Zabiják Joe

• USA Killer Joe (více)

Má každý lidský život svou cenu? Takovou otázku si klade dvaadvacetiletý Chris Smith (Emile Hirsch – Útěk do divočiny, Milk), drogový dealer z malého města, který by se nejraději na svou špinavou práci vykašlal. Když ale Chrisovi jeho vlastní matka ukradne všechny zásoby, nezbývá mu než někde sehnat 6 tisíc dolarů, a to rychle, jinak zemře. V zoufalství požádá o pomoc svého otce Ansela (Thomas Haden Church – Bokovka, Spider-Man 3) a společně vymyslí plán: Chrisova matka, pochybná existence bez jakýchkoliv dobrých vlastností, uzavřela životní pojištění, které by víc než pokrylo její dluh. Má to jen jeden háček. Aby mohly být peníze vyplaceny, ona musí nejprve zemřít. Joe Cooper (Matthew McConaughey – Obhájce, Lemra líná, Jak ztratit kluka v 10 dnech, Čas zabíjet) je nejen detektiv, ale také vášnivý nájemný vrah s šarmem a chováním pravého gentlemana z jihu. “Zabiják Joe” by se úkolu s velkou chutí zhostil, ale spoušť nezmáčkne, dokud na stole neuvidí 25 tisíc dolarů v hotovosti. Tolik ale Chris s Anselem nemají, proto v beznadějné situaci kývnou na Joeovu “laskavou” nabídku. Ten je ochotný odložit platbu výměnou za Chrisovu přitažlivou a zdánlivě nevinnou mladší sestru Dottie (Juno Temple – Dirty Girl, Temný rytíř povstal, Tři mušketýři), kterou si nechá v zástavě až do chvíle, kdy bude vyplaceno pojistné a on obdrží svou odměnu. Všechno se zdá jednoduché, ale zdání klame. (oficiální text distributora)

playboxguest

A já si původně podle ústředního plakátu myslela, že půjde o western (a ty já většinou nerada, takže je nevyhledávám). Jaká chyba lávky, zjistila jsem, když jsem prolétla zdejší galerii a jaká chyba, že ještě otálím, řekla jsem si, když jsem v ní identifikovala Ginu Gershon a Juno Temple. A právě herci jsou na filmu to nejlepší a tím myslím kompletní sestavu, kdy se tu každý předvede v tak trochu jinačí poloze, než na kterou jsou diváci zvyklí. Víc mi teda jela první polovina filmu, ale konec mi chuť zase rychle spravil (a tím nemyslím tu reklamu na kfc - "kuře fucking cums"? XD ). 70% ()

Nin

Tak tohle je myslím film jako dělaný pro Quentina Tarantina. Ujeté i civilní, ale vždy zajímavé postavy, řádná brutalita, originálně zpracované scény, které by měly být buď zcela obyčejné nebo ve filmu stokrát omleté, a pořádné napětí během rozhovorů. A to všechno ještě s herci, kteří hrají jako o život. Matthewovi McConaugheymu se podařilo za sebou zanechat pamětihodnou roli, ale mě osobně nejvíc bavil Thomas Haden Church jako dokonalý fotřík prosťáček. Silně doporučuju a už se těším, až se na film podívám podruhý, možná se mé hodnocení ještě zvýší. (8/10) ()

Boogeyman

Asi nejsofistikovaněji použitý product placement co jsem kdy viděl. Oběd v KFC už nikdy nebude jako dřív....Hodně svérázné Friedkinovo vidlákovské drama, taková zvrácená oslava rodinných hodnot. ()

Madsbender

Nenechajte sa oklamať vekom - vyše 70-ročný Friedkin je rovnako, alebo takmer rovnako arogantný a kontroverzný, ako Friedkin v 70. rokoch. ()

