Dosud se všichni domnívali, že genialita Sherlocka Holmese je jednoduše nepřekonatelná. Nyní se ale objevil nový nadaný kriminalistický mozek. Je jím profesor Moriarty, který dokáže z hlediska intelektu Holmese dostihnou. N=avíc má absolutní cit pro špatnost a ztrátu svědomí. To jsou vlastnosti, které by mohly slavného detektiva porazit. Brzy je nalezen mrtev korunní princ Rakouska a zdá se, že spáchal sebevraždu. Sherlock ale nabude podezření, že se jednalo o vraždu spojenou s mnohem zlověstnější záhadou zkonstruovanou právě Moriartym. Stopa vede do podzemního pánského klubu, v němž Holmes zapíjel svobodu s doktorem Watsonem. Zde se Holmes seznámil s cikánskou kartářkou, která může odhalit mnohem víc, než je ochotná prozradit. (TV Nova)

Daggeron

Asi pôjdem proti prúdu, ale takto naozaj nie. Čo z toho, že po akčnej stránke je snímka na vysokej úrovni a niektoré scény (napríklad naháňačka v lese) sú strihom, kamerou a kamerovými vychytávkami (najmä výborne zvolené spomaľovačky a detaily) spracované skutočne brilantne (dokonca aj digitálne efekty sú profesionálnejšie a o triedu uveriteľnejšie ako v prvej časti), keď zlyháva práve tam, kde by mal získať? Pod titulom Sherlock Holmes ja osobne neočakávam film nabitý akciou a vizuálnymi trikmi, ale kvalitnú detektívnu líniu, v ktorej je hrdina minimálne o jeden krok pred divákom. Zdá sa však, že seriáloví tvorcovia nasadili latku nedosiahnuteľne vysoko a Guy Ritchie ju nedokáže preliezť. Úvodný diel bol ešte znesiteľný, miestami si zachovával moment prekvapenia a ponúkal otázky, v Hre tieňov ale nič z toho nefunguje. Tri štvrtiny príbehu postrádajú prvky sherlockovského scenára, postavy prechádzajú z miesta na miesto (až na pár výnimiek) bez výraznejšieho využívania Sherlockových prvotriednych schopností. Hlavný hrdina využíva prvky dedukcie opäť v boji, čo sa dalo prepáčiť, pokiaľ sa držal pôvodného zamerania. Lenže tu hrá akcia prím, režisér vsádza na trikové sekvencie, kamerové hrátky a najmä na audiovizuálny zážitok, avšak tie by mali byť vo filme ako Sherlock Holmes až druhoradé. Charizma absentuje aj u hlavného záporáka. Hoci James Moriarty je v Doylových predlohách Holmesovým ultranegatívnym hrdinom, v Ritchieho spracovaní je nevýrazný a nevyvoláva významnejšie emócie. Jednotke kráľoval démonický Strong, Harris sa mu ani na krok nepribližuje. A to ešte bojujem s myšlienkou, že Downey nie je ten správny Sherlock a Law nie je ten správny Watson, nehovoriac o tom, že chémia medzi nimi neexistuje. Jedinou chvályhodnou pasážou je záver, v ktorom Ritchie využíva systém paralelného rozprávania a rozuzlenie cez dve rozličné scény. Z nich predovšetkým šachová partia medzi Moriartym a Holmesom niekoľkonásobne deklasuje koniec prvej časti, aj keď o stvárnení Reichenbachského pádu a jeho prevedení na plátno tiež radšej pomlčím. Keď by som mal porovnať filmového a seriálového Sherlocka, tak nie je ani čo porovnať. Nielen odlišným spôsobom poňatia, ale aj z hľadiska príbehovosti či obsadenia hercov. Finančnému neúspechu tentoraz rozumiem, v prípade natáčania tretej časti očakávam návrat k detektívnej línii a zvýšený dôraz na prípadovosť. ()

baclajean

Skvelá kamera, vynikajúco prepracované detaily. Na dobu, v ktorej sa dej odohráva, sú slow-motions nemierne šikovným ťahom. Herecké výkony taktiež na jednotku. Len ten dej ako celok sa mi príliš nepozdával, jednotka skvelá, dvojka už jej úroveň nedosiahla. ()

