Melancholie

• Česko Melancholia (více)

Film Melancholia dánského režiséra Larse von Triera před diváky rozprostírá intimní portrét konce světa. Globální zánik lidstva je vyobrazený prostřednictvím sester Justine a Claire, ztvárněných bravurně herečkami Kirsten Dunstovou a Charlotte Gainsbourgovou. S těmi se diváci seznamují v den Justininy svatby, který má být završený velkolepou a precizně zorganizovanou oslavou na honosném venkovském sídle, kde bydlí Claire s manželem a malým synem. Jenže navzdory podrobným plánům je průběh večera narušován nejrůznějšími vnějšími faktory. Během veškerého lidského hemžení a marné snahy dodržet přednastavený absurdní řád se zpoza slunce vyloupne planeta Melancholie, jež se pohybuje po zkázonosné trajektorii. Lars von Trier předkládá jízlivý protipól hollywoodským spektáklům o konci světa, který ale se snímky, vůči nimž se vymezuje, má současně mnoho společného. Jak je pro Trierovu tvorbu posledních let typické, cynicky manipuluje s emocemi diváků a zároveň publikum od filmu distancuje záludnými symboly a rébusy, zatímco nechává ve vycizelovaných záběrech defilovat ansámbl složený z mezinárodních hvězd a charakterních herců a hereček. Vedle zmiňovaných Kirsten Dunstové a Charlotte Gainsbourgové se v dalších rolích objeví Kiefer Sutherland, Charlotte Ramplingová, Udo Kier, Stellan Skarsgard a John Hurt. (Česká televize)

Pawlisman

Sic jsem nebyl na film ideálně naladěn a sledoval často jen po oku, ale i přesto jsem cítil skvělou silnou tíživou atmosféru včetně skvělého závěru. Film ve vás něco nechá a neprojde jen tak lehce. Tedy zážitek a je třeba snímek hodnotit nadprůměrně. Ačkoliv chápu opačné názory, které se nudily, myslím, že na film člověk musí být naladěn a pak teprve docenit kvalitu díla. 7,5/10 ()

winetach

No tak som sa konečne odhodlal zhliadnuť tento film, akurát v deň, keď bol maxispln na oblohe :D, Tento snímok označil môj otec za film desaťročia alebo za absolútny film. Prvá polovica bola taká wtf konverzačka s wtf momentami, ktoré vo svojej podstate až tak wtf neboli, no potom prišla komorná druhá polovica a čakanie na neodvratné. táto druhá polovica so svojím pomalým tempom presne vystihla pocity beznádeje aké by v takomto prípade aj nastali. Plus prvých 5 minút - vizuálno-artový orgazmus (v tých prvých obrazoch bol vlastne vyrozprávaný celý príbeh, alebo sa mi to zdalo?) ()

Ceda

Tož tak já se celou dobu těším, že se dozvím, proč ta Kikina dělá pořád takové cavyky na vlastní svatbě, a vono nic... anebo ještě jinak - neuspokojilo mne to vysvětlení, které jsem v druhé polovině filmu obdržel. Takže proč tři hvězdy? No ... tak trošku polopaticky: něco se mi tam líbilo, něco tam bylo zajímavé, někde byla fajn atmosféra, někde zase úchvatná Charlotte atp. Respektuju, když chce někdo povznést film na vyšší artový stupeň, nicméně já, Ceďa, osobně jsem z tohoto snímku větší zážitek už nevymáchal. A to jsem vážně chtěl, když mě ten začátek tak hezky naladil. ()

