Pilíře Země (TV seriál)

Die Säulen der Erde

Piliere Zeme

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Kanada / Německo / Velká Británie, 2010, 8x50 / 4x100 min

Souhlasím naprosto s tím, co napsala Ant a smekám před hercem Ianem McShanem(14.11.2010)

Mixed feelings. Pozoruhodné, veľkolepé, brutálne naturalistické. Aj pútavé. Ohromná produkcia, aj pod Scottovou značnou. Som zvedavá na zákulisie, čo všetko museli vykonať pre výrobu tejto mini série. Nápad sa mi veľmi pozdáva, predlohu nepoznám, oceňujem odvahu pustiť sa do toľkého neznáma. Stredovek pútavo pre dnešné publikum? To preto všade tá striekajúca krv a nahé ženy? Pre mňa najväčšie mínus. Strašné násilie. Skutočne sa natoľko posunula hranica znesiteľnosti bežného diváka, že ho už nezaujme nič iné než takéto diabolstvá?(nič iné mi na um neprišlo, na to sa nedá pozerať!)___ Čo oceňujem je zaujímavá podívaná kvôli veľkosti všetkého. Celé prostredie prechádza pozoruhodnými zmenami. Pozorovať to je fascinujúce. Neskutočne. Aj vďaka seriálu si opäť uvedomujem drobnosti, kt. mi neprišli úplne zrejmé. Ohľadne mestských privilégií, plynutie času v tej dobe, nerýchly progres prác... Odhalením toho si ma veľmi získali. Mám rada, ak mi filmári sprostredkujú detailnejší náhľad na doby minulé, kt. som si dovtedy neuvedomovala a predsa som o nich vedela. __ Získalo si ma aj obsadenie. Vyhranené postavy dobre predstavené. A väčšinou si v nich herci našli niečo, čím ich spravili aj trošku sympatické. I keď cítim podivnú snahu ukázať nám, že postavy sami so sebou bojovali, dobro a zlo. Celkovo. Zážitok. Výpravné, mohutné, krásne stredoveké /väčšinou náladou deja a stavbami, nie Alieninými investičnými špekuláciami a trochu komixovými titulkami ale s podmaňujúcou hudbou/ škoda príliš brutálne, herci veľmi sympatický a pre mňa pohľadní.. Zážitok.(13.11.2010)

Komplet. Vôbec nie zlé, i keď trochu skratkovité a čiernobiele. Zaujímavé obsadenie, vyložene fandila som Jackovi. I keď sa to na začiatku nemusí zdať možné, seriál sa s finále prakticky uzavrie, čo chválim.(16.9.2013)

• JFL

Absurdně přepjatý soap-operový midcult, u něhož je nejpozoruhodnější, jak dokáže blafovat výpravnost přemírou účelně rámovaných polocelků a hrstky CGI došperkovaných záběrů. Tedy to vlastně není pravda. Nejpozoruhodnější je spíš zdejší směšná míra naivity a pompézně trivializující pohled na středověk, který si dobu striktně kastovního uspořádání společnosti i absolutní diktatury církve a vládnoucích vrstev přetváří podle demokratických ideálů současnosti.(15.9.2010)

"Nech je ti odpustená každá preliata krv, ktorú si kedy prelial a pre cirkev preleješ!" Takže i u sektárov pracuje na plné obrátky mužská ješitnosť. I tam si porovnávajú, kto má väčšiu... katedrálu. I keď ich majú tak maximálne na vystavovanie. Po odhalení, že niekto má tú katedrálu o pár cenťákov predsa len väčšiu, prichádza náhla kompenzácia v budovaní si kariéry, aby som to tomu parchantovi dal poriadne vyžrať. A pôjdem i cez mŕtvoly! Toto ma fakt prikovalo na 6 a pol hodiny pred obrazovku! Skvost, ktorý nejednému fanúšikovi historických jatiek (i keď ich tam veľa nie je) navodí nejeden mokrý sen!(5.3.2013)

• - Vesnice a katedrála Kingsbridge zobrazená v románu a seriálu je smyšlená. Předlohou pro fiktivní katedrálu byly katedrály ve městech Wells a Salisbury. (GeusX)

• - Během celé série jsou Stephen (Tony Curran) i Maud (Alison Pill) titulováni jako "Majesty". Angličtí králové a královny ale tento titul neužívali až do poloviny 16. století, tedy téměř 400 let poté, kdy se odehrával příběh tohoto seriálu. (PogoJoe)

• - V roce 2009 vydalo britské Times výsledky ankety o nejlepší knihy za posledních 60 let. Historický román Kena Folletta „Pilíře Země“ se umístil na druhém místě. (Joges)