Ve snímku Orlie pierko pokračují osudy některých protagonistů z filmu Medená veža. Správce horské chaty Valer (I. Rajniak) a jeho kolega a kamarád s přezdívkou Starec (I. Mistrík) se kvůli pašování zboží přes polskou hranici dostali do vězení. Do svého horského působiště se vracejí až po dvou letech. Podle očekávání se při první návštěvě hospody nesetkají s vlídným přijetím ostatních horalů. Udělali totiž tu hloupou chybu, že se nechali chytit. Nejvíc jim ovšem zkazí náladu policejní nadporučík Pardek (V. Müller), který je dostal za mříže. Nabízí oběma kumpánům smír, pokud nadobro přestanou s pašováním. Pro Valera je to příležitost, jak se před svými lidmi rehabilitovat. Pardekovu nabídku odmítne, a navíc přede všemi prohlásí, že bude pašovat zboží nadporučíkovi před nosem, aniž by mu Pardek mohl cokoliv dokázat… (Česká televize)

vitekpe

Vsiml jsem si, ze v poslednich asi 80% slovenskych filmu co jsem videl, hraje Julius Vasek. Nenapadny, ale nepostradatelny chlapik SK filmu. :) Jinak teda nevim, co k tomuhle jako rict. Dva ne moc sympaticky vezni se vracej do Tater, delaj tam bordel a pak to konci. Mela to byt komedie? Nevim, prislo mio to cele nejake levne... Medena veza byla o rad lepsi. ()

klúčik

Orlie pierko je pokračovanie filmu Medenná veža. Aj keď tento film už nieje až tak dobrý, príbeh hlavných hrdinov sa posúva ďalej. Výborný výkon tu podal Ivan Rajniak. Nezadudnuteľný je aj "prašivec" Július Vašek. 75%. ()

matolas

Stále výborné. Jasné, niektoré scény už boli veľmi hlúpe, ale aj tak - keby sa takéto čosi točilo aj teraz, tak to žeriem. Akurát tá postava "Prašivca", to bolo niečo veľmi zlé a divné. ()

farfalla

Druhý film z tzv. horskej trilógie spolu s filmami ´Medená veža´ (1970) a ´Stratená dolina´ (1976). Návrat z väzenia je pre kamarátov Valéra (Ivan Rajniak) a Starca (Ivan Mistrík) veľmi ťažký. Musia si nájsť novú prácu, ale to sa ukáže ako nemožné, pretože vedia, že sa chcú len vrátiť na chatu, ale to práve nesmú. Musia žiť medzi ľuďmi a pod dozorom financa Fera Pardeka (Vlado Müller). Život im strpčuje aj žiarlivý Prašivec (Július Vašek). A zarytého starého mládenca Valéra si vyhliadne Tonka Surka (Andrea Čunderlíková). Spočiatku to Starec a Valér všetko berú ako zábavu, ale neskôr sa objavujú problémy aj medzi nimi. V takýchto ťažkých chvíľach je ľahké stratiť kamaráta. Oproti predcházajúcemu filmu ´Orlie pierko´ stratilo ľahkosť a lyriku života v horách a stalo sa skôr horkou komédiou života v horskom mestečku. ()

Ixbalanke

Tenhle díl se mi líbil o hodně víc než Meděná veža. Tam mi vadily např. ty slečny v bikinách na stráních Vysokých Tater (a nepřišlo mi to jako vtipný záměr autorů). U té scény se "snůbenicou" po ránu na chatě jsem se málem umlátila smíchy (jak se jí nemohl po společné noci zbavit). ()