Muel

| Zentropa Entertainments | Zvláštny film, ale čakal som to, pretože Trier takéto snímky točí. A páčilo sa, aj keď pár problémov sa nájde. Páči sa mi hlavná premysa, milujem to zachytenie úzkosti s blížiacimi sa udalosťami a milujem tú hand-held kameru. Myšlienky si tu treba povyberať a nie je to zrovna najjednoduhšie, pretože v druhej polovici film značne spomalí a obmedzí v počte charakterov. Ja ako milovník vesmíru som si strašne užil výhľady na Melanchóliu. Finálny záber geniálny, celkový pocit z filmu zostáva tak pomerne nadpriemerný. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

hemul

Seriovo zapojeny mikroskop s dalehohladom. Prečo? Aby malé veci vyzerali veľké a veľké malé. Ako v každom romantickom filme. ()

barteca

Po zhlédnutí hrozí některým propad do nihilismu jiným naopak do hedonismu. Každopádně vizuálně dokonalá forma umocněná monumentem Wagnerovy hudby. Škoda , že ho z Cannes vyhnali, aniž domluvil. Provokoval schválně , stejně jako tím filmem klade provokativní otázky. ()

IBBY

...tak předně: von Trier nikdy nepatřil k mým oblíbencům...Kirsten Dunst se mi nikdy nijak zvlášť nelíbila a sci fi jsem nikdy neměla ráda...a nikdy to zřejmě už jiné nebude ale Melancholia? to je skvostný...naprosto výjimečný a hluboký film...Lars von Trier si své démony v hlavě hýčká a na jeho filmech je to znát...tvoří velkolepé a temné obrazy kterým sice rozumíme všichni ale každý z nás má v sobě svůj vlastní překladač...každý rozumíme jiné situaci...jiné postavě...jinému životu a hlavně jiné budoucnosti... a ať už je naše "já" kdekoliv... sál kina...svatební hostina nebo magic cave...všechno kolem je přítomnost...všechno kolem jsme my! ...a nádherné motivy z Wagnera...vznosná hudba díky níž se na nás Trierovy obrazy valily se stejnou silou jako se Melancholia blížila k Zemi... ()

RickyFitts

Trier je (pořád) trochu génius a trochu kretén a už to člověka skoro přestává bavit... děkujeme za poslední dva filmy, jsou opět jiné, ale teď zas prosím jiným směrem... a, pro-bo-ha, pokud tedy Trier vědomě opouští Dogma 95 (což mu určitě prospělo), mohl by se naučit zacházet s hudbou ve filmu; už ani nepamatuju, kdy jsem viděl něco s takhle odflákllou hudební složkou - přes jinak všudypřítomný perfekcionismus. Dost o režisérovi, velký respekt všem zúčastněným hercům. 4- ()

arthur.22

Tenhle film je pravděpodobně jen pro Trierovy skalní fanoušky, ale když o tom tak přemýšlím, to samé se dá říct o naprosté většině jeho filmů. A je to dobře. Obraz, kde Kirsten Dunst kráčí ve svatebních šatech a ruce i nohy jí svazuje příze (nebo co to bylo.. říkala to, ale kdo si to má po takovém zážitku všechno pamatovat), ještě dlouho uvidím před očima. První formanovská část má trochu větší spád (skvělý Udo Kier potvrzuje, že opravdu není malých rolí), ve druhé vás Trier natahuje a natahuje, abyste nakonec zjistili, co jste věděli už na začátku. Dělá to ale tak, že mu to sežerete, ani nevíte. ()

TomasKotlant

Po snové úvodní sekvenci začíná první část perfektní scénou s limuzínou. Tímto oslavný tón končí a začíná se ničit. Nejprve dochází k devastaci rituálů, pak za podivných okolností likviduje Justine sama sebe. Jako kontrast je jí dávána starší sestra. V druhé části Claire dochází k devastaci jistot Claiřina života a ve střetu s extrémní situací se ukazuje skrytější povaha obou sester. Přichází netradiční happy end. Bohužel z těch krásných meditativních obrazů z úvodu je většina dále použita jen symbolicky, což mě trochu naštvalo, neboť na scénu, jak se Justine brodí pustinou ovázána šedými nitěmi, jsem se dost těšil. Trochu to nahrazuje netradiční práce s různými detaily, ať už se jedná o "Upustil jsem talíř" nebo jamkové hřiště, které někdo asi špatně očísloval. Filmařské vyjádření vzdalování a přibližování planety je též povedené. Silná katarze se nedostavila, ale snímek dokázal navodit melancholickou náladu, což byl asi účel, ač bych raději sledoval Flegmatiu. Nakonec trochu slabší čtyři hvězdičky. Až si to budeš Larsi číst, nebuď smutnej. *** Ve zkratce: Tanec smrti a kouzelná jeskyně. ()

