Respektovaný dětský lékař Tomáš, žijící s rodinou v třígenerační luxusní vile v pražské Troji, je obviněn nezletilou pacientkou z pohlavního zneužívání. Ze dne na den je nucen vyměnit dobrou pověst a adresu svého domu za celu ve vazební věznici, odkud se nevina prokazuje hodně těžko. Tomáš čelí dívčinu obvinění, ale i dávné zradě, jíž se dopustil na kamarádovi, když mu přebral ženu. Ten je nyní pověřen vyšetřováním případu. Také on stojí před volbou, zda letitému sokovi oplatit dávné pokoření, nebo zůstat věren profesní cti, odmítající směšovat věci soukromé s pracovními. S nově nastalou situací se musí vyrovnat nejen vážený lékař, ale i jeho manželka Milada a její sestra Lída, které celou záležitost tají před jejich autoritativním otcem, pro něhož by taková informace mohla mít až smrtelné následky. Vlivem zprvu evidentně nesmyslného obvinění pak uvnitř celé rodiny vyplouvají na povrch křivdy a zklamání, jež už měly být zapomenuty. Všechny Tomášovy životní chyby i úspěchy se nyní budou přiklánět na jednu nebo druhou misku na vahách spravedlnosti a působit v příběhu nečekané zvraty... (TV Nova)

Ligter

Vinterberg by se asi Nevinnosti vysmál. Tam, kde on nabízí radikálně syrový náhled na lynčeschopnou a zatvrzele nedůvěřující komunitu (očividnou manipulaci ponechávám teď stranou), Hřebejk jen skicuje komplexní psychologické drama. V tuzemských podmínkách nelze očekávat podobnou radikální (severskou) „syrovost“, nevylučuje to ovšem jistou polovičatost. Problémem je, že obě dvě osobnostní dichotomie (Tomáš a Olinka/Lída) se navzájem nepodporují natolik, aby se to obtisklo do (celkové) významové roviny. Jakmile se totiž vyřeší první problém, okamžitě se násilně vynořuje druhý a film se tak rozštěpuje na dvě významově odlišné poloviny. Chápu, že to má být vystavěno na základě paralelismů, neznamená to ovšem, že by měla být jedna linie ukončena, jen aby byla nahrazena další: Hřebejk obě dvě dotáhne do konce, jenom, bohužel, obě dvě samostatně. Nelze tedy hovořit o komplexitě – Hřebejkovi zjevně chyběla odvaha pouštět se do hlubší psychologizace natolik, že je ve výsledku Nevinnost poměrně banálním počinem. ()

Sandiego

Jak to vypadá, Hřebejk natočil další film, který rozděluje publikum. Jasně z filmu je každou chvíli cítit konstrukce, které se vše podřizuje, ale pro mě není na škodu, když se alespoň někdo u nás pokusí o zajímavou hru s žánrovými konvencemi. První polovina se totiž tváří jako kriminálka na zajímavé téma a s jemně psychologickými podtóny, která se naštěstí nerozplývá ve smiřlivém konci či v očistné konfrontaci u rodinného stolu, jak jsem očekával po předčasném vyřešení pikantního případu. Podle mě byl dobrý tah přesunout nečekaně příběh v lokaci a především v žánru - místo kriminálky nastupuje čistokrevná tragédie aristotelovských rozměrů, která se v naších podmínkách téměř nepěstuje. V krátkém sledu za sebou následuje překvapivý obrat (zcela měnící rozložení sil v dosavadním příběhu) i zničující katastrofa, která nenabízí místečka pro katarzi. Od Hřebejka-Jarchovského zcela nečekané rozuzlení příběhu, které na sto honů vybočuje z jejich předchozí tvorby, k níž první polovina snímku silně inklinovala (a vlastně se dá říci, že jde o zopakování obecného tématu Kawasakiho růže avšak ze zcela jiného hlediska a v opoznání temějším odstínu). Škoda jen, že dost psychopatologický a snad i příliš efektivně podaný podklad poslední třetiny působí nekonzistentně vůči autenticitě předchozí lékařovi oddysey. Oproti Kawasakiho růži se podařilo vytvořit sevřenější tvar, který narušuje snad jen předčasně utnutá linie zainteresovaného vyšetřovatele a jeho druhé vyšetřování. Přesto však předchozí snímek působil o trochu přesvědčivěji a vyzráleji, možná i měl co říct k současnému životu, jakkoli je téma Nevinnosti palčivé. Přesto však zůstávám u pojímání filmu z hlediska zabroušení na pole žánrovosti a jsem rád, že Hřebejk prokázal své kvality i zde a některé scény dávají tušit, že by měl na to natočit regulérní thriller. Nelze však nezmínit jeho spolupracovníky, kteří právě v tomto případě silně vystupují do popředí - hlavně Šáchova podmanivá kamera, která každou chvíli přichází s nápaditou kompozicí a až kongeniálně odpovídá režisérsko-scénáristickému záměru. Kdyby se Hřebejkovy v budoucnu poštěstilo přikročit k vytoužené adaptaci Skleněného pokoje, dovedu si představit, že Šáchovo oko by dokázalo vytěžit vizuální kvality slavné vily. A rozhodně se musí zmínit i výborná herecká souhra bez slabších článků, již však suverénně vévodí Aňa Geislerová - jí ztvárňovaná poskytla poskytla vděčnou příležitost pro její osobitý herecký styl. Vše zmíněné mě utvrzuje v tom, že Hřebejk chytil druhý dech a zařadil se opět mezi nejzajímavější české filmaře současnosti. ()

sta

nejlepší hřebejk za posledních deset let.. se spoustou skvělých momentů a spoustou strašných.. a osobně přiznávám, že ačkoli z dramaturgickéhoí hlediska je snad 30minutová pointa hovadinou, mně to nějak nevadilo, stejně jako ostentativní snahy vyhnout se všem tematickým možnostem, které výchozí situace nabízela.. je to prostě zcela jiný film o (ne)zneužívání mladistvých.. ()

fremy

Stále častěji se ujišťuji, že Hřebejkovi filmy mě baví a líbí se mi. Nehledě na to, jaký názor na něj mají filmový tvůrci. Starší komedie Pelíšky a Pupendo jsou zárukou zábavy a výpovědnější snímky nezačínající od Kawasakiho růže, ale už dlouho předtím, zase kvalitní podívanou s rukopisem našeho nejplodnějšího režiséra. Nevinnost se mi zalíbila kriminální zápletkou a rozličnými postavami, do kterých se dokážete vžít. Téma pohlavního zneužívání je dosti otřesné a také mě mrazilo v zádech při choulostivějších záběrech. Nezáleží na tom, komu v průběhu filmu věříte či ne, závěr obrátí celý příběh naruby. Nevěřím nikomu, že může být tak předvídavý a odhalit jej po prvních patnácti minutách filmu. ()

befelemepsvz

Malinkozklamání. Nepřišlo mně, že by film držel jako celek. Odvíjel se mně na plátně příběh o hypoteticky zneužité dívce a najednou v posledních patnácti minutách (nevim, kolik to skutečně bylo, ale na mě to tak působilo) se najednou stihnul vecpat ještě jeden, o nevěře v rodině, o sebevraždě s motivem pomsty a to mě tak zahltilo a zapláclo, že jsem už vůbec netušil, která bije a když sem to pochopil, šli už titulky. Hynek Čermák je král. ()

nirvanafan

Velmi dobré. Nemůžu se sice zbavit pocitu jisté vykonstruovanosti, ale za ten emoční dojem a skvělé herecké výkony to filmu promíjím. Neodpustím si jen jednu výtku a to, že film měl skončit monologem Aňy Geislerové, který je výborně napsaný a byl by dokonalou tečkou a třešničkou na dortu. To, co se stane poté, by se snad hodilo do knihy, ale tady to na mě prostě nepůsobí dobře. Chápu, co tím tvůrce chtěl říct a ukázat, ale předčasné vyvrcholení je prostě vždycky na nic. ()

filmsim

Další kvalitní Hřebejkův zářez. Tentokrát v ještě komornějším provedení ve kterém se nebojí střídat žánry s výbornými herci, ale už né tak uvěřitelným scénářem. Žánrová rozmanitost je zde vyvedena opravdu dobře. Začáteční solidní drama, které sklouzne do výživné kriminální linky až po psychologický twist na závěr. Na začátku jsem měl dojem, že je zde rozvinuto až příliš linek a postav, ale po druhé půlce všechno začne zapadat a tento neduh se krásně smázne. Herci hrají skvěle, hlavně můj čím dál oblíbenější O.Vetchý, který svého podezřelého doktůrka vystihl na výbornou. Kameru,střih i hudbu si Hřebejk opět pohlídal a jako jeden z mála nám dokáže i při těžkém dramatu vykouzlit úžasné záběry se skvěle padnoucí hudbou. Na první pohled se tak zdá, že je zde všechno jak má být, ale od vyššího hodnocení mě odradily časté nelogičnosti v příběhu a příliš hluchých míst ve vyprávění. I tak se ovšem jedná o jeden z našich nejlepších filmů za rok 2011. Solidních 7/10. ()

