Pilíře Země (TV seriál)

Die Säulen der Erde

Piliere Zeme

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Kanada / Německo / Velká Británie, 2010, 8x50 / 4x100 min

Na škodu veci, že mal seriál len 8 častí ( na Slovensku 4 ), takto bol scenár dosť obrúsený. Knižná predloha určite ponúkala dostatok dejových liniek, ktoré tu boli len načrtnuté. Inak ide o pekný výpravný príbeh z anglickeho stredoveku s množstvom bojov, intríg a lásky.(31.12.2011)

Knihu jsem četl, včetně volného pokračování "Na věky věků". Obě jsem přečetl jedním dechem. Byl jsem tedy zvědav, jak se podařilo tak obsáhlé románové historické dílo zfilmovat. Mohu zde vyjádřit pouze obdiv a úctu k celému filmovému štábu včetně Kena Folletta, autora románu i filmového scénáře. Nemohu ale bohužel přidělit maximální počet hodnotících hvězdiček. Vede mě k tomu fakt, že kniha samotná obsahuje velké množství postav, které čtenář poznává a zafixovává si je do své paměti postupně a pozvolna. Takže před léty, kdy jsem se začetl do knihy, v ději jsem se neztrácel. Od doby, kdy jsem knihu četl uplynulo několik let a mě se těmi léty postupně vytratily z paměti jednotlivé postavy. Když jsem založil do přehrávače první část filmu, měl jsem dost velké problémy zorientovat se v ději a postavách pro rychlý spád děje. Kniha mi dávala času více. Filmový děj, přestože (nebo možná právě proto, že ... ) se filmový scénář maximálně snaží o dokonalé zrcadlení děje psaného románu ubíhá rychlostí střely a divák, zvlášť když knihu nečetl, bude mít pravděpodobně problém s rozpoznáváním, zapamatováním mnoha stále nových postav, vyhodnocením a spojováním střípků jednotlivých dějů filmu. Já osobně, přestože jsem knihu četl, jsem tento problém měl. Dominantní postavou románu (i volného pokračování) je postava Toma stavitele. Bylo by mi přijatelnějším, kdyby příběh Toma stavitele byl touto postavou nejenom vyjádřen pouze obrazem, ale divákovi byla nabídnuta také forma doprovodného vyprávění, kdy by Tom stavitel některé obrazové scény a nové postavy přiblížil divákovi v určitých složitějších fázích filmu slovním doprovodným komentářem, např. formou mluvených vzpomínek.(13.11.2011)

Najviac seriálu škodí, že je zostrihaný do 8 častí, pričom z neho srší až príliš veľa dejovo posplietaných motívov a postáv na to, aby mal takú krátku dĺžku. Nečítala som knižnú predlohu, ale že sú jednotlivé línie dosť zjavne obsahovo zosekané, robí tvorcom zlú vizitku. Je to vizuálne strhujúce, krvavé bitky občas zbytočne samoúčelné (akoby si tvorcovia mysleli, že zbytočnou brutalitou nahradia zmysluplný scenár) a najmä nepríjemne skratkovité a hollywoodsky popcornové. Chýba tomu určitá kolosálnosť, epický drajv a emócie, ktoré by mi umožnili naplno sympatizovať s konkrétnymi postavami.(30.1.2013)

Celé som to nevidel. Stačili mi dve časti. A to, čo som zhliadol, malo celkom dobrý švih a spád, aj keď to mohlo byť umocnené kvalitnejšími hereckými výkonmi. Vizuálna stránka je klasicky televízna, aj keď vo väčšej kvalite ako iné projekty.(2.1.2011)

Moderně natočený seriál s velkolepou výpravou, který nás zavede do středověké Anglie dvanáctého století, což je dle mého názoru ta z nejlepších částí středověku. Snímek sice nedosahuje monstróznosti velkofilmů 20 Century fox ale na HBO je to více než nadstandart, který je skutečně na velmi vysoké úrovni. Přiznám se, že u Jindy Tudora a jeho neustálých peripetií s manželkami :-) jsem občas i zívl, ale tady je tempo skutečně strhující a ať jsem díly sledoval v jakoukoliv noční hodinu, často již unaven, děj mne naprosto vzpružil a udržel moji pozornost až do konce. Dalším podstatně odlišným znakem od podobných avšak starších snímků je modernější pojetí zpracování a tak zde rozhodně není nouze o nahotu a zejména všudypřítomné násilí, které toto období provázelo. Cákance krve při vraždění či bitkách jsou zde naprosto běžným jevem, což neodsuzuji. Ono dostat obouručákem nebo útočnou sekerou přes obličej, asi by to také nebylo jen s výkřikem auvajs...Zkrátka se snímek snaží co nejvíce přiblížit realitě. Úvodním motivem je samozřejmě stavba katedrály a já se skutečně divil jak moc je osud této stavby podobný s naším (avšak o několik století později postaveným a s jiným typem klenby) Vladislavským sálem. Zkrátka lidská snaha experimentovat a zjišťovat rozklad sil zprvu často vedla k zřícení nejednoho stropu či klenby... Divák zde mimoděk i sleduje jak vlastně dělníci a kameníci dávali dohromady gotická monstra, která se dochovala až do dnešních časů...Kolem hlavní osy příběhu sledujeme boj o trůn a na tomto konfliktu se pak přiživující šlechtu i církev. Jelikož osud se obracel tu na tu či na onu stranu je celkem zajímavé sledovat jak ten který rod či hodnostář se se situací vypořádával. Našli se i tací, kteří profitovali ať už byl u vlády ten či onen, resp. ona. Řada hitoriků zde jistě napadne příběh, že to takhle přesně nebylo... Jistě, je to taková modernější pohádka pro dospělé. I já sám jsem občas nevěřil svým očím, když divoženka pomočila a zranila záměrně biskupa před třiceti mnichy, či v kapli proklela svatebčany což dotvrdila uříznutím hlavy živé slepice... Lid by ji jistě šoupnul na hranici či katu ani by se nahvízdlo... Tady si však běhá vesele dál... jsou tam však i takové perly jako odseknutí hlavy hlavy mečem v boji, avšak zasažený rytíř měl kroužkovou košili i s kapucí...Ta neodolala bodným ranám, ale sečné zvládla pokrýt (samozřejmě se zlomeninami a pohmožděninami)..Tady mu však hlava odletí brnění nebrnění....Poslední závěrečný díl (viděl jsem 4 dílovou verzi) je asi nejhorší a nejpohádkovější jak všechno do sebe dobře zapadne....Ohledně stavby samotné zde lze také něco nalézt ale proč to dělat? Berme to zkrátka jako příběh z dávných dob. U mně je to na 4 hvězdy ale jen tak tak. * * * *(4.12.2011)

• Alison Pill

• - Během celé série jsou Stephen (Tony Curran) i Maud (Alison Pill) titulováni jako "Majesty". Angličtí králové a královny ale tento titul neužívali až do poloviny 16. století, tedy téměř 400 let poté, kdy se odehrával příběh tohoto seriálu. (PogoJoe)

• - Autor knižní předlohy Ken Follett se v seriálu mihl v roličce obchodníka, který řekl Jackovi (Eddie Redmayne) o jeho otci. (PogoJoe)

• - Vizuální efekty má na svědomí pražské postprodukční studio UPP. (mr.filo)