Píše se rok 1973 a svět je ve studené válce. Britská vláda ale tuší, že má problém. Právě byl při jedné z akcí zpravodajské služby v Budapešti zabit britský agent. Zdá se, že tajná služba má ve svém středu zrádce, tajného nepřátelského špióna, takzvaného „krtka“. Bývalého člena tajné služby, George Smileyho, vyhledá člen vlády a pověří ho pátráním po krtkovi. Smiley si k sobě vyžádá dva pomocníky, Petera Guillama a bývalého spolupracovníka Mendela. Smiley vychází z úvah, které měl ohledně „krtka“ bývalý velitel tajné služby, jemuž neřekl nikdo jinak než „řídící“. Řídící uvažoval, že krtek se musí nacházet mezi nejvyšším velením. George Smiley tedy zúží okruh podezřelých na čtyři hlavní postavy. Těmi jsou současný „řídící“ Percy Alleline s krycím jménem „Švec“, jeho zástupce, Bill Haydon/Krejčí, Roy Bland/Voják a poskok a bezskrupulózní oportunista, Toby Esterhase. George se vrací hluboko do minulosti a vzpomíná, jak právě Percy přišel s celou řadou zajímavých informací, jejichž zdroj ale nechtěl odhalit. Tehdy to přímo před řídícím na poradě vyvolalo velkou hádku. Nicméně tajemný zdroj informací byl označen jako součást operace „Magie“. George má za to, že krtka řídí ruský diplomat Polyakov, kterému v tajné službě přezdívali „Karla“. S Polyakovem se George už v minulosti potkal a moc dobře ví, že Polyakov je nerovný soupeř, protože je fanatik. George začíná mapovat změny, které nastaly po odvolání původního řídícího. To, že postupuje správně, mu potvrdí návštěva bývalé agenturní analytičky, Connie Sachsové. Právě ona si všimla důležitosti Polyakova v hierarchii sovětské londýnské ambasády. Obratem byla z tajné služby vyhozena Tobym Esterhasem a Allelinem. George také záhy najde oficiálně mrtvého britského agenta, Jima Prideauxe, který měl být zabit v Budapešti. Jim je nedobrovolně uklizen na venkov, kde učí v jedné malé škole. George má rovněž nečekanou návštěvu přímo ve svém domě. Najde tam na druhou kolej odsunutého agenta Rickiho Tarra. Ten mu vypráví, jak se na misi v Istanbulu sblížil se sovětskou agentkou Irinou, která byla ochotná přeběhnout k Britům výměnou za informace o „krtkovi“. Tarr tehdy o Irinině nabídce vedení informoval, to však nereagovalo. Kdo však o sobě dal vědět, byli Rusové. Irinin manžel byl zavražděn a sama Irina zmizela. Tarr, který se do ní zamiloval, by jí rád pomohl do bezpečí Británie. George začíná hledat důkazy přímo v tajné službě. Ty mu tajně opatřuje Peter, který je z úřadovny vynáší... (TV Prima)

Kryton

Komorní špionážní drama jako ze staré školy. Precizně zahrané od plejády skvělých herců. Asi mi prostě v záplavě akčních a všelijak jednotvárných filmů přišel tento film jako balzám na oči, uši a duši. ()

hous.enka

Dvouhodinové pomalé záběry do tváří herců, kteří jsou si všichni tak podobní. Hodinu mi trvalo, než jsem pochopila, o co ve filmu jde, ale i tak byla zbývající hodina nekonečná. Herecké obsazení je bezpochyby úžasné, k tomu výtku nemám. Neznám knižní předlohu, ale chtělo by to víc dynamiky, silnější příběh nebo zkrátka něco, co by filmu dodalo šmrnc. Opět jsem se přesvědčila, že filmy o britských agentech nejsou nic pro mě. ()

mad_ness

To je naozaj škoda, že pri tomto ľudia zaspávajú. Ja som napríklad mala hneď niekoľko dôvodov na bdenie. Prvý sa na počudovanie volá Benedict Cumberbatch (musela som). Naozaj, obsadenie je vynikajúce, veď si stačí prečítať prvé štyri mená. Atmosféra MI6 v 70. rokoch v kombinácii s tými farbami je brilantná a ten záver- fantastický. Nemám tomu čo vytknúť. ()

themic

Dlouhé a strašně nezáživné. Jako by někdo vystříhal klíčové a akční scény a ze zbytku udělal film. ()

