Arrietty ze světa půjčovníčků

• Japonsko Kariguraši no Arrietty (více)

Mezi zdmi a pod podlahami našich domů se skrývá jejich svět. Japonský animovaný film volně vycházející ze známé pohádky Mary Nortonové. Japonské animační studio Ghibli představuje nejen v domácím prostředí, ale i na celém světě absolutní špičku na poli tvorby animovaných filmů pro celou rodinu. Společnost, k níž vzhlíží profesionálové z oboru včetně vedení studia Pixar, si vydobylo celosvětovou slávu okouzlujícími snímky, které převážně vyvěraly z autorské imaginace zakladatele Hajaa Mijazakiho, ale často také čerpaly inspiraci z japonských i světových knih pro děti a mládež. Jak napovídá název, Arrietty ze světa půjčovníčků vychází z mezinárodně populární série britské spisovatelky Mary Nortonové, jež česky vyšla jako Pidilidi. Do scénáře filmu ji adaptoval Mijazaki a režie se ujal animátor Hiromasa Jonebajaši, jenž se předtím podílel na většině produkcí studia počínaje legendární Princeznou Mononoke. Vyprávění filmu se soustředí na vykreslení fantaskního světa půjčovníčků. To jsou malinkatí lidé žijící v prostorech mezi zdmi či pod podlahami starých domů, kteří si vše, co potřebují k životu, půjčují od jejich obyvatel. Mladá Arrietty takto se svými rodiči žije v domě, kde bydlí babička mladého chlapce Šóa. V den, kdy Šó přijede, zrovna Arrietty čeká její první výprava s tatínkem pro zásoby do světa velkých lidí. (Česká televize)

Movieaddict

Roztomilá, pozitivně laděná, téměř stoprocentně násilí prostá (až na chudáka havrana, ten to odnesl docela solidně, ale říkal si o to), a proto pro nejmladší generaci vhodná, pohádka. Vhodné srovnání je asi s filmem Můj soused Totoro, podobně neškodné dílko. Z vizuálního hlediska samozřejmě naprosto dokonalé (co jiného bychom očekávali od studia Ghibli, že), soundtrack je taky velice povedený, moje oblíbená je především skladba Sho´s song. Sice do sofistikovanosti a propracovanosti příběhu Cesty do fantazie to má daleko (stále čekám na anime film, který tuto neoficiální příčku překoná), ale i tak se jedná o povedené dílko i pro nás, ehm, dospělé, když nic jiného alespoň pro pozitivní naladění! Svým ratolestem bych film určitě pustil raději než brutality typu Toma a Jerryho. Pro mě prototyp ideální pohádky. ()

Desmi

Perfektní a hlavně velmi pestrá a příjemná animace. Příběh však přešlapuje na místě a spád to zrovna nemá. Jediný dramatický moment ve filmu (záchrana matky malé hrdinky) je opravdu krátký a tak většinu času nezbývá nic jiného, než se kochat tím pestrým kresleným světem, což je ve své podstatě celkem nudné.. ()

vasek.stejva

Jako vzpomínka na tento film mi nejspíše zůstane jméno dívky, Arietti. Ve filmu tolikrát vyslovené jméno, že vás to omámí a donutí dát vysoké hodnocení... ()

Dajtin

Tento snímok sa mi páčil omnoho viac ako nedávno videný Lego movie. Grafický štýl resp. celková koncepcia bola omnoho viac lahodiaca oku. Príbehovo to bolo slabšie, bez nejakého výrazného zakončenia, čí výrazného príbehového zvratu. Ale celkove vykreslenie príbehu a podanie postáv je na veľmi dobrej úrovni a je mi ľúto to dať do rovnakej kategórie ako lego, takže 4. ()

peregrino

Není svět bez kouzel a kouzla bez reality, jen my si nastavujeme hranice vlastní fantasii a vnímání. Konečně jsem viděl Karigurashi no Arrietty (Secret World of Arrietty) a tohle je prostě mistrovské dílo. Fascinuje mě, s jakou jemností a chutí je natočené. Pohádková krása. Se smutkem i obrovskou fantasií. S odkazem na vymírání živočišných druhů... A nemohu z hlavy dostat večerní scénu, jak Arrietta hledí do očí kočky Niyo a její následnou reakci - kočky jsou své a ví, kdy zasáhnout. Pan Miyazaki má prostě slabost pro kočky. :-) ()

kolly13

Příjemná pohádka o "pidilidech" a nemocném klukovi bez vůle bojovat. Velice povedené "japonské" časování postav a jejich reakcí, excelentní zvukový doprovod. Film mi řekl i jednu důležitou pravdu: Někteří lidé ti změní život a chceš je mít u sebe, ale většinou je musíš nechat jít. ()

