Zabiják Joe

• USA Killer Joe (více)

Má každý lidský život svou cenu? Takovou otázku si klade dvaadvacetiletý Chris Smith (Emile Hirsch – Útěk do divočiny, Milk), drogový dealer z malého města, který by se nejraději na svou špinavou práci vykašlal. Když ale Chrisovi jeho vlastní matka ukradne všechny zásoby, nezbývá mu než někde sehnat 6 tisíc dolarů, a to rychle, jinak zemře. V zoufalství požádá o pomoc svého otce Ansela (Thomas Haden Church – Bokovka, Spider-Man 3) a společně vymyslí plán: Chrisova matka, pochybná existence bez jakýchkoliv dobrých vlastností, uzavřela životní pojištění, které by víc než pokrylo její dluh. Má to jen jeden háček. Aby mohly být peníze vyplaceny, ona musí nejprve zemřít. Joe Cooper (Matthew McConaughey – Obhájce, Lemra líná, Jak ztratit kluka v 10 dnech, Čas zabíjet) je nejen detektiv, ale také vášnivý nájemný vrah s šarmem a chováním pravého gentlemana z jihu. “Zabiják Joe” by se úkolu s velkou chutí zhostil, ale spoušť nezmáčkne, dokud na stole neuvidí 25 tisíc dolarů v hotovosti. Tolik ale Chris s Anselem nemají, proto v beznadějné situaci kývnou na Joeovu “laskavou” nabídku. Ten je ochotný odložit platbu výměnou za Chrisovu přitažlivou a zdánlivě nevinnou mladší sestru Dottie (Juno Temple – Dirty Girl, Temný rytíř povstal, Tři mušketýři), kterou si nechá v zástavě až do chvíle, kdy bude vyplaceno pojistné a on obdrží svou odměnu. Všechno se zdá jednoduché, ale zdání klame. (oficiální text distributora)

korbitch22

Prvních 14 minut bych nominoval na Oscara (dialogy Hirsch/Church naprosto excelentní) pak už jedem pomalu, ale jistě dolů.Roztomilý bizár plný totálních psychopatů, hlupáků a vidláků v jednom prdelákově, kde nulové IQ střídá totální psychická narušenost.Celej film jsem si řikal, že to je docela slušná dialogovka plná ujeťáckejch lidí a čtyřkou jsem si byl témeř jistej, hlavně díky excelentnímu masakru s kuřecím stehýnkem (McConaughey je magor) jenže finiš je ukázkový případ toho, jak vám minuta filmu dokáže zkurvit skvělý zážitek z těch předešlých devadesáti.Když to berete jako bizár, kde je idiotské chování postav dáno prostě tím, že postavy prostě idiotské jsou a není to jen debilním scénářem, dá se Killer Joe užít na silnou triplstárku.65%: ()

mat.ilda

Hned po seznámení s Chrisem a Sharlou je jasné, že i zbytku rodiny nebude zrovna lehké říci "těší mě, že vás poznávám", vyjmuta je pouze matka, o které se nám dostane kusých, avšak pro děj podstatných informací jen zprostředkovaně, z doslechu, o to víc je vybroušen charakter Joea - zabijáka, který sice není z rodiny, ale vydá za široké příbuzenstvo. A to je v podstatě jediné, čím mě film zaujal - výkonem nekorunovaného krále slaďáků poslední dekády, jménem Matthew McConaughey, který se dokázal slizce pochlapit, a to velmi vybíravými způsoby a postarat se tak o atmosférickou nepředvídatelnost, jinak nic, co by musely moje oči ještě někdy spatřit, stačí, že poslední třetina filmu je nadlouho zapamatovatelná. ()

VenDulin85

V čem je problém FILMU Zabiják Joe? Že byl napsán jako bezchybná divadelní hra o vraždě na objednávku (která se samozřejmě zvrtne), prvotina Tracyho Lettse. Ale co je hra, to nemusí fungovat ve filmu, ať děláte cokoli a jmenujete se třeba Matthew McConaughey. Když sedíte v divadle (dejme tomu v ostravské Aréně) a koukáte se na plácek jeviště, kde se něco děje, hodně věcí je jinak. Spoustu z nich přijímáte automaticky a nedivíte se jim, smějete se situacím, které by vám jinak přišly zvrhlé (a to jste přitom romantik jak cyp) a celkově čučíte jak péro z gauče až do konce, kdy povstanete celý sál jako jeden muž a tleskáte několik minut v kuse. To je jedinečná magie divadla, tvárnost herců, kteří si ten večer oblékli role texaské rodinky a… oukej, teď jsem sklouzla do recenze divadelní hry, kterou jsem měla tu čest vidět v neděli večer v ostravské Aréně. Pokud vám to nedošlo, naplno jsem to odtajnila nyní. A co se týče Matthewa, není špatný, ale… musel by to zkrátka hrát na divadle. Takhle je to za 4* a Aréna je za 10*, I fucking love them. Ve filmu neuvidíte ten nehorázný konflikt brutality a něhy, které se divadlu podařilo zkloubit v jeden uvěřitelný celek, kdy si na konci po vší té střelbě oddechnete a jste šťastní. Shrnutí: Tracy Lettsovi se podařila hned napoprvé napsat geniální věc. Juno Temple to uvěříte, je fakt dobrá (zneklidnilo mě, kolik lidí si tu mylně z jedné scény vyložilo, že Dottie je 12 let). A nakonec, pokud máte tu možnost, zajděte si do Arény, ještě ho hrají. Zabijáka Joea. ()

