Pilíře Země (TV seriál)

Die Säulen der Erde

Piliere Zeme

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Kanada / Německo / Velká Británie, 2010, 8x50 / 4x100 min

Celkově velmi zvláštní, ale abych tak řekl seriál má skutečně co nabídnout. Velkolepá freska ze středověké Anglie dvanáctého století má slušně promyšlenou výtvarnou stylizaci, náboženský svár, dobové kulisy, pěkné rekvizity a je tu skoro všechno, co k dobrému historickému seriálu patří. Ovšem s kouzlem knihy nemohu poměřovat, protože pravidla filmového vyprávění jsou úplně jiná a při vší úctě k bohaté dějovosti, je škoda, že ambiciózní filmový přepis svým obsahem vyzněl jako prostomyslná drsnější pohádka. Na druhé straně vím, že film to nemá nikdy oproti knize lehké. To ovšem všechno budiž bráno tak, že tvůrce se snažil vybrat linii románu kvalifikovaně, v nich se prolínají hlavní osudy postav. Co si odnesu hluboko v paměti z filmu, jsou hlavní představitelé, ať již je to Jack Jackson (Eddie Redmayne), převor Philip (Matthew Macfadyen), nebo pozoruhodný ztělesnitel zla Waleran (Ian McShane), který dal postavě dokonalou váhu. A co napsat o seriálu na závěr? Je to rozhodně zajímavý film. Pro úplnost dodám, že díky tomu budu chtít určitě katedrálu v Salisbury někdy rád osobně vidět.(12.11.2011)

Musím sa priznať, aj keď nerada, že som knižku nečítala. No, keď budem mať možnosť ju čítať, hlavne teda čas, tak určite tak urobím. Čo sa týka príbehu, jedna hviezdička nie je v mojom hodnotení, hlavne za to. Príbeh sa stupňuje, občas sa mi zdá, že je tam priveľa postáv, no a na konci sa všetko ukončí a vyrieši jedným súdom. V priebehu asi 10 min, sú všetci zlí potrestaní, všetci dobrí odmenení. No napriek tejto malej chybičke je to určite jeden so seriálov na ktoré nezabudnem. Veď ten Eddie a Matthew......hm...dobre sa na to pozerá. Páčili sa mi niektoré riešenia v príbehu(kameň ktorý plače) a podobne. 80%(1.1.2012)

Celé som to nevidel. Stačili mi dve časti. A to, čo som zhliadol, malo celkom dobrý švih a spád, aj keď to mohlo byť umocnené kvalitnejšími hereckými výkonmi. Vizuálna stránka je klasicky televízna, aj keď vo väčšej kvalite ako iné projekty.(2.1.2011)

,,Válka opět začíná a chaos je králem. A když chaos vládne, Satan často zapomene na pokorné boží služebníky, a MY tak můžeme bez rušení pokračovat v našem svatém poslání“….. V časech, kdy umřít na chřipku bylo stejně normální, jako umřít náhodně, za dobré věci mohl Bůh a za špatné vlastně taky, šukalo se a vraždilo (spíš to druhý), se chudý stavitel Tom (Rufusovi tu roli přeji!) se svojí rodinou ..... Ano, to je hlavní premisa příběhu. Moc hezky udělanej historickej seriál! DO PŮLKY! Pak mě začnou děsně štvát!!!! Ti hodní furt dostávají ,,na prdel“, ženský přes ..... , trpí, církev znepříjemňuje život sama sobě a hodný mnich ... se ptá: ,,PROČ, BOŽE PROČ?“ Protože jste debilové!!!! Když jste měli říct pravdu, drželi jste hubu! to mě tak v pátém díle naštvalo!!! Lidi by se neměli chovat jako idioti! Ale já tam tenkrát nežil.... Z uvedeného vyplývá, že záporáci jsou ozdobou série. Když já raději spíš to první.... Závěr se nese v podobném duchu a překvapivě (!!!) konečně v posledním díle jsou hříchy potrestány, kletby naplněny, hajzlové zemřou a ti přeživší hodní – budou žít šťastně až do smrti. A jestli neumřeli... vždyť víte. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chci se stát ,,sluhou Božím“. 2.) Jsem fascinován stavbou katedrál. 3.) Je dobře, když kladné postavy dostávají pořádně ,,na prdel“. 4.) Moje nejoblíbenější pohádková postava je Trautenberk. 5.) Jsem syn pana Krále a chystám se tátu sejmout. 6.) Dlouho jsem neviděl historickej seriál. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(14.11.2010)

Úvodních pár dílů mě chytlo nejen skvělou titulkovou sekvencí, ale i zajímavým námětem a skvělými herci. Výprava na úrovni hollywoodského filmu také nebyla na škodu a bylo zaděláno na další brilantní seriálový počin. Někdy v polovině mě ale přestaly bavit uměle vytvářené a stereotypní problémy se stavbou katedrály, začaly se mi zajídat soap operové vztahy mezi postavami a především jsem postrádal tu pravou středověkou atmosféru. Nějakou hmatatelnější syrovost doby, rozervanější postavy, upřímnější emoce... Nic takového jsem bohužel v Pilířích nenašel a jen smutně vzpomínám na nadějně působícího Toma Stavitele snícího o velkých stavbách v prvním díle. Je to velká škoda, protože s TÍMHLE obsazením, TÍMHLE produkčním dohledem a TAKHLE zajímavým námětem skutečně měla vzniknout vyrovnanější a silnější seriálová pecka.(5.1.2013)

• Sam Claflin