Lov lososů v Jemenu

• Velká Británie Salmon Fishing in the Yemen (více)

Dr. Alfred Jones má mnoho důvodů ke spokojenosti. Přesto má pocit, že mu v životě něco chybí. Nečekaně je požádán, aby se zapojil do bláznivého projektu, jehož cílem je vybudování řeky pro lososy v Jemenu. Fred myšlenku zavrhne jako naprosto nesmyslnou. Projekt však upoutá pozornost několika zasloužilých britských politiků. Napadne je totiž, že by se tak dala odvést pozornost médií od nepříjemností, ke kterým na Středním východě došlo. Vládní soukolí se dává do pohybu. Fred je donucen, aby odsunul svou výzkumnou práci stranou a místo ní začal přemýšlet, jak přepravit deset tisíc lososů na poušť – a přesvědčit je, aby tam plavali. Celý bláznivý projekt se zrodil v hlavě jemenského šejka, zbožného a bohatého muže, jehož láska k lovu lososů a neotřesitelné přesvědčení, že lze vírou dosáhnout nemožného, nakonec Freda nadchnou. Potlačí v sobě všechny logické námitky – i námitky své nesnesitelné ženy. Když se pak setká s šejkovou elegantní a krásnou správkyní majetku, trhlina, která se objevila v jeho pečlivě organizovaném životě, se ještě zvětší. A když se společně vydají na neobyčejnou cestu víry, a rybolovu, nesmělý dr. Jones v sobě objeví zdroj důvěry, lásky a hrdinství, který zaskočí nejen jeho samotného... (oficiální text distributora)

Fakipics

Lasse Hallström čím je starší, tím točí něžnější tématiku a snaží si přitom zachovat kvalitní herecké obsazení, ale bohužel, v tomhle tom případě to u mě nefungovalo. Očekával jsem trochu méně předvídatelného a tím koncem mi dali tvůrci ránu pod pás, ale takovou, že se mi nafouklo pravé varle, vyletěl jsem s ním ke stropu, pomalu se posouval k oknu až jsem s ní vyletěl ke slunci, kde do mě narazila vrána, zařvala krá krá, klovla mě do levé varle, já zařval krá krá a letěl jsem spokojený umřít do vesmíru intenzivnější rychlostí. Vidíte? Tomu já říkám nepředvídatelný konec. Proč na tom lidi zbytečně lpí a mají potřebu sledovat a ukájet se na nebezpečně vylízaných koncích plné euforie a předčasného orgasmu. (?) ()

hroubek

Zatím každý film, který jsem od Lasse Hallströma viděl hýřil barvami a byl lehce kýčovitý. A tady tomu není jinak. Lov lososů v Jemenu je pozoruhodná podívaná. A to myslím v dobrém slova smyslu. Kouká se na ní moc dobře, a to ať už se o rybaření zajímáte, nebo ne. Režisér velmi dobře propojuje příběhy hlavních hrdinu, takže Vám na konci nepřijde, že jste tak dopředu odhadli jak to dopadne, ale dobře jste se bavili. Ewan McGregor jako doktor na ryby, to tu ještě nebylo a myslím si, že to zvládl celkem dobře. Emily Blunt jsem si oblíbil už v jiných filmech a proto jsem měl radost, že tady dostala dostatek prostoru, aby vynikla a skvěle hrála. Nakonec zbývá ještě pochválit Kristin Scott Thomas, která si svou roli užívá a moc jí baví. Chemie mezi hlavními hrdiny funguje hodně dobře, takže tady nemůže být nic jiného, než spokojenost. Jestli hledáte inteligentní romantickou komedii, která není vulgární a ještě se z ní něco dozvíte o Středním Východě, tak jste u Lovu lososů v Jemenu na správném místě. ()

Mishqo

tento film nebol o chytaní lososov v Jemene, bol o tom že aj tie najabsurdnejšie a len veľmi ťažko dosiahnuteľné sny sa s určitou námahou a zápalom vždy dajú dosiahnuť ale na druhej strane sa vždy objaví niekto, kto sa tieto sny bude snažiť zničiť; no samozrejme poukazoval aj na mnoho iného...čo sa týka hercov, tak tým to sedelo (McGregor a Blunt ma zatiaľ ešte nesklamali) ... čo mi vadilo bolo málo citovosti či britského humoru a taká prílišná snaha nahádzať do filmu čo najviac námetov a potom z toho vznikol taký poloplytký guláš...ale viacej sa mi páčil ako nepáčil ()