lillien

Brilantní a neotřelý kousek, o tom žádná. V podstatě nemám co vytknout, akorát je mi podezřelé, že ještě dva dny po zhlédnutí myslím neustále na jednu scénu, kde mistr McConaughey nutí tu starou, byť mrduschopnou pizdu k orálnímu sexu s jídlem. Není divné, že celé ty dva dny mám strašnou chuť na kuře z KFC? Buď je Mc Conaughey Bůh, nebo už bych se měla na tu natural rýži vysrat a jít se pořádně nažrat. E-e, s konečnou platností prohlašuji, že McConaughey JE Bůh a každá normální ženská, co nemá mrtvo v rozkroku, by si s ním minimálně to kuře ráda dala. ()

jojinecko

Film jednej (kultovej?) scény a jedného výrazného herca (McConaghey je pre podobné role ako zrodený, už žiadne romantické komédie:) Neviem prečo INÉ by som si mal tento film pamätať alebo nedajbože pozrieť znovu, aj tak sa všetko točí okolo spomínaného...Aj keď je potešujúcim faktom, že Friedkin ostáva aj na staré kolená tak trochu vyšinutým bláznom, ktorého filmy majú svojskú a nenapodobiteľnú atmosféru. ()

BMW12

Velké zklamání. Celý film je jedna velká nuda. Emile Hirsch a Thomas Haden Church na sebe celý film řvou, Matthew McConaughey šuká mladinkou Juno Temple a to je asi tak vše, co se tam odehrává. Film totálně bez atmosféry, bez emocí, bez pořádného příběhu. Jediné pozitivum je výkon Matthewa McConaugheyho a jeho závěrečná scéna s kuřetem z KFC, u které jsem si ale stejně připadal, že koukám na porno. ()

Roman.Ticka

Šlapalo to hezky, Matjú si svou roli elegantního čističe s dvojí tváří evidentně užíval nejvíc, ale všichni hráli jak o život a taky že jo!☺Friedkin se pečlivě snažil, aby stylovost nechyběla u žádného záběru, v žádné scéně, včetně těch nejhrubšího zrna. O napětí a nečekaný vývoj děje taky diváka neochudil, chvílemi ho nenechal ani nadechnout. Nechci se brát moc vážně, ale nemůžu přehlédnout hlavní dějovou linku, a tím je příšerný cynismus současné civilizace. Byl nám naservírován s takovou samozřejmostí, až nutně vyvolal šokující pocit běžné reality. Proto nemůžu jít výš, i když jsem si vychutnala precizní prácičku s detaily, jako pes štěkající podle charismatu osobnosti, vteřinové "role" klíčových postav (Adele, Rex), aniž by jim bylo vidět do tváře, aj. pozoruhodnosti. Závěr není až tak otevřený při vší snaze o absurdní vyznění snímku. Není větší slast, než potkat smrt v okamžiku vrcholného štěstí... ()

honajz

Režisér William Friedkin, který se proslavil hlavně Francouzskou spojkou, se pokusil v tomto filmu představit veškerou špatnost světa – a podle toho snímek vypadá i působí. V přívěsu bydlí syn, jeho otec, jeho nevlastní matka a jeho dvanáctiletá sestra (herečka tedy mimochodem na 12 nevypadá ani náhodou). Nevlastní matka chodí po přívěsu zásadně nahá, sestra je magor a otec hovňousek. Syn pak je gambler, který dluží místnímu mafiánovi spoustu peněz. Ani ten jejich pes je nemá rád – pořád na ně štěká. Aby syn získal peníze na dluh, rozhodne se nechat zabít svou vlastní matku, pojistku by shrábl on s otcem a sestrou, z pojistky by vyplatili i nájemného zabijáka Joea – jinak v civilu poldu (Matthew McConaughey ve velmi nezvyklé roli). Protože nemají na zálohu, spokojí se zatím zabiják s onou dvanáctiletou sestrou jakožto matrací... Samozřejmě se v závěru zjistí, že ne vše bylo tak, jak se zdálo, že zde byl ještě jeden podraz na druhou. Po pravdě řečeno netuším, proč ten film vznikl. Měla to být psychologická studie duševně pokřivených mrzáků současné Ameriky? Nebo jen jejich přehlídka? Máme tu vraždu, možná incest, určitě pedofilii... Nedošlo snad jen na nekrofilii a sodomii... I když, jak nad tím přemýšlím, ten pes neštěkal jedině na zabijáka Joea – že by? A pokud jste ještě neviděli felaci kuřecího stehýnka z KFC, zde uvidíte a možná půjde o nový fetiš. Scénář sice stojí pevně a je promyšlený a logický – není mu co vytknout. Ale téma o divných a ulítlých lidech vyprávěné divně a ulítle přece jenom nezanechá v divákovi žádné pocity. Má těch lidí litovat? Opovrhovat jimi? Žijí jistě i tací mezi námi, no a co ale? Proč o nich točit filmy, snímky o ztracených existencích? Jako varovný prst? To by tedy měli film promítat spíše na sociálkách, a ne v kinech. Řemeslně a herecky velmi slušně zvládnutý film, jehož výpovědní hodnota jde vážně zcela mimo mne. ()

ARI50

Zvláštní rodina, divný Joe a nečekaný konec, film zapůsobil ale jediné co mi fakt vadilo bylo to jak to skončilo. ()

JASON_X

Tenhle černohumorně šílený texaský příběh by se dal asi nejlíp charakterizovat jako takový potrhlý kříženec Coenů a Tarantina. A jelikož každý druhý zdejší komentář bude nejspíš obsahovat zmínku o dvou bobrech a nezapomenutelné kuřbě kuřecího stehna od KFC, těžko k němu napsat něco originálního... Já osobně bych ale třeba vyměnil herce postav syna a hlavně otce a místo nich bych obsadil nějaké opravdu věrohodně vypatlané jižanské vidláky. Ale Sharla, Joe a hlavně Dottie jsou bez chyby. ()

Morholt

Hodinu a čtvrt působí Killer Joe jako velmi dobrý thriller s nádechem černého humoru a nic moc nenasvědčuje tomu, že by se to celé mohlo nějakým způsobem zvrhnout. Nicméně stalo se. Závěrečná půlhodina je mixem masakru, zvrhlosti a smíchu, to vše namixováno tak, že si člověk radši nechá prasknout močák, než aby na minutku odešel. Asi nejpamátnější se stane scéna s kuřecím stehnem. Co se herců týče, tak na první pohled se může zdát, že obsazení by mohlo být lepší, ale není tomu tak. Zejména Matthew McConaughey si tady vystřihnul psychopatickou roli, která utkví v paměti asi nejvíc a jak se zdá, chce se tenhle chlapík vymanit ze škatulky romantických komedií, což se začíná dařit. 90% ()

mm13

Bomba cynický výlet, plný pokrivených "vzťahov" a krvi, jeden väčší debil od druhého. Nevedel som sa dočkať finále a v predstavách si kreslil síce nič konkrétne (nešlo si predstaviť ako toto môžu uzavrieť), ale riadny masaker. Namiesto toho som dostal poriadny WTF záver a dobrý dojem sa skoro celý rozsypal. Ale keďže sám neviem, ako by to šlo inak ukončiť, nebudem domýšľavo prskať a pochválim aspoň za tú mieru neústupčivosti. Bezmála 80-ročný Friedkin... iný si ty frajer !! ()

MonaSax

Totálně zvrácené a šílené, nejlepší bylo, jak se nakonci Dottie rozlobila, to mně opravdu pobavilo, střílela si kam chtěla. Matthew McConaughey byl dobře úlisnej sráč, měl by je hrát častěji se svým pohledem studeným. Užila jsem si to převelice, děkuji pěkně Williame Friedkine. Skvělý komentář sepsal Verbal, akorát se mi nelíbí, že na mého oblíbeného herce Emila brblal. ()

ScarPoul

Posledných 15 minút je dokonalých a neuveriteľne silných. Kvôli tomu si Killer Joe razí cestu k jednému z najlepších filmových adaptáciach podľa divadelnej hry. Matthew je tu fantastický, rovnako aj ostatná štvorica hercov. Nahá Juno Temple a pritom zostáva vizuálne silný, násilým preplneným a žánrovo takmer neprekonateľný počin. Friedkin natočil po dlhom čase silný film, bez slabšej scény, kde ku piatim hviezdičkám patrí ešte správne zakončenie. Ale pre mňa obrovská spokojnosť. ()

PROROK14

Nechcem byť krutý a dať 2*, aj ked mám sto chutí to urobiť, pretože som na základe ohlasov a traileru čakal čosi oveľa lepšie. Dočkal som sa Hirscha (dosť mi pripomínal Leonarda DiCapria), ktorý celý film uteká pred dlhmi, podarenej rodinky a záveru, v ktorom mladej preskočí. ()

maseer2

tak tohle bylo něco! bobry, rozmlácený ksichty, blowjob kuřecího stehýnka a hustodémonskykrutopřísnej závěr.. lahůdkovej zážitek a trochu slabší 4* ()

Zemřel režisér William Friedkin

Zemřel režisér William Friedkin

07.08.2023

William Friedkin míří k vojenskému soudu

William Friedkin míří k vojenskému soudu

30.08.2022

Je tomu už dlouhých jedenáct let od doby, kdy legendární oscarový režisér William Friedkin (Francouzská spojka, Vymítač ďábla) natočil svůj zatím poslední hraný snímek Zabiják Joe s Matthewem… (více)

Trierova sága o souložení

Trierova sága o souložení