Macejko

Vynikajúca kombinácia osobnej drámy v podaní skvelých hercov (Hynek Čermák vládne) a policajného vyšetrovania, v ktorom až do poslednej chvíle netušíte, čo je vlastne pravda. Ten skoro až mysteriózny záver bol skvelou bodkou. ()

blackrain

Zločin, který se řeší ve filmu je velmi závažný, proto by nic nemělo být bráno na lehkou váhu. Ale ten, kdo si to všechno vymyslí, by měl být taky adekvátně potrestán. Ovšem, díky těmto závažným okolnostem se na obrazovce odehrál rozklad jedné poměrně vážené rodiny. Tohle mě bohužel nezasáhlo. Působí to děsně rozplizle a povrchně. Od Hřebejka s Jarchovským jsem si představovala něco úplně jiného. Něco neobyčejného, co by mě vtáhlo do děje a nad čím bych se musela chtě nechtě zamyslet ()

SarumanKo

Už dávno ma žiaden český film takto nestrhol. Nevinnost sa totiž nehrá na niečo, čím nie je. Čo sa spočiatku tvárilo ako rodinná vzťahovka, neskôr cez napínavé policajné vyšetrovanie prerástlo do hutnej psychologickej drámy, kde excelentne prekreslené aj zahrané postavy a prekvapivé dejové zvraty prebrali velenie. Jednoznačne najlepšou bol detektív v podaní Hynka Čermáka, ktorého morálne dilemy tak akosi charakterizujú celý film a moje dojmy z neho. Skvelými dialógmi obdarenému a výborne vystavanému príbehu potom nasadzuje korunku úžasná, rozlične interpretovateľná pointa. A je fajn, že Hřebejk nemá potrebu experimentovať s formou, keď má raz taký dobrý obsah. (8/10) ()

kaylin

Hřebejk a Jarchovský natočili hodně znepokojivý film, u kterého máte pocit, že to nemůže být horší, ale ono to vlastně ještě horší být může. Tady se postavení toho, kdo je vlastně zrůda, kdo je hajzl, mění celkem rychle, a ani ke konci není jasné, jak moc velký hajzl vlastně daná postava je. Velmi dobře napsané a zahrané. ()

René.girl

Musím se přiznat, že ze začátku jsem byla z filmu zklamaná a hlavně z hereckého výkonu Ani Geislarové. Říkala sem si panebože, co to tam hraje za pipku. Jenže potom došlo k onumu rozuzlení celého filmu a já seděla v kině s pusou dokořán a jen sem si dokola v hlavě opakovala jaká je Aňa úžasná herečka. Najednou všechno dávalo smysl a na film jsem úplně změnila názor. Nádherný obraz a hudba. Nikdy mi nepřišlo Machovo jezero, tak krásné jako v tomhle filmu. 80% ()

topi

Jan Hřebejk společně se scénáristou Jarchovským zabředli do dramaticko psychologické roviny a je z toho pěkně temnej kousek! Konečně se Hřebejk vymanil z těch svých stále podobných komedií a nasolil do diváka pěknou porci hutné atmosféry. Jak šli Hřebejkovi točit " stolové scény " , tak i tady scény výslechů a vlastně veškerých vypjatých situací jsou perfektně zmáknuté a diváka nepustí z děje. Jarchovský je výbornej scénárista a dokáže konec pěkně napínat a gradovat. Herecké výstupy jsou parádní, zejména Anna Linhartová a Ondra Vetchý, nebo Luděk Munzar, vlastně všichni. Kamera je krásně tmavá a záběry na Máchovo jezero jsou perfektní. Výtečná je hudba Vladivovna la chia. Moc se těším na další snímek! ()

