Mladá dívka Jane Eyrová utíká přes vřesoviště a na kost promoklá končí u dveří domu Riversových. Duchovní John Rivers se jí ujímá a spolu se sestrami Dianou a Mary jí poskytnou útočiště. Jane si chce najít práci. Neustále vzpomíná na to, co jí až dosud život přinesl... Po smrti rodičů si ji vzala k sobě sestra jejího otce, matka rozmazleného Johna, který jí ubližoval. Na radu pana Brocklenhursta pak byla poslána do školy pro sirotky, kde se jí dostalo rovněž hrubého zacházení. Nakonec jí pan Rivers nabídl skromné učitelské místo ve venkovské dívčí škole, kterou právě založil ... Po odchodu ze sirotčince nachází Jane práci jako guvernantka francouzské schovanky pana Edwarda Rochestera na jeho panství Thornfield Hall. Chovají se k ní pěkně a Jane si vybuduje vřelý vztah s malou Adele Varensovou. Pan Rochester přijíždí na odlehlé panství jen zřídka a první setkání s Jane nedopadne dobře: kůň se před Jane splaší, shodí jezdce a ten si poraní kotník. K Jane a služebnictvu se chová odtažitě, až nepřátelsky, oceňuje ale Janinu přímou a čistou povahu. Jednou v noci vzbudí Jane podivné zvuky a vzápětí objeví v Rochesterově pokoji požár, který pak společně uhasí. Rochester jí děkuje. Brzy ráno pak nečekaně odjíždí. Začíná se šuškat o jeho svatbě se slečnou Blanche Ingramovou, která brzy nato přijede na Thornfield. K Jane se společnost chová přezíravě, Rochester jí ale začne dávat najevo, že mu na ní záleží. Jane mu pomůže ošetřit tajemně zraněného přítele z Jamajky, který přijel na návštěvu, Rochester ale odmítá sdělit, kdo ho zranil. Jane krátce navštěvuje svou tetu. Ta je po mrtvici, která ji sklátila poté, co její marnotratný syn John utratil celé jmění  a spáchal sebevraždu. Ukáže se, že před třemi lety dostala dopis od příbuzného z Madeiry, který žádal o adresu Jane, protože ji chtěl adoptovat. Ona ale odepsala, že Jane zemřela ... Po návratu do Rochesterova domu Jane nabízí, že si najde nové místo, až se pán ožení. Ten ji ale místo toho požádá o ruku. Paní Fairfaxová ji před ním varuje, Jane je ale šťastná. Když se snoubenci ocitnou před knězem, vstoupí náhle muž, pan Mason z Jamajky, a oznámí, že Rochester je už 15 let ženatý s jeho dcerou. Jane je zdrcená, o to víc, že Rochester jí pak ukáže svou šílenou ženu, nebezpečnou pro své okolí, která žije zavřená s ošetřovatelkou nahoře v domě. Rochesterovi ji vnutil otec a on ji přese všechno nedokázal umístit do blázince. Přísahá Jane lásku a chce s ní žít, ta ale odmítá a z Thornfieldu odchází ... (TV Prima)

fallanga

Z nadčasové, ale ukrutně nudné předlohy se Fukunagovi podařilo udělat zastaralý a taktéž ukrutně nudný film, který je pouze o tolik lepší než kniha o kolik je kratší. Jednoduše řečeno, je to ubrečená sračka, jejíž jedinými klady jsou kostýmy a povedené obsazení. ()

Milda003

Nic proti tomu filmu nemám.. Ale není to můj šálek čaje. Historické romantické drama není úplně pro každého. Ale nenudil jsem se.. ()

jafuska

klasika, která nemůže už nic nového divákovi dát, ale přesto tato nejnovější verze je nejzdařilejší, jakou jsem viděla, herci byli moc fajn, ono se vlastně od děje nemohlo nic nového čekat, protože každý Janu Eyrovou zná, takže jsem plně spokojená a Velká Británie opět zabodovala jako vždycky ()

