Lov lososů v Jemenu

• Velká Británie Salmon Fishing in the Yemen (více)

Dr. Alfred Jones má mnoho důvodů ke spokojenosti. Přesto má pocit, že mu v životě něco chybí. Nečekaně je požádán, aby se zapojil do bláznivého projektu, jehož cílem je vybudování řeky pro lososy v Jemenu. Fred myšlenku zavrhne jako naprosto nesmyslnou. Projekt však upoutá pozornost několika zasloužilých britských politiků. Napadne je totiž, že by se tak dala odvést pozornost médií od nepříjemností, ke kterým na Středním východě došlo. Vládní soukolí se dává do pohybu. Fred je donucen, aby odsunul svou výzkumnou práci stranou a místo ní začal přemýšlet, jak přepravit deset tisíc lososů na poušť – a přesvědčit je, aby tam plavali. Celý bláznivý projekt se zrodil v hlavě jemenského šejka, zbožného a bohatého muže, jehož láska k lovu lososů a neotřesitelné přesvědčení, že lze vírou dosáhnout nemožného, nakonec Freda nadchnou. Potlačí v sobě všechny logické námitky – i námitky své nesnesitelné ženy. Když se pak setká s šejkovou elegantní a krásnou správkyní majetku, trhlina, která se objevila v jeho pečlivě organizovaném životě, se ještě zvětší. A když se společně vydají na neobyčejnou cestu víry, a rybolovu, nesmělý dr. Jones v sobě objeví zdroj důvěry, lásky a hrdinství, který zaskočí nejen jeho samotného... (oficiální text distributora)

fredisek

Občas mám chuť na pořádný slaďák. Podívat se na příběh, o kterém vím, že ho nezažiju, už možná kvůli tomu, že nerybařím, že ty hezké herečky žijí na druhé polokouli, že před kamerou nevypadám dobře. Lov lososů v Jemenu je zábavný jen chvílemi, jinak je to ukecaná nuda o tom, jak je hezké klofnout za krize středního věku dobře vypadající karieristku. Scénář je katastrofa. Režisér, který natočil elegantní a krásnou Čokoládu a dojáková Pravidla moštárny, teď přišel s filmem, který je kýčovitý, až se vám z toho chce brečet. Švéd Hallström natočil americký prototyp bijáku, u kterého boubelky nad čtyřicet budou vzdychat blahem, jak ta Emily Blunt dokáže vypadat tak dobře a ulovit McGregora. Dialogy plné kydů o víře společně se zpomalenými záběry a obrazy ze života lososů (že by skrytá reklama na Discovery Channel?) musí dohnat k slzám (upřímným) jakéhokoli cynika..... ()

Tomyfrok

V rámci žánru sympatická podíváná, jejíž největší finanční zátěží musely být platy dvou výborných herců a možná ještě tak cesta do Maroka (místa natáčení). Lov lososů v Jemenu nepřináší ve své podstatě nic příliš inovativního. Uvidíme staršího muže, lehce vyšinutého, mladší ženu, krásnější než všechny ostatní, která je v jistých věcech jeho opakem, mno a potom nesrovnalosti v manželství ve středním věku a nějakou tu klasickou zápletku romantického dramatu. Všechno jmenované je navíc ve filmu zobrazeno poněkud ploše. "Lososi" mají ale přesto něco navíc, a tím jsou dle mého hnedka tři věci. Přestože jde v žánru romantických komedií o schématický děj, příběh je vcelku netradiční a dokáže vtáhnout. Když už vás nechytne snaha vysadit severoevropské ryby uprostřed pouště, vždycky tu budou oči Emily Blunt, která odhodila svou nevraživou tvář a ukázala se v tom nejlepším světle. Závěrem bych vyzdvihl i humorné pasáže, které mně přišli kolikrát přehnané, ale v rámci srovnání s předlouhou jsou filmově celkem povedené a neurazí. Evan McGregor mě rovněž příjemně překvapil a takovou postavou, která mi příliš neseděla byl onen šejk, který byl sice slušně zahraný, ale nepříliš věrohodný. Všehovšudy příjemný film, který neurazí. (65 %) ()

