J. Edgar

Scénář:

Dustin Lance Black

Kamera:

Tom Stern

Leonardo DiCaprio, Armie Hammer, Naomi Watts, Josh Hamilton, Geoff Pierson, Cheryl Lawson, Kaitlyn Dever, Sadie Calvano, Judi Dench, Josh Lucas, Ed Westwick (více)

Skutečný příběh Johna Edgara Hoovera, zakladatele FBI, který této americké instituci vládl pevnou rukou téměř 40 let... Píše se rok 1919, prvním šéfem Edgara je na ministerstvu spravedlnosti Mitchel Palmer. Bojují spolu proti bolševikům. Komunisti v jednu noc nechali vybuchnout 8 bomb v domech senátorů, soudců a politiků, kteří proti komunistům bojovali. Palmer přežil jen náhodou. Když Edgar přijede na místo výbuchu, diví se, proč nikdo nesbírá důkazy, nepátrá po atentátníkovi a vezme vše do vlastních rukou. Vyšetřovatelé totiž neuložili mezi důkazy ani zbraň atentátníka, ani jeho krev, která se u domu našla. Jen tam všude uklidili. Nikdo si nevážil kriminologie, neexistovaly federální úřady ani FBI. Tento večer Edgarovi otevřel oči. Když mu bylo 24 let, pověřil ho ministr spravedlnosti Ston vedením nově vzniklého úřadu pro vyšetřování. Edgar byl přísný a vyhodil každého, kdo nebyl loajální, dost chytrý nebo fyzicky zdatný. Edgar začal jako první využívat pravomoci deportace, sbíral a katalogizoval informace o všech radikálech v zemi. Každý se bál jeho tajného sejfu s materiály. Později komunisty coby největší hrozbu státu vystřídali zloději, únosci a bankovní lupiči. Po roce 1932, kdy dojde k únosu dítěte slavného letce Lindberga, zakládá FBI vědecká pracoviště, získává právo zatýkat a nosit zbraň. (TV Nova)

gudaulin

Edgara nepovažuju za nejhorší Eastwoodův film, ale spáchat s tak úžasným námětem a obsazením tak (pod)průměrnou podívanou je na pár facek, a když vezmu rozdíl mezi výsledkem a ambicemi, pak jde bohužel z mého pohledu o největší Eastwoodův režijní neúspěch. Eastwood zklamal jako vypravěč, jeho režie je bez nápadů a scénář taky nepatří k těm, které by se daly označit za skvost. Když srovnám Edgara s Božským od Paola Sorrentina, pak Eastwood na poli životopisných snímků ostudně selhává. Jako televizní snímek, dejme tomu, ale jako velký příběh o velké legendě americké politiky a kriminalistiky a zakladateli jedné z nejznámějších institucí USA prostě ne. Celkový dojem: 40 %. ()

Kryšpín

Člověk by nevěřil, že režisér Clint Eastwood po tolika letech může něco zkazit. Ale J. Edgar je důkazem, že i typ jeho kalibru může klopýtnout. Jak říká Edgar Allan Poe: Never more! ()

Aluska88

Leo si do své sbírky připsal další reálnou historickou osobnost, kterou během své kariéry ztvárnil. Jeho herecký rejstřík již čítá pěknou řádku skutečně kdysi existujících postav a téměř vždy se jedná o vysoce kvalitní a ceněné filmy pod silným režijním vedením. J. Edgar má docela obsáhlou stopáž, ale film má potřebný spád a děj velmi rychle ubíhá. Je nabitý spoustou informací, kriminalistických postupů a dobře udělaných scén. Potemnělé barevné ladění filmu má zřejmě navodit "vintage" dojem. Jediné, na co snímek tak docela kašle a celkem drze si to vyškrtl ze sezamu, je nějaká hlubší, nebo alespoň viditelná emoční stránka. Zejména vztah mezi Hooverem a Clydem Tolsonem byl načrtnut velmi zajímavě, s patřičnou chemií, se kterou by hoši jistě zmohli mnohé, ale nedostali se zdaleka ani na to. Pro nějaké hlubší rozvinutí jejich vztahu prostě ve snímku nebylo místo. Někomu to možná ani nevadí, ale já bych to ráda uvítala. Na obyčejné tři hvězdičky snímek rozhodně nevidím. Jistě, nějaké ty chybky tu jsou, ale obsazení, celkový spád a informativní charakter obstojně převažují nad nedostatky či věcmi, které by se mi více líbily provedené jinak. ()

