Píše se rok 1973 a svět je ve studené válce. Britská vláda ale tuší, že má problém. Právě byl při jedné z akcí zpravodajské služby v Budapešti zabit britský agent. Zdá se, že tajná služba má ve svém středu zrádce, tajného nepřátelského špióna, takzvaného „krtka“. Bývalého člena tajné služby, George Smileyho, vyhledá člen vlády a pověří ho pátráním po krtkovi. Smiley si k sobě vyžádá dva pomocníky, Petera Guillama a bývalého spolupracovníka Mendela. Smiley vychází z úvah, které měl ohledně „krtka“ bývalý velitel tajné služby, jemuž neřekl nikdo jinak než „řídící“. Řídící uvažoval, že krtek se musí nacházet mezi nejvyšším velením. George Smiley tedy zúží okruh podezřelých na čtyři hlavní postavy. Těmi jsou současný „řídící“ Percy Alleline s krycím jménem „Švec“, jeho zástupce, Bill Haydon/Krejčí, Roy Bland/Voják a poskok a bezskrupulózní oportunista, Toby Esterhase. George se vrací hluboko do minulosti a vzpomíná, jak právě Percy přišel s celou řadou zajímavých informací, jejichž zdroj ale nechtěl odhalit. Tehdy to přímo před řídícím na poradě vyvolalo velkou hádku. Nicméně tajemný zdroj informací byl označen jako součást operace „Magie“. George má za to, že krtka řídí ruský diplomat Polyakov, kterému v tajné službě přezdívali „Karla“. S Polyakovem se George už v minulosti potkal a moc dobře ví, že Polyakov je nerovný soupeř, protože je fanatik. George začíná mapovat změny, které nastaly po odvolání původního řídícího. To, že postupuje správně, mu potvrdí návštěva bývalé agenturní analytičky, Connie Sachsové. Právě ona si všimla důležitosti Polyakova v hierarchii sovětské londýnské ambasády. Obratem byla z tajné služby vyhozena Tobym Esterhasem a Allelinem. George také záhy najde oficiálně mrtvého britského agenta, Jima Prideauxe, který měl být zabit v Budapešti. Jim je nedobrovolně uklizen na venkov, kde učí v jedné malé škole. George má rovněž nečekanou návštěvu přímo ve svém domě. Najde tam na druhou kolej odsunutého agenta Rickiho Tarra. Ten mu vypráví, jak se na misi v Istanbulu sblížil se sovětskou agentkou Irinou, která byla ochotná přeběhnout k Britům výměnou za informace o „krtkovi“. Tarr tehdy o Irinině nabídce vedení informoval, to však nereagovalo. Kdo však o sobě dal vědět, byli Rusové. Irinin manžel byl zavražděn a sama Irina zmizela. Tarr, který se do ní zamiloval, by jí rád pomohl do bezpečí Británie. George začíná hledat důkazy přímo v tajné službě. Ty mu tajně opatřuje Peter, který je z úřadovny vynáší... (TV Prima)

medveed

Kus poctivé filmařiny s výborným Gary Oldmanem. Přes uvedená pozitiva na mne film působil místy až příliš odtažitým dojmem a nepřehledně, což mohlo být způsobeno i faktem, že jsem se díval v pátek večer, značně unaven. 70% ()

pavelpetr

Skvělý film - můj první zhlédnutý film z opravdového špionážního prostředí. Pro mě vynikající start do této části filmového světa. Hlavní postava je přesně taková jakou bych od vysloužilého člena tajné služby očekával. Moc se mi líbila postava Rickyho. Občas jsem se trochu zamotával v časových liních filmu, ale možná to bylo záměrně. ()

Salman

Pro fajnšmekry milující špionážní tématiku! Film je dobré sledovat až po přečtení LeCarrého knihy, až pak si člověk uvědomí, jak dobře ten film zvládli! ()

90125

1970te roky, studená vojna. Medzi špiónmi je špión. Potiaľto je to fajn. Lenže tento špiónsky príbeh je dosť slabý, úplne mu chýba šťava. Neprehladná zápletka, v ktorej je každý detail dôležitý, by akotak bola, ale chýba veškeré napätie a to je najväčšie manko filmu. Strielačky, naháňačky v peknej kulise a pár dobrých hercov to nezachránia. Tomas Alfredson sklamal. Lat den rätte komma in, to bolo niečo ! 54 % ()

injoy

Moc ukecaný a politický, na to fakt musí být nálada, takže pokud nechcete dvě hodiny poslouchat žvatlání, radši se mrkněte po jiném filmu. ()

Matulko_

Bolo to také britsky-rozvláčne, ale detektívka zo špionážneho prostredia podľa môjho gusta. Hoci vás tvorcovia nepustia do mysle postáv, dovolia vám vytvoriť si ich „profily“ na základe vzájomných väzieb, vzťahov dôvery a nedôvery a prostredníctvom hereckých výkonov - nepatrné reakcie na rôzne vnemy, mimika, pohyby... Jednoducho musíte vyšetrovať aj vy, premýšľať, dávať si veci dokopy. Na druhej strane chvíľami je toho nedopovedaného priveľa a potom je problém si niektoré veci domyslieť. Herecké obsadenie využité naplno, skvelé zábery (môj favorit - cca. 21. min schodisko so zábradlím pri vchode do Controlovho bytu). Každopádne sa oplatí vidieť, určite nie ako oddychovka na vypnutie hlavy po dlhom dni. ()

chosan

Nevím jak kniha tu jsem zatím nečetl ale film mě neoslovil! nudil! a zápletka? Hrozně zamotaná proto dávám 20%. ()