Terzeus

Kto by povedal, že loviť lososy na blízkom východe je skutočne možné? Asi nikto... a preto na realizáciu potrebujete minimálne 50 miliónov dolárov a skutočne dobrého rybára/vedca, ktorý vám s projektom pomôže. Kto môže mať toľko peňazí aby si tento svoj sen loviť lososy v Jemene splnil? No predsa zámožný šejk! A kde možno nakoniec s týmto projektom zainteresované osoby skončia? V láske, zážitkoch ale i strastiach... Dámy a páni, SALMON FISHING IN THE YEMEN je bez debaty výborným romantickým britským filmom, ktorý má jednu zásadnú výhodu oproti mnohým svojim žánrovým obdobám. A síce - vsadil na viac kariet ako len príbeh o nájdení lásky medzi mužom a ženou. Konfrontuje tu viacero vrstiev a hoci je na konci predsa len klišoidný (ale v dobrej ceste pomocou osvedčených schém), počas celého filmu sa snaží pôsobiť ustavične trochu inak ako je to klasické. A zároveň si kladie na rovnako významnú dejovú koľaj aj vzťahy islamského sveta so západom a ich problémy pričom ich predkladá nečiernobielo a tým len prispieva k netradičnosti námetu a jeho osobitému čaru. To by sa nedalo docieliť ak by tu neboli výborne napísané postavy, s ktorými sa scenárista Simon Beaufoy vyhral presne tak ako by ste to od najrôznejších Britov či od šejka očakávali. Z tohto hľadiska sa ale nedá nespomenúť, že spolupracoval s autorom knižnej predlohy filmu od spisovateľa Paula Tordaya. Scenár tu zároveň hrá aj viac ako základnú rolu keďže celý film je vlastne konverzačkou. Vytvoriť tu napätie a zároveň vybudovať postavy a ich problémy v tak príťažlivom podaní na 111 minútový film bola ťažká úloha ale na konci úspešná. Vytkol by som len prílišnú zviazanosť so žánrovými schémami ku koncu, posledných päť minút bolo skrátka neuveriteľne šablonotivých, čo narušilo od začiatku trvajúcu ľahkosť prezentácie. Hoci sa to zdá ako maličkosť, vzhľadom k žánrovej, hereckej a scenáristickej nadnesenosti a kvalite zvyšku je to dosť závažný prepad hodnoty ALE... filmu to nijako neublíži a pokojne si ho pozriem aj viac krát. Lassova réžia je totiž zaujímavá, kamera kvalitná a samotný priebeh filmu jednoducho skvelý a v spojení s pointou je z tohto filmu minimálne romantické prekvapenie roka, ktoré tú trošičku klišé robí znášateľnou. 85% ()

Pump

Tak na tuto komedii jsem se velmi těšil a samotný film mě lehce zaskočil. Z mého pohledu průměrná podívaná. Průměrná komedie a naprosto nefunkční romantická zápletka. Casting naprosto tragický, ale to je můj subjektivní názor. Evan McGregor se snaží, ale ve finále to je k uzoufání. Divný film a znovu se na něj určitě nepodívám. ()

Sany33

Príjemná romantická dráma, ktorá ničím neurazí ale na druhej strane nemôže ani ničím nadchnúť. Putovanie za zdanlivo nemožným cieľom je predlohou už mnohých príbehov a presne v týchto príbehoch divák iba očakáva či toto putovanie skončí šťastne alebo nie. Ako skončí putovanie lososov do Yemenu vám neprezradím ale poviem vám, že mne sa to páčilo. Film ma zastihol v tej správnej nálade aby ma monotónnosť a niektoré zbytočné rozhovory nemohli nasrať a k tomu všetkému duo hlavných hrdinov pôsobí veľmi sympatickým dojmom. Vo filme sa nachádzajú aj 1-2 akčné scény ale o tom tento film vážne nie je. Za mňa teda 80%. ()

Master19

Ta nevyhraněnost mi tu docela vadila. Buď tedy romantická nabrnkávačka, absurdní satira nebo lososoidní filozofování. Ale dohromady to dává takovou bramboračku, která mě místy docela nudila. ()

blackJag

Dva oblíbení herci v rolích ústředního "párečku", žánrově zkušený režisér, dostatečně nekonvenční téma. To snad ani nemohlo dopadnout zle... Jednoznačně prokázaný způsob, jak vykouzlit fungující romantiku. Dobří herci, dobrý režisér, zajímavé doprovodné motivy. Žádné kroucení se v trapné řeči, jenom pohodové představení. 85% ()

