Píše se rok 1973 a svět je ve studené válce. Britská vláda ale tuší, že má problém. Právě byl při jedné z akcí zpravodajské služby v Budapešti zabit britský agent. Zdá se, že tajná služba má ve svém středu zrádce, tajného nepřátelského špióna, takzvaného „krtka“. Bývalého člena tajné služby, George Smileyho, vyhledá člen vlády a pověří ho pátráním po krtkovi. Smiley si k sobě vyžádá dva pomocníky, Petera Guillama a bývalého spolupracovníka Mendela. Smiley vychází z úvah, které měl ohledně „krtka“ bývalý velitel tajné služby, jemuž neřekl nikdo jinak než „řídící“. Řídící uvažoval, že krtek se musí nacházet mezi nejvyšším velením. George Smiley tedy zúží okruh podezřelých na čtyři hlavní postavy. Těmi jsou současný „řídící“ Percy Alleline s krycím jménem „Švec“, jeho zástupce, Bill Haydon/Krejčí, Roy Bland/Voják a poskok a bezskrupulózní oportunista, Toby Esterhase. George se vrací hluboko do minulosti a vzpomíná, jak právě Percy přišel s celou řadou zajímavých informací, jejichž zdroj ale nechtěl odhalit. Tehdy to přímo před řídícím na poradě vyvolalo velkou hádku. Nicméně tajemný zdroj informací byl označen jako součást operace „Magie“. George má za to, že krtka řídí ruský diplomat Polyakov, kterému v tajné službě přezdívali „Karla“. S Polyakovem se George už v minulosti potkal a moc dobře ví, že Polyakov je nerovný soupeř, protože je fanatik. George začíná mapovat změny, které nastaly po odvolání původního řídícího. To, že postupuje správně, mu potvrdí návštěva bývalé agenturní analytičky, Connie Sachsové. Právě ona si všimla důležitosti Polyakova v hierarchii sovětské londýnské ambasády. Obratem byla z tajné služby vyhozena Tobym Esterhasem a Allelinem. George také záhy najde oficiálně mrtvého britského agenta, Jima Prideauxe, který měl být zabit v Budapešti. Jim je nedobrovolně uklizen na venkov, kde učí v jedné malé škole. George má rovněž nečekanou návštěvu přímo ve svém domě. Najde tam na druhou kolej odsunutého agenta Rickiho Tarra. Ten mu vypráví, jak se na misi v Istanbulu sblížil se sovětskou agentkou Irinou, která byla ochotná přeběhnout k Britům výměnou za informace o „krtkovi“. Tarr tehdy o Irinině nabídce vedení informoval, to však nereagovalo. Kdo však o sobě dal vědět, byli Rusové. Irinin manžel byl zavražděn a sama Irina zmizela. Tarr, který se do ní zamiloval, by jí rád pomohl do bezpečí Británie. George začíná hledat důkazy přímo v tajné službě. Ty mu tajně opatřuje Peter, který je z úřadovny vynáší... (TV Prima)

malahradna

Tak teda vôbec tomu nechápem...pre bežného filmového "užívateľa" akým som ja, je to veľmi ťažký film. Musím uznať že minimalistické herectvo je tu dotiahnuté do dokonalosti a určité aspekty sú na dnešnú dobu jedinečné, ale ako celkom ma to tak veľmi nebavilo a uspávalo, že celkom nechápem tú hystériu okolo. ()

Kuffenbach

Je na mieste hodnotiť film, ktorý som ani nedopozeral? Bojovali sme asi hodinu, potom sme to vypli. Rozmýšľam, že to skúsim znova a budem si pri filme robiť poznámky kvôli prehľadu, možno to pomôže zahnať aj tú nudu... Hviezda za úvod, ktorý ma hodinu udržiaval klesavým tempom pri živote... ()

BREDKA

Zajímavý filmový počin z období "studené války" podle literární předlohy Johna le Carré. Zpočátku jsem měl trochu problém se zorientovat o co to vlastně Go a v čem je vlastně ta zápletka. Netrvalo to naštěstí dlouho ( možná je to spíše subjektivní problém ) a pak už jsem byl svědkem postupného budování příběhu, nakonec s pro mě ne příliš překvapivým závěrem. Jinak podle mně vynikající režijní práce a taky bych ocenil autenticitu zpracování doby sedmdesátých let. ()

jirzy

Film který svého diváka od počátku do konce v pozvolném tempu obmotává jemnou a promyšlenou pavučinou. Důkaz že i téměř bez akce (a bez krve a mrtvol) se dá natočit fantastická kriminálka. Skvěle zahrané retro. ()

bosch02

Film v ktorom má každá veta svoje opodstatnenie. Núti vás to sledovať každú postavu, zapamatať si každú tvár a uvažovať nad každým slovom. Štylisticky, kostýmovo skvelo odvedené dielo. Film akoby vypadol zo sedemdesiatých rokov. Ten chlad studenej vojny na vás dýcha. V podstate ma ani neprekvapil koniec filmu. Je úplne jedno, kto je zlý. Chladné prostredie rozviedky a politickej špiny vám príde ako samozrejmosť tohto sveta. Všetci to vieme a vieme aj to že sa to deje. Vo filme cítit určitú dávku brutality. Musím vyzdvyhnúť skelú prácu Iglesiasa. Jeho hudobný rukopis je originálny a ako jeden z mála dokáže zaujať aj bez obrazu. Postačí mu pár tajomných variácií a unáša vas niekde preč. Nieje to hudba pre hmmkanie ale na počúvanie.Ten chlap sa narodil aby skladal takúto hudbu. Inteligentný film zo skvelými hercami, ktorý sa ešte oplatí vidieť. Príde ešte na to čas. ()

