Arrietty ze světa půjčovníčků

• Japonsko Kariguraši no Arrietty (více)

Mezi zdmi a pod podlahami našich domů se skrývá jejich svět. Japonský animovaný film volně vycházející ze známé pohádky Mary Nortonové. Japonské animační studio Ghibli představuje nejen v domácím prostředí, ale i na celém světě absolutní špičku na poli tvorby animovaných filmů pro celou rodinu. Společnost, k níž vzhlíží profesionálové z oboru včetně vedení studia Pixar, si vydobylo celosvětovou slávu okouzlujícími snímky, které převážně vyvěraly z autorské imaginace zakladatele Hajaa Mijazakiho, ale často také čerpaly inspiraci z japonských i světových knih pro děti a mládež. Jak napovídá název, Arrietty ze světa půjčovníčků vychází z mezinárodně populární série britské spisovatelky Mary Nortonové, jež česky vyšla jako Pidilidi. Do scénáře filmu ji adaptoval Mijazaki a režie se ujal animátor Hiromasa Jonebajaši, jenž se předtím podílel na většině produkcí studia počínaje legendární Princeznou Mononoke. Vyprávění filmu se soustředí na vykreslení fantaskního světa půjčovníčků. To jsou malinkatí lidé žijící v prostorech mezi zdmi či pod podlahami starých domů, kteří si vše, co potřebují k životu, půjčují od jejich obyvatel. Mladá Arrietty takto se svými rodiči žije v domě, kde bydlí babička mladého chlapce Šóa. V den, kdy Šó přijede, zrovna Arrietty čeká její první výprava s tatínkem pro zásoby do světa velkých lidí. (Česká televize)

kanderas

Opäť som podľahol ručne kreslenej animácií, že som mal chuť sa tam hneď ocitnúť a nasávať tú krásu. Pekný, kľudný príbeh s ne-tuctovým koncom. Kľudný, myslím v porovnaní s digitálnymi rozprávkami typu Madagascar 3. Je to proste úplne iná trieda. Boli tam aj momenty ktoré ma trochu dojali, ale nebudem spoilovať. Charakery postáv boli tiež veľmi dobre vykreslené, napr. flegmatický otec konajúci s rozvahou a istotou sa mi fest rátal, aj tá jeho mini dielnička kde si vyrábal samé úžsané veci :). Som zvedavý na ďalšiu réžiu Yonebayashiho. ()

Whetley

Prostě malé, roztomilé a vtipné. Moc se mi líbí představa, že bych měl doma takové malé lidičky. Scénář a režie jsou prostě perfektní, především v tom, jak příroda reaguje na dění okolo. Nic není násilné, nic není navíc, přesto je to upřímné, emotivní nebo možná spíš pocitové. Nolanovky se můžou jít (po emocionální stránce) oproti těmhle filmům bodnout, ()

ing.man

Proč mám pocit, že každý další film od Ghibli mě víc a víc šlechtí na duši? Obhroublý křupan, který se stává tichou mělčinou. Jsem beznadějně zamilovaný do každé hlavní ženské role v těchto filmech. Do krásy která se nedá zachytit nebo popsat slovy. Film který se může pouze prožít nebo odmítnout. Jinak nic. Slova nech za dveřmi! ()

Dark seer

Tak jsem včera večer dostal chuť na některý z Mijazakiho filmů a tento to losem vyhrál. Chválit animace je asi zbytečnost, tak pochválím alespoň místy pěknou hudbu. Příběh je předvídatelný, ale vzhledem ke krátké stopáži to nevadí. Možná mi film o Šó a Arrietě jen sedl do nálady, ale líbil se mi natolik, že si v brzké době zhlédnu asi všechny. ()

LukasKalasek

Co se Mijazakiho filmů týče, jedná se pro mě asi o jeden z nejvíce povedených snímků, společně s bájnou princeznou Mononoke samozřejmě. Velmi krásná a ve své podstatě prostá pohádka o jedné z posledních, ne li poslední rodině Půjčovníčků, snažící se najít své místo mezi lidmi. Opravdu nádherná animace, jak je u studia Ghibli zvykem, je doplněna úžasnou hudbou, která se k příběhu a prostředí dokonale hodila. ()

rivah

Komorní vyprávění podle britské povídky Mary Norton o jakýchsi minilidech žijících vedle světa lidí. Nepříliš vzrušivé, určené spíše dětem.(50%) ()