Dashiella

Z čítania (dávneho) som si pamätala jedine, že Jane považovali za "nepeknú", takže som mala vlastne 100%né prekvapenia, hoci samozrejme veci sa dajú vytušiť a záver už úplne- to máte ako s "Gejšou" napríklad, keď si tá hlavná hrdinka prejde toľkými s.ačkami, že autor nie je taký sadista, že jej nedopraje to šťastíčko v závere. Hudba skvelá, výkony tiež (celý čas som čakala na taký ten Jamieho chrapľák a dočkala som sa :D), len z toho na mňa vyliezlo akosi primálo emócií. Myslela som si (podľa traileru a pod.) že to bude posunuté viac do nejakej temnejšej až hororovejšej atmosféry ( Znalci a fanatici by to s veľkou pravdepodobnosťou ofrflali) a rátala som im to k plusu. Každopádne pekné pozeranie. ()

nmarca

Tahle Jana není špatná, ale nepatří ani k nejlepším. Upřímně - všechny ty starší mne zaujaly víc. Vznikl ořez románu - nejen v tom, jak je zestručněn děj a zploštěny vedlejší postavy, ale především se vytratilo postupné, jemné budování vztahu mezi Janou a Rochesterem. Zmizely ty silné, sarkastické a přitom tak hluboké a citlivé bytosti, jimiž oba v románu jsou, ztratila se dramatičnost. Zřejmě k tomu přispěla až příliš jemná hudba. Pozitivem je věk Mii Wasikovské, blížící se věku románové Jany, a charisma Michaela Fassbendera, který by si ovšem zasloužil více prostoru. Pro mě jedničkou stále zůstává seriál BBc z rok 1983 s Timothy Daltonem a Zelah Clarke. ()

Nalimator

Velmi dobré, ale český seriál mne nadchnul víc, měl víc prostoru k vytvoření vztahu mezi hlavními postavami. Je to maximálně romantické a zamilované, ale v tom dobrém smyslu. Herci jsou skvělý, atmosféra zvládnutá dobře, žádné extra efekty, ale všechno funguje. Protože jsem již příběh znal z české verze, trošičku jsme se nudil, ale zase to mělo ty pravé anglické reálie. ()

xxlch

Je mi líto ale pro mne zklamání.Působí to sice hodně anglicky,snaží se působit romanticky ale pro mé já,je tady absence spousty klíčových scén a verze z roku 1983 s T.Daltonem,nebo z r.1996 v režii Zeffirelliho a nebo seriálu z roku 2006,jsou rozhodně nezapomenutelnější.Jediné co je zde nezapomenutelné je J.Dench,která je naprostto jedinečná. ()

Brmbolec

Presne súhlasím tuná s kolegom J*A*S*M*om, u mňa však trošku viac fungovala aj tá romantika :) Fukunaga by veru mohol natočiť nejaký horor, v pár scénach ukázal, že má na to cit... Inak celkovo réžia je fantastická a herci rovnako dobrí. 5* ()

ladyClaire

Předchozí verze jsou také krásné a kvalitní. Ale tahle ... Odteď si neumím představit nikoho jiného, kdo by hlavní představitele zahrál líp než Mia Wasikowská a Michael Fassbender. Nejlépe zahrané a emočně propracované do posledního puntíku. Ač příběh znám, celou dobu jsem byla napjatá díky skvěle zvládnuté atmosféře. Velice osvěžující je i způsob vyprávění příběhu - tedy ne otrocky souvisle od začátku, jako je tomu u předchozích verzí, ale trochu jinak :) opravdu nádherný výsledný dojem. ()

lusa

Ježkove oči... Čítal to niektorý režisér vôbec? 1. Rochester bol škaredý chlap, Michael F. je ppč sexi fešák! 2. Z filmu som vôbec necítila vývoj ich lásky. Videli sa, chceli sa, bum.. 3. Rochester prišiel o ruku po požiari.. 4. S J.Riversom bola Jane rodina, nie že "Buď mi bratom" 5. Tajomno ohľadne Rochestrovej ženy = 0 !! Veď to bola jedna z hlavných zápletiek knihy... . . . Celkový dojem, obrovsksé sklamanie, nuda, zlééé... ()

