Píše se rok 1973 a svět je ve studené válce. Britská vláda ale tuší, že má problém. Právě byl při jedné z akcí zpravodajské služby v Budapešti zabit britský agent. Zdá se, že tajná služba má ve svém středu zrádce, tajného nepřátelského špióna, takzvaného „krtka“. Bývalého člena tajné služby, George Smileyho, vyhledá člen vlády a pověří ho pátráním po krtkovi. Smiley si k sobě vyžádá dva pomocníky, Petera Guillama a bývalého spolupracovníka Mendela. Smiley vychází z úvah, které měl ohledně „krtka“ bývalý velitel tajné služby, jemuž neřekl nikdo jinak než „řídící“. Řídící uvažoval, že krtek se musí nacházet mezi nejvyšším velením. George Smiley tedy zúží okruh podezřelých na čtyři hlavní postavy. Těmi jsou současný „řídící“ Percy Alleline s krycím jménem „Švec“, jeho zástupce, Bill Haydon/Krejčí, Roy Bland/Voják a poskok a bezskrupulózní oportunista, Toby Esterhase. George se vrací hluboko do minulosti a vzpomíná, jak právě Percy přišel s celou řadou zajímavých informací, jejichž zdroj ale nechtěl odhalit. Tehdy to přímo před řídícím na poradě vyvolalo velkou hádku. Nicméně tajemný zdroj informací byl označen jako součást operace „Magie“. George má za to, že krtka řídí ruský diplomat Polyakov, kterému v tajné službě přezdívali „Karla“. S Polyakovem se George už v minulosti potkal a moc dobře ví, že Polyakov je nerovný soupeř, protože je fanatik. George začíná mapovat změny, které nastaly po odvolání původního řídícího. To, že postupuje správně, mu potvrdí návštěva bývalé agenturní analytičky, Connie Sachsové. Právě ona si všimla důležitosti Polyakova v hierarchii sovětské londýnské ambasády. Obratem byla z tajné služby vyhozena Tobym Esterhasem a Allelinem. George také záhy najde oficiálně mrtvého britského agenta, Jima Prideauxe, který měl být zabit v Budapešti. Jim je nedobrovolně uklizen na venkov, kde učí v jedné malé škole. George má rovněž nečekanou návštěvu přímo ve svém domě. Najde tam na druhou kolej odsunutého agenta Rickiho Tarra. Ten mu vypráví, jak se na misi v Istanbulu sblížil se sovětskou agentkou Irinou, která byla ochotná přeběhnout k Britům výměnou za informace o „krtkovi“. Tarr tehdy o Irinině nabídce vedení informoval, to však nereagovalo. Kdo však o sobě dal vědět, byli Rusové. Irinin manžel byl zavražděn a sama Irina zmizela. Tarr, který se do ní zamiloval, by jí rád pomohl do bezpečí Británie. George začíná hledat důkazy přímo v tajné službě. Ty mu tajně opatřuje Peter, který je z úřadovny vynáší... (TV Prima)

aniiicka

''There's a mole, right at the top of the Circus. And he's been there for years.'' Skutečně stylový film ze kterého jsem nadšená. Chystala jsem se na něj už dlouho, ale až nedávno jsem měla možnost jej vidět. Především - herci byli úžasní. Minimalisticky precizní Gary Oldman ve své možná životní roli, tradičně skvělý Mark Strong, dále můj herecký oblíbenec, který je k mé velké spokojenosti momentálně velmi v kurzu - talentovaný Benedict Cumberbatch, zajímavý Colin Firth, vynikající Tom Hardy...a další...skutečně silná sestava. Další věcí, která mě dostala je hudba a její použití. Alberto Iglesias je skvělý, nejvíce se mi líbila úvodní sekvence (George Smiley theme) a taky použití známé ''La Mer'' ( na místě kde byla použita) bylo podle mě geniální, zmíněnou scénu jsem viděla už asi 20x. :) Vše je takové šedohnědé, tmavé, nelíbivé...ale prostě stylové, retro, špionážní a anglické. Postupné odkrývání příběhu, prolínání časových rovin mi přišlo kompaktní a vůbec ne matoucí. Film zřejmě není pro každého, protože jsem četla názory, že je nudný nebo málo akční...mě ale přišel prostě brilantní a určitě napínavý. Těším se na další shlédnutí a prosím víc takových filmů! http://www.youtube.com/watch?v=fRYS_AeaIMU ()

