Lov lososů v Jemenu

• Velká Británie Salmon Fishing in the Yemen (více)

Dr. Alfred Jones má mnoho důvodů ke spokojenosti. Přesto má pocit, že mu v životě něco chybí. Nečekaně je požádán, aby se zapojil do bláznivého projektu, jehož cílem je vybudování řeky pro lososy v Jemenu. Fred myšlenku zavrhne jako naprosto nesmyslnou. Projekt však upoutá pozornost několika zasloužilých britských politiků. Napadne je totiž, že by se tak dala odvést pozornost médií od nepříjemností, ke kterým na Středním východě došlo. Vládní soukolí se dává do pohybu. Fred je donucen, aby odsunul svou výzkumnou práci stranou a místo ní začal přemýšlet, jak přepravit deset tisíc lososů na poušť – a přesvědčit je, aby tam plavali. Celý bláznivý projekt se zrodil v hlavě jemenského šejka, zbožného a bohatého muže, jehož láska k lovu lososů a neotřesitelné přesvědčení, že lze vírou dosáhnout nemožného, nakonec Freda nadchnou. Potlačí v sobě všechny logické námitky – i námitky své nesnesitelné ženy. Když se pak setká s šejkovou elegantní a krásnou správkyní majetku, trhlina, která se objevila v jeho pečlivě organizovaném životě, se ještě zvětší. A když se společně vydají na neobyčejnou cestu víry, a rybolovu, nesmělý dr. Jones v sobě objeví zdroj důvěry, lásky a hrdinství, který zaskočí nejen jeho samotného... (oficiální text distributora)

ivet.ka

Příjemný britský kousek o hledání naděje a lásky, s vynikajícím obsazením, kterému vedle úžasného suchara v podání McGregora dominuje především Kristin Scott Thomas coby ztělesnění nehynoucí moci mediální agendy. Čekala jsem tupý filmeček o lásce (nečetla jsem knihu) a dostala jsem výbornou podívanou s místy velmi břitkým humorem, který mi sedl. ()

flyboyeda

Precizne suche konverzacni prestrelky a sympaticka politicka satira jsou bohuzel v prubehu filmu rozmelneny misty az prehnane sacharidovou romantikou, i tak ma ale film v ramci zanru sve kouzlo. Hallströmovske emo tentokrat nedosahuje kvalit mistrovy zlate ery 1999-2001, ale mam pocit, ze o to se tentokrat ani nesnazil. Neurazejici, ale zapomenutelne. Kristin Scott Thomas pobavila. ()

Radiq

Hodně slabé a je mi to líto - Hallströma mám rád. Není to komedie, což mě překvapilo, protože podle názvu jsem takovej žánr chtěl - teda podle mě to komedie nebyla, protože jsem se nesmál, a to ani zlehka. Není to snad ani romantika, protože sice nějaká malá chemie tam existuje, ale nic srdcervoucího. Tak co to teda ksakru je? Jenom film o jednom šílenym nápadu, kterej se podařilo zrealizovat, teda málem. No, ale to mohlo oslovit snad jedině rybáře nebo nevim koho. Každopádně Amr Waked je snad mladší klon Bena Kingsleyho, ne? A Kristin Scott Thomas je snad odjakživa klon nějaké hnusky, ne? Hnusné hnusny. Fakt je strašná a čím je starší, tím je strašnější. To je tak vše, co bych k tomu rád řekl. A ještě bych si k tomu rád prdl. A to by bylo asi vtipnější, než celej tenhle film. ()

chelseaman22

Po interesantním úvodu přicházejí na světlo Boží klasické nesmysly, jež mohou oslovit snad jen menstruující ženy. Emily Blunt je zamilovaná do vojína, kterého zná tři týdny, Obi Van Kenobi má hnusnou ženu, jíž je vlastní vychloubavost, a tak není překvapením, když Emily s Obi Vanem skončí v posteli v pohoří Atlas, Maroko. Myšlenka dobrá, ale citlivé ženské srdce Lasseho to podělalo. Pár sezení s psychoanalytikem by mohlo tento nedostatek vyřešit, což by vedlo opět k famózním dílům typu Čokoláda (2000) nebo Pravidla moštárny (1999). 62% Celosvětový výdělek k 24. 1. 2013: $34,564,651, což je 2,38 násobek budgetu ()