Madison

Formálny perfekcionizmus a uhladená réžia veterána Eastwooda úplne prebíja nudný scenár a nezaujímavý dej. Eastwood očividne ašpiroval na Oscary, pretože J. Edgar je neznesiteľne akademický, chladný a diváka si k sebe nepustí, čo je obrovská škoda. S odstupom času a usporiadaním myšlienok si nedokážem spomenúť na jedinú pôsobivú scénu. DiCaprio opäť predvádza nadštandardný herecký výkon a ocenila by som, keby ho Akadémia konečne prestala nepochopiteľne ignorovať. Od Eastwooda ale nič prekvapujúce. ()

StarsFan

Přiznávám to zcela dobrovolně: Jsem zaujatá. Část svých středoškolských let jsem totiž strávila studiem organizovaného zločinu v USA, pročítáním spisů FBI a analyzováním postav jako byl právě J. Edgar Hoover. A jako takový člověk jsem Eastwoodovu filmu okamžitě propadla. Ano, některé části jsou kontroverzní (vztah mezi Hooverem a Tolsonem), Eastwood však nikdy nejde za hranu a nesnaží se uměle vytvořit senzaci bulvárního stylu. Naopak je velmi přesný až detailistický a pokud se o americkou historii jen trochu zajímáte, je klidně možné, že řadu postav poznáte podle vzhledu, projevu a gest s takovou jistotou, že ani nemusíte slyšet jejich jméno. Což možná není aspekt, který by nadchl většinového diváka, já si ale tuto snahu reflektovat realitu užívala. (I když to byla realita lehce subjektivní, protože některé Hooverovy negativní kroky film zcela ignoruje. Brát něco takového jako problém u díla, které samo přiznává, že je líčeno z Hooverova pohledu, je nicméně nesmysl.) To, co zůstává pro běžného diváka, je vizuálně krásně natočený pohled na život muže, který roky držel špičky americké politiky díky svým tajným spisům v šachu a který byl pro většinu svých současníků velkou neznámou. A i když některých zjevně připadá přehnaně dlouhý, já osobně bych z něj nevyhodila ani scénu. (Dobře, s výjimkou té s náhrdelníkem a se šaty.) ()

3DD!3

Osobitý Eastwoodův náhled na život jednoho z nejmocnějších mužů minulého století. Jasné hodnoty a jasné pravidla. Jak Clint tak Edgar se drží pevně vytýčené cesty popisu charakteru správné vůdčí osobnosti, aby ji v závěru narušili. Herecké výkony jsou obdivuhodné, hlavně v důchodcovském věku Armie Hammer exceluje a DiCaprio znovu zvedá laťku svému herectví. Některé životní pasáže možná mohli být rozpracovány lépe, vždyť Dilinger je jen párkrát zmíněn, ale jde o solidní snímek, který obstojí. Scéna v kongresové knihovně je obzvláśť povedená. Propagační video katalogizačních lístku jak vyšité. Informace jsou moc. ()

Kaka

Režie Clinta Eastwooda je na můj vkus až příliš "starosvětská" a extrémně pomalá. Ambientní ozvučení a minimalistická výprava - budiž, dá se to rozdýchat, ale pro režijní staromódnost tu dle mého názoru tentokrát nebylo místo. Příběh J. Edgara měl být strhující a kontroverzní. Co tu nedotáhl režisér se tak snaží napravit v jedné ze svých nejlepších rolí Leonardo DiCaprio. V současnosti jeden z nejlepších a nejkomplexnějších herců Hollywoodu. Určitě se nejedná o totální průser, vybrána k tomu byla až příliš dobrá látka, ale zpracování je někde na hranici průměru a pokulhává výrazně v zábavnosti a stravitelnosti. Nadruhou stranu je však dostatečně dramatické a v rámci kostýmů a chladné vizuální estetiky velmi netradiční. ()