ScarPoul

Herecký asnábel Veľkej Británie v premyslenej, chladnej, na detailoch založenej intelektuálnej a scenáristicky vyšperkovanej vizuálnej žranici, ktorá môže kdekomu prísť pomalá, ale tí, čo pomalosť filmu majú radí, pretože vďaka nej môžu nasávať široké spektrum zobrazených vnemov a emócií, budú nadmieru potešení. Tinker, Tailor, Soldier, Spy je veľmi premyslenou hrou na diváka. Neodhaľuje skoro nič a drobné náznaky umožňujú len naozaj odolnému divákovi postupne a dôkladne porozumieť celej mašinérií, ktorá sa točí okolo hlavného hrdinu. Alfredson, nakrútil veľmi dospelý film. Iglesiasova hudba dodala filmu patričnú dávku atmosféry a herci boli vo svojich úlohách prirodzený a ak sa to tak dá nazvať bezchybný. Veľmi obľubujem tie momenty, kedy človek sedí v kine, okolo neho nikto a má možnosť na plátne vidieť naozaj filmársky prešpekulované(v najlepšom možnom slova zmysle) a poctivo natočené a zahrané dielo. Film, možno nie je natoľko čitateľný ani dramatický vyhrotený a akčný aby mohol konkurovať Bondovi alebo iným špionážnym filmom, ale omnoho viacej z neho cítiť akúsi historický presnosť a logiku, ktorá je v tomto prípade prijateľnejšia a má za následok väčší dôraz na rozmýšľanie a hlavne aj na zamyslenie, čo taký Bond alebo Bourne nevyužíval a ani využívať nebude. Dospelejšie a tým zaujímavejšie. 90% ()

Lacike

Bohuzial som nepochopil genialitu tohto filmu. Dufal som, ze to bude civilny spionsky film typu A Most Wanted Man, ale dostal som nejaky dôchodcovsky extremne nezazivny detektivny film zo spionskeho prostredia. Postav bolo neurekom, ale ziadna ma nezaujala a to napriek tomu, ze ich hraju spickovi britski herci. Nakoniec môzem ocenit len retro vypravu, ktora je dokonala. 3/10. ()

maseer2

objektivně je z tohohle filmu rozhodně cítit velká kvalita.. já ji ale především kvůli uspávajícímu tempu a nedostatečné přehlednosti děje (spousta flashbacků a příliš mnoho nevýrazných postav, které se divákovi snadno pletou..) zkrátka nemohu naplno docenit.. bohužel.. slabounká trojka ()

BoPo

Príbeh je v podstate klasická špionážna historka o dvojitom agentovi. No nepôsobí tuctovo. Je tu poznať veľký dôraz na vizuálnu stránku. Aby doslova každá kravata sedela a vyzerala dôveryhodne. Nemám žiaden zásadný problém. Len tomu chýbalo to povestné NIEČO, aby som mal chuť vidieť znova. Dobrý krimi film. A dobrý je odjakživa za 3. ()

GeusX

Tak prolezlé spoustou špionů a zašmodrchané, že jsem ani u závěrečných titulků pořádně nevěděl kdo je kdo. I přes dobrou atmosféru mne to nepohltilo. Někdy se na to musím podívat znovu. edit: viděl jsem to podruhé a pořád se nemohu zbavit dojmu, že ta špionská kulišárna byla nějak moc zašmodrchaná a furt v tom mám cirkus... Kdo to doprkýnka jako byl ten Karla??? ()

Tommassi3

"Pořád se něco vykládá, Connie.." - "Ale co když je to pravda ??" Dokonalý stylisticky dechberoucí snímek, který by takto promyšleně pracoval s informacemi, respektive by takto neúnavně nutil diváka pracovat s informacemi, jsem snad ještě neviděl.. Naprosto fantastický špionážní thriller Tomase Alfredsona, který ač silně asociuje podobné žánrovky přibližně o čtyři desítky let starší, jeví se být narativně ne výhradně starosvětským, zároveň však paradoxně tematicky velmi aktuálním.. Těžký, ale jedinečný kus, který je třeba vidět !! A rozhodně i s velkým potěšením přečíst !! Johna le Carrého totiž nelze nemilovat..;) ()