Kjuk

Konec světa podanej v takový klidný rodinný formě. Ono ale i tohle docela funguje. Kirsten Dunst je ohromujicí a opalovačka u řeky mě po dlouhém rozmýšlení donutila přidat si ji do Top hereček. Musím se ještě zmínit o poslední scéně z "jeskyně", ta byla opravdu epická a nebudu lhát, když řeknu, že jsem se na ni těšil od poloviny filmu! Sečteno podtrženo mám rád sci-fi mám rád Melancholiu. ()

Saur.us

"Režisér Trier je pověstný precizně gradovanou atmosférou s neočekávanými zápletkami i zvraty, které ústí do ještě neočekávanějšího konce." Ano je ale bohužel ne v případě Melancholie. Trier od začátku tankuje do diváka sice vizuálně výtečnou, ale dějově prázdnou a pro mě narozdíl od jiných místních i nemístních hodnotících nehypnotickou podívanou. A stejně tak je to s vychvalouvanou atmosférou. Jediná atmosféra, kterou jsem zachytil, byla ta, co ji sebrala planeta Melancholia. Výběr herců v první části musím ovšem uznat, byl výtečný. U Dunstové mě ovšem bohužel více než talent zaujal její dekolt ale naštěstí vše zachránila kvalitní Charlotte Gainsbourg. Dokonce jsem se dočkal i humorných situací. Překvapivé. Druhá část, kde jsem očekával alespoň nějakou gradaci, bohužel dopadla ještě o špetku hůř. Ani závěr nebyl tak silný, jak bych čekal. I přes to všechno jde o zajímavou alternativu na katastrofický film, kde nejde po americku o záchranu světa nebo hrdinství ale jen o vnitřní uvědomění a srovnání se s nevyhnutelným. ()

jasanka

Obě části filmu mi přišly úplně jiné, první bych hodnotila dvěma hvězdičkami, druhou pěti. Obzvlášť na pochmurnou náladu nebo na „útlum“ se Melancholia hodí bezvadně. Takový můj osobní dodatek – myslím, že kdyby se jednou mělo stát něco podobného, tak by se vědci chovali jako ve filmu – rozhlašovali by, že se nic nemůže stát, i když by věděli, že ano – nemá cenu šířit paniku. ()

KOZEL84

Tak to radši at' Willis drtí asteroidy o velikosti Texasu nebo rovnou miniplanety,pěstí!Naprosto nezajímavé,prázdné a apatické honění péra a vy už si ze mě fakt děláte kozy!Což byl mimochodem jediný vizuální skvost tohodle filmu.To mi může být konec světa u řiti (to už bych to mohl při všech těch scénářích,taky rovnou zabalit),protože to bude jaksi pro všechny,tak nevím proč se vzrušovat,ale zažít nudu furt vadí.Nevím kde tu co gradovalo-naopak to byla depka bez dopadu a už vůbec ne drtivého.Slizoun Saudek mě taky nebere.Dřív to bylo pro sadistu ve mě aspon' vtipné,ale ted' už je to fakt na nějaký ten prášek (i když postava matky vtipná je vzhledem ke Cannes).Nudy bez talentu si zas klidně můžou namlouvat,jak sou nároční!Trapní ste že nejde říct!! ()

Gadyn

Dva týdny mám slušnou depresi. Došlo mi, že je to zhruba od doby, kdy jsem viděl tenhle film, ale asi to nesouvisí. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

15.07.2011

Melancholická Kirsten Dunst

Melancholická Kirsten Dunst

17.04.2010

V restartu Spider-Mana bude její postava přeobsazena podstatně mladší herečkou, tudíž má Kirsten důvod na trochu smutku. Stejně tak Kiefer Sutherland (zrušili mu 24), Alexander Skarsgard (nezískal… (více)