Terapie (TV seriál)

Drama / Psychologický

Česko, 2011, 45 x 21-29 min

Kaju se, ale nikdy jsem si nepomyslel, že úsloví "přehodit na českou výhybku" bude platit i v pozitivním slova významu. Petr Zelenka a Marek Najbrt (ti dva minimálně!) jsou zárukou kvality, ale znáte to. Jemný, náznakový kus, jehož kvality jen tak neodhalíte, emoce totiž často bývají velice skryty a mistři nepotřebují přehrávat. Užili jsme si také těch, kteří kvalitní televizní role moc nedostávali (Lukáš Hejlík, Martin Hofmann, oba dva vynikající) a nepotěšil mě snad jen příliš doslovný závěr. Americký remake miluju, české změny ničemu neublížily. Takže jak dál, přátelé? :-)(20.12.2011)

Jak jsem na Terapii jednou začal koukat, rozhodl jsem se, že těch 45 dílů poctivě dokoukám. Po prvních pěti dílech se mi totiž rozjela velice zajímavá válka dialogů mezi Karlem Rodenem, co hraje terepeuta a jeho pacienty. Ti jsou ve všech ohledech naprosto skvělí herci. Vlastně nebyl ve filmu jedinej člověk, kterej by přehrával nebo by mu to vysloveně nešlo. Všichni předváděli ty vyšinuté postavy naprosto precizně, že jsem prakticky každému uvěřil a byl jsem pokaždé zvědavý jak se jejich příběh vyvíjí dál. Pravda, že někdy v půlce už to začalo ztrácet kouzlo. Prakticky to byla pokaždé ta samá rutina, která se nijak výrazně nevyvíjela. Pak ale postava Karla Rodena zažila pár šoků a já jsem byl nesmírně zvědavý, jak to vlastně všecko dopadne. Nakonec musím říct, že samotný nápad a všecko kolem tohoto nápadu bylo naprosto perfektně domyšlené. Jen ten závěr mohl mít nějakou výraznější tečku. Každopádně co se týče psychologie postav a jejich dialogů, dlouho jsem něco takového neviděl. A to je na český seriál, podle mě, parádní úspěch.(22.10.2012)

• Marigold

Zatím strašně povrchní a v klíčových okamžicích nevěrohodně velkohubé ("život si mě vybral sám" ... WTF?), navíc Roden jako psychoanalytik působí spíš jako autista než jako "subject supposed to know". Slabinou je rozhodně scénář, který si neví rady s psychologií.(12.10.2011)

Vypadalo to, že takovýhle typ seriálu nejsme v Čechách schopni točit a ejhle, přišla HBO Central Europe a v její české divizi vznikne dílo, které splňuje všechna vysoká kriteria trademarku HBO. Jsem nepoznamenán původní americkou a prapůvodní izraelskou předlohou (mimochodem pěkné geneze, teď už jen aby třeba taková Česká televize Ostrava natočila svou vlastní verzi... :-) ), takže přistupuji k Terapii coby tabula rasa (těžko sám posoudím, zda je to výhodou či spíše hendikepem), každopádně tu je mých několik diváckých postřehů - Myslel jsem zpočátku, že je to až příliš prvoplánové, pak ale přišel pátý díl a celý projekt náhle dostal hlubší smysl - terapeut co sám potřebuje terapeuta, reflektování krize středního věku, syndrom vyhoření, chybějící zpětná vazba...velká osobní témata, k nimž je potřeba zestárnout do toho správného věku...což mně už se bohužel podařilo... Každý z nás je vlastně stále tak trochu v obou židlích, jak na pohovce pacienta, tak v terapeutickém křesle. A každý se také někdy zamiloval do svého psychologa... Seriálová událost sezony...(7.1.2012)

Spíš než dějově je Terapie zajímavá způsobem, jakým se snaží dostat k divákovi středobod vyprávění. Jedná se totiž o klasickou charakterovou studii ztvárněnou zcela neklasicky. Vůbec nejde o to, nakolik je Marek schopný psycholog, zda je Rodenovo ztvárnění věrohodné nebo jestli bychom dovolili, aby nám aspoň uvařil čaj (nedovolili). V centru dění totiž nestojí Marek jako terapeut, ale Marek jako člověk, jehož život jde s velkou pompou do háje v epickém záchvatu krize středního věku. Jeho pacienti tu sice fungují jako samostatné postavy se svými vlastními příběhy, ale není náhoda, že se jedná o a) zamilovanou poběhlici b) arogantního hajzlíka opustivšího rodinu c) komunikativní verzi jeho dcery d) rozpadající se pár. Není důležité, jak a jestli jim Marek pomůže, protože fungovat jako pacienti není jejich hlavní rolí; jsou vybráni tak, aby odráželi věci, s nimiž se hlavní postava potýká ve svém vlastním životě. Interakce s nimi je jen metaforou pro to, jak se Marek staví ke svým problémům, zda je přijímá a chce řešit (a jak). Ditino neustálé tvrzení, že Marek "se chce zbavit svých pacientů", je už jen úsměvným potvrzením. Právě proto Rodenova postava tak často ztrácí tvář a nervy, neumí si udržet nadhled a odstup a vůbec na profesionální rovině zcela selhává. PS: z hlediska herectví je Terapie překvapivě mdlá. Páteří jsou sice vynikající Roden, Melíšková a Pauhofová, ale vedlejšáci výsledný dojem značně strhávají. L. Hejlík má sice roli příšerného a otravného blba, ale svými neodstíněnými monology a namachrovanou dikcí dává slovu "příšernost" úplně nový ráz (srovnej se Štěpničkou, který hraje toho samého žvanila, jen o 30 let staršího). Geislerová po třistapadesáté recykluje svoji klasickou nebezpečnou femme fatale, čti nezodpovědnou, nesympatickou a blbou kurvu, kterou by byla schopna vykřesat snad i z Panny Marie, a Magálová si vystačí se dvěma výrazy a jedním pokrčením ramen. Jako jediná z vejdlejších herců stojí za pochvalu vynikající Doubravová, což je vzhledem k její neskutečně klišovité postavě (a že je jimi Terapie zahlcená, mimochodem) takřka zázrak. PPS: prosím, přestaňte s těma sračkama o vykradeném originálu a odporném, sprostém obšlehu. Americké "In Treatment" je podle všeho přiznaným a věrným, třebaže místy inovovaným remakem izraelského BeTipul, takže pokud je pro někoho česká "Terapie" děsná čistě jen proto, že se nejedná o původní materiál, pak očekávám, že hodnocení "In Treatment" půjde v příštích několika týdnech rapidně dolů. 12.11.2011 - po zhlédnutí klíčových momentů a dílů v In Treatment chápu opovrhování ošklivým, ošklivým remakem ještě míň. Pokud Roden s Pauhofovou nestrčí neemocionálního Byrnea a Georgeovou s jejím permanentně zastřeným hlasem do kapsy, pak se jim rozhodně vyrovnají. Při pohledu na Wiestovou skáču frustrací do stropu a mám sto chutí vzít svá slova o Magálové zpět. Terapie navíc In Treatment jasně převyšuje ve způsobu podávání banálních psychologických mouder, nevytahuje postavy mimo psychologickou ordinaci (stupidní, stupidní tah americké verze jdoucí zcela proti podstatě seriálu), neukazuje každou nedůležitou událost, když stačí k dosažení stejného efektu letmá zmínka nebo vizuální vodítko, a nebrání se občasné surreálnosti (předpokládám přítomné v BeTipul). Nejpatrnější jsou rozdíly v závěru: In Tretament se k němu horko těžko dokodrcá bez jakýchkoli emocí, rozhřešení vyhodí z okna a jen tak vyšumí. Terapie naproti tomu používá konec k emocionálnímu vyhrocení vztahů a odkazem na úplně první scénu ukazuje, že postavy se nezastaví na jednom místě, ale půjdou dál. Až se podívám na celý In Treatment, možná názor změním, ale teď jako nejodbornější odborník, jaký kdy odbornil, hrdě říkám: TERAPIE JE LEPŠÍ.(13.10.2011)

• LIVINGDEAD

Místnost 2 pohovky a totální SRAČKA. A na tu starou usušenou švestku se nedá dávat - navíc v HD vysílání ty jeho mrtvé skelné oči - fakt HUMUS!(13.10.2011)

