Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

Doudis19

Přestylizovaný kýč, který zabíjí kouzlo a vyznění příběhu Velkého Gatsbyho. Takhle to dopadá když se upřednostní forma nad obsahem. ()

Skuby47

Pompézní barvitá vizuální podívaná. Megalomanská výprava a excelentní pohádkové kostýmy si Oscara právem zasloužily. Co se příběhu týče, bylo to podle mne dosti rozvleklé, studené a neosobní. Žádná z hereckých postav mne neoslovila a nevtáhla do děje, ani hlavní hrdina si nezískal mé sympatie. Všechno plynulo kolem bez emocí, což je u milostného příběhu velká chyba. O takových filmech říkám, že se mi to sice líbilo, ale nebavilo mne to. ()

filmmovier

Předigitalizovanej obrazovej bordel. Efektů bylo v tomhle filmu až zbytečně moc, to ale stejně nic nemění na tom, že to má prostě úžasnou atmosféru a ve spojení s tou hudbou (už zase přeparádní soundtrack) vás to prostě přenese do těch 20. let, kdy to v New Yorku muselo být fakt fajn, opravdu to nasajete a užijete - jako bych tam byl. A obrazově to je taky vlastně žrádlo, až na chvíle, kdy ten počítačovej humus strašně bije do očí. A přesně to (a ještě někdy až zbytečná a zdlouhává ukecanost) je to jediné, co bych filmu vytknul, protože sám jsem měl radost, jak moc příjemně mě to překvapilo, dějově to opravdu zaujalo a zejména Tobeyho voiceovery byly strhující. Tobey byl mimochodem opravdu vynikající a lepší než Leo a pokud o tom někdo pochyboval, tak tady předvedl, že opravdu umí hrát, fakt byl strašně dobrej a je škoda, že nehraje víc. Leo měl sice naprosto fantastickej a grandiózní (a nejvíc cool) nástup a finále, jinak bych ale Gatsbyho považoval za jeho slabší roli (a nebo naopak za tu vůbec nejlepší, tyhle typy mu prostě jdou tak nějak sami). Jak už jsem psal, dost se kecá a někdy se řeší zbytečnosti, ale díky výborné režii a té nejlepší atmosféře na to prostě zapomenete. Rozhodně příjemné překvapení. Vlk z Wall Street už není můj sen. Teď je můj sen Velký Gatsby. 85%. ()

HonzaBez

"Historii nejde zopakovat..." Myšlenky ze slavného románu F. Scotta Fitzgeralda jsou určitě podnětné. Horší je to, alespoň z mého pohledu, se zpracováním. Pro mladší ročníky to možná může být v pohodě, ale mě hlavně dost vytáčela moderně pojatá hudba, která podle mě totálně zabila jakoukoliv dobovou atmosféru. Hlavně v úvodních scénách odehrávajících se na večírku u Gotsbyho. To jsem měl chuť to celé vypnout. Postupem času to už bylo lepší, ale stejně si myslím, že to celé zpracování bylo zbytečně moc moderní. I když Leonardo DiCaprio vůbec není špatný. ()

hallelluja

Vedomie, aká tenká je hranica medzi štýlovou pompéznosťou a groteskným gýčom, robí z Moulin Rouge ešte lepší film. Krehké vzťahové línie sú v tom hluku takmer nepostrehnuteľné, a tak za doslovnosť, ktorou si Baz musí vypomáhať literárnym Gatsbym, mu mažem jednu hviezdičku. ()

Liznic

Předlohu jsem nečetl a verzi s Redfordem si skoro nepamatuju, ale miluju Moulin Rouge, líbil se mi Romeo a Julie a přes velký negativa jsem si užil i Austrálii. Z Gatsbyho jsem však na rozpacích. DiCaprio výborný, Maquire obrovská chyba (možná k tomu přispěla moje osobní nesnášenlivost k němu), Edgerton super, Mulligan nic moc. Vizuální pojetí je přesně na půlce mezi Austrálií a MR, tzn. spousta efektů s barvičkovým kýčem, se mi poměrně zamlouvalo. Plus výborný 3D, už chápu ty Luhrmannovi řeči o využití 3D pro dramata! Zato ta hudba... nevadí mi využití rapu a modernější hudby, jen mi přišla odfláknutě využitá. Ve výsledku jsem spokojen a zážitkově uspokojen, ale Luhrmann působí bezradně. Jako by nevěděl, jestli se chce soustředit na choreografii a barevný kýč (MR), nebo digitální epickou opulentnost (Austrálie). PS: Vždyť je to tak strašně podobný MR!!!! ()