Yardie

Podle upoutávek jsem očekával takový milý a pozitivně nabitý film, s možná troškou humoru. No a byl jsem dost překvapen - pozitivně. Film splnil to, co jsem čekal - byl milý a pozitivní. Ale přidal něco navíc - a to velkou dávku humoru. Opravdu jsem se velice často zasmál a občas i hodně nahlas. Ewan McGregor se stává více a více mým oblíbencem. Je radost ho pozorovat v každém filmu. Ten člověk snad zahraje cokoliv. Na Emily Blunt se taky pěkně koukalo - vizuálně. Každopádně velmi milé překvapení, které předčilo mé očekávání. Howgh! ()

Mikino00

Přece jenom to je romantický film zabalený do lososí omáčky, kde všechno dobře dopadne, ale příjemně se na to dívá, hlavně kvůli velice příjemné ústřední dvojici, Ewan je prostě sympaťák a Emily je naprosto kouzelná. ()

sona123

Zkraje to byla paráda - konečně vtipná (jak jinak - britská) komedie s úžasným námětem. Konec se na můj vkus ale docela pokazil. Vážná struna a romantika k tomu, proč až takto? Ale i tak to bylo příjemné zpestření a mohu doporučit. ()

simply

Ewan McGregor, kterého mám hodně ráda, se moc nepředvedl. Zato Kristin Scott Thomas byla famózní. Jinak ze začátku byl děj moc pomalý a místy to bylo hodně sentimentální (až malinko kýčovité). ()

Cement73

Príbeh, ktorý neurazí... veľmi milé a sympatické obsadenie, nádherné marocké exteriéry (poznať to behom 2 sekúnd ak ste boli v Atlase). ()

Marys

Spočiatku film vyzeral mať väčšiu hĺbku. Zaujímavé postavy, bočný príbeh k lovestory, Ewanova skvelá angličtina. V závere ale dosť sklamal a prepadol sa na finálnye 3 hviezdičky. Škoda, malo to zvláštny potenciál. ()

aLPaC

Všechno zde musí být politicky korektní. Jsou tu zlí arabové, hodní arabové, zlí (nebo spíš vychcaní) britové, hodní britové. A Ewanova postava mi na něj nesedí. Ne, že by ji nezahrál dobře, to ne, jen mi na něj nesedí a tomu vztahu s Emily Blunt jsem taky moc nevěřil. ()

zelvicka.

Naprosto skvělá knižní předloha zde zřejmě jen posloužila jako náčrt zápletky, dodala jména postav a... pak z toho někdo udělal tuctovej film o ničem. Nezachrání to ani McGregor, který z unaveného Jonese udělá podivného autistu - ovšem ne ten typ, kterému přejete jen to nejlepší. Patos je patrný obzvláště k závěru, kdy např. knižní mrtvola odveze kufry, a ze vcelku hluboké myšlenky máme cukrovou vatu. ()

suzanne1997

Nevím, co jsem čekala, když jsem si tenhle film pouštěla, ale rozhodně to bylo něco úplně jiného. Podle mě byl tento snímek s dobrou přesto nedopracovanou myšlenkou a když se to tak vezme, byl vlastně bez děje, pokud bych to měla shrnout, jednalo se o to, že doktoru Alfredovi se do projektu nechtělo, ale měl jej přidělen, potom asi polovinu filmu se nedělo nic, kromě stavění přehrady a zajišťování ryb a nakonec to všechno přišlo vniveč. Tady lze jasně a srozumitelně, alespoň podle mě, vidět, že nápad byl velice dobrý, avšak zpracování naprosto nesplnilo má očekávání, proto tenhle film moc nedoporučuji, ještě k mému komentáři dodávám, že je to jen čistě můj názor a každý by si měl udělat ten svůj. ()

