Elitní jednotka 2: Vnitřní nepřítel

(festivalový název)
  • Brazílie Tropa de Elite 2: O Inimigo Agora é Outro (více)

Film začíná potlačením vzpoury ve věznici, kam jsou umístěni bývalí drogoví dealeři. BOPE (speciální policejní jednotka, jejímiž členy jsou nerozluční André a Nascimiento) tuto vzpouru vyřeší po svém. Jen několik vězňů zůstane naživu. Tento zásah díky Fragovi, aktivistovi za lidská práva, bude stát Andrého místo a plukovník Nascimento je odklizen povýšením. Díky aktivitám BOPE jsou postupně zbytky drogových gangů rozprášeny, ale jejich místa nahrazují zkorumpovaní policisté, kteří nejsou o nic horší. Plukovník Nascimento pomalu zjišťuje, že byl systémem zneužit poté, co je zabit André. Vyšetřování Andrého smrti ho dovede blízko k zločineckým špičkám, což málem stojí život jeho syna. Nascimento tak rozpoutává peklo, tentokrát ovšem na poli politickém. (merlinovic)

Zahartof

Vynikající záležitost. Povinnost pro všechny batikované levičácké studentíky FAMU/DAMU a jiných fakult, co záměrně složitě rozumují o filozofii světa s jointem v hubě a mikinou, ušpiněnou od vaření pervitinu. ()

kwaicheng

Konečně někdo říká otevřeně co si myslí. A koneckonců, jsem velmi nakloněn mu věřit. Zločinci na pozicích hore plus blbci s volebním právem = průser jak hrom. ()

bakeero

Jednička měla daleko větší drive a také se více zaměřovala na akci. Dvojka oproti tomu soustřeďuje pozornost na systém, korupci a tím pádem je o něco nudnější.Ale přesto jde o nadprůměrnou podívanou. ()

LuckyDuckie

bravo! naléhavější, hrozivější, zkorumpovanější ... miluju filmy, kde se lidi vykreslujou ve svých pravých podstatách - tedy jako nemilosrdné prodejné kurvy. a navíc ta otevřená a brutální kritika těch nejtlustších prasat u koryt! smlsla jsem si. ()

lakart

Druhý díl neztratil nic ze své krásy, ale příběhově mě více bavil první díl. Jinak nemám proti tomu vůbec nic. Snad příště méně politiky a komplikací. 80% ()

gemi

Drsná podívaná, stejně jako jednička, ale přišlo mi to přece jenom přehlednější a ucelenější. Nevím ale, jestli bych to chtěl vidět podruhé. ()

Hashirama

Živá a energická urban freska o tom, jak v politice a médiích ruka ruku myje, která je prosta vší nechtěné hollywoodské romantizace. Naopak, i když Padilha rozjíždí mnohem ambicióznější hru s mnohem širším záběrem od policejních jednotek až po vrcholné politické špičky, a konfrontací mezi zastánci lidských práv a čističi slumů předhazuje divákovi mnohem více otázek než v prvním filmu, Elitní jednotka pořád zůstává kompaktním filmem, ve kterém je akorát mnohem více podnětů k zamyšlení. Pro leckoho možná trošku prvoplánově, přesto bez pochyb efektně, svižně a divácky atraktivně. Rána na solar, která má svou výpovědní hodnotu v každé zemi, snad kromě Kanady a Skandinávie. ()