Spiker01

DiCaprio ve spolupráci s Eastwoodem rozhodně nezklamal. Sám podává svůj standardně perfektní výkon a své jméno filmu rozhodně nepropůjčil jen tak. Mnohem těžší práci měl Clint Eastwood, který měl na plátno přivézt jednoho z nejvlivnějších lidí minulého století a dle mého se mu to povedlo. V rámci možností hollywoodského životopisného dramatu se tvůrci snaží co nejvíce lidem přiblížit Hooverovy stinné stránky a ačkoli faktu, že když už fakt jde do tuhého film přibrzdí, je třeba snahu ocenit...7o% ()

viperblade

Do teď nechápu, kde se stala chyba. Film o jednom z nejmocnějších (či nejlépe informovaných, ale nezapomeňte, "informace, to je moc!") lidí své doby pod režijní taktovkou Clinta Eastwooda a hlavní role ztvárňují Leonardo, Naomi a Judi a stejně nedokážu vykouzlit lepší hodnocení než lepší průměr? Není to tím, že by film měl pomalejší tempo, jiný Clintův snímek Changeling taky nebyl zrovna "kvapík", ale ani na chvíli mě nenudil. To u tohoto snímku jsem se stihl nudit mnohokrát. Navíc mi po hodně dlouhé době až tak nesedl výkon DiCapria. Opravdu nevím, kde se stala chyba, pamatuju si ještě, že tohle měl být zaručený oscarový trhák, který právě Leovi přinese tolik zaslouženého pozlaceného plešounka. Holt si bude muset hoch ještě počkat. 60 %. ()

castor

Škoda, že naprosto soustředěnému Leonardu DiCapriovi nepřistála na stole o krapet pružnější látka. Přitom ostřílený veterán Clint Eastwood znovu velmi věrohodně nechává ožít léta dávno minulá, vypráví pozvolna, precizně, zodpovědně. Nechce připomínat vznik FBI. Víc ho zajímá povídání dvou rekapitulujících staříků, kteří byli víc než jen dobří přátelé. J. Edgar je sondou do psychiky jednoho z nich, který u toho byl a kterého ovlivňovaly (ne)vztahy s několika ženami. Naladit se však na jeho atmosféru není snadné. Spousta lidí (včetně mě) bude mít problém s jeho velmi pomalým tempem. Znovu vše ladí do modré a šedé, dává málo vyniknout emocím, je až zbytečně neosobní. I přesto, že někde vzadu vnímáme, jak moc je promyšlený, nemůže nahradit konečný výsledek, který je rozehraný a dohraný až moc odtažitě. Vadit může i přeskakování mezi současným vypravěčem a vzpomínkami. Žádnou ostudu si ale starý pistolník nakonec neudělal. Jen na to šel trochu jinak, než by možná divák milující Tajemnou řeku nebo Million Dollar Baby čekal. Stroze natočené dramatické scény, minimalistická hudba, výtečná výprava s kamerou a herci, které táhne už zmiňovaný DiCaprio nominovaný za postavu neklidného Hoovera na Zlatý glóbus. Ostatně herci musí Eastwooda milovat. Jen když si po herecké stránce připomeneme jeho poslední režijní počiny: Tajemná řeka – Sean Penn (Oscar, Zlatý glóbus), Tim Robbins (Oscar, Zlatý glóbus), Marcia Gay Harden (nominace na Oscara), Million Dollar Baby – Hilary Swank (Oscar, Zlatý glóbus), Morgan Freeman (Oscar, nominace na Zlatý glóbus), samotný Eastwood (nominace na Oscara), Výměna – Angelina Jolie (nominace na Oscara a Zlatý glóbus), Invictus: Neporažený – Morgan Freeman (nominace na Oscara a Zlatý glóbus), Matt Damon (nominace na Oscara a Zlatý glóbus).. Úctyhodné. A samotný Clint na režijní sesli? Žádná nastupující senilita, jen látka, která prostě neosloví každého. ()