S.Quentin QUALE

Hm, opět jsem něco dlouho odkládal, a teď toho lituju. Výborný pochmurný thriller, který byť pomalu ubíhá, vsází po většinu stopáže na dialogy a má jednoduchý a přímočarý děj, tak si diváka získává precizními hereckými výkony všech hlavních postav, několika silnými a nezapomenutelnými scénami, dostatečnou a propracovanou syrovostí a nápaditým závěrečným kickem všech do prdele. Snímek velmi podobný loňským 7 psychopatům, ale pro mě mnohem lépe uchopitelný a plnou palbou ocenitelný. Doporučuju s poznámkou, že pomalé tempo nemusí sedět každému. 90% ()

misterz

Musím uznať, že Matthew McConaughey ma milo prekvapil, svojim výkonom ma definitívne presvedčil, že je to Pán herec. Svoju rolu zohral absolútne geniálne a presvedčivo, málokedy sa vidí taký perfektný herecký výkon. Film sám o sebe má dosť jednoduchú, primitívnu zápletku, ale keď sa divák vžije do jednotlivých postáv tak dej nenudí. Navyše ho vrchovato vyvažujú perfektné herecké výkony a psychológia jednotlivých postáv. Bolo zaujímavé sledovať ich činy keď sa niečo "pokazí". Vyskytli sa tu aj nejaké bobry, aj trocha akcie takže ja som maximálne spokojný. Zaslúžené 4*. ()

Javert

Whose dick is it? Friedkin se v sedmasedmdesáti letech nebojí experimentovat, a to je dobře. Redneck thriller par excellence, po jehož zhlédnutí si snad ani nechci představovat McConaugheyho v jiných rolích, než těch chladně nekompromisních, brutálních a perverzních Jižanů. Nic pro slabé nátury, naštěstí. ()

dr.horrible

Friedkinov návrat k starým časom. Vtipný, originálny, sedlácky thriller, s otvoreným koncom a KFC scénou, z ktorej sa stal kult ani nie rok od premiéry. K tomu (úplne) nahá Juno Temple. Nič podobné zas nejaký ten rok v kinách neuvidíme. ()

InJo

Useklý konec brutálního a hodně úchylného finále mi úplně nesedl, ale jinak skvostný white-trash thriller, v němž Matthew McConaughey hraje jednu z nejlepších rolí své kariéry. William Friedkin jako jeden z mála kultovních amerických režisérů (zejména) 70. let dodnes evidentně nevyměknul a nezesenilněl. 80 % ()

Anderton

Pokiaľ máte na stole takýto námet, tak z toho vznikne buď čierna komédia typu Tarantino 90. rokov, alebo niečo vážne, bez humoru, ako Killer Joe. Ten humor tam je, ale je tak čierny a druhoplánový, že si tento rozmer filmu ani neuvedomíte. Čo sa stane, ak vymyslia smrtonosný plán takí blbci, akých hrajú Church a Hirsch a je do toho zapojený jeden psychopat, tak o tom je Killer Joe. Že to dopadne úplne inak, ako si to sami predstavujú, to dôjde aj divákovi s podobnou mozgovou kapacitou, akou oplývajú títo dvaja. Záver je podľa mňa ľahko predvídateľný, ale tá cesta k nemu nie je vôbec na zahodenie. Mimochodom celkom slušný slovenský dabing zabíja prepožičaný hlas Giny Gerschon, doslova píli uši. Na druhú stranu tak bola jej postava ešte viac nesympatická. Toto je typ filmu, ktorý nazývam typicky americký. Nie hlavný prúd Hollywoodu, ten je o niečom inom. Pozerať to ako pôvodnú divadelnú hru, to musí byť zážitok vskutku magický. ()

Kothy

Dost zvláštní a morbidní film a Matthewem McConaugheyem v hlavní roli. Celé je to dost pochmurné. Je to o rodině, ve které panují opravdu zvláštní vztahy. S vidinou snadno získaných peněz si najdou nájemného vraha na jejich matku/bývalou ženu. Vše se samozřejmě zkomplikuje a věci nejdou podle plánu. Rodina spolu moc nevychází a zajímají je hlavně peníze. Tomu taky následný vývoj událostí odpovídá. McConaughey tu jako špinavý polda předvádí opravdu skvělý výkon, ale není jediný. Film asi každému nesedne vzhledem k místnímu hodnocení. Člověk na to asi musí mít žaludek... "Zab ho!" ()

dex2man

Ani seberafinovanější plán s vidinou lehkého zisku neproběhne nikdy bez problémů..natož, když je průhledný jak fusekle od Vietnamců, spřádá ho rodinka buranských idiotů co si nevidí ani na špičku nosu a k ruce máte psychopata s odznakem, kterej vám zprzní mladší sestřičku a starou kuřetem z KFCčka. To se pak zákonitě posere všechno. ()

