Banksy: Exit Through the Gift Shop

• USA Exit Through the Gift Shop (více)

Legendární streetartista a graffiti writer Banksy, který ani přes nominaci na Oscara neodhalil svoji identitu, vstupuje do českých kin se svým provokativním mystifikačním dokumentem o street artové scéně. Excentrický francouzský majitel obchodu Tonny Guetta, který má stovky hodin záznamů graffiti akcí, marně pátrá po tajemném Banksym a sám se po jeho vzoru rozhodne stát kultovním umělcem. Pod pseudonymem Mister Brainwash (MBW) začíná chrlit jeden artefakt za druhým... Zábavný a vzrušující dokument o kultu pouličního umění, který tento fenomén zároveň odhaluje, zároveň jej relativizuje a sebevzhlíživost některých umělců ironicky shazuje. Stejně jako ve svém umění, i ve filmu Banksy zpochybňuje současnou pouliční výtvarnou scénu, která se stala snobským pozlátkem. (oficiální text distributora)

marie231

Jedna z nejlepších "stating the obvious" závěrečných point ever: "I mean I always used to encourage everyone I met to make art, I used to think everyone should do it. I don't do that so much anymore." ()

svobik

Hype je svině aneb fascinující mnohovrstevnatá studie street artu a současného mediálního světa. Asi nejsofistikovanější dokument, co jsem kdy viděl. ()

mcleod

Mystifikační komedie, která si dělá srandu snad ze všeho, co je spojeno se street artem, a zároveň ho divákovi přibližuje. První půlka filmu je spíše zajímavá, druhá půle je k potrhání, ale i k zamyšlení. Banksy zde upozorňuje na fakt, že se ze street artu pomalu stává mainstreem a zesměšňuje jeho komercionalizaci. Mr. Brainwash lidem vymývá mozky a přesvědčuje je, že jeho tvorba je umění... vzpomněl jsem na hezký Banksyho obraz "I can't believe you morons actually buy this shit". Není to právě Banksy, kdo přesunem svých děl do galerií upozornil na docela směšný fakt neschopnosti rozlišit umění na ulici a naopak bezhlavé přijímání všeho, co je v galeriích? I toto je odkazem tohoto povedeného filmu. A cesta samotného "dokumentu" za Oscarem tomu jen přidává. Zkrátka jde o dílo, které je možné bez obtíží zařadit mezi další Banksyho inteligentní tvorbu. ()

silent cut

Tohle je prostě neskutečný... Od A do Z... Warholův synovec Banksy překročil hranice reality a veškerou svou fascinaci i opovržení konzumem vecpal do malého francouze, který je zase zřejmě bratrancem jednoho přehypovaného dje, kterýžto v hudební branži dělá přesně to co Thiery... Legendární! ()

spikey1

Díváte se na film který je podepsaný tím nejzajímavějším umělcem současnosti a přitom není ani trochu o něm. Přišlo mi to tak mazaná jak jen může mýval se slunečními brýlemi být! ()

Firebug

Home video jednoho ujetéto frantíka, se trasformuje do dokumentu o současném street artu. Za chvilku je z toho snímek o Banksym a než stačíte popadnout dech, stočí se vaše pozornost zpátky k frantíkovi (profesionálnímu vymývači mozků) a jeho megalomanské výstavě (jež sama o sobě devalvuje veškerou hodnotu street artu), jenom aby se Banksy mohl s nadhledem vysmát všem pseudo-umělcům a novodobým sběratelům umění, kteří si doma vedle Rembrandta pověsí ve Photoshopu splácanej plakát od mistra Brainwashe. Zajímavý a v mnoha směrech velmi zábavný snímek, který je spíše Banksyho mystifikačním experimentem, ale kdo ví... Zajímavé komentáře: Zeck, Max-Wesslo, Toj... _____________ UPDATE (19. 5. 2013): Tak jsem si to pustil znovu, že si osvěžím nějaké oblíbené scénky a už od úvodních titulků mě to chytlo tak, že jsem to zkoukl celé a bavil se snad více, než před lety. Zvyšuji hodnocení na 5*. ()

Dromed

Banksyho dílo se mi moc líbí, ale tenhle dokument je příšerně chaoticky zpracovaný. Působí strašně uměle amatérsky, chce se to tvářit strašně autenticky ale jenom to kazí dokumentární hodnotu filmu. ()

noctambule

Fascinující.....toto se mi opravdu líbilo, i když jsem to asi nepochopila:-) Těžko říct, co byla pravda a co mystifikace a možná že právě to je na tomto dokumentu to přitažlivé. ()

korndaddy

Banksy nenatočil film o StreetArtu. Banksy ukázal, jak vidina peněz může změnit osobnost a celkový přístup ke StreetAtru. Pěkně to Baksy připravil a ukázal MBW v pravém světle. StreetArt tu měl vedlejší roli a já za to Banksymu fandim. ()

Herráček

Dozajista je to úžasné, je to dokonalé, má to hlubokou myšlenku a Banksy je nejvštestranější umělec všech dob (Isn't it ironic?)... Ale já to prostě nechápu... Konkrétně u Banksyho mi ústřední myšlenka díla, která je nám podsouvána přijde natolik slabá, že si lámu hlavu nad tím, co se tím snaží říct... Ano, je zoufalé, že reklama udělá umělce z kohokoli, je zoufalé, že hladoví hromaditelé umění už se vrhli i na poslední možnost, kde vzniká opravdové umění... Ale že by tohle chtěl sdělit zrovna Banksy, který jinak má o kus hlubší myšlenky? Pokud si myslíte, že to tak opravdu je, tak si ještě jednu hvězdu uberte... Ale já si pořád myslím, že je v tom něco víc... Jen to nechápu... A možná za tu tajemnost jsem takto neobjektivní... ()

velkyvezir

Banksyho umění super, ale toto se příliš nepovedlo. Pointa příběhu fajn, ale než se k ní všichni prokecali, člověk začne navzdory stopáži zívat. ()

klukluka

Thierry byl pozorným a poslušným studentem. Jeho učitel Banksy mu nakázal, aby si udělal výstavu, tak obšlehl jeho zásadní nápady, přidal k tomu nápady deseti dalších progresivních umělců, čímž se stal tím zdánlivě nejprogresivnějším na světě a takových šest a půl miliardy lidí ze sedmi mu to zbaští a bude ho za to milovat. Banksy? Neznám...Taky máte občas tendenci podceňovat boží hovádka? Tak pozor, tenhle film vám za to udělí celkem bezbolestnou lekci. ()