Rozjimatel

O poznanie slabšie ako prvý diel, aj sa tvorcovia vybrali trochu iným smerom (viac do komédie) a do iných lokalít (z hôr do doliny). Herci sú opäť skvelí, okrem Ivana Rajniaka a Ivana Mistríka ma veľmi bavil Vlado Müller ako policajt a jeho ustavične potýčky s dvojicou "chatárov". Inakšie, spomínaná dvojica je už charakterovo akási temnejšia, už sa im kvôli tomu nedá naplno fandiť. Zdá sa, akoby tvorcovia chceli naskočiť na vlnu popularity francúzskych kriminálnych komédii (napr. s Belmondom), kde hlavní hrdinovia sú darebáci, ale nebol to zrejme najšťastnejší nápad. Nejako sa vytratila tá pôvodná originalita, aj je to, najmä z počiatku, dosť strojené. Celkom ma pobavil nápad so zaľúbenou sedemnástkou, ale priznajme si, Andrea Čunderlíková nie je Milka Vášáryová (ani krásou a už vôbec nie herectvom). ()

papyrosaurus

Ač technicky podobně kvalitní a taktéž herci (včetně Čunderlíkové) hráli velice dobře, dokonalosti Měděné věže to prostě nedosahuje. Možná za to může chybějící Pirin se Saškou, ale nejvíce mi vadila skutečnost, že oproti prvnímu dílu se většina děje odehrávala mimo horskou chatu, což byl prvek, který mě předtím nejvíce zaujal. Na druhou stranu, pokud bych měl film hodnotit jako samostatné dílo tak musím uznat, že má své kouzlo. ()

Santino7

Kvalít Medenej veže to síce nedosiahlo, nebolo to ani tak poetické, ani až tak silné po príbehovej (+ dramatickej) stránke, no skrátka i keď to nedosiahlo ten status výnimočnosti ako prvá časť, tak si myslím, že aj toto voľné pokračovanie rozhodne malo čosi do seba a v žiadnom prípade by som nad ním nelámal palicu. Práve naopak, bolo mi sympatické, že sa tvorcovia tentokrát rozhodli ísť o trochu viac humornejšou cestou a teda nekopírovali predošlé postupy. A hoci sa to muselo zaobísť bez účasti Kvietika a Vášáryovej, táto papierovo obrovská strata vo výsledku až takým problémom nebola - dvaja Ivanovia zahrali opäť bravúrne (najmä teda Rajniak, rola Valéra bola nepochybne jeho životnou, podobne ako v jednotke aj tentokrát bol priam fantastický a jeho hlášky stoja za to), o trochu viac priestoru pre Vlada Müllera taktiež potešilo, no a Čunderlíková, tá bola zas krásna a pôsobila skutočne príjemne. Ostatne tak na mňa pôsobilo Orlie Pierko aj ako celok - príjemne a z času na čas aj úsmevne (v tom dobrom slova zmysle). Nech už sa práve odohrávalo čokoľvek, malo to taký ten nezameniteľný pozitívny náboj, ktorý už dnes žiaľ vo filmoch vidno len zriedkavo (a v tých slovenských je to tým dupľom raritou). No a také tie faktory ako vynikajúca hudba, krásne prostredie Vysokých Tatier a tak ďalej, tie sú samozrejmosťou a právom sa radia k hlavným zbraniam snímky. 4/5 ()

Vesecký

Když tenhle film běžel v premiéře, byl jsem jako puberťák zamilovaný do Andrey Čunderlíkové. Už proto musím dát vysoké hodnocení. Film řeší ve své době počínající normalizace zásadní problémy lidského charakteru, ale i skutečné svobody. Kamarádi se vracejí z vězení a jsou přivítáni s posměchem. "Odměnou" za odsezení zasloužilého trestu je odejmutí vysokohorské chaty. Jak se vyrovnat s tím, že se nemůžete vrátit ke své lásce, do svých milovaných velehor, jak jste o tom snili po celé ty dva roky basy? Jediný, kdo chlapům rozumí, je mladičká studentka; nadporučík Pardek je neoblomný, čestný muž a nemůže si dovolit, aby muži pokračovali v pašeráctví. Je to čisté furiantství, s jakým přivádějí Pardekovi pod okna nejprve ovce a potom i koně. A nadporučík se musí rozhodnout - má trvat na předpisech nebo si vzpomenout na bývalé přátelství a pomoci jim, aby opět našli svoji bývalou sílu a radost ze života? Láska k horám vítězí... Výborný film, snad ještě maličko lepší než první díl - Medená veža... ()

PhillM.

