se mi sakramentsky líbilo. The Next Three Days je vydařený mix toho nejlepšího z Prison Breaku (co se týče zvratů) a Ctihodného občana (co se týče tempa a motivu). Hlavně v druhé půli filmu je tempo tak rychlé, že jsem místy až nevěřícně zíral. Faktem ale zůstává, že Paul Haggis mi potvrdil, že nezůstane režisérem jen jednoho filmu a že dokáže nejen vyprávět příběh, ale i udržet diváka v nervozitě. A o chvilky nervozity je zde postaráno přímo královsky. K tomu si připočtěte skvěle obsazené vedlejší role (od cca tříminutového výstupu Liama Neesona, přes (podobně dlouhý) výstup Daniela Sterna, po vedlejší roli překrásné Olivie Wilde), perfektní hudební podkres a jak už jsem naznačil, skvělou režii a dostanete film, u kterého se i přes jeho dvě hodiny nebudete nudit. Je sice fakt, že ten polopatický závěr tam nemusel být, ale i tak musím tomuhle filmu dát absolutní hodnocení. Tyhle tři dny si určitě ještě (ne)jednou zopakuju… 100 %.(26.2.2011)

Hodně napínavý civilní thriller s koncem, který ke škodě celku vyžehlí všechna morální dilemata a pochyby. Russell Crowe se v rolích intelektuálních gladiátorů s nadváhou začíná nacházet. A jde mu to rozhodně líp než švarní zbojníci. Celkově určitě příjemné překvapení, které fanoušky "útěkářských" filmů nezklame. Nebýt toho přepáleně schematického konce, rád bych dal čisté 4 hvězdy, takhle upozorňuju na to, že jedna je trochu ukousnutá.(19.1.2011)

Liam Neeson - paradoxně pro mně nejlepší postava filmu. Crowe odvádí standartně dobrý výkon, Banks mi tam ale moc neseděla a celkově byl sice cítit dobrý thrillerový feeling i Haggisova zručnost, no nic to neměnilo na tom, že děj mohl být mnohem zajimavější, kdyby se nechodilo tak dlouho kolem horké kaše, a hlavní akce by začala mnohem dříve. Místo toho tam ale musela být nějaká mezizápletka a celkově se to rozvíjelo opravdu pomalu. Ta akce to ale vyzdvihla o jednu hvězdu navíc, opravdu paráda. Už jsem ale viděl i lepší filmy tohoto žánru, a vlastně ani nevím, proč dávám čtyři. Snad za sympatický soundtrack.(30.3.2011)