PONDĚLÍ 09:00 – SANDRA. ÚTERÝ 10:00 - IGOR. STŘEDA 16:00 - LINDA. ČTVRTEK 17:00 - JANA a MICHAL. PÁTEK 19:00 - DITA. /// Přehlídka lidskejch úzkostí v ordinaci, kde se nesvlíká (aspoň by se nemělo...). TERAPIE přináší (téměř) všechno, co jsem očekával. Konverzační napětí, sílu i vážnost okamžiku a pár perfektních hereckých výkonů. A přestože je některej díl kapku o hovně, myslím, že není ztrátou času. Jestli v sobě máte kus voyerismu, rádi sledujete ,,soukromý“ lidský emoce a potřebujete zjistit, že i psycholog je jen člověk a ne zrcadlo, co odráží pacientovi pocity....tak vás tenhle seriál, plnej ,,vztahovačnejch“ lidí, který maj potřebu, aby je někdo poslouchal nemůže zklamat. NĚKTERÝ VĚCI BY ČLOVĚK NEMĚL TAHAT NA DENNÍ SVĚTLO! A co vy? Mimochodem, myslím, že jsem dobrej posluchač... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Na Izraelskej originál BeTipul čumět nebudu. 2.) Erekci mám jen u slovenských hereček. 3.) Právě díky mě chcíplo několik civilistů. Válka je válka, ale.... 4.) Nevím, jestli se mám rozejít s Máňou. 5.) ,,Fr“ bydlí moc daleko. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ *(29.4.2012)

• DaviD3141

{Po 7. časti} » (65%)▐(2.11.2011)

Skvěle napsané dialogy a hlavně přítomnost Karla Rodena táhne tento projekt na seriálovou špičku. 80%(16.10.2011)

• paascha

UPC nečekaně uvolnilo HBO, tak jsem se mrknul na 1. díl a pak ještě nějaký film o seriálu a musím říct, že jediné, co mě bavilo, byla představa, jak Pauhofová drží na hajzlu v ruce to obrovský péro a do ucha jí někdo vrčí: Vyhoň mě, sloveno! Jinak sračka.(10.10.2011)

5/45 Příliš dobré, než abych tím plýtvala.(12.9.2012)

První týden byl ve znamení křečovitých dialogů a odtažitého Rodena, kterému - podle tvůrců - mají diváci časem přijít na chuť. Divné ale je, že se terapeut choval rezervovaně jak ke svým novým pacientům, tak i k těm dlouhodobým, což se počátkem druhého týdne rapidně změnilo, a on byl náhle přívětivější ke všem. Bije se tu tedy předpoklad, že hlavní protagonista se chová pořád stejně, avšak naše sympatie k němu se mění (k lepšímu). Příjemná délka jednotlivých dílů je dobrým výplňkem pro volný čas a dá se mluvit o jisté návykovosti. V podstatě jde ale pouze o další pokračování (v našich končinách velmi oblíbených) reality-show, jen v umělečtějším hávu... (Výjimečně zrežírované epizody: 21+43, 44, který jsou dost silný)(23.10.2011)

• Ruut

pane bože - to, že tu hrají kvalitní herci .. a to, že se na obrazovce (monitoru) objevují tak "husté výrazy" jako šukat, péro, honit ... ještě neznamená, že to je dobrý ... "Toto nebola terapia ale fiasko," správně sama na konci prvního dílu říká kočka Pauhofová.(10.10.2011)

Skvělej Roden vs jeho prkenní pacienti :). Jinak se jedná o takovou českou kopii americkýho seriálu Huff s Hankem Azariem, což bych asi doporučil víc.(26.8.2013)

(hodnocení po prvních pěti dílech) 70% Jako veterán prvních dvou řad americké verze In treatment nemůžu jít výš. Jakkoli mám Rodena rád, při srovnání s Gabrielem Byrnem (hm, teď mě napadlo, jak by to vypadalo, kdyby Paula hrál Al Pacino) vychází jako ten druhý vzadu. Herci představující pacienty jsou na tom o něco lépe, především mě zaujala Táňa Pauhofová, manželský pár (Aňa Geislerová) a pilot. Lukáš Hejlík. Kvalitativně se česká verze blíží druhé sezóně In treatment (která byla slabší než první), což pořád ještě znamená koukatelnou show, ale kouzlo, které by mě přilepilo k obrazovce a nepustilo po celých 45 dílů to bohužel postrádá. Ještě si rozmyslím, jestli mám koukat dál.(2.12.2011)