agentmiky

James Bond dostal pořádnou nakládačku, protože takto si představuji pořádný špionážní film. Nenajdete zde moc akčních sekvencí, ale za to promyšlený děj s hutnou atmosférou, která vás bude zařezávat do sedačky po celou dobu, dále pak hvězdné obsazení, kde se každý předhání o to, aby zahrál lépe (nejlépe Oldman se Strongem). Tomas Alfredson se na mém obzoru objevil zničehonic a najednou začal svítit jak maják, jako kdyby říkal, že bych s ním již měl začít počítat. Jak jsem již zdůraznil, tak tady jde převážně o věrohodné a pomalé vyprávění, u kterého musíte být doopravdy na pozoru, neboť vám nesmí utéct sebemenší maličkost (ve filmu uslyšíte tolik různých jmen a uvidíte tolik herců, že vám z toho půjde hlava kolem). Neříkám, že jsem všechno pochopil na sto procent, ale tím nijak tento film nekárám, protože se snaží vše vyložit pro diváka jasně a důkladně. Sedmdesátkový feel vane z každého záběru, je vidět, že za kamerou stál tak zkušený borec. Ke všemu hraje ještě nadpozemská hudba. Párkrát mě zamrazilo v zádech a celkově mě film přesvědčil, že dělat takového agenta chce mít odvahu, kterou si vůbec neumíme představit. Eliminace krtka v závěru malorážkou v doprovodu nadpozemské hudby vše podtrhla. Špionážní thriller, který vám nesmí uniknout mezi prsty. Za mě dávám 91 % ()

Greg

"There's a mole, right at the top of the Circus. And he's been there for years." Velmi dobře promyšlené špionážní drama, to by mohla být základní charakteristika. Protože je to film, kde nejde o akci, ale hlavně o promyšlenou zápletku, ve které je velmi snadné se ztratit. Ale když divák dokáže udržet pozornost, myslím, že není tak těžké se v ději a postavách orientovat. Podle mě ale režisér vše zvládl a z filmu se nestala fraška s desítkami neznámých postav. Za zmínku pak také určitě stojí skvěle vykreslená tísnivá atmosféra plná nejistoty a strachu ze zrady. Ani o hudbě nemůžu napsat, že byla špatná, ale extra zapamatovatelná taky nebyla. Hodně velkou roli na povedeném filmu ale má také povedené obsazení hlavních postav, jak už to jsou zkušení herci jako Gary Oldman, Colin Firth nebo Mark Strong, tak mladými a vycházejícími hvězdami jako Tom Hardy nebo Benedict Cumberbatch. Hlavně Oldman si za svou roli nominaci na Oscara bezesporu zasloužil. Určitě o velmi dobře natočený film, ale kromě poměrně dlouhé stopáže (což je jen malá chyba), mi nejvíce vadilo, že film v žádném případě negradoval, ale že tak nějak plynul od začátku až do konce pořád ve stejném tempu. A na závěr bych možná čekal nějaký překvapivější dějový zvrat. Ale jinak jde o výborný film, který si divákovu pozornost určitě zaslouží. Slušné 4*. ()

SaNcHeZ_cz

Jeden musí z kola ven. Kdo to bude, se bude snažit zjistit Gary Oldman coby stárnoucí agent proti mladší generaci. Tomas Alfredson dokázal ze dvou hodin vyždímat slušnou retro atmosféru, na které s chladnou přesností vypráví o honu na krysu uvnitř MI6. Někomu možná nesedne zvolená odtažitá forma, nicméně tomu komu ano, dostane poctivý kus britského thrilleru, servírovaný s jistotou jak se patří. Působivý hudební doprovod a herecké obsazení jsou jen jako velmi chutná příloha. ()

MartinezZ

(Ohodnoceno pod krycím jménem) ~ Žádný švihácký akční James Bond. Šedý vlezlý bezbarvý život pro vlast a ty, co tahají za nitky. Zatuchlé papíry, syrovost a nedůvěra. A teď si v tomhle prostředí představte situaci, kdy se zjistí, že v Cirkusu je krtek. Plejáda skvělých tváří rozehrává hru, ve které jsou všichni a nikdo a kde málokdo získá a většina tratí. Tenhle britský styl vyprávění mám rád. Většina všeho tkví v propletených pletichách, nevraždí se jak na běžícím pásu, a když už, tak tak to zasáhne i diváka. Film, ve kterém ze záběrů čtete z tváří postav a hltáte jejich příběhy. Film převedený z knižní podoby na plátna ne úplně uspokojivým způsobem. Film, který je díky přespřílišnému množství velmi dlouhých záběrů natolik protahovaný a přesto máte na konci pocit, že mnohé ještě řečeno nebylo a mělo by. Tři hvězdičky sice nemusí vypadat jako kdovíjak nadšené hodnocení, ale jsem spokojen. Jen mi to přišlo takové... nedovyprávěné a příliš rychle ukončené. (Knihu jsem nečetl, třeba to v ní přesně takhle je - ale nehodnotím knihu, hodnotím film.) ()

Alqarin

Zamilovaý Tom Hardy, homosexuální Benedict Cumberbatch, nejlepší friendi Strong a Firth, nešťastně ženatý Gary Oldman. Tohle a emocionálně silné finále jsem si z Tinkera odnesl. L'espionage, precizní, ovšem sterilní, bohužel pěla druhé housle. ()