Leonora

Shlédnuto krátce po přečtení předlohy. Co k tomuhle říct... Vemte dva velké zralé sladké a šťavnaté pomeranče, jeden prostě snězte a z druhého vymačkejte veškerou šťávu do poslední kapičky a tu pak... vylijte. Pak snězte zbytek. Chybí tomu veškerý šmrnc, veškerý nadčasový nadhled, který se mi na knize tak líbil. Panenka Wasikowska zvládla téměř celý film s jedním jediným výrazem v tváři. Bohužel byla nesrovnatelně lepší jako veselé ubožátko, než jako smutné ubožátko. Tak jako tak, nejvyšší čas, aby ji nějaký schopnější režisér drapl za flígr a vytřískal z ní trochu víc talentu, když už víme, že ho opravdu má. Judi Dench je příjmné po nějaké době vidět v jiné roli, než jako protivnou starou semetriku. Celý film je (obrazně řečeno) jakoby za matným sklem, celé se to před člověkem jen tak míhá... aniž by stihl zaostřit a ponořit se. Kdybych to nečetla, místy bych dost plavala v ději a hlavně v motivacích postav. A musím přiznat, že nečekat blížící se zvraty, celkem bych se i nudila. ()

frxXx

Porno pre ženy, krásna vizualizácia doby, možno majstrovské dielo. Moje filmové chuťky to ale neuspokojuje. ()

monikka87

Nemám s čím porovnávať, toto je moja prvá filmová Jane Eyre, ale som veľmi príjemne prekvapená. Mia Wasikowska je obrovský talent a utiahla to neskutočným spôsobom... takmer som ochkala blahom :) S Michaelom im to výnimočne sadlo a ich emócie boli priam hmatateľné. Zvyšok hereckého obsadenia tiež nezaostával, jednoducho tento film oplýva poctivým hereckým umením. No a spomeniem aj krásne exteriéry a interiéry, malo to ten správny dobový "smrad". Podarený film, dotiahnutý do detailov. Už dávno som nemala z nejakej romantiky také potešenie. ()

ratpile

Tohle se mě vůbec nedotklo. Uznávám řemeslnou kvalitu snímku, ale já se přes všechny ty románové proslovy a uměřenost klasicismu vůbec nedostal k nějakým emocím, živočišnějším scénám, ničemu co by mě přimělo k zájmu o další děj. Chápu, že jistý chlad je součástí doby/stylizace; ale já cítil spíše akademický přístup filmaře. Wasikowska mě neskutečně iritovala. ()

princesofpersia

Takovýhle film je přesně můj šálek čaje. Správná míra dramatu a romantiky, skvělá hudba, výborní herci (Miu a Michaela beru už jako samozřejmost, ale kdo by to byl do Jamieho Bella řekl, že? :) ) plus dokonalá hudba a ta anglická ponurá krajina... Podle mého jedno z nejlepších románových zpracování vůbec. ()

ikilledjenny

A zrovna tohle jsem nečetla, sakra. Musím to hned napravit. Miluju 19. století, ty kostýmy byly naprosto boží, to prostředí, atmosféra, Mia Wasikowska, všechno tak skvěle ladilo a zapadalo do sebe. Nemám co vytknout. ()

Mr.Roman

Výnimočne si to uľahčím odkazovaním na komentár DaViD´82, ktorého dojmy z filmy sa s tými mojimi stotožňujú do bodky. Snáď až na ten tenis, ktorý mi príde príliš nezáživný pre použité porovnanie.. ()

gicous

Všechny složky filmu jsou perfektní. Vynikající atmosféra odlehlého panství v kombinaci s nenaplněnou láskou, která dojde svého cíle až v závěru. Skvělá kamera, která snímá noční chodby hradu s až hororovou optikou. Kdežto za světla zachycuje Janu, bloumájící po okolní pusté krajině se svým tíživým břemenem lásky. Nepoznamenán knižní předlohou a předchozími adaptacemi, si asi uvědomuju, jak těžkou práci měli scénaristé. Dialogy, ač složité, ani na chvíli nenudí a díky oběma hercům nepůsobí vůbec směšně, ba naopak až nadpozemnsky krásně. Nicméně není to čistých 100%, film mě totiž ani na moment nedokázal dojmout. To je ale pouze subjektivní dojem. Po formální stránce je film bez chyb. ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky