Arrietty ze světa půjčovníčků

• Japonsko Kariguraši no Arrietty (více)

Mezi zdmi a pod podlahami našich domů se skrývá jejich svět. Japonský animovaný film volně vycházející ze známé pohádky Mary Nortonové. Japonské animační studio Ghibli představuje nejen v domácím prostředí, ale i na celém světě absolutní špičku na poli tvorby animovaných filmů pro celou rodinu. Společnost, k níž vzhlíží profesionálové z oboru včetně vedení studia Pixar, si vydobylo celosvětovou slávu okouzlujícími snímky, které převážně vyvěraly z autorské imaginace zakladatele Hajaa Mijazakiho, ale často také čerpaly inspiraci z japonských i světových knih pro děti a mládež. Jak napovídá název, Arrietty ze světa půjčovníčků vychází z mezinárodně populární série britské spisovatelky Mary Nortonové, jež česky vyšla jako Pidilidi. Do scénáře filmu ji adaptoval Mijazaki a režie se ujal animátor Hiromasa Jonebajaši, jenž se předtím podílel na většině produkcí studia počínaje legendární Princeznou Mononoke. Vyprávění filmu se soustředí na vykreslení fantaskního světa půjčovníčků. To jsou malinkatí lidé žijící v prostorech mezi zdmi či pod podlahami starých domů, kteří si vše, co potřebují k životu, půjčují od jejich obyvatel. Mladá Arrietty takto se svými rodiči žije v domě, kde bydlí babička mladého chlapce Šóa. V den, kdy Šó přijede, zrovna Arrietty čeká její první výprava s tatínkem pro zásoby do světa velkých lidí. (Česká televize)

Klarrisa

Krásně a citlivě zpracovaný román. Nádherná hudba jen dokreslila výsledný dojem. Když si člověk vzpomene jakou pitomost z toho udělal Peter Hewitt ve filmu Pidilidi. Máme se ještě hodně co učit. ()

A_san

Po stránce zpracování prostě nádhera. Jen se ale stále nemůžu zbavit toho pocitu, že mi v tom příběhu něco chybí. ()

darthvader77

Žádné dementní zvětšování či zmenšování nebo udělat z toho nějaké trapné bitevní pseudofantasy(jak se o to pokoušely vzdálení západní příbůzní tohoto filmu Království lesních strážců a Arthur a Minimojové). Prostě opět nějaká ta fylozofie a Mijazakiho poetika. Právě scénář je to čím se Karigurashi no Arriety vyčeleňuje na další skvělý japonský animovaný film. Vztah mezi Arrietou a Šó perfektně vykreslen, stejně tak i život pidilidí. Proto dávám plný počet. ()

Peter Bračík

Trochu zvláštny námet o miniľudoch, ale ako je zvykom u Miyazakiho, príbeh má srdce a bolo veľmi príjemné, opäť si pri niečom takom oddýchnuť. ()

weird

Až se mi vrátí slov, možná vyplodím objektivnější komentář. Prozatím 5 hvězd a pocit filmového ghibliovského orgasmu. ()

johnny01

Začátek nic moc nesliboval, ale nakonec z toho byl nádherný příběh se silným závěrem, až je škoda, že tomu chybí nějaký happyend... ()

PlysovyMacko

Domaci skriatkovia, ktori maju svoj byt pod podlahou a kradnu ( poziciavaju si ) veci z domu. Clovek ich nesmie vidiet, inak sa musia odstahovat. Arrietty zahliadne chlapec, co byva v dome a opatrne nadviazu priatelstvo. ()

Rediik

Krásný a milý příběh doplněný nádhernou hudbou. Jelikož jsem doposud žádný jiný film s pdobným tématem neviděla, tak nemám s čím srovnávat, ale toto animované zpracování bylo podle mně výborné:) Studio Ghibili opětně nezklamalo. ()

wilczo2

Ďalší nádherný príbeh štúdia Ghibli. Výborná rozprávka pod vplyvom japonskej kultúry a spôsobu života - ako to už pri Ghlibliovkách z pochopiteľných dôvodov býva :) Inak sa nedá, len odporučiť! ()

Glukoza

Všechna čest studiu Ghibli, tohle je další do sbírky skvostů. Snad každého s citem pro estetiku musí uchvátit přenádherná animace, Ta nekonečna květin, listů a stébel, na to bych se vydržela dívat tisíc let. Co se týče příběhu, můžete se rozhodnout, zda si ho prožijete spíš z pohledu vyděšených pidilidí, nebo očima kldného lidského mladíka. Opět naprosto kouzelná podívaná plná drobných příjemných překvapení a roztomilých scén. Navíc podle mě p.Miyazaki a kolegové ze studia jsou naprosto nepřekonatelní v ukončování dějů svých filmů, Arrietty budiž příkladem. Vždycky je tam něco, hořkého a něco sladkého, kus naděje a nějaké opouštění. Dávám jednoznačně za pět, protože nic podobného už nemá šanci vzniknout. :) ()

Bajislaw

Hlavními devizami nového animáku z dílny věhlasného studia Ghibli jsou mistrně komponované záběry, nápadité akční scény a podmanivá atmosféra světa malých lidí. Expozice je nesmírně slibná, ale po ní následuje už jen krotká a ničím nepřekvapující, i když pěkná, pohádka. ()

Eraya13

Tento krátký film mě jednoduše pohltil už od první scény. Je to nevinná a barevná pohádka vyprávějící příběh o maličkých lidech a nemocném klukovi. Tak nádherná a jednoduchá. Zlem je jedna z babiček, ale otázka zní: Byla vůbec zlá? Co chtěla dělat pak? Snímek říká, že někdy je prostě lepší nechat být než se vrhat za něčím. Hudba jen dokreslila atmosféru. Já vlastně nijak nenacházím nějakou chybku. Nové a zcela neslýchané myšlenky to nemá, ale to ani nevadí, u filmu se budete bavit a odpočinete si raz dva. ()

dudo24

Síce sa tam toho až tak veľa neudeje, ale je to veľmi pekný film. Veľká škoda, že nevyužili naplno potenciál Shō a Arrietty. Chýbalo mi viac dialógov medzi nimi, ktoré by dali ich vzťahu väčšiu hĺbku a koniec by mal následne iný level emócií. ()

Raskoslav

Hodně milé a poklidné sledování. Podobné jako Totoro, ale něho jsem měl pocit, že je vyloženě zaměřen na dětské publikum. Příběh o Arrietty si však užije určitě kdokoliv, ať už  dítě či dospělý. Musel jsem ocenit ohromný smysl pro detail - v každé scéně, nebo nakresleném pozadí by se dal film pozastavit a kochat se drobnostmi, které by nejspíš jiné animované filmy určitě přešly (pod otevřenými dvířky jsou nakreslené rýhy od častého otevírání apod.). Tempo tak akorát, ani žádný hollywoodsky přitroublý konec, za mě moc hezké prostě. ()

PetraMishka

Půjčovníčci jsou malí lidé velikosti myši, kteří žijí ve zdech domů a živí se půjčováním malého množství věcí, jichž si obyvatelé domu ani nevšimnou. Jednou však Arietty spatří chlapec Šó a rodina se bude muset přestěhovat, protože prozrazení pro ně znamená konec. Kouzelná animace a ty nápady, to je pastva pro oči. Jak by vypadaly malé příbytky postavené z existujících předmětů je fantasticky propracované a postava Arietty je velmi sympatická. ()

Kira Reborn

Viděno 29.7.2010 v Ósackém kině Toho cinemas :-P. Film od studia Ghibli, což je už samo o sobě zárukou kvality je udělaný podle anglické novely od Mary Norton. Prostředí anglického venkova má přesto velmi japonský nádech...celý film uchvátí diváka svou atmosférou, kterou dělá nejen nádherná grafika ale i hudba v podání Cécile Corbel. Už dlouho mě žádný film nevtáhl do sebe tolik jako tento. V mém žebříčku Ghibli filmů se dostal na první místo, i když možná dělá hodně to, že jsem ho viděla v kině, velké plátno přece jenom na člověka dělá dojem. Doporučuji:) ()

Raz2

Jen lidé bez srdce a špetky fantazie mohou zůstat neokouzleni touhle krásnou pohádkou. Nádherná animace, skvělá hudba a pěkný příběh, který si na nic nehraje, o přátelství mezi nemocným chlapcem a malou dívenkou. To vše tvoří dokonalý celek, který mě naprosto okouzlil, je krásné občas snít a v tomto filmu to jde tak snadno. Velké plus u mě i za otevřený konec, který se nesnaží příběh za každou cenu dovyprávět až do konce. Proč se něco takového netočí i na západě místo různých akčních 3D nesmyslů... ()