Skvělé pokračování nezdolné Měděné věže. Podtatranská bromance, Butch a Sundance z Tater. Oproti prvnímu filmu méně lyrické, ale o to vtipnější. V hlavní roli opět (pod)tatranské exteriéry a ústřední trojici dotvářející Vlado Müller, který se snaží dělat vše proto, aby jednoho rána nenašel před barákem autobus. P. S. Ina byla ještě pískle, ale už tehdy provokovala. "Masírujete i ženy? Kdo zaplatí, toho masírujem." Na tenhle film se měl pořádně podívat Blažej, aby věděl, do čeho jde. ()

Linki

Orlie pierko je oproti Medenej veži akési uveriteľnejšie. Alebo som si už len zvykla na tie reči a názory? Irónia a humor tohto voľného pokračovania pomohli tomu, aby som sa dostala do myslí hlavných postáv a pochopila ich. A preto u mňa Orlie pierko tromflo Medenú vežu. A to som v drvivej väčšine obľúbenec tragickej lyriky a pesimizmu, ale výnimka ..., takže tentokrát mi to vyšlo takto naopak. ()

edie sedgwic

Oproti Medenej vezi mierne straca dych a stratila sa z neho drama, ktora mu davala treti rozmer. Napriek tomu ostava klasikou, ktoru si vzdy pozriem rada. ()

Pat_rick_fan

Miestami over the top, romantická linka Valéra imho absolútne zbytočná. Mistrík a Rajniak však majú takú prirodzenú chémiu, že to utiahne celý film. Navyše, na to, že je film odo mňa o vyše dve dekády starší, som sa pár krát naozaj zasmial, čo sa vôbec nedá povedať o súčasných slovenských filmoch, oproti ktorým je toto miestami veľdielo. ()

VerenaLord

Běžně se stává, že pokračování jakéhokoliv snímku už zklame náročného diváka, ale v tomto případě bych řekla, že i toto volné pokračování má jiskru, nápad a je určitě velice zdařený, jako byla Měděná věž. ()

tranquill

Komediální drama, ve kterém můžeme sledovat další osudy hlavních hrdinů. Postrádám ale více krásných tatranských exteriérů. A zajímalo by mě, co uchvátilo mladičkou Andreu Čunderlíkovou na nijak hezkém Ivanu Rajniakovi (ale to spíše scénáristu :-) ? ()

GIK

Nebylo to špatné. Ani tomu nechybí Kvietik. Oba Ivanové podávají dobrý výkon. Navíc příjemný hlas Mistríka jako vypravěče. Potěší Müller, Čunderlíková i Prašivec. 60 % ()

Biopler

Voľné pokračovanie sa ozaj ubralo veľmi voľne. Mistrík úplne zvoľnil a opraty drží ako-tak v rukách Rajniak. No až pokým ho symbolicky nepokryje medvedí kožuch. To je tak krásna metafora na to, že tento film robí predchodcovi medvediu službu :) Snímka pobaví v rámci poobedného oddychu, sčasti buduje zápletku tým, že sa protagonisti chcú pomstiť nadporučíkovi, no akosi nevydá a nakonci je nadporučík radšej lidumil, aby sa akosi uzavrel príbeh. ()

TomJ

Druhe pokracovanie sice nebolo az take dobre, ale herecke umenie Rajniaka, Mullera a Mistrika; to si nesmiete nechat ujst. ()

xenopus

Film o něčem jiném než Medená veža. Víc odlehčený (místy je to až komedie) a víc civilní. Herci dostávají více prostoru předvést to, co opravdu umí, méně je záběrů na hory. A to je dobře. Film pohodově plyne po celou dobu, což je asi největší plus. Příjemná oddychovka. ()