Wysch

Je možná i symbolické, že můj půlkulatý, pětistý, komentář je k filmu, na který jsem musel zajít dvakrát, abych plně docenil jeho kvality. A je možná symbolicé, že můj pětistý komentář patří zrovna filmu, který jsem nakonec sám pro sebe ohodnotil jako jeden z nejlepších za rok 2011. ()

kareen

Pro mě nejlepší špionážní film za poslední roky.Je pravda,že děj plyne po celou dobu pomalým a velmi minimalistickým stylem,avšak o to pečlivěji si buduje atmosféru,ale i napětí.Skutečně,ačkoliv tu v podstatě nelze mluvit o žádné akci,člověk má pocit stálého ohrožení(velmi napínavá byla scéna,kdy šel Peter vzít dokumenty z archívu) a já byla opravdu hodně zvědavá,jak to všechno dopadne a kdo bude onou krysou.Postavy působí neuvěřitelně realistickým dojmem,nejsou tu žádní borci,jak vystřižení z amerických filmů,což je samozřejmě také zásluha prakticky všech herců,se znamenitým Gary Oldmanem v čele.Uvědomuji si,že to není film pro každého,ale pokud jste ochotni se ponořit do trochu složitější formy vyprávění,nemyslím,že by jste se nudili. ()

Terter

Zdá se, že britsko-švédská spolupráce plodí skvělá díla. Když před několika lety BBC zpracovala detektivní sérii o inspektoru Wallanderovi, byl z toho seriálový klenot. Teď si švédský režisér vzal do parády jednu z nejznámějších knih anglického klasika špionážní literatury Johna le Carrého a výsledkem je jeden z nejlepších filmů roku. Retro-look a paranoidní atmosféra vévodí tomuto (pro někoho možná až moc) komplikovanému pátrání po dvojitém agentovi ve vedení britské tajné služby. Divák je vržen přímo doprostřed děje a je nucen se zorientovat ve spleti vztahů a flashbacků. Teprve v polovině filmu začnou souvislosti do sebe zapadat a na konci je vše uspokojivě vysvětleno (pokud ovšem přistoupíte na pravidla hry diktovaná filmem, v opačném případě hrozí monstrózní záchvat nudy). Fenomenálnímu hereckému obsazení vévodí minimalistický Gary Oldman, pro jehož kariéru by tento film mohl představovat slušné nakopnutí směrem vzhůru. ()

Praxis

Tak strááášně utahaný film, že jsem u toho usnul. Bezesporu kvalitně natočená řemeslná věc s nařachaným obsazením, ale neskutečně utahaná a příšerně ukecaná. Nuda a s největším sebezapřením dokoukáno na dvakrát. 50% ()

Tayen

Pět hvězdiček jsem filmu nedala, jen protože to není můj žánr. Ale kdyby byl, Jeden musí z kola ven by se umístil mezi top 10 mého žebříčku. Nebudu předstírat, že jsem film pochopila ve všech jeho kličkách a náznacích, ale myslím, že to není důležité, protože toto je jeden z těch filmů, u kterých musí pár otázek zůstat viset ve vzduchu. Co ovšem dělá film výjimečných a skvělým je excelentní obsazení s Garym Oldmanem v čele. Jeho pan Smiley je osamělý člověk, kterému se v očích zračí vykřičník, abyste se před ním měli na pozoru. ()

sta

čirá rozkoš.. od Tenkrát v Americe jsem neměl tak intenzivní pocit smutku, že už ten svět musím opustit... ()

O.Peta

Nulové napětí a žádná gradace. Hardy a Cumberbatch výborní, ale jsou na vedlejší koleji, tudíž jejich party nejsou tak dlouhé a to je škoda. Jestli akademici nominují na Oscara Oldmana, tak nevím za co. Asi za životní zásluhy, jako obvykle. Už měl tolik rolí, ve kterých byl stokrát lepší než tahle kamenná tvář bez duše. Mohlo to být výborné, ale zůstala jen promrhaná příležitost. Já jsem jen zvědav, kolik se tu vyrojí odborníků a najde v tomto filmu nějaké skryté kouzlo. Když se to tu udrží i po čase v červených číslech, budu překvapen, že jim stačí jen výborné obsazení. 55% ()

Riddick77

Prakticky dokonalá studenoválečná stylizace a jedinečný retro feeling jsou základem zajímavého špionážního snímku, který zřejmě záměrně plyne velmi pomalu a občas trochu neobratně (není zcela jednoduché vyznat se v přívalu jmen a funkcí, alespoň pro ty, kteří nečetli stejnojmennou novelu z roku 1974). Plusem je chladný a svérázný přístup k látce, který je charakteristický pro dané prostředí v období studené války. Nutno podotknout, že se jedná o divácky náročný snímek, při jehož sledování se od diváka očekává naprosté soustředění a pozornost, protože není težké se v ději a změti jmen zcela ztratit. Gary Oldman jako George Smiley je naprosto jedinečný a měla by z toho být alespoň nominace na Cenu Akademie. 8/10! ()

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

Další špionážní adaptace na cestě

Další špionážní adaptace na cestě

30.03.2014

John le Carré je britský klasik thrillerové špionážní literatury a v poslední době se s kvalitními adaptacemi jeho knih roztrhl pytel. První vlaštovkou byl Nepohodlný, zfilmovaný před 10 lety, ale… (více)