octopuska

Lasse mě opět dostal a pěkně. Romantika jako vystřižená. Doháním spoustu dobrejch filmů, co mi unikly hlavně od něj. Ewana jsem moc nemusela, ale poslední dobou si mě získává čím dál víc. Emily je kouzelná a Kristin byla párádní politická mrcha, která jde přes mrtvoly. O šejkovi nebudu mluvit, to jeho sokolí očko a čistá duše spolu s krásnou přírodou a křehkými city a línými přežranými lososi, kteří nakonec vše obrátili v krásný happy, mi sedli báječně. ()

st.jim

Možná to bylo trošku přeslazené, možná také klišé. Možná to byla pohádka, která mohla být více krátká. Přesto všechno to u mně fungovalo a dobře se proti proudu plavalo :) ()

ivan_drago

Příběh težce přitažený za vlasy a z velké části hodně neuvěřitelný... sloužící hlavně jako exotické prostředí pro unylý milostný trojúhelník... Co film zachraňuje, jsou dobře napsané postavy a hutný výskyt suchého anglického... humoru samozřejmě... Vše je podáno v ironickém tónu a i jako politická satira to funguje vcelku obstojně... ()

Sokkk_y

Lov lososů v Jemenu? Už jsem si říkal, že na Británii již také dolehl námětový deficit (podobně jako v USA, kde máme Lincolny upíry a Jeníčka a Mařenku jako lovce atd.) a popravdě jsem měl i obavy, aby si obsazení herci nezprznili svou kariéru účastí na tomto filmu. Naštěstí, díky pánu Bohu a chvála Alláhovi, byly mé obavy zbytečné. Vlastně naopak, Britové opět excelovali, a to jejich přirozeným způsobem, tzn. kvalitním obsazením (dokonalou trojici Blunt & McGregor & Thomas nenásilně doplňoval Waked), inteligentním scénářem s nenuceným humorem a hlavně britským klasickým důvtipem. Samozřejmě prostředí Jemenu (respektivě Maroka) je taková pomyslná třešnička na vrcholu filmové cívky. Takže jemenští lososi jsou podle mě kvalitním kandidátem na sošku Golden Globe. ()

Johnny.ARN

Komédia??? Tak taká na anglický spôsob. Kto pozná definíciu alebo videl film tak určite chápe. Zaujímavý námet a taktiež scenár. Blunt a McGregor skvelí. Role im krásne sadli, bolo vidieť ako si to užívajú. Vedľajšie postavy, hlavne Scott Thomasová a jej chatovanie s premierom príjemne pobavili. A jedna skvelá myšlienka ( Ludia idu do kostola. Videla si niekedy isť v nedeľu toľko ludí do kostola? My ideme v nedelu do Tesca! ) ktorá mi ostane dlho v pamäti. Príjemný filmík, ktorý spríjemní nudný večer v TV. 3 z 5 ()

viperDavid

Koho by to napadlo, že mě budou bavit lososy. Jako ty ryby no vážně. Krapet zaostalej McGregor se vžil do role a krásná byť nevěrná Emily Blunt to dovršila do konce. ()

bubun

No, dívat se na to dá, i když je to patetický jak prase a je to plný směšných (ačkoliv nehumorných) a absurdních situací, kdy si říkáte, tak tady si z nás snad dělaj srandu. A asi dělaj, no. A Emily Blunt má věčně nasazenej soucitnej výraz, což mě dohánělo k šílenství, a taky přesvědčilo o tom, že neumí hrát. Trochu lepší dvě. ()