Remedy

Velmi dospělý, atmosférický a do poslední chvíle velmi nejednoznačný opus, který se svým zpracováním (kamera je grandiózní a spojení hudby s obrazem přímo lahůdkové), obsahem (propracovaný scénář, který se soustředí na psychologii postav a současně hraje v některých momentech na velmi polysémickou strunu) a lehce svým vyzněním (sice možná ten emocionální dopad v závěru není tak intentzivní, protože se hlavní linie rozvětví, nicméně se jedná o přiměřeně překvapivé a nečekané rozuzlení) asi nejvíce blíží (zdůrazňuji, že blíží!) ostatním evropským snímkům na podobná témata. Z mého pohledu mě trochu mrzí, že se tvůrčí duo Šabach/Hřebejk nedokázalo vyvarovat momentu, kdy divák defakto ztratí kontakt s hlavní mužskou postavou a film poté již pouze „dojede na vlně konfese jedné lehce nevyrovnané ženštiny“ a přichystá zajímavě nečekaný závěr, který ale mohl být ještě mnohonásobně intenzivnější. Je to samozřejmě pouze má představa o tom, jak to mohlo být natočeno jinak, ale pokud budu hodnotit pouze z pohledu, že se jedná o český film, jsem nesmírně spokojen. Emoce až na samotnou dřeň se sice nedostavily, ale tak třeba příště. ()

Maq

Čermák říká naprosto správně, že "tohle já přece nemůžu dělat". Realistické české drama by pokračovalo odpovědí: "Jasně že ne. My to uděláme za tebe. A PRO tebe. Ten hajzl půjde bručet." Osvobodil by ho - možná - až soud. --- Věcná nevěrohodnost a odborná neznalost jsou ale spíš druhotné výtky. Podstatná je jalovost příběhu. Jako psychologické drama je to vážně slabé. Slabě napsané a vlažně zrežírované. Autory mám rád a věřím, že ještě leccos dobrého by spáchat mohli, ale tentokrát to odflákli. ()

stration

Po nevýrazných filmech Hřebejk s Jarchovským dokazují, že na to pořád mají. Mnohovrstevnaté rodinné drama plné minulých, současných i budoucích křivd oplývá perfektními hereckými výkony, krásnou kamerou, pasující hudbou a téměř dokonalou poslední půlhodinou. Je zajímavé si film pustit dvakrát v celkem krátkém časovém úseku. Z některých pasáží vám bude naskakovat husí kůže. ()

veronikav

Zvláštní .... Výborně natočené , hodně zajímavé a k tomu pocit , že to mělo být nějak jinak :-) Tento film ve mě zanechal hodně zvláštní pocit (přesto že už ho asi vícekrát nemusím ). ()

salalala

Je to fakt škoda, ale Nevinnost je taková nemastná neslaná. Velmi silný námět se ztrácí v moři epizodek a příběhů, které jsou jen nadhozené a často nedořešené. Je to fakt takové dost zmatené a nebýt herců, asi by to dopadlo mnohem hůř. Vetchý je dobrý a uvěřitelný, Geislerová konečně hraje trošku jinou polohu, Munzar třešničkou na dortu. Vyzdvihl bych ale hlavně Hynka Čermáka a mladou Annu Linhartovou, díky kterým se ten film hodně zvedá. Jejich postavy jsou životné a naprosto přirozené. Hudba je taky skvělá, stejně jako kamera. To ostatní ale moc nefunguje, Hřebejk tentokrát trošku zklamal a nějak se v tom ztratil. Fakt mě to moc mrzí, ale Nevinnost je film, ze kterého si druhý den pamatujete jen střípky a úžasné herce a to je škoda. 60% ()

togaf

Mezilidské vztahy umí Hřebejk zachytit moc dobře. Herci byli skvělí a to i ti ve vedlejších rolí. Výborně je tu zachyceno vyvracení viny. Presumbce nevinny je sice garantována ústavou, ale v realitě se obviněný ponížení a předsudkům nevyhne. Moc dobrý film, který mi dává naději, že český film ještě nezemřel na úbytě. ()

FilmFan24

Konečně zase český film, který stojí za to vidět. A to vznikl v nechvalně známé "novácké" produkci. Vynikající práce s kamerou, herci a i když bohužel po první hodině, která je výborným psychologickým dramatem, dochází ke zlomu v příběhu, který ale Geislerová odvypráví a vysvětluje a vysvětluje a...Nebýt vše tak polopaticky řečeno, byl by překvapivý konec zajisté ještě větším překvapením. Stačilo nechat trochu pootevřená vrátka... ()

Hřebejk v Hlavní soutěži 48. MFF Karlovy Vary

Hřebejk v Hlavní soutěži 48. MFF Karlovy Vary