junxi91

Příjemné pokračování prvního dílu, ve kterém není nouze o násilí, akci a také o obrázky neutěšené, zkorumpované a bídné situace v karnevalovém Riu de Janeiru. Kapitán Nascimento nakonec zůstal v BOPE a při zásazích úzce spolupracuje se svým parťákem kapitánem André. Proti jejich brutalitě má výhrady lidskoprávní aktivista a učitel Fraga, který je znechucen z toho, že při každém zásahu BOPE je prolita spousta krve. Jednoho dne dojde ke vzpouře ve věznici pro ty nejhorší kriminálníky, při které členové jednoho gangu masakrují členy dvou zbývajících. Do akce se zapojí BOPE, na místo je povolán Fraga, který jedná se šéfem vzpoury a celé to chce zmírnit a zachránit vězně před masakrem, což se mu však nakonec moc nepovede, a málem přijde sám o život. Ačkoliv mu André život zachrání, tak je naštvaný a veřejně začne plivat špínu na BOPE, díky čemuž je André propuštěn a vrátí se k obyčejné policii, a Nascimento je státním sekretářem pro bezpečnost Guaracym povýšen na plukovníka a přeložen do bezpečnostní centrály, ze které bojuje ještě efektivněji proti drogovým dealerům ve slumech. Celé BOPE dost výrazně rozšíří své řady ze stovky na několik tisíc mužů a také získá spoustu obrněných vozidel, nových zbraní a také helikoptéry. Bohužel tím však nevědomky podporuje zkorumpované policajty, vedené nechutným majorem Rochou, který vytvoří ve slumech milice. Místo, aby systém korupce skončil, tak se naopak rozšíří a milice dealery ve všem bohatě nahradí. A také je místy předčí v brutalitě, o čemž se přesvědčil ten chudák obchodník, který nemohl dát Rochovy dostatečné výpalné, protože musel život rodinu. Rocha navíc vytvoří jednu velkou politickou mašinérii a díky jeho proklamacích o "bezpečných slumech" je zvolen guvernérem jeho ochránce Gelino. Dojde k vykradení policejní stanice a odcizení spousty zbraní v Tanque, poslední části západního Ria, která není pod kontrolou obávané milice. Z vykrádačky jsou obviněni místní dealeři a celé je to záminkou pro Rochovu milici k vyčištění Tanque od dealerů. Korupci vyšetřuje novinářka Rosane, která se kamarádí s plukovníkovým synem Rafaelem. Milice je však silná a Rocha bez milosti oddělá každého, kdo se pokusí rozkrýt jejich brutální zkorumpovanost, zlikvidují chudáka Andrého, novinářku Rosane s jejím fotografem a málem také Fragu a Rafaela. Naštěstí je tu plukovník Nascimento, který zachrání své rodině a také Fragovi život. Rafael však skončí v nemocnici a Nascimentovy prasknou nervy. Společně se svými věrnými muži odolá útoku Rochovy milice. Nascimento následně podá u soudu vyčerpávající svědectví, navíc má podporu u již státního zástupce Fragy. No, ten konec však příliš pozitivní nebyl. Systém korupce totiž bude nadále fungovat, dokud pro něj zůstanou vhodné podmínky. Po těchto dvou filmech netoužím příliš po dovolené v Riu. Protože nebezpečí zde nepředstavují jen po zuby ozbrojení dealeři, ale také zkorumpovaní policajti, kteří vás zmlátí a potahají za autem a všechno jim projde. Systém prostě stojí za hovno, a v těchto chudých zemích to platí mnohonásobně více. () (méně) (více)

raiN[ratm]

Veľký posun vpred oproti prvému dielu. A to aj napriek tomu, že ubudlo akcie na úkor navrstvenosti príbehu, ktorý tento raz komplexne vyobrazuje celý systém a jeho na oko zložité fungovanie (v praxi je ale všetko aj tak podriadené peniazom a moci a to v akejkoľvek podobe a hocikým), a kde sa režisér nevyhol viacerým chybám. TdE2 mohol byť ešte lepším filmom, osobne však verím, že Paldiha ešte divákom neodkryl všetky svoje karty. ()

Pakr

Nerad bych byl vulgární...proto jen řeknu, že je mi špatně z dnešního světa, politiky a bohužel ne lidských, ale peněžních hodnot, které dnešní svět řídí. *kurvený bussines. *kurvená politika. Film, který sundal růžové brýle a nechová se naivně. Jsem znechucen, jdu zvracet... ()