Brejlil

Problémem filmu je scénář, a to především jeho druhá polovina. Od odjezdu do Jemenu se běh věcí stává jen přehlídkou stokrát viděných a stokrát slyšených klišé. Slouží ke cti Hallströmovi, že z toho neudělal úplně sladkobolnou limonádu a jednou za čas (nepředávkovávám se romantickými komediemi) je takový film snesitelný i pro mě. Zvlášť když je slušně naplněn suchým anglickým humorem a navíc neodolatelným skotským přízvukem hlavního hrdiny. Úplně jsem chápal, co na něm vlastně slečna Harriet vidí. ()

Greg25

Další z řady víceméně optimistických filmů propagujících krásu nějaké země, lehce filozofujících, pomalu plynoucích, lehce úsměvných a málokdy směřujících k nějakému podstatnějšímu vývoji, ať již postav či příběhu. Na pozadí banálního příběhu nám je malován životní příběh, který se tváří věrohodně, ale je to jen taková ta iluze. Po Dobrém ročníku a krás jižní Francie, po Báječném hotelu Marigoldu a sluncem a barvami prosycené Indie, jsou tady ryby a Jemen s dech beroucí krajinou. Jestliže Dobrý ročník trpěl námětem a vynikal zpracováním, pak u Lovu lososů v Jemenu je tomu naopak. Ač nabízí trochu věrohodnější příběh neumí si pořádně poradit s životní banálností , apeluje na city prostřednictvím nádherné krajiny na kterou přepíná vždy, kdy film jakoby nevěděl, co chce říct nebo jak ukončit scénu. Film o banálních věcech s lehkou filozofií i naivitou, který tak trochu doplácí na to, že lehce netradiční děj mapuje obyčejně hezké věci – působí kvůli tomu tak trochu nevěrohodně. 65% ()

Lou_DLy

Prime minister, can you really fish? - Yes. - REALLY? - No. Chvílema zábavný, většinu času příjemný a sem tam i zajímavý. Bohužel metafora rybolovu a víry je vyčerpatelná a po čase se objevuje problém, kterej už potrápil nejedno Hallströmovo dílo - přechod z dojemnýho dramatu ke kýči. Posledních dvacet minut mi zážitek docela zkazilo, klišé, patos, "srdíčkový věcičky", na druhou stranu herci jsou sympatický a hrajou výborně, atmosféra je dotažená, 70%. ()

majo_svk

Film Lososy v Jemene nie je určený len vášnivým rybárom či milovníkom prírody. Je určený všetkým, ktorí majú sny, sú zamilovaní alebo jednoducho majú radi filmy s myšlienkou a emóciou. Prítomnosť lososov, ich lov a putovanie, v skutočnosti len prekrýva pravú podstatu filmu. Príbehom sa nesie silná romantická línia, plnia sa fantastické sny a túžby (keď je niekto bohatý, tak to ide), striedajú vzostupy a pády, zobrazujú pohodové a dramatické scény a vykresľujú medziľudské vzťahy. Ide o romantickú drámu so všetkým, čo k nej patrí, doplnenú o humorné prvky. Podľa mňa pekné, emotívne a vtipné. ()

Chipešek

Losos je sice sladkovodní ryba, ale stejně mám pocit, že Hallström to s tím cukrem tentokrát trochu přehnal. Přesto musím říct, že sympatičtější dvojici v jiné romantické komedii z posledních let najdete asi těžko, a vůbec je to takový good-feelingový film. Klidnou (ú)vodní část ale brzy vystřídá napínavý proud událostí a a ke konci budete trnout, jak to s chudákem Fredíkem dopadne. Hezkých 65% ()

Kroupa

Zase jedna komedie o tom, že za svými sny si musí člověk jít bez ohledu na to, jak nesmyslné se na první pohled zdají být. Naštěstí se tato pointa neservíruje tak natvrdo jako v jiných, žánrově příbuzných, kouscích, a film je plný zlehčujících humorných situací s éterickou Bluntovou a věrohodně emanským Ewanem. Teda až na ten konec. Do posledních okamžiků jsem doufal v dobrý konec, ale nedopadlo mi to. Fandil jsem totiž špatnýmu koni. ()

08.12.2012

07.07.2012