Jizni Tlapa

Monumentální světélkující výprava v úvodu nadchne nejednoho dychtícího diváka. Postupem času je však otravná a pro oči až bolestná. Stejně tak hlavní spidy Maguire,jehož vypravěčské schopnosti, jsou plynoucím dějem únavnější a únavnější. Jistotou tak zůstává Leonardo,který nám zraje jak vínko - prospívá mu to. Neopometulný je pak i soundtrack, který je vůbec tím nejlepším, co Gatsby ve své lehké nadprůměrnosti nabízí! ()

DaUr

Jsem si vědom spousty argumentů, které by potenciální oponent mohl prohlásit při napadení mého hodnocení. Ale je mi to vcelku jedno - i přes více či méně nevhodnou hudbu (kde je jazz?) a řekněme lehce kýčovité scény z bujarých oslav (kde se však onen "kýč" střetává s nastiňováním tehdejší atmosféry, a tyto dvě hodnoty spolu tančí na velmi tenkém ledě) jsem moc rád, že to vyšlo jak to vyšlo. Fitzgeraldovu knihu jsem považoval za takřka nezfilmovatelnou, ale Luhrmann se s ní popral statečně a výsledek minimálně v druhé půli potěší čtenáře svým držením se předlohy, a nečtenáře svou vykonstruovanou předvídatelností, kdy sice tušíme co se v následujících minutách stane, ale i přes to jsme lehce šokováni. 85% ()

Qitek

"Tajemný" Gatsby tady působí jako nesmělý a nevyrovnaný ňouma, ale to není to nejhorší na Gatsbym. Nejhorší je zde bohužel Baz Luhrmann, kteréhi jinak miluji, ale na tuhle látku se nehodil. Udělal z tohoto tématu přehlídku "digitálních odporností", které mě neustále vytrhávali z příběhu. Nedokázal jsem se do toho přes tu strojenost, přeleštěnost, umělost vůbec, ale vůbec jakkoli ponořit. Viděno dvakrát. Poprvé v kině 3D (bolest hlavy zaručena - silně nedoporučuji). No a po druhém shlédnutí bohužel naprosté utvrzení. Byť jsem doufal, že si to ve "2D" sedne jinak. Digitálně odpudivej film, až to hezký není. ()

RonaMidu

docela jsem se těšila,ač jsem nevěděla,o čem to je,viděla jsem jen ukázky....následný dojem - jak zaznělo i ve filmu,cirkus...plus barvy,barvy,barvy,pár vtipných slov,spousta vyprávění a celkem dobrý Leonardo - Daisy byla chvílema roztomilá...hudba mi sedla,stejně tak malý kinosálek na Kavkách... ()

Sfinkter

Nablýskaná pohádka o chudobě v bohatství a prázdnotě ve slávě. A jeden z nejsmutnějších příběhů lásky všech dob. Luhrmann mě po Austrálii určitě nezklamal. ()

karlik4801

Rok 2013 je pro mě rok překvapení, protože jsou filmy, na které jsem se podíval s povinností a totálně mě okouzlili. Tohle je jeden z nich a právoplatný výherce. Gatsby je prostě nádhera. Uchvátil mě jak krásný děj, tak originální provedení provedení. Herci jsou hrozně uvěřitelní, vše funguje na jedničku. Záběry jednotlivých scén jsou naprosto okouzlující. Dále hudba, která zpestřuje zážitek a dodává potěšení. Velký Gatsby dokáže v divákovi projevit dostatečné emoce. Už se nemůžu dočkat až se na to podívám zase a zase. ()

Haretix

Po menší přešlapu s Austrálií, je Baz Luhrmann znovu zpět a asi ve své nejlepší formě. Velký Gatsby je skvělý režijní počin a ona novota filmu nesmírně sluší. Nesmí zapomenout na fenomenální soundtrack, který se velmi povedl! No a co teprve herecká elita, potěší výkony jmenovitě Carey Mulligan, Tobey Maguire, Joel Edgerton, Isla Fisher no a hlavně božský a neodolatelný Leonardo DiCaprio. Role, která mu znovu sedí, on si jí vychutnává a tím jí dělá jedinečnou, klobouk dolu! ()

Gothar

Veľké sklamanie... DiCaprio je jedným z mojich najobľúbenejších hercov, ale toto bol krok vedľa. Ten divný preexponovaný vzhľad mi spočiatku trochu vadil, potom som si aj zvykol, ale veľmi rušivo pôsobilo nahradzovanie dobovej hudby modernou. K prospechu tiež nebolo množstvo digitálnych efektov, keď už ani záber na západ Slnka nebol natáčaný normálne. Z atmosféry 20tych rokov sa dalo vyťažiť veľmi veľa (ako napríklad v Boardwalk Empire), ale tu to len vyznelo do prázdna. Takto premrhaný potenciál filmu a hercov som už dávno nevidel. 30 % ()

viperDavid

Příběh velkého Gatsbyho je spíš příběhem velkého DiCapria. Precizně zahradné jinak v utahaném a zbytečně dlouhém příběhu. Možná chtěl autor vyprávěním dát najevo, že vychází z originální knihy, ale nezasadil tam tu parvou vypravěčskou metodu o to víc pompézní večírky s moderní hudbou. Místy hodně zajímavé, bohužel nikterak zábavné. 3* ()

Johnny.ARN

Klasický príbeh o milostnom trojuholníku, len s megalomanskou výpravou a celkom podmanivou hudbou. Keď sme už pri nej, Lana a jej song, až pri opetovnom vypočutí si spomeniete "aha, jasné, niečo také tam bolo" zato Fergie, to presne viete kedy a kde song zaznel a celkovo, na tu scénu tak skoro nezabudnem. Herci. Leo je ako víno, čím starší, tým lepší. Gatsby tajomný, milujúci, gangster´boháč. Charakterovka jak sviňa, ktorá držala fazónu skoro do konca. Od nehody je to však už iba postava, ktorá stratila všetko. Skôr či neskôr by sa zrútil úplne. Spider a jeho poloha rozprávača a dohadzovača fajn. Celkom sa mu dalo veriť. Carey krásna, presná skoro v každej scéne. Dokonca sa ani veľmi nemusela snažiť, lebo presne vystihla podstatu komplikovanosti žien. Edgerton je u mňa človek, u ktorého ešte stále neviem, čo mám čakať, ale stúpa. To rozhodne. Scéna v hotelovej izbe a jeho chladnokrvnosť, skvelé. Clarke ku koncu skvelo namaskovaný. Ako som spomínal, výprava dych vyrážajúca. Ten zámok, večierky, mesto .... Čo sa týka réžie a kamery, tam nie je o čom. Počas projekcie mi hodnotenie v hlave skákalo zo štyri na päť. Páčila sa mi tá základna myšlienka, že treba snívať a ono sa Vám to splní. Na druhej strane, trochu prešvihnutá minutáž. Za hercov, myšlienku, výpravu ... 4 z 5 ()

hajdano

Skvělý vizuální zážitek s výborně zakomponovanou dnešní hudbou do příběhu odehrávajícího se v New Yorku 20. let minulého století - Gatsbyho současnosti. ()

Ryuuhei

V první řadě nádherný kýč. Dvacátá léta minulého století jsou zde bujará, barvitá, všechno se leskne a vyniká - asi ten nejoriginálnější a nejkýčovitější pohled do minulosti, jaký jsem viděl, s šedí jen v případě nutnosti vystihnout atmosféru daných částí příběhu. Hlavní hrdina, Nick, zde kupodivu funguje hlavně jako vypravěč a ten, kdo je u všeho, ale na dějství má jen hodně slabý vliv. Později na scénu vstupuje i zprvu záhadný Gatsby, jehož výstřelky mají jediný, až kýčovitě romantický důvod. Charakter snílka, jenž se nevzdává a jde si za svým. Nelze nezmínit ani lehce rozpolcenou Daisy, která je druhou ústřední postavou zamotaného příběhu. Celkově to dává zajímavě podané, vizuálně líbivé drama, které občas až moc tlačí na pilu kýče a od druhé poloviny to už není tak zajímavé a okouzlující, ale stále velmi dobře koukatelné, stylové a napínavé. 80% ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014