Unrealik

Přiznám se, že jsem měl v postavách zmatek. Což tedy zřejmě hrálo určitou (ale ne stěžejní) roli v tom, že mi film přišel nudný. ()

Wartord

Po desetiminutové sekvenci titulků, která nám mimochodem ukazuje, že Oldman umí chodit, se nám rozjíždí špionážní drama na všech kontinentech. V sedmdesátých letech to vypadá jako po první světové a do toho hraje kostelníkova hudba jako z prvorepublikové kavárny. Otřesná výprava, otřesná šachová partie, otřesné žvanění, otřesný konec. Beru zpět, k dramatu to má daleko. ()

LejdyFajfka

Tolik chvály tady čtu, a vlastně s těmi pozitivními hodnoceními nemůžu nesouhlasit. Tolik zvučných jmen v obsazení. Nicméně hlavní dojem zůstane - pro mě neuvěřitelná nuda, fakt mě to nebavilo, nenapínalo. ()

Kamil111

Doporučuji vidět nejméně 2x, jelikož napoprvé ještě nebudete vědět, že se musíte soustředit na každý detail. Až pak spatříte ten Alfredsonem vybroušený diamant. Jeden z nejlepších špionážních filmů vůbec. ()

gizi

Dost dobré, ale musí mít člověk trpělivost, protože to není žádná lehká akčňárna. Je třeba hodně se soustředit a taky si vše vychutnávat. Děj je dost složitý, stejně jako v knize, se kterou je film srovnatelný. Jen škoda, že zápletka z okolí Brna, v knize velmi přesně líčená, se přenesla do Maďarska. 75%, 3.1.2016. ()

ABC1

Jeden z mála filmů, u kterých jsem si říkala, že bych měla nejdřív číst knihu; bylo to pro mě dost nepřehledné, což se mi stává jednou za 20 let!! Herecké výkony dobré, ale jinak moc nudné, jednotvárné, uspávající...bohužel ()

Nathaniel8

Není to Bond. A pokud někdo čekal Bonda tak chápu, že byl zklamanej. Ale pro mě výborná práce. Scénář sice nebyl v dnešní době nijak zázračný (není to úplně nová kniha) ale kamera, herci a zpracování to vynahrazuje velmi dobře. A co beru jako velké plus? Od filmu jsem prostě nemohl odejít. Vizuální stránka filmu byla jedním slovem... Dokonalá. Jak krásné dobové fotografie, ze kterých poskládal někdo film. ()

Logicomix

Tohle je skvělá antibondovka, kde se málo střílí a hodně mluví. Skvělá režie, střih a kamera ovšem působí, že je film nečekaně dramatický. Ale hlavně je to ancabel peas, kde nepřekvapivě všichni skvěle hrají. Pokud si chcete film užít, musíte se pekelně soustředit a nekoukat pozdě večer. Rozhodně se podívám znovu, protože jsem všechno nepochopil. ()

Mates Hradecky

122 minut jsme společně s tvůrci hledali krtka v řadách MI6. V úvodu jediná "akční" scéna, pak už jen nuda, nuda a nuda. Kdyby na konci agenti jako krtka odhalili toho animovaného v kalhotkách s kapsami, dal by se celkový dojem ještě zachránit. Takto zůstává v duši pocit promarněných dvou hodin, byť ve vybrané společnosti herecké elity. ()

DrifterSoul

Precizní špionážní drama, které musí člověk, díky strhujícímu ději, vidět prostě v kuse. Nádherná "BBC English", silně podpořená titulky. Přesto zápletky natolik mysteriózní, že divák, ač střízlivý a ve stavu naprosté bdělosti, občas souvislosti stíhá až se silným zpožděním. Ale to už je jeho problém či "mental handicap", že :-). ()

sioned odpad!

Tak tohle opravdu nebyl můj šálek kávy. Pomalé filmy ve kterých do sebe děj začne zapadat až ke konci můžou být velice dobré. Tento film však konec ani prolínající se časové linie nezachrání. Ještě nikdy jsem neměla takové nutkání se v kině v sebeobraně snažit usnout. Dokonce jsem i prvně zaregistrovala, že z něj předčasně odcházeli diváci, kteří to evidentně už psychicky nezvládli. Co na to říct - hlavní hrdinové nebyli příliš sympatiční, snímky nebyly absolutně vizuálně zajímavé, děj rozvláčný a pro mě absolutně nicneříkající. Na konci jsem měla tendenci zatleskat - takovou jsem měla radost, že je po všem. ()

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

Další špionážní adaptace na cestě

Další špionážní adaptace na cestě

30.03.2014

John le Carré je britský klasik thrillerové špionážní literatury a v poslední době se s kvalitními adaptacemi jeho knih roztrhl pytel. První vlaštovkou byl Nepohodlný, zfilmovaný před 10 lety, ale… (více)