ClintEastwood

Tři roky po dobové Výměně, přichází režisér Clint Eastwood s dalším retro filmem, který se tentokráte nezabývá zmizením a následnou záměnou malého chlapce za jiného, ale životem jednoho z nejmocnějších mužů Spojených států. J. Edgar Hoover - zakladatel FBI a kontroverzní postava amerických dějin. Eastwood opět stylově vytvořil dobovou atmosféru snímku, použil několik zajímavých autentických záběrů a dokázal trefně vystihnout ponurost doby, obětí i nadšenců, v čele s Edgarem, kteří se rozhodli vybudovat nejmocnější vyšetřovací instituci na světě. První polovina filmu má pomalejší tempo a blíže nám představuje hlavní postavy, střídajíc při tom tzv. současnost (60. - 70. léta) a mládí hlavního hrdiny (1919 - zhruba 1940) v podobě jakýchsi flashbacků. Budování organizace od prostého zavedení karet s otisky prstů, až po mocnou a nebezpečnou zbraň, před kterou se skloní prakticky kdokoli - je zde vykresleno velmi působivě. Druhá polovina filmu pak nabírá na obrátkách (hlavně nečekejte nějakou akci, je to komorní drama) a připraví divákům několik silných scén. Mě nejvíce zaujal telefonát Robertu Kennedymu a Hooverovo strohé oznámení o smrti prezidenta JFK, diktování výhružného dopisu, který je určen Martinu Lutheru Kingovi či Nixonova reakce na Edgarovu smrt. Clint Eastwood se trefil do černého s výběrem herců a hlavně Leonardo DiCaprio mě zde opět utvrzuje v tom, že je film od filmu lepší, definitivně se zařazuje mezi nejuznávanější herce Hollywoodu a stále silněji buší na mou desítku oblíbených herců. Povedené jsou i masky (hlavně starý Hoover vypadá opravdu realisticky, i když tomu hodně přidává herectví a grimasy DiCapria), Eastwoodův melancholický hudební doprovod, který by se dal nazvat podprahovým a skutečně zdařilá retro atmosféra. Hoover obětoval svému dítěti jménem FBI prakticky celý svůj život a můj názor je ten, že Eastwood chce americkým občanům říci, že podobných lidí by si měli vážit, i když často nejednali přesně podle zákona a porušovali jisté hranice etikety. To bude hlavní myšlenka snímku. Poctivá filmařina a další zářez na Eastwoodově pažbě silných dramat. ()

*CARNIFEX*

Jeden z najslabších Eastwoodových počinov. Mdlé, bez drámy, bez emócií, vlastne bez ničoho čo by diváka dokázalo udržať pri zmysloch na plné obrátky. Bieda, vzhľadom nato, že sa jednalo o tak kontroverznú osobnosť, akou Edgar bezpochyby bol. ()

D.Moore

Eastwoodův J. Edgar mi ve spoustě věcí připomíná Spielbergova Lincolna. Kromě režie vybroušené k dokonalosti hlavně kamerou, jejími vyšisovanými barvami, tím, jak je ponuře tmavý (každý vpád ostrého denního světla je nečekaný a jaksi nepatřičný)... A především způsobem vyprávění o hlavním hrdinovi. No, hrdinovi... Že to s Hooverem bylo všelijaké, je asi všem dobře známo. Stejně mě ale překvapilo, jak moc z těch kontroverzních kapitol jeho života dokázal Eastwood ukázat, aniž by přitom Hoovera jakkoliv ospravedlňoval nebo z něj dělal svatouška. Je to přesně ten dokumentárně laděný styl hraného filmu, který mám rád. Fikce vybájená samotným Hooverem střídá známá fakta tak obratně, že nepoznáte, co je vlastně co, a je jen na vás, abyste se v tom dramatickém, ale stále velice citlivém a zároveň rýpavém divadle vyznali. K hercům nemám výhrady, Leonardo DiCaprio působil přesvědčive i pod nánosem důchodového latexu, maskér Armieho Hammera už sice tak realistickou práci neodvedl, ale i tak smekám. ()

Hild

Zklamání. Řemeslně skvěle zvládnutý film s tradičně výtečným DiCapriem. Clint i scénárista však selhávají jako vypravěči. Přišlo mi, že především v první polovině pořádně neví, jak celý příběh J. Edgara uchopit. Ty různé časové linie se mi zdály úplně zbytečné a to vyprávění pomocí Edgarových vzpomínek mi tady vyloženě nesedělo. Scénář se ani nesnaží nějak vybočit ze stínu svého žánru a je strašně nezajímavý. Clint se sice snaží film i lehce vypointovat, ale nezabralo to. Máme tady další klasické 137 minutové životopisné drama bez jediné pamětihodné scény a bez jediného momentu, který by s divákem nějak zamával. Je to škoda. Clint Eastwood je osobnost, které si budu navždy vážit, ale mám pocit, že v posledních letech už mu dochází dech. ()