JohnyTrava

Kedže nepoznám predlohu, neviem povedať na koľko sa k nej blíži tento film a nakoľko ju Ghiblíci prekonali, ale jedno viem určite a to že som zhliadol jeden úžasný film ( čo iné sa dá od Ghiblíkov čakať, sú to majstri fachu s dlhoročnou skúsenosťou a kráľom Miyazakim). Film sa nesie v trochu ľahšom duchu, prirovnal by som to k Totoro, ale nechýbajú ani rýchlejšie/napínavejšie scény. Avšak tam kde príbeh zaostáva na scénu prichádza nádherný vizuál, a to nielen kresba, napríklad scéna //spoiler// keď Arriety prvý-krát vstúpi do kuchyne a začne priraďovať všetky zvuky čo počúvala k jednotlivým veciam//. Jediné čo by som vytkol je hudobná doprovod, ktorý mi nie vždy sadol. 9,5 Ghiblíci sú jednoducho záruka kvality. ()

haffen

Čo na to povedať. Skvelý animák. Stačí že si u niečoho Miyazaki trebárs aj prdne a je to zárukou veľkého zážitku. Maličká Arrietta si ma skrátka získala. O soundtracku by sa dali písať oslavné ódy. Dávam 5* (90%). Ďakujem Miyazaki a štúdio Ghibli! Jedno upozornenie na záver: Nikdy nepozerajte Japonské animaky s akýmkoľvek dabingom, ale len originál. ()

Zombiepod

Ďalšie prenádherné anime od štúdia Ghibli, ktoré vďaka známej predlohe síce nie je originálne dejom, ale jeho spracovaním. Sympatická a milá rozprávka plná farieb, skvelých postavičiek a úžasnej hudby. Jediným negatívom snáď je, že tvorcovia mohli zapojiť trochu viac Miyazakiho fantázie. ()

lord-artoo

Japonci mají ducha a vědí, kterak se vzbuzují city. Karigurashi no Arrietty je velmi prosťoučký příběh, jenž však pohladí po duši a zanechá ten příjemný dojem, s nímž by se měl člověk od dobrého díla vracet nazpět do reality všedního dne. Když si vzpomenu na Pidilidi (1997), kteří mě před lety naprosto znechutili a způsobili, že jsem japonskou verzi málem neviděl, nutí mě to přemýšlet, proč nejsme my na západě schopní obdobných počinů. Jistě, nebude to blockbuster, ale musí být vždy vše o penězích? ()

HarqAlAda

Jednoduchá, krásna a milá rozprávka. Osviežujúca, očistná a nádherne láskyplná. Veľmi okúzľujúci zážitok. Jednoznačne odporúčam všetkým milovníkom nežných a láskavých rozprávok. ()

Scraffy

Tak toto ma dostalo! Je to fakt nádherný kúsok, ktorý som si užíval hneď od začiatku. Arrietty ohúri svojou úžasnou animáciou (ostatne ako je už klasika pri štúdiu Ghibli) a hlavne svojím príbehom, ktorý je rozprávaní jemne a odsýpa to veľmi rýchlo. Hiromasa Jonebajaši nemohol svoj debut natočiť lepšie a pravdepodobne už toto dielo ničím neprekoná. ()

fallanga

Stejně kouzelné jako Cesta do Fantazie, či Totoro, akorát s tím rozdílem, že tady se nesází na prapodivnou a nepochopitelnou magii, ale pouze na rasu malých lidiček. Obyčejné věci které se objevují v každé domácnosti, jako například kolíček na prádlo, tak získávají úplně jiný rozměr (doslova). ()

tunackova

Něžný příběh o nedovoleném přátelství naplněném tou nejupřímější láskou a zároveň strachem. Další umělecké dílo studia Ghibli. ()

HEED

Mám pocit, že v poslední době se u mě roztrhnul pytel s hvězdičkama, nebo prostě mám hold to štěstí na filmy, které kolikrát převyšují má očekávání. Nijak jinak tomu není ani u tohoto skvostného anime. Krásný a dojemný to příběh podtržený moc pěknou hudbou. Každý člověk si umí představit, nebo měl minimálně sen, o docela malinkatých tvorech, kteří taky mají to srdce a denní starosti, a pokud ne, o to větší důvod se na to podívat. Protože ta představa, či sen, je jen nádech něčeho pěkného. Filmová podoba jde ještě o level výš. Já jsem byl spokojen i z mnoha jiných důvodů, japonské filmy jsou přeci jenom hlubší v porovnání s americkou či evropskou produkcí, která má jiná měřítka. ()

Chinese Ashio

Vstúpte do nádherného sveta pidiludí a určite nebudete ľutovať. Nádherný film s prekrásnou hudbou. Jediná vec, ktorú by som trochu vytkla bol dej - mohol byť o trochu lepší, ale i tak to bolo skvelé. (lepšie než Howl's moving castle, ktorý ma dejom sklamal). Netvrdila by som, že bola Arrietty nejaký úžasný charakter, nič výnimočné, ale aj tak tam skvelo sedela. Zostala som úplne očarená. ()

Lebowsky

Tak táto rozprávka mi učarovala naozaj prekrásne filmové dielo k tomu nádherná hudba. Krásna rozprávka ktorá ma trafila až do srdca. ()