hajner

Výborná agentovica aj keď miestami príliš pomalá. Prostredie výborné, herecké výkony adekvátne. Prekážala mi dlhá stopáž. ()

lahvi

Ja se v tom ztracel. Vyznamny udalosti byly strizeny jakoze jen tak mimochodem, jiny mene dulezity sceny pak treba delsi. Hlavne jsem nepoznaval co je real a co zase strih nekam do minulosti chvilema. Nakonec jsem to nedokoukal. Uz nekolik tydnu se premaham to dokoukat cely, ale uz se k tomu asi neodhodlam ()

Roach

Už za to obsazení by člověk z fleku mohl napálit 4 hvězdy. Ovšem vyjímečným tento film dělá styl jakým je natočen. Nečekejte žádné akční-špionážní drama. Tempo je pomalé, záběry dlouhé a rozhovory chytré. Tedy film spíše pro užší publikum co se dokáže naladit na podobnou vlnu. Upřímně se přiznám že jsem mněl ze začátku s touto pomalostí problém-né že bych se vyloženě nudil, spíš jsem co chvilku byl myšlenkama jinde. To díky bohu po chvilce přešlo a já se nechal strhnot touhle krasojízdou britských herců za ušmudlaného britského počasí. K příběhu se nemá moc cenu vyjadřovat- čim míň víte, tím více vás bude bavit spolu s hlavní postavou sledovat jednotlivá vodítka až k samotnému "krtkovy" v řadách MI6. P.S. Gary Oldman je prostě sympaťák a toho oskara by si zasloužil jako málokdo. ()

delman

ok pribeh, vcelku prijemne a vkusne natoceny + velmi dobry vyber hercov...ale podla komentarov o brilantnosti pribehu a vypointovani atd som od toho cakal omnoho viac a nie, ze budem vediet odhadnut zaver po par desiatkach minut filmu a potom len cakat, kedy sa tam ten film komotne presunie...lepsie 3 hviezdy..neurazi, no ani nenadchne. ()

Saigon

Jeden z najkvalitnejších filmov za posledné roky. Dlhé zábery a geniálna hudba sa mi vryla do mozgu tak hlboko, až som mal pocit, že aj ja sám som jeden z podozrivej skupiny. Úžasná atmosféra, famózny Oldman a agent vagabund Hardy. Tento film musím mať a knihu od le Carrého tiež. ()

ko.mar1

Na to aký herci tam hrali dosť slabé.akcie malo,ale nie všetci čo majú okolo 60. rokov sa predsa naháňajú po strechách ako B.Willis či Arnold .Námet dobrý film celkovou mňa 50%. ()

eexDon

Für mich - 80%, - /občas nepřehledné, nevýrazná hudba, pomalejší tempo - skoro na spaní/už to úplně vidím, pronásledování záhadné osoby temnými uličkami, v dešti, v noci za doprovodu hutné hudby, přičemž ani Gary, ani divák vlastně neví kdo je onen tajemný pronásledovaný, pokaždé to totiž ukazuje na někoho jiného/- škoda/, + /Gary + Colin + Tom + Ciarán + Benedict + Toby + John - vesměs oblíbená plejáda herců, samotný typ filmu - retro - špionážní drama - můj oblíbený typ filmu/, hodnocení - dobrý špionážní thriller, dokonce velmi dobrý, akorát svižnější tempo + víc stupňované napětí a lepší zápletka/třeba žádný krtek nemusel vůbec být, nebo Gary mohl zjistit, že vlastně nehledá krtka, ale samotného Karla/, to by ještě zvýšilo dojem z filmu ()

Lvísrdce

Nudné a velmi podezřelé z hlediska logického začlenění do reality. Ve scénaři zní hezky "Budete to vyšetřovat zvenku, hlavně aby se o tom nikdo nedozvěděl", ale je to věcně nesmyslné, takto se nic vyšetřit nedá. Řada dalších věcí dávala smysl pouze v rámci scénaristovi schopnosti kombinovat - např. ukrývání vráceného špiona ve vlastní zemi pod skrytou identitou nedává žádný smysl kromě zaplácnutí asi 20 minut z filmu. ()

StarFsh

Gary Oldman je fakt hercom z veľkým H. Tento film nasadil všetkým ostatným špionážnym filmom latku tak vysoko, že všetci Bournovia, Kondorovia, Muirovia atď. vypadajú popri Smileyovi, ako bohapustý amatéri. ()

mad.dog

Pravý špionážní thriller, který nemá konkurenci. TAKHLE se chová pravý špion, nevyhazuje všechno do vzduchu a podobně. Prostě každý herec hraje skvěle a opravdu nevím co tomu filmu vytknout. Asi nic. ()

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

Další špionážní adaptace na cestě

Další špionážní adaptace na cestě

30.03.2014

John le Carré je britský klasik thrillerové špionážní literatury a v poslední době se s kvalitními adaptacemi jeho knih roztrhl pytel. První vlaštovkou byl Nepohodlný, zfilmovaný před 10 lety, ale… (více)