AndrewNewman

Síce je to výrazne slabšie pokračovanie, no stále skvelá zábava. Guy síce režijne sklamal, no Jude Law a predovšetkým Robert Downey Jr. to utiahli na svojich pleciach. Mrzí ma len fakt, že nápaditý príbeh s Jamesom Moriartym skončil ako priemerný Hollywoodsky film. ()

Bajislaw

Docela zábavná dobrodružná detektivka, která dělá řadu věcí dobře a řadu věcí špatně. To, co fungovalo v jedničce, funguje i tady. Robert Downey Jr. a Jude Law jsou pořád skvělý pár (i když trochu víc gay, než je nutné) a vizuální ztvárnění pozdně viktoriánského světa je opět vynikající. Jared Harris září v roli profesora Moriartyho, Stephen Fry zase v roli Mycrofta Holmese. Některé akční scény jsou velmi dobře natočené. Na druhou stranu je to, marná sláva, jen znovu více toho samotného a místy je toho trochu moc. Děj je zoufale nepřehledný a téměř nikdy není jasné, kdo co dělá a proč. Holmes má neustále v rukávu 2-3 esa, která zůstávají diváku skryta až do chvíle, kdy se to zrovna hodí. Některé akční scény jsou špatně natočené a špatně sestříhané. Snaha ozvláštňovat akční scény zpomalenými záběry se chvílemi mění v otravnou manýru. V kategorii filmů na příjemné domácí žvýkání jde o lepší průměr. ()

koza3

Po dekádě jsem to znova zkouknul a je to lehký nadprůměr. Je to trošku fantasy, oproti prvnímu dílu má Holmes až nadpřirozené schopnosti vidět do budoucnosti, což je na zakroutění hlavou, každopádně ve finále tenhle skill má celkem pěkné využití v boss fightu, při imaginárním souboji. Můj oblíbený viktoriánský Londýn tady téměř není, protože se děj přesouvá do Francie a Švýcarska, ale i tak si užijete fajn CGI scenérie. Noomi Repace je megakočka i jako cikánka. Co mi přišlo škoda je odkrytí hlavního nepřítele hned na začátku, takže tajemný byl jen jeho cíl, který však brzo taky odhalíte. Koukám, že nás letos čeká třetí díl, tak se těším, kam to Guy Ritchie zase posune. ()

wowylgu313

Opět geniální! Tentokrát dvakrát tolik! Dle mého ještě lepší jak předchozí díl! Opět krásně zpracovaný bojový režim a střih kamery. Příběh navazující na jedničku ale ještě mnohem dál a víc je právě zde! Vizuální efekty dovedené k dokonalosti! Takové filmy prosím a vše bude hned krásnější! Doufám že se za 2-5-10 let dočkáme třetího dílu. Už teď vím že by byl skvělý! Hodnocení: 95% ()

SeldomSeen

Ritchieho Sherlock definitivně zbondovatěl... K dokonalosti tomu snímku chybí mnohé, nicméně když jsem svého času hájil už první film coby zcela legitimní a vrcholně originální (netuše, co se právě kuchtí na BBC) pojetí občas nesmyslně "mramorizované" legendy, nemůžu teď druhému dílu, který nastolenou linii hrdě drží, dát nižší hodnocení - zvlášť když jsem se u něj bavil víc... ()

JihadJoe

Skvělý zážitek. Vtipné, svižné, Downey strhává veškerou pozornost na sebe takže Law je tak trochu v pozadí. Silvestrovská premiéra se vydařila. ()

veverysiak

Potvrdenie toho, že sa oplatilo vyčkať na ukončenie slabšej etapy Ritchieho filmárskej éry, pokiaľ v Jednotke nabral správny druhý dych, Dvojka už šlape v jednoznačne parádnom rytme, možno niekomu chýba širšia platforma pre otvorený duel Holmes-Moriarty, ale tu sa, ako v jednom z mála, prejavil väčší príklon k pôvodnému námetu a profesor nám zostal takmer po celý čas v úzadí, skôr by sa mi popačovalo obsadiť ho charizmatickejším hereckým zloduchom, tak či tak prepracovanie typického réžijného rukopisu sa mi javilo na vyššej úrovni, takže 90%. ()