Looka

80% První půlka je parádní, jak se však děj začne přesouvat do kanceláří laťka zábavy začíná povážlivě klesat. Vše naštěstí zachrání finální pouliční přestřelka. Jinak celkově určitě mnohem lepší než první díl. ()

predsedajs

Drsný, politicky nekorektní a bohužel až příliš pravdivý obraz hnoje jménem korupce. V Brazílii krutá realita, u nás (a i jinde v Evropě) nedaleká budoucnost? Film pro všechny, kteří nejsou líní se dvě hodiny zamyslet... Jsem rád, že aspoň někde se najde odvážný člověk, který dokáže bez kompromisů vyjádřit nekonformní myšlenku. 9/10 ()

joelly01

Z "dvojek" a vubec ruznych pokracovani mivavam vetsinou strach. Kor kdyz jednicka je takova paradni slupka primo mezi oci. Ale pozor, BOPE se cini! To co v jednicce vic nez slusne nabralo plyn pak ve dvojce gradovalo naprosto famoznim zpusobem. Nascimento je muj novy superhero, takovy Meklejn se muze jit zahrabat. Musim rict ze tahle pecka o zkorumpovanych politicich me dostala jeste vic nez jednicka (a to uz je co rict!). Na jednu stranu bezneho ovcana musi podobne ztvarneni - v tomto pripade brazilskych - realii opravdu sokovat, ale pak si vzpomene ze doma to s nama (nebo spis s vama) vyjebavaji takovi dobraci jako Rittig... No ale to uz sem vlastne ani moc nepatri. Za me jasna petka. O diky Klenotovi, ktery mi oba filmy koupil k vanocum na DVD. Ja vedela proc si ho beru... ()

Shitonit

Je to akční, zajímavý, koukatelný, ale mě nějak neba filmy z těch debilních slamů. Je to verbež, líná pakáž, a bohatě mi stačí ta líná pakáž tady kolem nás. ()

J.e.r.e.c

Zatímco jednička byla nekompromisní kopačkou černou policejní kanadou do ksichtu, dvojka se s přisypáním prachů epicky rozmachuje až k áčkovému hollywoodskému spektáklu. Přitom ale neubírá na brutalitě, jen ji ukazuje z krapet jiné perspektivy a z Nascimenta se stává brazilský Cattani, který bojuje proti chobotnici zločineckých kartelů na všech frontách. Rozdíl mezi prvním a druhým dílem mi připomíná předěl mezi prvním a druhým Terminátorem a stejně jako tam i zde platí, že pokračování je lepší. 85 % ()

RobbieM@N

Fašistický ani militantní tento film není, uživatel "CheGuevara" propadá levičáckému bludu. V pořadí druhá Tropa de Elite opět ukazuje s čím se musí v Brazílii potýkat, nejde tu o to ukazovat jak BOPE pozabijí pár dealerů ve slumech, ale ukazuje nevyhnutelnost, která je do této situace dostává. Tvůrcům se podařilo přijít s opravdu košatým příběhem, není to tak přímočaré jako jednička, je však vidět jasná snaha tvůrců dát divákovi víc otázek k přemýšlení. Padilha trochu přestřelil tím otravným voice-overem, občas mi připadalo, že neví jestli to má točit jako dokument, nebo něco jiného, odvyprávění příběhu v určitých částech prostě trochu habrovalo, ale jinak úplná spokojenost. ()

S_t_e_a_d_y

Interpretovat film tak, že má-li hlavní postava určitý životní postoj, má jej i tvůrce, je blbost. Nemyslím si, že první díl Tropa De Elite měl vyjádřit sympatizaci s fašistickými praktikami hlavního hrdiny Nascimenta. Druhý díl je toho důkazem. Jednička mu byla jen jakousi předehrou, příběh zrození brazilského Javera, nástroj k pochopení a plného vžití do jeho ideálů. Druhý díl pak velkolepě tuto tvrdou strukturu bourá, aby ukázal, jak nebezpečné je bezmezně věřit nějakému ideálu, a jak hluboko ve skutečnosti vede králičí nora. ()

Bigwave

Neuvěřitelné, že pokročování předčilo první film Tropa de Elite. Silný prolog, méně sirových akčních scén a především větší politický námět, dělá z tohohle filmu něco neuvěřitelného. ()