bouncer

Gary Oldman je nejlepší filmový agent MI6 a špiónská sedmdesátá léta jsou zde ztvárněna dokonale. Jen kdyby to nebylo tak utahané... vím, to byl účel, ale ten námět by měl chytit diváka více. 70% ()

st.ranger

Geniálně atmosférický podaný špionážní thriller, perfektní obsazení, ale přesto tomu něco chybí. Samotné špionážní dění se zdá jako zmatené a vzájemně propletené, avšak výsledná pointa je spolu s celkovým průběhem děje špatně vyrovnané udržování napětí a nejistoty. Jako komorní televizní film před několika lety zajímavé, bohužel dnes nic převratného nebo hodné pozornosti. Nerozumím nominaci Garyho Oldmana, který zde spíše jen postává a jen zírá. ()

Terva

Jak najdeš nepřítele, který se skrývá přímo před tvýma očima? Ocenění: Oscar 2011 - nominace: hlavní herec (G. Oldman), adaptovaný scénář, hudba. BAFTA - britský film, adaptovaný scénář; nominace: film, režie, hlavní herec (G. Oldman), hudba, kamera, střih, výprava, kostýmy, zvuk. Scénář: Peter Straughan, Bridget O'Connor. Kamera: Hoyte Van Hoytema. Hudba: Alberto Iglesias. ()

moviesfan

Taková herecká esa a přesto mě snímek nechal chladným. Chyběla mi určitá dynamika (tempo), ale vše se pomalu táhlo ve dvou hodinách. I tak mělo TTSS dobré momenty - výkony, dobovou stylizaci, ... , a proto film stojí za vidění. ()

JohnCZ

Mám rád špionážní filmy, ale nemám rád špionážní filmy, které nedávají divákovi potřebná vodítka. A v Tinker Tailor Soldier Spy si musí divák řadu věcí domyslet sám skrze nejasné dialogy postav aby ve výsledku pochopil, kdo vlastně koho ojebal. Je teda docela škoda, že i přes atmosféricky ponurý vizuál a parádní herecké výkony britských hvězd je tohle pro běžného diváka nesledovatelná nuda. ()

Skrk

Jeden z nejpřehlednějších a nejpromyšlenějších filmů posledních let. Stylisticky i vypravěčsky bezchybné. ()

Padme_Anakin

Au! Tohle bolelo. Brilantní špionážní dílo mi proklouzlo mezi prsty, resp. ani se o ně neotřelo. Při prvním pokusu jsem se těsně po dvacáté minutě ocitla v katatonickém stavu. Druhý pokus mě složil ve 42. minutě. V duchu rčení „švédská ocel a český holky vydržej úplně všechno!“ jsem to nevzdala a poctivě se vytrápila. S mistrem jsme se minuli, bohužel na hony. Jsem holt infantilní. Hanba mi. ()

Revanx

Náročné, atmosferické a úplne dokonalé. Súhlasím s Cervenakom- je mi ľúto tých, ktorý si nedokázali vychutnať túto perlu. ()

Marsik

Film jsem dokoukával na třikrát, což už o lecčem vypovídá. Pro mě to byla jedna velká nekončící nuda. Opravdu nemohu film vystihnout jinak, než slovem nuda. Kdybych byl hodně kritický, šel bych určitě pod 50%, takhle se mé průměrné hodnocení drží zejména kvůli obsazení (Firth, Hardy, Strong, atd.) Ovšem dívat se přes 2 hodiny na nic neříkající záběry bez špetky větších emocí, napětí či dokonce minimální akce, to se fakt nedá. Zkrátka mě film o agentech MI6 absolutně neoslovil. Čistý průměr - 50% ()

DEXTER099

Špionážní thriller o MI6 kde je tempo filmu hodně pomalé a určitě dosti lidem nesedne.Lákadlo pro dost lidí bude plno známých tváří ,kteří zde mají i menší role.Nevím co bych dál vyzdvihl,protože film moc zajímavý příběh nemá a tempo je opravdu až uspávající.Za mě celkově 55% a tři hvězdy. ()

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

Další špionážní adaptace na cestě

Další špionážní adaptace na cestě

30.03.2014

John le Carré je britský klasik thrillerové špionážní literatury a v poslední době se s kvalitními adaptacemi jeho knih roztrhl pytel. První vlaštovkou byl Nepohodlný, zfilmovaný před 10 lety, ale… (více)