Mrkvič

Možná mi na výsledném dojmu ubralo druhé rozkoukání filmu, protože první polovinu filmu jsem si napoprvé hodně moc užíval. Napodruhé už to nebylo tak silné a tak i zbytek filmu protekl klidnou vodou, kterou by se lososi v pohodě mohli vydat proti proudu. Britský humor je fajn. Postavy jsou ještě více fajn a Emily Blunt navíc okouzlující ve své naturální podobě. Romance je ale taková nevýrazná (asi jako zmíněný humor, ale takový holt ten britský často je), no a děj po slibném začátku slouží už spíš pouze jako pozadí té nevýrazné romanci. Škoda. ()

anli

Režisér Lasse Hallström tentokrát sáhl po knize Paula Tordaye a natočil romaticko-komediální drama,které je velmi příjemné,hřejivé a milé a jehož základní myšlenka-chov lososů v poušti-je úplně praštěná.Pokud divák tuhle myšlenku přijme(já říkám,proč ne?Kdopak ví,co se honí hlavami šejků?),tenhle film si opravdu užije,pobaví se a z kina bude odcházet s pocitem příjemně a srdečbě stráveného času.Ano,základní myšlenka filmu je vskutku šílená,ale skvělí herci jí dodávají na uvěřitelnosti.Emily Blunt a Ewan McGregor jsou skvělý pár a chemie mezi nimi je opravdu cítit.Perfektně je doplňuje Kristin Scott Thomas a Amr Waked,jehož šejk je opravdu roztomilá a zajímavá postava.Scénář je velmi příjemně a citlivě napsán,místy je velmi vtipný a místy velmi romantický.Samozřejmě dojde i na fundamentalismus,ale opravdu jen velmi krátce.Režisér točit filmy pořád umí a dokáže diváka stále zaujmout a bavit ho.Doplní-li to skvělá kamera a hudba,jako tady,je divák spokojen.Tedy hlavně divák romantický,který si užívá romantiku,vtip a skotský přízvuk Ewana McGregora.Pro ty ostatní toho tady moc není.Ovšem pro návštěvu kina ve dvojici je tohle jedna z nejlepších příležitostí za poslední dobu.Osobně jsem byl velmi spokojen a užil jsem si to a šejkovsky se bavil.Snad onen romantický vztah mohl být více naplněn,stejně jako motivace některých postav.Nebylo to ale nic podstatného,takže dávám lososích 80% a jdu se mrknout na ten rybníček na zahradě,jestli by z něj šla udělat lososí farma. ()

noriaki

Emily Blunt se nejspíš definitivně zařadila mezi britskou hereckou extratřídu. V jejich očích se postupně ztratil Bill Nighy, Matt Damon a nyní i Ewan McGregor, a ve všech třech případech s nimi mladá Emily nejen držela krok, ale občas dokázala své hvězdné filmové partnery předčit. Její výkon vynikl tím více, že každý z těchto tří snímků je úplně jiný. Po bláznivé komedii a romantickém dramatu si zkusila poddajný a hladce plynoucí oddychový příběh, tak britský jak je to jen možné. Režisér, ač Švéd, tak hluboce porozuměl duši ostrovanů a vytvořil perfektní směs neodbytné romantiky, racionálního odstupu, společenské zdvořilosti a spalující touhy. Některé scény mi připomněly nepřekonatelný Soumrak dne. Pochopitelně Salmon Fishing in the Yemen je mnohem prvoplánovější a přístupnější, ale to vůbec nebylo na škodu. V záplavě dnešních stereotypních lovestory je tenhle film osvěžující, jako doušek studené vody na poušti. ()

elanius

(96/2012, BluRay1080p) / Skvele zahraté od Ewana, pod dobrou režisérskou prackou. Dostal som presne to čo som čakal, a možno aj niečo naviac. Tá téma totižto môže vypáliť všeliako. Niekom sadne niekomu nie. Pre mňa je to jeden z najpríjemnejších, kľudných filmov roku 2012. (8/10) ()

Unnamed

Milý pěkný film na večer, který potěší jak hereckým obsazením, tak i spoustou úsměvných situací - komunikace s prime ministrem patří rozhodně mezi ty nejlepší. ()

08.12.2012

07.07.2012