Vairon

Takhle by měly vypadat pohádky se svou filozofií. :) A jak jsme často od Japonců zvyklí, nechybí tu téma ochrany přírody. Příběh je zajímavý, postavy milé, i když zlo je takové trochu moc skryté, neurčité (až na jeden konkrétní moment). A prostředí sice není ničím nové, ale dokáže zaujmout. 80%. ()

r007

Nádherný poetický film. Nenacházím slov. Ta síla příběhu, ta detailní animace...to je pro mě Mijazakiho vrchol. ( ale neviděla jsem ještě všechny jeho filmy) Ten smutný výraz ve tváři nemocného kluka, na ten nejde zapomenout. A jeho rozjasnění pokaždé, když spatří Arrietty...nevím jak pro vás, ale pro mě je toto vysoká škola animace. ()

BlackAdder87

Další nádherná pohádka ze studia Ghibli a i když tentokrát nerežíruje Hajao Mijazaki a napsal "pouze" scénář, na výsledku to téměř není znát. Moc se mi líbil konec u kterého díky otevřenosti doufáte, že vše dopadne dobře, ale šikovně se vyhne klasickému kliše happy endu. ()

Veber

Roztomilý svět půjčovníčků mě vtáhl a velmi se mi líbil. Hra s perspektivou, vzbuzuje v divákovi stejný úžas jako u Arrietty. ()

swenyx

Tak tohle bylo naprosto úžasný, nemůžu si pomoct, ale asi nejlepší anime co jsem od Mijazakiho doposud viděl. Pujcovničci jsou cute a všechno je takový strašně veselý a hezký. Jsem z toho fakt nadšenej, sice podobný koncept maličkých lidí byl už několikrát zpracován, ale tady je to určitě nejlepší. U takovýhle skvostů si jen říkám proč jsem to sakra neviděl jako děcko, protože vím, že bych z toho byl ještě tak 5x víc v háji, než jsem teď :D ()

Sherman.X

Na tuto ghibliovku jsem čekal dlouho - a musím třikrát zaklepat o stůl, čekání se vyplatilo. Nejnovější dílo Ghibli Studia (resp. druhé nejnovější) si bere od svých předchůdců všechno dobré a ještě přidává. Porovnám-li tohle s ostatními, přijdou mi ostatní trochu rozvleklé. Každopádně vynikající! Dechberoucí příroda, atmosféra (nejvíc mě za srdce vzalo, když Borrowers vešli do prázdné noční kuchyně...), přátelství, hudba... po všech stránkách jsem spokojen. Plný počet bodů. ()

RoyBatty444

Veľké prekvapenie. Naposledy ma niečo tak dostalo a to bolo od štúdia Madhouse: Toki wo kakeru shōjo (O dívce, která proskočila časem) ale je ich samozrejme viac ako Howl no ugoku shiro, Gake no ue no Ponyo od majstra samotného Hayao Miyazaki/. Príbej je vyrozprávaný veľmi ladne a a všetky postavy sú nadmieru dobre vykreslené aby zapadali do príbehu. Koniec ma naozaj dostal zaradil toto anime do mojich najobľúbenejších. ()

Kolousek007

Překrásná pohádka z dílny mého oblíbeného Hayaoa Miyazakiho, i když tentokrát "jen" scénáristy a producenta. Výborné animace, krásné písně a dojemný příběh o jednom netradičním přátelství. ()

Maou

Nádherný rozprávkový príbeh. Úžasná hudba aj animácia. Štúdio Ghibli opäť nesklamalo. Aj keď tento film nerežíroval sám Miyazaki, mnohým jeho filmom sa prinajmenšom vyrovná. ()