Arrietty ze světa půjčovníčků

• Japonsko Kariguraši no Arrietty (více)

Mezi zdmi a pod podlahami našich domů se skrývá jejich svět. Japonský animovaný film volně vycházející ze známé pohádky Mary Nortonové. Japonské animační studio Ghibli představuje nejen v domácím prostředí, ale i na celém světě absolutní špičku na poli tvorby animovaných filmů pro celou rodinu. Společnost, k níž vzhlíží profesionálové z oboru včetně vedení studia Pixar, si vydobylo celosvětovou slávu okouzlujícími snímky, které převážně vyvěraly z autorské imaginace zakladatele Hajaa Mijazakiho, ale často také čerpaly inspiraci z japonských i světových knih pro děti a mládež. Jak napovídá název, Arrietty ze světa půjčovníčků vychází z mezinárodně populární série britské spisovatelky Mary Nortonové, jež česky vyšla jako Pidilidi. Do scénáře filmu ji adaptoval Mijazaki a režie se ujal animátor Hiromasa Jonebajaši, jenž se předtím podílel na většině produkcí studia počínaje legendární Princeznou Mononoke. Vyprávění filmu se soustředí na vykreslení fantaskního světa půjčovníčků. To jsou malinkatí lidé žijící v prostorech mezi zdmi či pod podlahami starých domů, kteří si vše, co potřebují k životu, půjčují od jejich obyvatel. Mladá Arrietty takto se svými rodiči žije v domě, kde bydlí babička mladého chlapce Šóa. V den, kdy Šó přijede, zrovna Arrietty čeká její první výprava s tatínkem pro zásoby do světa velkých lidí. (Česká televize)

Draconic

Moc krásný film, po kterém jsem byl nešťasný z toho, že se taky nekamarádím s malým človíčkem. Musím říct, že mě velice překvapil a to i přes to poměrně velké očekávání. Jen nevím jednu věc: Proč nemůžou žít v jednom domě? To je tááááák smutný :´( ()

vladi3

To je nieco tak nadherne (to slovo v poslednej dobe pouzivam nejako casto)... A jeden z najkrajsich rozpravkovych sountrackov EVER! Social distancing prezijem hlavne vdaka japoncom! ()

RadaRAW

Když teď jsem v té karanténě tak jsem se rozhodl prozkoumat všechny ty skvělé výtvory od Ghibly. Napomáhá tomu i to že většina těchto krásných pohádek je nyní na Netflixu. Musím říct že tohle je zatím moje druhá nejoblíbenější pohádka co jsem od studia viděl. Je to prostě krása a dokonce to člověka naplnilo pocity. Naprosto perfektní, akorát doufám že ten kluk přežil co v tom filmu na konci neukázaly co je poměrně znepokojivé... 10/10 ()

kojot.name

Tohle je jeden z těch melancholických cuteness overload japonských filmů, které tak nějak hezky probrečíte, nese vás to jako vlna a ňuf a vůbec. A ta hudba! Skoro na hraně kýče, ale fakt stojí za vidění a prožití. ()

Mat5

Japonci sú majstri Anime.. ten štýl kresby proste milujem a príbeh tak pekný a čistý.. nemám slov :) ()

xvasek

Tento film má výbornou výpravu, špičkovou hudbu a zvuk vůbec, ale zoufale postrádá nějaký příběh - veškeré dění ve filmu jde popsat dvěma větami, a to zcela bez nadsázky. Když si vezmu, kolik děje dokázali v Ghlibli nacpat do takové Laputy, Mononoke nebo třeba i Totora, je tento nejnovější počin velkým zklamáním. Jednání a motivace některých postav jsou taky celkem divné. Ano, dá se užasle sledovat nádherně namalovaná zahrada, taky celkem doporučuji kvůli tomuto aspektu (a hudbě) film shlédnout, ale celkově je to 80% (i když velmi pěkně řemeslně provedené) vaty. ()

Turtle

Krásný a působivý film. Je úžasné jak původní námět splynul krásně a plynule dohromady s typickými Ghibliovskými rysy. Volnější příběh filmu vůbec nevadí. Oslovuje hlavně svou poetičností romaticko-melanchonikou náladou. Úžasnou hudbu a animaci u filmů tohoto studia snad už ani nemá cenu zmiňovat. K hudbě si dovolím poznamenat že atypicky není od Hisaishiho ale od francouzky jménem Cecile Corbel. Hudba je nádherná a atmosféru a prožitek několikanásobně umocňuje. ()

makulka22

I když film není režírován Miyazakim, přesto se jeho filmům vyrovná. Milý, i když smutný příběh o malé rodince je krásnou ukázkou toho, že Japonský animovaný průmysl má stále co nabídnout. Ať už se jedná o vizuální zpracování, hudbu nebo příběh, vše je bezchybně dotaženo k dokonalosti. A pokud snesete japonštinu, pak už není nad čím váhat. ()

Sandai

Krásná animace, povedený a milý příběh. Jeden z mála animáků, který je svým laděním spíš smutný. Určitě stojí za shlédnutí. ()

student_P321

Romatické drama v anime se scénářem od Hajao Mijazakiho? ANO!!! A pro ty, jenž se do toho vcítí = opravdové pohlazení na duši - obzvláště závěr. ()

Rymixta

Nádhera...musím užnat, že po dlouhé době kvalitný a zdažený film. Charakter Šóa je hrozně sympatikcý tak i Arrietty, která je neskutečně odvážná, a vydává se na cestu za člověkem a přátelstvím. Toho klučiny mi místama bylo fakt líto. Celkově to bylo opravdu hezky udělané, skvělé byly propracované systémy chodbiček s různými vymoženostmi. Jen ta babka mi v tom filmu lezla na nervy..ale je fakt, že bez ní by to taky nešlo, i když byla děsně nesympatická. ()

Mr.Neutron

Existenciální alegorie o takové zvláštní rodině neviditelných zlodějíčků (zřejmě i Japonci mají problémy s jistou komunitou, a proto tato umělecká nadsázka). Drama o jednom nemocném srdci. Po technické stránce nelze nic vytknout, hudba vynikající. Štastný a přitom smutný konec. Všechny předpoklady pro špičkový film splněny, nicméně k dokonalosti něco chybí. U animáků vyžaduji, aby vedle silného příběhu nabídly i něco navíc, co nemůže být v hraném filmu (samotná technická dokonalost je nutnou, nikoliv postačující podmínkou). A byť by to dalo trikově fušku, umím si tento film představit i jako hraný. Nicméně i tak skvělá volba pro společné rodinné odpoledne. A hlavní hrdinka navíc pěkná kočka:) Poselství: 8/10 deratizátorů doporučuje hubit skřítky pomocí cukru ... ()

mfanta

90% - Půvabná japonská pohádka s filozofickým přesahem, jímavým příběhem a neodolatelnou poetikou, podkreslená nádhernou hudbou. ()

HJ-FILIP

Fantastické ztvárnění světa z pohledu bytostí velikosti myši opět dojme svou duchaplností a naštěstí i dobrým koncem. ()

DiableBlanc

Za mě skvělé! Barevná, milá, krásně malovaná pohádka, která je pro dnešní svět nevinná a optimistická ...navíc v ní nechybí ani nějaké to malé napětí :) doporučuji! ()

samsozz

jemné, ľahké, dojemné a krásne. Konečne som si pozrel ďalšie dobré anime počas stresujúceho obdobia. Vážne ma to potešilo. Nie je to najlepšie anime čo som kedy videl , ani nemá najlepší príbeh či animácie avšak ma dojalo a nemožem dať inak ako 5/5 ()