Pilíře Země (TV seriál)

Die Säulen der Erde

Piliere Zeme

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Kanada / Německo / Velká Británie, 2010, 8x50 / 4x100 min

Historickým seriálom sa väčšinou vyhýbam z jednoduchého dôvodu - obávam sa nudy. U Pilierov Zeme je to však iné, narazil som na ne len náhodou pri prepínaní kanálov práve vo chvíli, keď začínala prvá časť. Dejovo ma okamžite uchvátili a príjemne ma prekvapila prítomnosť Matthewa MacFadyena a Donalda Sutherlanda v obsadení. Eddie Redmayne si zachováva svoju povesť mladého herca s pozoruhodným repertoárom historických a dobových postavičiek, a ako ostatne vždy, ani tu neprekáža, práve naopak. Príbeh je strhujúci, výprava špičková a neviem sa dočkať ďalšieho dielu. 90% Súhrnné hodnotenie seriálu: 85%(29.3.2013)

Musím sa priznať, aj keď nerada, že som knižku nečítala. No, keď budem mať možnosť ju čítať, hlavne teda čas, tak určite tak urobím. Čo sa týka príbehu, jedna hviezdička nie je v mojom hodnotení, hlavne za to. Príbeh sa stupňuje, občas sa mi zdá, že je tam priveľa postáv, no a na konci sa všetko ukončí a vyrieši jedným súdom. V priebehu asi 10 min, sú všetci zlí potrestaní, všetci dobrí odmenení. No napriek tejto malej chybičke je to určite jeden so seriálov na ktoré nezabudnem. Veď ten Eddie a Matthew......hm...dobre sa na to pozerá. Páčili sa mi niektoré riešenia v príbehu(kameň ktorý plače) a podobne. 80%(1.1.2012)

Do četby Pilířů země jsem byla rafinovaně vmanipulována, ale nechalo se to, i když to nebyla žádná těžkotonážní literatura. Vlivem času, který jsem s Jackem, Alienou, Philipem a Ellen strávila, se ale stalo, že jsem si je oblíbila a přirostly mi k srdci do té míry, že seriálovému zpracování laskavě prominu značně pohublý scénář a nutné dějové redukce. Vynahrazuje mi to skvělé obsazení, které mi až vyrazilo dech, jak odráželo mou představu, a i taková "maličkost", jakou je hudba.(28.12.2010)

Filmový druh zpracování, zajímavé postavy, ale až moc zašmodrchanosti a propletení. Tento seriál mě ovšem bavil, dokázal zaplnit pár všedních nocí když nebylo do čeho "píchnout". Některé epizody jsou průměrné, jiné zase až geniální, škoda, že se neudržela určitá stejnost kvality dílů, zvlášť když jich je jen osm, občas to sice působí až naivně a děj je přeskakován o roky během jedné vteřiny, ale mezi seriály rozhodně nadprůměr. 70%(12.2.2011)

Velkolepá seriálová sága oplývající mnohými klady i nezanedbatelnými zápory. Začněme těmi klady: hudba, výprava, povedený herecký ansámbl, slušná režie. Děj je jaksepatří rozmáchlý, ale zároveň místy nemálo naivní a limonádový. Většina záporáků je černobíle zlá a charakterově plochá, že by se za ně nemusela stydět ani Bondovka nebo Disney. Pokud ale přistoupíte na fakt, že se jedná o (někdy až pohádkově naivní) příběh, kde nechybí mocenské intriky, úkladné vraždy a pomstychtiví zloduši, ale i velká láska, víra ve vlastní vizi a přátelství, budete asi spokojeni. Nechte mozkové buňky odpočívat a užijte si středověký příběh o stavbě jedné katedrály...(19.2.2011)

• Alison Pill