predators

Joo, tak závěr byl vážně dobrý! A vtipný! Škoda, že se tak nedělo po celou délku tohoto skromného dílka. Nebo mi to tak připadalo...navíc, přehršel ambicí může být naškodu. Tady je zabiják ale úplně někdo jiný nebo něco jiného...tím je příběh, který je dost neucelený a nezajímavý. Rychle zapomenutelný sled událostí nedává prostor dané situace vstřebat a i ten dobrý konec, byl trochu divný! 40% ()

cukorek

Ešte, že som si nenechal tento Matthewov výborný a akceleračný výkon ujsť. Za jeho pôsobivým vystupovaním nezaostávali ani ostatný členovia rodiny, ktorí príbeh dostali do očarujúceho rozmeru. Okrem dobrého hereckého obsadenia, má film aj zopár zaujímavých trikov vo svojom spracovaní. Príkladom je opakovaný zostrih na amerického, krásneho staforda, ktorý bol znamením, že dej sa prenáša do domu Smithovcov. Keďže tomu to bojovému plemenu patril nie jeden záber, čakal som som, že sa dostane aj on s niekým do konfliktu - no nestalo sa. Na oko takmer bežný film s násilím a ľudskou zvrátenosťou, zmenili posledné minúty, keď killer Joe odhalil zatajenú pravdu, ktorú skrývala Sharla pod "kobercom zbohatnutia". Joe to konečne naštartoval ako sa patrí a nebiť killerky Dottie tak nezabrzdí ani na hlúpučkom Crisovi. Tento "Tarantinovsky" koniec zomlel riadnu dávku nefalšovaného adrenalínu. 70% ()

Happens

Dal bych tomu 4* za tu krásnou psychologickou scénu, kdy rozebírá detektiv na druhé straně barikády tu manželku Ansela a hlavně za Ansela a to, jak zahrál tu demenci. Jenže těch brutálně vulgárních scén tam bylo zbytečně až moc a zbytečně až moc se zašlo moc do detailu. Jinak krásný thriller vyostřený lidskou nekonečnou hloupostí. ()

klerik

Mám rád, keď sa Friedkin hrá s divadelnými hrami. Na CHROBÁKA len tak ľahko nezabudnem a Joe je podobne "iný". Komorná takmer gangsterka, kde sú postavy dosť vyšinuté (občas mi to pripomenulo až VYVRHELOV PEKLA). Ale je tu minimum akcie, maximum ženských bradaviek a trocha nekorektného násilia. Celkovo je to svojsky temne vtipné, ale občas je tam zabitý vtip ako z lacného sitcomu. A práve vtedy som sa rehotal ako šibnutý... Friedkin sa zabáva a nehrá podľa pravidel - a robí to dobre... ()

SeBig

Fakt divnej film. Na jednu stranu jsem umíral smíchy z McConaugheyho a na druhou ten film má takovou suchou zápletku, ale dobrý obsazení.. měl by to být u mě spíš průměr, ale dám lepší dvě hvězdy leč mě to spíš nebavilo.. ale ten Metjů byl fakt šílenej iks dé. ()

Chrustyn

Legendární William Friedkin, který debutoval výbornou "Francouzskou spojkou" a status zázračného mladého režiséra si utvrdil "Vymítačem ďábla" se po několika kasovních neúspěších stáhl do ústraní aby se po letech, (od dob slušného ale nevýrazného Štvance) mohl vrátit se snímkem, jehož kurióznost a výsledný dojem, by divák očekával spíše od tvůrce, minimálně o generaci mladšího. Standardní thrillerovou premisu o looserovi, který se kvůli dluhům odhodlá i k vraždě, (v tomto případě své matky) Friedkin ozvláštnil nejen řadou podivných a ve výsledku neskutečně nesympatických karikatur ale i drsným černým humorem, nebývalou brutalitou, rozkrokem Giny Gershon i nejednoznačným koncem. Rozhodně jedna z největších kuriozit, co jsem za poslední dobu viděl. ()

Zemřel režisér William Friedkin

Zemřel režisér William Friedkin

07.08.2023

William Friedkin míří k vojenskému soudu

William Friedkin míří k vojenskému soudu

30.08.2022

Je tomu už dlouhých jedenáct let od doby, kdy legendární oscarový režisér William Friedkin (Francouzská spojka, Vymítač ďábla) natočil svůj zatím poslední hraný snímek Zabiják Joe s Matthewem… (více)

Trierova sága o souložení

Trierova sága o souložení