Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

Amoen

Velice se divím některým nic neříkajícím či záporným hodnocením, které by ode mě obdržela spíše předloha. Příběh, který popisuje Fitzgerald ve své knize je docela slabý, nevýrazný a jednoduchý (až na pár výrazných myšlenek a emocí), ale zde, v tomhle filmu, dostal pro mě úplně jiný nádech díky neskutečné velkoleposti v natočených záběrech (označeno jedním uživatelem jako "čarování s obrazem" - na mě to zabralo), trefné a moderní hudbě, skvělého hereckého výkonu těch dvou sympaťáků Dicapria a Maguireho a díky jakési poetičnosti (silně doporučuji zhlédnout v originálním znění!), která tomu dodává šmrnc. Ta kýčovitost a přehršel všeho blýskavého a dokonalého tady prostě sedí. Film má spád a vystihuje atmosféru tehdejší doby. Nádhera. ()

Domas88

Říkám to porád. nemám rád DiCapria, ale prostě on je herec fakt super, 3* hlavně pro něj, on udělal tenhle film, jinak naprostý průměr.. ()

julyberda

Užvaněný manýrista vypráví o tom, jak kdysi očumoval luxusní životy boháčů a náhodou se přitom stal svědkem vášnivé romance mezi Brucem Waynem a Madeleine Elsterovou, dokud je nezničil evil maharadža, její manžel. Chudák Fitzgerald hodil v hrobě dvojité salto mortale. ()

klarajaja

Nemůžu si pomoci, ale Velkého Gatsbyho zbožňuji (jak knižní, tak filmové zpracování). Film jsem bohužel nestihla v kině, ale i tak se do mé TOP 10 nejoblíbenějších filmů dostal a právem. Miluju asi všechno: herecké obsazení, kostýmy, soundtrack, příběh.... je to velkolepé! ()

Stepka.T

Než jsem si zvykla na způsob, jakým je to vyprávěné a točené, chvilku mi to trvalo, ale nakonec si mě Gatsby získal :-) ()

papuchalk

Na tomhle filmu jednoznačně nejvíc vydělal střihač. Zřejmě měl ve smlouvě dohodnutou sazbu 0,75 dolarů za jeden střih, takže hned od začátku rozjel zběsilé tempo 4 střihy za vteřinu, 8 střihů za dvě vteřiny, 12 střihů za tři vteřiny a tak dále a tak dále, až mi z toho vychází, že vydělal pěkných 8 milionů dolarů za film. Krásnej kšeft. Takže teď vážně, tento film ničí doslova hysterický střih, který vám neumožní si nic prohlížet, protože vám to ten střihač ukradne dřív než si to prohlídnete. V jeden okamžik jsem z té šílenosti dokonce začal hyperventilovat. Herec často nestihl doříct svoji větu, dodělat ty tři kroky, otočit hlavou, projít dveřma na balkón, a střihač ho prostě vypnul dřív než měl. Poté, co takhle necitlivě povypínal množství scén, záběrů, a herců, a viditelně hodlal film likvidovat i dál, udělal jsem jediný možný řešení, a vypnul já jeho. Nic tak špatnýho a nekoukatelnýho už jsem dlouho neviděl. Přiznávám však, nedokoukal jsem to. Pro mě je to ve všech směrech hrozně otravný film. Pokud chcete vědět o čem je kniha, ale nechce se vám jí číst, doporučuj rozbor mistra Jirsy. Dozvíte se tisíckrát víc než z filmu. https://youtu.be/Q0Tku3sioTI ()

Seb_Corvus

Mohol niekto Luhrmannovi povedať, že Lana Del Rey má aj iné pesničky. Mohlo to byť kratšie a z kamery som nemusel mať každých 10 minút pocit, že som si pred filmom vypil. Ale inak fajn. ()

Mamutol

Bohužel film mi nesedl, protože je to taková nabubřelá, kýčovitá a neúnosně přehnaně barevná slátanina. Postavy mi byly lhostejné, stejně jako i konec filmu. ()

cimrman2.

Rok 2013 byl pro DiCapria něco jako pro Karla IV rok 1348! Po životní roli Vlka z Wall Street se nachází Leo jen pár kilometrů odsud na Long Islandu a o skoro sto let v čase dozadu v roli Gatsbyho. Rozjezd filmu kdy ladies an džentlemens trsají ve dvacátých letech dvacátého století na little party never kill nobody je famózní, pompézní a strašně mi chutná. Dále se dostává na plac mistr Dicaprio hned ze startu si odbyde jednu ze svých dalších kultovních memes scenes. Jakmile se děj zavrtává do milostného trianglu začína lehce škobrtat. Pochválil bych tady 3 věci famózní DiCaprio, celkový look filmu (kostýmy, prostředí) a zase DiCaprio. Daisy je ucházející ale super výkon bych to rozhodně nenazýval. Joel Edgerton mi fakt vadí je mi extrémně nesympatický (warrior) a tak mi do jeho role vlastně seděl. Za 100 milionů doláčů jsme dostali velkofilm s pompézním lookem jehož děj je nedotažený a pod kůži se mi nedostal. Další dobrý kousek v hlavní roli s DiCapriem avšak jeho životní role je pro mě stále ve Vlkovi. ()

gruzmi00

Disko/cirkusové párty a zaměření na 3D efekty. Věci, které mě jaksi iritovaly, přičemž druhá ze zmíněněných "vychytávek" by se snad dala užít při shlédnutí 3D formátu. Rovněž záběry nemálo podobné béčkovým TV adapatcím působily rušivě. Nicméně velmi emotivní závěr mě přece jen přiměl k udělení čtyř hvězdiček. I když jsem díky předchozí četbě literární předlohy věděl, na co mám být připraven, byl jsem přesto překvapen. Byl jsem překvapen tím, jak autoři snímku dokázali závěr působivě zpracovat. A právě závěr má pro celé vyznění příběhu o Gatsbym podstatnou roli. Proto čtyři hvězdičky. Kromě toho stojí za zmínku soundtrack, kterému vévodí Lana Del Rey a Jack White. ()

Billiecz

Už dlouho jsem nebyla na filmu, který by ve mne vyvolal tolik emocí. Fandila jsem Gatsbymu od začátku až do konce. Naprosto fascinující.Věřil, že dosáhne svých snů. Nikdy se nevzdal, nikdy nepřestal věřit. Nikdy nepřestal doufat. Nikdy nepřestal milovat Daisy - každá jeho myšlenka, každý jeho čin...vše bylo realizované tak, aby se přiblížil ke své lásce a získal ji zpět. "A věděl jsem, že jediný polibek s touto dívkou mne s ní sezdal navěky" "Nemůžeš zopakovat minulost" - "Že nemůžu zopakovat minulost?Jistě že mohu!" Za sebe dávám po váhání plný počet. Velké plus také za Young and Beautiful Lany del Rey:) ()

Scaevola

Scéna hýří barvami a nápady, kamera se nezastaví ani na okamžik a nálada světa probuzeného válkou a nepodťatého ještě krizí se přelévá z plátna na diváka. A pak... všechno umře a příběh se překlopí do fádního milostného dramatu o posedlosti, v němž je jasné, jak všechno dopadne, jakmile se upřeně podíváte do ublížených očí C. Mulligan. ()

EddiePJ

"You can't repeat the past... Oh, of course you can!" Při poslechu soundtracku "The Great Gatsby", kterej sjíždím dneska už asi potřetí, si říkám, že čím dál od shlédnutí "Velkýho Gatsbyho" jsem, tím mi tenhle film přijde lepší. Je pravda, že jsem se na něj hrozně těšil - knižní předlohu miluju a považuju ji za jednu z nejlepších knih vůbec a když jsem se poprvý kouknul na trailer, dostavil se takovej ten ojedinělej pocit, jako že nás čeká něco opravdu výjimečnýho. A dočkal jsem se - Gatsby byl přesně tak ohromující, tak cool, tak ždímající emoce a tak "velkej", jak jsem čekal a doufal. A moc se mi líbil. Že herci nedostali prostor na úkor vizuálu? Blbost. Gatsbyho táhne především Leonardo DiCaprio, kterej Gatsbyho nehraje - on jím prostě je. Zdatně mu sekundují Tobey Maguire a Joel Edgerton a scény "čistého herectví" patří k naprostým vrcholům snímku. Že Baz Luhrmann posunul Gatsbyho někam, kde nemá co dělat? Vždyť jsme v jednadvacátém století a to, že je "Velký Gatsby" "současný" ho dělá ještě přitažlivějším. A i ten hip-hop tam sedí. Že Gatsby nezachycuje odvrácenou část předlohy a že ji redukoval jen na "červenou knihovnu"? Ne - po odchodu z kina bylo jediné, co jsem cítil, naprostá a zničující melancholie a dlouho jsem přemýšlel a stále nad tím ještě dumám, jestli jsme lepší než v dobách Gatsbyho - a to bych asi po červené knihovně neměl, ne? Prostě a jednoduše, "Velký Gatsby" byl jeden z nejlepších filmových zážitků za poslední dobu a už dlouho mě nějaký film takhle nezasáhl, jako se to povedlo Jayi, Nickovi, Daisy a Tomovi. P.S. Nemůžu se nezmínit o tom soundtracku - jeho kvality jsou ve filmu jen naznačeny. Kdo ho slyšel, musí mi dát za pravdu, že je to fantastická kolekce písní, ze kterých by 90% mohlo být samo obrovským hitem, ale ony jsou "jen" součástí kolekce a slouží "jen" k vyprávění příběhu o muži, který miloval víc než jakýkoli jiný a kvůli své lásce obětoval vlastní život, který zhýralá společnost jen a pouze využila, místo toho, aby si ho vážila. ()

oSiSko

Bez akéhokoľvek fundovaného hodnotenia, bola to nuda a nič to nezachránilo, knihu som nečítal, starší film s Redfordom som ani nevidel, takže nemám čo porovnávať, ale viem, že si ho ani nepozriem a ani knihu nikdy neprečítam. Tento film bol proste o ničom a keby sa nevolal Veľký Gatsby a bol by to proste obyčajný film bez nejakých očakávaní, tak tu má 50% a nikto sa o tom ani nebaví. P.S. : kamerové efekty ma bavili, ale nič nezachránili, lebo to nebol film o efektoch. ()

zazka

keď budem spätne spomínať na tento film, napadne ma len soundtrack, krásna dobová móda a šperky 8)...veľmi ma nadchla myšlienka akéhosi "boha" alebo "oka čo všetko vidí" v podobe billboardu nad naftovou štvrťou, ale ako veľa myšlienok v tomto filme, aj táto zostala tak trochu zapadnutá prachom... ()

ThereskaD

Je to takový.. polodebilní, 2 hvězdičky dávám hlavně za DiCapria, mého nejoblíbenějšího herce, a roztomilého Maguira, . Je to moc barevný a rychlý, pak zase moc sladký a teplý, chvílemi se Vám z toho chce zvracet a ten závěr mě vůbec nechytl za srdce, jak bych čekala - i Gossip girl dokáže být teda víc dojemná.. ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014