MrLinhy

Celkem zklamání, čekal jsme více. Vtip byl na správném místě, akce a efekty byly dost dobré a Sherlockův styl byl zase promyšlený a propracovaný. Děj byl slabší, jak oproti jedničce tak i celkově. Natož, že dějová linie byla "primitivní, né moc záživná" mě přišla, až moc přeplácaná. To nemohli najít lepší a tajemnější téma ?.,. no nic přece není dokonalé ( tedy kromě Zelené Míle) ()

Bornd

Je to jiné než první díl. Dlouhé úvahy vystřídaly různé přestřelky, výbuchy, souboje a prostě spousta akce. Už to prostě nebyl Sherlock Holmes, ale nějaký nepřemožitelný frajírek z akčního filmu. A vůbec nejhloupější věc z filmu byla, že Sherlock byl nesmrtelný. Děj o trochu slabší než v jedničce. Všechno, ale nakonec zvedl vtip a Zimmerova neuvěřitelná hudba. Hudba se vyrovnala počátku, kdy prostě každý soundrack je pecka a za to * navíc. ()

Vendys958

Má to spád, má to akci, má to humor, má to příběh....pro mě konečně osvěžení v kinech po dlouhé pauze, kdy dávali jen samé průměrné filmy...lepší jak první díl, proto 5* ()

fritol34

Spousta efektů, spousta míst kde se člověk zasměje, souhra postav je opět geniální a Jared Harris jako Moriarty mě příjemně překvapil, naproti tomu příběh těžce pokulhává což mi ovšem nebrání v plném hodnocení za velmi kvalitní pokračování u kterého jsem se výborně pobavil. ()

Dexter666

Zažil som sklamanie... Žiadne také, ako keď sa dieťa dozvie, že darčeky nenosí Ježiško, ale také z filmového očakávania... Naozaj som si myslel, že pokračovanie venované súboju s úhlavným nepriateľom bude o čosi lepšie. Dočkal som sa však akéhosi agregátu natočených scén poukladaných podľa časovej následnosti. Jednoducho povedané film netvorí jednoliaty celok. Predlhé užvástané nepodstatné scény (ktoré ak sú, by mali tvoriť chémiu medzi protagnostami) sú iba na príťaž, vtipu je menej a takisto aj akcie, vyvrcholenie je slabo gradované (chcelo by to lepší strih) a samotný epilóg mohol byť otvorenejší ( !SPOILER: čo ak by sa Watson postavil od písacieho stroja a na jedno zaťuknutie by sa vrátil do miestnosti a keby sa pozrel na papier, videl by doplnený otáznik nevediac, kto je jeho autorom?). O to viac mi je ľúto Zimmera, ktorý v podstate nemá na čom tvoriť dobrý soundtrack - napriek tomu si však myslím, že urobil, čo mohol a Shadows 1,2,3 je výborný počin. Slabé 3* ()

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku

05.05.2018

Další špionáž pro Cruise?

Další špionáž pro Cruise?

20.03.2013

Tom jede. Brzy jej uvidíme v postapokalyptickém Nevědomí, nedávno dotočil další akční sci-fi All You Need Is Kill, počítá se s ním pro nového Van Helsinga a šíří se dohady o Mission: Impossible V a… (více)

Proč se loni nechodilo do kina?

Proč se loni nechodilo do kina?

03.01.2012

Americká (ale nejen ta) kina zažívají krizi. Loni je navštívilo nejméně diváků od roku 1995. Zklamání z tržeb druhého Sherlocka Holmese či Fincherových „Mužů, kteří nenávidí tetované dívky“ jen… (více)

ČSFD.cz - 30 nejlepších filmů roku 2011

ČSFD.cz - 30 nejlepších filmů roku 2011