Davies182

Eastwood trávil na place čas jako režisér, určitě toho hodně prokecal s kameramanem, podílel se na vzniku hudby, a přednášel své názory ohledně stříhání natočeného materiálu... a celou tu dobu zřejmě nevěděl, jestli točí film, nebo dokument. Ono ani tak nevadí, že to diváci vlastně pořádně neví ani dnes (o vadě na kráse nelze mluvit, jelikož snímek má díky tomu nepopsatelné kouzlo), co ale zamrzí, jsou polovinu stopáže důkladně namaskovaní DiCaprio a Wattsová. Druhá jmenovaná se pro jistotu v hrané biografii FBI nevyskytuje skoro vůbec, Leonarda je pak pod nánosem umělé hmoty vyloženě škoda. Snaha o autenticitu potom tak trochu shazuje jinak vytříbené drama. ()

gogo76

Od dvojice DiCaprio a Eastwood si iste mnohí sľubovali veľa, ale ja nepatrím do skupiny, ktorí film úplne zatracujú. DiCaprio predviedol ďalší výborný výkon a ani príbeh o zakladateľovi FBI nebol zlý. Jeho nasadenie a odhodlanie som obdivoval, filmu môžem vytknúť iba istý chlad. Možno to spôsobil Edgarov nie veľmi pekný súkromný život, možno chýbalo pár chytľavejších scén. Niekde sa stala chyba a asi ťažko bude tento film pre niekoho srdcová záležitosť, ale na druhej strane to nejakým veľkým sklamaním nazvať nemôžem. Rád som si film pozrel, zoznámil sa s postavou J.D.Edgara a čas strávený pri filme nepokladám za stratený, pretože film je aspoň informačne bohatý a po hereckej stránke bravúrne zvládnutý. Nebol to síce strhujúci zážitok ako sme u Clinta zvyknutí, ale ktorý režisér má kariéru nabitú iba samými hitmi? 60%. ()

Xmilden

Nejsem Američan, film mě nebavil od začátku do konce, čekal jsem stále na nějakou pamětihodnou scénu, která by mohla mé hodnocení vylepšit, ale marně. J. Edgar Hoover, jak je nám představován DiCapriem, byl asi nejmíň zábavný člověk na světě. Taková figurka se jen tak nevidí. Clinte co jsi to provedl, na stará kolena se pouštět do takové do nebe volající nudy. Rozhodně by sis měl více hlídat do čeho se ještě pustíš. Bohužel režisérská úroveň jde od Gran Torina stále dolů. Invictus 80%, Hereafter 60%, J. Edgar 40%. Máme se začít bát? PS: Druhá projekce už dopadla o něco lépe a herecký výkon Lea je dechberoucí. 60% ()

sepp

Námět 10/10, scénář 10/10, Leonardův výkon 10/10, Clintova režie 10/10 = celkově 10/10. Já tenhle styl filmů miluju a tohle je jeden z nejlepších životopisných filmů co jsem kdy viděl, vřelke doporučuju. ()

Sedmé Star Wars mají záporáka

Sedmé Star Wars mají záporáka

28.02.2014

Fanoušci Star Treku už dozajista zvládli vydýchat, že jim J. J. Abrams (Mission: Impossible III, Super 8) pláchl do předaleké galaxie. Star Wars: Epizoda VII se připravuje a sepisuje pěkných pár… (více)

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (více)

Hledá se Deppův pistolnický parťák

Hledá se Deppův pistolnický parťák

29.04.2011

Adaptaci nadpřirozeného westernu The Lone Ranger (kdysi dávno rozhlasový seriál, později komiks, pak televize) chtěl Jerry Bruckheimer původně uvést už letos v květnu. Studio Disney si ale duplo a… (více)

Eastwood režíruje Beyoncé?

Eastwood režíruje Beyoncé?

24.01.2011

Navíc v muzikálu, konkrétně ve čtvrté filmové verzi slavného A Star is Born? Zní to jako absolutní šílenství, ale Clint má poslední dobou žánrové tanečky rád a k hudbě má taky vztah – konec konců pro… (více)