VIPerson

O dokumentu jsem věděl jen a pouze,ýe byl nominovaný na Oscara,že bude o street artu a že ho natočil banksy.No a trochu naivně jsem si myslel že bude vyloženě o Banksym.Nakonec nebyl,což jsem mohl vědět již dříve takže moje mínus.Dokument mi přišel takový roztěkaný a nesoudržný,nicméně byl velmi poutavý a pro mě celkem obohacující.Thierry Guetta alias \mister Brainwash byl pro mne překvapením,jaký magor to doopravdy je a kolik ještě větších magorů ho obdivuje.Jako kameraman "tajných" akcí mi seděl nejlépe,jako dobrý kamarád streetartistů už méně a jako "umělec" mě minul naprosto.Nejde ani tak že by se nějak extrémě odlišoval od ostatních svými výtvory,ale jako člověk mi byl opravdu nesympatický.Banksy: Exit Through the Gift Shop mi donesl spoustu informací o streetartu,o tom jak na něj nahlíží samotní tvůrci a o tom,jak se streetart stal rovnoceným partnerem ostatnímu umění.PS:ta Brainwashovo výstava byl takový geniální tah,o kterém troufám si tvrdit neměl autor ani ponětí.PPS:Kde kur*a brali tolik peněz na uskutečnění takových hovadin? ()

farfalla

Banksy uvádí svůj nový film. Ale nedá k němu návod. Ani jenom nenaznačí. A tak si každý musí sám najít cestu přes tuto haldu historie, informací, nápadů, umění. Thierry Guetta měl obchod s oblečením z druhé ruky. Po čase ztráveném s pouličním umělci se sám stává umělcem, ale zase jenom svým starým, osvědčeným způsobem. Recykluje umění, které vytvořili jiní. Obrázky, styly a texty vytrhuje z kontextu a jenom mění barvy a materiály, sem-tam pocáká barvou - second hand art. Ovšem nikdy není nasnímaný z takového úhlu, aby bylo vidět, že to, co je prezentováno, jako jeho výtvory, opravdu udělal. Nakonec to vypadá, že je to dokument o fiktivním příběhu, jak se zrodil umělec - Banksův výtvor. Líbil se mi obrázek Elvise Presleyho s kulometem s názvem ´Don´t Be Cruel´. ()

SpaceOdyseus

Exit through the gift shop je vycerpavajici inside pohled na streetart, uzasna mystifikace, veliky a dokonaly prakticky vtip, Banksyho policek vsem znalcum a fanouskum soucasneho popartu a hlavne neskutecne zabavny "dokument". ()

decay odpad!

Banksy robí výborné veci, o tom niet pochýb. Na druhú stranu všetko, čo robí, robí kvôli egu, sláve, peniazom...Neviem...Každopádne tým pošľapáva gro celého graffiti, to, o čom je. Ja nechápem, o čom vlastne je tento hraný pseudo-dokument. To mu nestačí, ako sa prezentuje? Tak si spravil film, v ktorom ho nejaký pako velebí a stavia na nejaký pomyselný piedestál streeartového umelca? Čo to vlastne "street art" je? _____ Banksy nie je až taký výnimočný, ako sa nám snaží nahovoriť v tomto "dokumente." Existuje oveľa viac úprimnejších ľudí, ktorí sú "svetovo neznámi umelci" a netlačia to nikomu do ksichtu, do galérií...Všetko korunuje záver, v ktorom sa Banksy snaží poukázať, o čom to vlastne je...Presne o tom, vystihol sa...Ak chcete vedieť, o čom to je, tak si radšej pozrite Dirty Handz, Subway stories...., nejaké skutočné graffiti video, nie takýto film. Je ich viac než dosť. ()

ThomasCrown

Je dobre, že sa Banksy v obraze neobjavuje príliš často, za to tá troška nahliadnutia do jeho zákuklisia je úžasná a nenarúša to tajomno, ktoré okolo seba vytvoril. Skvele sa mu podarilo zachytiť obraz zdegenerovanej doby, keď sú ľudia schopní vyhodiť desaťtisíce dolárov za photoshopnutú bezduchú ohavnosť z počítača, čo vytvoril kretén, ktorý sám seba považuje za umelca, hoci o skutočnom umení nemá ani potuchy. Je to podobné ako s fotografmi a ich výtvormi, ktoré sa predávajú za ťažké prachy a pritom sú to opäť iba photoshopnuté nereálnosti, a o skutočné fotky nie je záujem. Na vysvetlenie, Banksy si len robil srandu, keď toto natočil, inak to nie je možné chápať a svojim spôsobom svet street artu vystihol. Môže ho robiť naozaj "každý", veď je to také jednoduché - stačí známy obraz, Photoshop a už len stolička na kolieskach a stlačený sprej v ruke a hor sa tvoriť umenie, veď pracháči si ho už kúpia. Zdegenerovaná doba umenia nastala. Ak Oscara, tak za satiru spoločnosti. ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky