Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

musculimus

Na Gatsbyho jsem se těšil, vizuálně je skvělý. Soundtrack je taktéž výborný. Kostýmy jsou skvělé. Proti hereckým výkonům nelze nic mít, Maguire hrál to, co mu jeho obličej dovoluje, tedy to, co obvykle. Všemu tomu chybí ale šťáva - ze zřejmě emočně hlubokého příběhu se stal plytký povrchní hokus-pokus. Režisér si hraje na něco, co není. Při závěrečných titulcích zůstane divákovi v hlavě rozčarování a pachuť nevyužitého potenciálu. ()

andrewXx

Príbeh o bohatom mužovi so záhadnou minulosťou, ktorého jedinou túžbou bola láska k žene a ktorý asi tisíc krát za celý film povie slovo "příteli". Ono to síce znie pekne (bez posledného zmieneného) ale keď si odmyslíme dokonalý vizuál a skvelý soundtrack na ktorom sa podieľali svetoví umelci veľa nám z Gatsbyho nezostane. Film totiž stavia hlavne na svojej pompéznosti a vizuálnej stránke ukázať čo najviac a najkrajšie vytvorených scén. S dejom, ktorý sa pomaly rozlieva je to o čosi horšie a film mohol mať kľudne o tú pol hodinku menej. Nudné momenty prichádzajú už po hodine. Gatsby sa snaží hrať na veľkolepý snímok ktorý obsahuje kopec ponorných myšlienok ale ono to akosi nestačí. Máme tu možnosť sledovať romancu ktorá nie je vôbec taká hlboká a precítená ako by sme si priali. Táto láska medzi dvoma ľuďmi končí tragicky ale jej podanie nie je dostatočné na to, aby zaplakalo čo i len to najcitlivejšie ženské oko. Takže my chlapi si pri tom celom môžme nanajvýš zívnuť. Chýbalo tomu akési strhnutie diváka, silný moment, niečo, po čom si na film spomenie aj za pár dní. To sa ale nekonalo a namiesto toho nám Baz Luhrmann servíruje len priemerný dej, so žiadnymi šokujúcimi zvratmi či krásnymi okamihmi medzi našou zaľúbenou dvojicou, celé je to však navlečené v krásnom kabáte ktorý ale sám o sebe film držať nemôže. ()

TheTimo

You can't repeat the past...of course you can! Chtěl bych alespoň jeden den žít ve Fitzgeraldovo době gangsterů a Velkého Gatsbyho ztvárněného Buzem! ()

kolly13

Velkolepé efekty úrovně počítačové hry z přelomu roku 2000. Přes obstojné herecké obsazení slabý výkon podtrhnutý chabou narativní linkou. Hudba je místy klad, jindy zápor. Mohlo to být o tolik lepší. ()

Tomik00

Tento film překonal v návštěvnosti Iron Mana 3 a tak logicky vydělal více peněz. Pravda, film byl napínavý a stále jste přemýšleli o jeho konci, i když jste četli knižní předlohu. Leonard DiCaprio Gatsbyho ztvárnil skvěle, to se musí uznat. ()

Nyanka

Nebavilo. Bohužel. Na to, že jsem dříve Leonarda ráda neměla, si mě získal u pár fílmů, a tak jsem se těšila i na jeho nový herecký výkon v tak silném příběhu ze slavné knihy od Fitzgeralda. Ovšem, nemohla jsem se skoro celou dobu zbavit pocitu, že mu role absolutně nesedí, měla jsem nutkání se ošívat místo něj, jako by mě ta role kousala za něj. Navíc musím souhlasit s komentářem "verbal", že jsem se taktéž nemohla zbavit dojmu, kdy vyjede po Tobiem a spolu si to rozdaj v tý jeho chajdě namísto té blondýny.... ()

Georgeton

Veľký príbeh o láske, veľkej láske, zabudnutej a nešťastnej láske a nekonečnom priateľstve hlavného sprievodcu príbehu Nicka Carrawaya. Film ma chytil za srdce, lebo som dostal viac jak som očakával. Neveril som, že ma film posadený do rokov medzi svetovými vojnami tak chytí, no hlavným prvkom je v ňom príbeh o láske, ktorý je perfektne zobrazený a vyrozprávaný. Veľmi sa mi páčilo aj zasadenie modernejších pesničiek s nádychom dvadsiatych rokov minulého storočia. ()

david666

Vizuálně krásné, skvělé barvy a všechno to pozlátko působí velkolepě. Nemůže ale zakrýt tuctovou zápletku. Dobře obsazené, ale herci tady vlastně ani nemají co hrát. ()

krt7236826

stupídny príbeh natiahnutý na dlhšiu ako dlhú stopáž s prepálenými do zelena kreslenými efektami, herecký výkon bravooo no viac ani dicapor nezachránil. asi nepochopené prenechávam to druhým ()

Sk1X1

U málokterého filmu dokážu sedět a koukat na něj v kuse bez pauzování a odbíhání, ale tenhle snímek jsem dokázal sledovat bez přerušení celé ty dvě hodiny, a to něco znamená. ()

Stellbory

Komentář od Stanislaus bych mohl zkopírovat a byly by vyřčeny moje pocity z filmu. Neskutečně mě brala vizuální a hudební stránka filmu ( Lana Del Rey to absolutně završila ) DiCaprio opět předvedl jaký to je špičkový herec ( hlavně scéna v hotelu kdy chytne Gatsby "nerva" mě opravdu zaujala ) s Maguirem jsem taky dlouho nic neviděl a určitě se do budoucna nebudu vyhýbat projekcím s ním :) zbývá snad už jen dějová stránka která sice byla z jisté části průhledná ale některé momenty si ponechaly chvíli překvapení. Také se mi osobně dost líbí to období před krachem NY burzy, což znamená že film má u mě další +. Úžasná práce a určitě by neuškodilo více podobných filmů :) ()

ButchCB

Mnoho povyku pro nic. Čekal jsem podle recenzí něco bombastického a po shlédnutí jsem v očekávání stále, i když filmu už je u konce. Třicátá léta zbožňuji, proto jsem se na film těšil, přišlo jen zklamání, spíše bych to přirovnal k tomu jako když za výlohou cukrárny vidíte nádherně vypadající zákusek, s úžasně barevnou polevou, která jakoby volala a prahla po snědení, člověk si až říká jaký to asi musí být úžasný chuťový zážitek si kousnout, a když po dlouhém prohlížení se odhodlá si kousnout, zjistí, že ta chuť je normální, žádný zázrak, ba naopak. Co mě trošku ve filmu nevonělo byla hudba na bujarých večírcích...dle mého měla být dobová... Dávám 3* jen proto, že prostě třicátá léta... ()

ElFifo

Opulentní, nafoukaná bublina, která když praskne, tak se změní pouze v nezáživný kýč bez špetky dramatu. ()

Sublit

Popravde len tažko si viem predstaviť lepšieho herca v postave Gotsbyho ako Capria. Napriek vrtkosti deja, ktorý sa mi len tažkopádne dostával pod kožu musím dodať, že okrem absolútne nevhodnej hudby a trošku slabej myšlienky na konci nemám moc čo vytknúť ()

Lucccy.N

knížka je psaná naprosto unikátním stylem , který tomuto snímku chybí , ale i tak je to film který mě zaujal a kritiku na něj nemohu říct žádnou scénář se přesně držel předlohy Scotta Fitzgeralda a tak moc kritizováná pompéznost večírku atd mě osobně to nevadilo jelikož jsem četla knihu a i v ní je tato pompéznost, jen zaléží na čtenáři co si představí při čtení knihy :) , dávám jen 4 hvězdy jelikož knížka mě na samém konci dojala , ale ve filmovém zpracování tomu konci něco chybělo. ()

Johnysman

Pro mě to byla pastva pro oči - parádně zpracovaná grafika a kompozice. Příběh měl náboj a vzbuzoval ve mě očekávání. ()

Neo007

Vizuál za jedna, přirovnal bych to asi k módní přehlídce Armani, Gucci a Versace v jednom balení. Muzika mě trochu zaskočila, vpálit do večírků roku 1922 hudbu z dnešní doby je celkem divočina. Ale herecký výkony - Leonardo DiCaprio opět za jedna, děj dobře vymyšlenej i zpracovanej, bez problémů jsem to shlídnul, ale je pravda, čekal jsem trošku víc. Až na to pozlátko co se vizuálu týká nic převratnýho, ale 70% ano... ()

kessi

Mě se to vizuálně líbilo. Trochu kýč to je, ale nějak mi to v tomhle případě nevadí. Co mi ale vadí je fakt, že mě to ani jednou ani trochu nedojalo. Já většinu věcí hodně prožívám a dokážu se lehce vcítit do postav, ale v tomhle případě to absolutně nefungovalo, což považuju za jedno obrovské minus. ()

kacer4

Výborný film, v ktorom najviac vyniká DiCaprio. Na mňa tam bolo veľa romantiky ale smutné oči Carey ma vedeli dojať. Kvôli hudbe a tým tanečným kreáciam na remixi z roku 2012 zasadených do dvadsiatych rokov som dal o hviezdičku menej. V Moulin Rouge to na mňa platilo, ale tu vôbec, skôr ma to pobúrilo. ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014