V.Silver

Zajímalo by mě, co za vola občas vymýšlí ten "oficiální texty distributora" - kdybych si ho přečetl, asi bych se na ten film ani neměl chuť podívat... a to by byla škoda. V zásadě se nejedná o nic extra úžasného, ale opět tu máme Lasse Hallströmem citlivě vykreslené postavy, které se možná v určitých ohledech mohou zdát přehnané, ale z osobních zkušeností (s ministry i PR:) můžu říct, že jsme to spíš, kdo si namlouváme, že lidi na tak vysokých postech nemohou být přece takoví tupci a oportunisti. Anyway, film je nádherně natočený - pravda, víc mě uchvátily záběry ze Skotska než z Jemenu, ale co už, pořád se bylo na co koukat. Hlavně Ewan McGregor tady opravdu zářil, Emily Blunt byla spíš taková hezká a milá, ale že by nějak vynikala ve své roli - na to neměla ani dost prostoru ve scénáři. Krátká camea Kristin Scott Thomasové a Conletha Hilla, kterého asi většina zná jako lorda Varyse ze Hry o trůny, byla vynikající a pobavila, byť ta politická PR byla imho už trochu moc přehnaná (a ve srovnání s takovým "In the Loop" i dost chabá). Zlí vs. hodní Arabové mě taky nijak neiritovalo, dokonce to bylo i docela inteligentně podané, řekl bych, každopádně každý si v tom najde svoje (a haters gonna hate). Těším se na další kousek Lasse Hallströma! 80%. ()

Dreadd

Film boduje už jen svým neotřelým námětem, pravděpodobně nikoho by nenapadlo začít chovat v poušti lososy. Příběh je sice zasazen do trochu idealizovaného světa, kde jsou i sympatičtí muslimové a lososi mají smysl pro drama, což se však nezbytně muselo podřídit scénáristovu záměru, stejně jako jemenští radikálové a vztahy hlavních hrdinů. V čem tkví opravdové kouzlo je výběr herců. Nejen Amr Waked zvládl svou úlohu trochu bláznivého vizionáře na jedničku, ale především Ewan McGregor, který opět dokázal, že zahrát dokáže prakticky cokoliv a s šarmantní Emily Blunt jim to skvěle fungovalo. A když k tomu připočtete Kristin Scott Thomas, která skvěle doplňuje vztahové pasáže svými hovory s premiérem, dostanete velmi příjemnou britskou oddechovku. ()

evuline

Tak abych řekla pravdu, tak rozčarováním, ani nevím, co napsat. Čekala jsem víc a nepřišlo nic, možná tak sklamání. Děj tak překombinovaně předvídatelný. Postava Ewana McGregora mimo (a to ho mám jako herce moc ráda). Pro mě velké sklamání. ()

R1CH1E

Příjemná romantická podívaná pro odpolední idylku s pár známými tvářemi, nádhernou výpravou a skvělou prací kamery. Škoda že děj nemá nic, čím by překvapil a jede podle známé šablony od začátku do konce. Aspoň si teď můžu (vzhledem k tomu, že moje komentáře stejně nikdo nečte) postěžovat na to, že mi tady na ČSFD chybí hodnocení po půl hvězdičce, protože například právě u tohoto filmu je to na 3 hvězdičky málo, na 4 moc, ale 3,5 tady prostě nevykouzlím ani kdybych chtěl. ()

RaggamuffinSVK

Skvelý romantický film. Trošku drámy, trošku napätia a hlavne veľa pocitov. Kombinácia McGregor/Blunt mi veľmi sadla. Opäť sa potvrdzuje fakt, že britský herci a britské film sú niekde úplne inde, ako americká produkcia. Na môj vkus bol film trošku dlhší, inak nemám čo vytknúť. ()

Kurikmoon

Predtým, keď som čítal komenty, kde ľudia vzdychali aké je to moc sladké, som čakal niečo silené, plné otrepaných fráz a lacných klišé... Ale nebolo to tak. Bolo to jemné a tak osviežujúce ako má byť osviežujúca tá správna voda pre lososy. Premýšľam, či tá politická vložka neubrala trošku atraktívnosti. Ale bolo to naservirované s pokusom o odlahčenie. Herci,na čele s Emily boli charismatický, takže ja som príjemne osviežený. A kľudne si v budúcnosti dám ďalší dúšok. ()

zigíš

nezvykle od hudby: spojit vlivy tradične keltské a arabské v jeden kompaktný, celistvý tvar chce talent. Dát dohromady dva herce a docílit mezi nimi iluzi funkční chemie, mistra (!) pak už jen letité zkušenosti s citem sloužit skvěle napsané látce ..a dílo je dokonáno :) ()

strelenaL

Film mne zklamal,čekala jsem příjemnou romantickou komedii a dostalo se mi zdlouhavé slátaniny, která až na konci připomíná opravdu připomník co jsem zmiňovala. Nezachrání to ani herecké obsazení. ()

vyfuk

Celkově ten název je speciální. Zaujme vás a to je na jednu stranu i páka k tomu, abyste se na film i podívali, takže je to skvělý marketingový tah. Zabralo to na mě už v roce 2012, když film v kinech vycházel a zabralo to na mě i před týdnem, když jsem viděl upoutávku v televizi. A už od prv počátku mi bylo i jasné, že to nebudu žádný dokonalý film, ale bude to pro mě ten nadprůměrný střed. A věštba se naplnila. Dle mého jde o dobrý, leč řadový film. Taky jsem byl rád, že McGregor neztvárňuje vyloženého egomaniaka. ()

08.12.2012

07.07.2012