Pilíře Země (TV seriál)

Die Säulen der Erde

Piliere Zeme

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Kanada / Německo / Velká Británie, 2010, 8x50 / 4x100 min

Přídavné jméno "historický" bych určitě vypustil, jinak jde o parádní minisérii s přesným castingem a nádhernou výpravou (za pomoci naší UPP). Divácky mi to sedlo hodně a jsem spokojený.(9.3.2016)

Budu si muset ještě promyslet, co si o tom myslím, ale jedna věc je jistá už nyní - Eddie Redmayne rocks! Hádám, že u věcí tohoto formátu je největším cílem tvůrců donutit diváka, aby bezhlavě šílel po co největším počtu obsazených charakterů, což se tady docela povedlo. Kromě Eddieho, který má své místo u mě už jisté, jsem si připomněla, jak půvabná může být Hayley Atwell, ačkoliv většina těch věcí, co nosila, a vůbec celkově její role by historiky asi rozbrečela. Co mě nicméně nejvíc odzbrojilo, protože jsem to nečekala, to byla Sarah Parish a David Oakes jako dvojice vyšinutých intrikánů. Ti jsou tak rozkošní, že bych je nejradšinky umačkala v objetí. (Poznámka: Nechápu, jak mohly být Pilíře debutem Sama Claflina, protože mám prostě dojem, že už jsem ho někde viděla!) Dál se mi hodně líbily používané barvy. Obraz celkově (až na pár věcí zabíhajících skoro ke kýči) hodně lahodil mému oku. Potěšující věc je, že hodně dlouho se dobrým lidem děly zlé věci a až ve finální epizodě se to všechno napraví. I když pár scenáristických nedodělků bych taky našla, například jsem pořád doufala, že Stephen biskupovi jednou vrátí to plivnutí, ale on ne, on mu věnoval jeho místo pod sluncem. Nebo třeba ta snaha dostát současným seriálovým pořadavkům v podobě nahatých souloží Rufuse Sewella a Natalie Wörner, které s dějem pramálo souvisely. Inu, nemůže mít člověk asi všechno.(9.1.2011)

• danecek24

68. Zlatý Glóbus za rok 2010 - nominace (3) - Nejlepší minisérie / TV film, Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Hayley Atwell, Nejlepší herec v minisérii / TV filmu - Ian McShane(15.1.2011)

Na knihu to sice nemá, ale i tak je to fajn historickej seriál, kde kulisy nevypadaj úplně trapně.(19.8.2010)

Celkově velmi zvláštní, ale abych tak řekl seriál má skutečně co nabídnout. Velkolepá freska ze středověké Anglie dvanáctého století má slušně promyšlenou výtvarnou stylizaci, náboženský svár, dobové kulisy, pěkné rekvizity a je tu skoro všechno, co k dobrému historickému seriálu patří. Ovšem s kouzlem knihy nemohu poměřovat, protože pravidla filmového vyprávění jsou úplně jiná a při vší úctě k bohaté dějovosti, je škoda, že ambiciózní filmový přepis svým obsahem vyzněl jako prostomyslná drsnější pohádka. Na druhé straně vím, že film to nemá nikdy oproti knize lehké. To ovšem všechno budiž bráno tak, že tvůrce se snažil vybrat linii románu kvalifikovaně, v nich se prolínají hlavní osudy postav. Co si odnesu hluboko v paměti z filmu, jsou hlavní představitelé, ať již je to Jack Jackson (Eddie Redmayne), převor Philip (Matthew Macfadyen), nebo pozoruhodný ztělesnitel zla Waleran (Ian McShane), který dal postavě dokonalou váhu. A co napsat o seriálu na závěr? Je to rozhodně zajímavý film. Pro úplnost dodám, že díky tomu budu chtít určitě katedrálu v Salisbury někdy rád osobně vidět.(12.11.2011)

• Sam Claflin