Na české poměry opravdu vynikající seriál, který vyčnívá na vrcholku současné české kinematografie. Nechápu nízké hodnocení některých uživatelů. Když už se rozhodnete koukat na něco novějšího z Česka, tak rozhodně doporučuju tenhle seriál. Výkony herců jsou v pořádku, scénář se mi líbil a hudba byla mrazivá. Výkon Rodena je potom třešničkou na dortu.(12.8.2012)

• Peytl

Já ti nevím, čéče a čéčová, ale tolik karikatur, parodií na drama, přehrávaných dialogů a herecky přepálených divadelních etud v jedné, respektive ve dvou místnostech, jsem snad ještě nezažil. Přiznávám bez rozpitvání terapeutem, nezvládl jsem vše, jen zhruba patnáct dílů, nicméně mám pocit, že i to bylo dost. Opravdu jsem se na seriál těšil, Roden je můj oblíbenec a očekával jsem psychologické exhibice a šedokůrní ekvilibristiku, dostal jsem však jen několik příběhů, o kterých jsem dopředu věděl kam budou směřovat. Takže, buď bylo vše dokonale blbé...a nebo jsem geniální psychoanálytik (o čemž důvodně pochybuji), něco ve stylu Freuda či věčného básníka Pavla Kříže a nebo.... jsem si druhým jmenovaným vlastně odpověděl, neboť je jisté, že pokud mohou takovou funkci zastávat podobní kriplíci, pak už tedy každý včetně prokazatelného pošuka. Už před pár lety jsem nevěřil, že budu kupovat vodu v plastu, která je horší než mi doma teče z kohoutku a zrovna tak jsem netušil (a nebo ano??), že náš retardovaný nádor postihne americká vlna duše léčících nedouků...což v naší zapráskané kotlině vypadá na obrazovce více než tristně. Ouuuu shit!!!(5.3.2013)

• Ivoshek

UPDATE V PŮLCE DÍLU 2 - voják, který rád používá slovo "spekt" a spojení "je-li pravda, že jste dobrý posluchač?" no WTF???? Jestli jsem si u prvního dílu říkal, že je to divné, ale mohlo by to být fajn, teď už si myslím, že je to jen laciné a šustí to papírem až sem. Takže já jsem s terapií skončil. Sry, Karle. .............. PŮVODNÍ KOMENTÁŘ: Tak já fakt nevim... Viděl jsem první díl a zatímco Roden mě celkem bavil, řešený příběh ani ta herečka se mi nelíbily. Přišlo mi to takové nějaké nevěrohodné (i když, pravda, veselá příhoda ze společných toalet má své kouzlo). Uvidíme. S ohledem na to, že seriál zatím nemá moje oblíbené atributy (plnokrevné násilí a sex nebo černý humor), bude muset přijít s něčím navíc, aby mi sebral 22,5 hodiny mého času...(23.10.2011)

Přestože jsem viděla pár dílů americké verze, která mě nějak nenadchla, musela jsem si rozšířit obzory i v té české. První i druhý díl jako by scénářem vypadl z oka americké verzi - doslova. Další díly jsem se snažila udělat si čistý a vlastní obrázek o tomto seriálu a povedla se jedna věc. Oddělila jsem dojmy z americké verze od dojmů z české verze. Totiž není žádnou novinkou, že Češi nemají svou vlastní hlavu a rádi "převezmou" cizí nápad, a tak jsem se k tomu také stavěla. Zajímaly mě díly, při kterých se zpovídali pacienti psychologovi ze svých problémů, ale vadily mi díly ve kterých psycholog řešil své rodinné problémy...Nemám moc ráda několik dějových linií zároveň a proto jsem docela ráda, že postav(tedy pacientů) nebylo více. Za pochvalu rozhodně stojí přirozené herectví Karla Rodena a Táňi Pauhofové.(9.4.2013)

Nesdílám názor, že se jedná o zbytečné tlachání slov do větru, vše mělo svůj smysl, pakliže jste shléhli seriál až dokonce. 4 hvězdičky jsem dal hlavně proto, že jsem vydržel se dívat na všech 45 dílů a to u serálu považuji za veliký úspěch. Věřím že tímto seriálem se nám otevírá nová éra pojetí serálových dramat.(28.3.2012)

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12