Působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost... Režisér Miloš Forman byl jednou z vůdčích osobností české nové vlny a jeho tři české dlouhometrážní filmy Černý Petr (1963), Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967) patří dnes do zlatého fondu české i světové kinematografie. Víc v Československu natočit nestačil. Politická realita po sovětské okupaci v roce 1968 ho donutila k emigraci. Jako mnoho filmařů před ním (i po něm) se rozhodl uplatnit tam, kde je to nejtěžší – v Hollywoodu. Na rozdíl od mnoha cizinců se mu to skutečně podařilo. Získal dvakrát Oscara za nejlepší režii (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus). Vytvořil si pověst svébytného umělce, který nedělá kompromisy a který přitom dokáže svou uměleckou vizi skloubit s komerčními požadavky amerického filmového byznysu. V roce 1996 natočil snad svůj nejkontroverznější snímek, životopis známého pornomagnáta, nazvaný Lid versus Larry Flynt. Jak už název napovídá, osou příběhu je série soudních procesů, v nichž se Flynt snažil (a nakonec toho dosáhl) o důsledné uplatnění svobody slova, zaručené prvním dodatkem Americké ústavy. Forman vytvořil působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost. Velkou zásluhu na tom má herecký výkon Woodyho Harrelsona v titulní roli, který byl stejně jako režisér Forman nominován na Oscara. Vynikající herecké kreace předvedli rovněž Edward Norton v úloze Flyntova přepracovaného advokáta Alana Isaacmana a zpěvačka Courtney Loveová jako Flyntova láska Althea. Epizodní postavu soudce si ve filmu zahrál sám Larry Flynt. (Česká televize)

kajas

Pana Formana si nesmírně vážím jako osobnosti, jeho filmy ale bohužel nepatří mezi mé oblíbené. I přes výborné herecké výkony (musím vyzdvihnout Třísku a mladého Nortona) jsem se nesžila s žádnou postavou. ()

Aleee89

Film je to určitě zajímavý a velmi dobře natočený. Miloš Forman dokázal dokonale vystihnout postavu Larryho Flynta. Zaujala mě i Courtney Love - ta její proměna. Na začátku byla pouze tanečnice, na konci naprostý rozklad osobnosti pod vlivem drog. Líbily se mi soudní procesy - jeho argumenty byly velmi výstižné a donutily mě přemýšlet. Vlastně celý film mě donutil přemýšlet, takže to se mi líbilo. ()

radektejkal

Pro mě je to pouze nezřízená oslava toho, co je na USA nejodpornější - a vůbec se mi nechce vymezovat, co všechno to zahrnuje. A tak uvádím jen výňatek z úvahy Paula Virillia (La bombe informatique) na toto téma: "17: února 1997 nebylo snadné se vyhnout plakátům na film Miloše Formana týkajícího se Larryho Flynta, obskurního mafiána, který se stal za Reaganovy vlády králem pornografického tisku. Bylo obtížné uniknout všudypřítomnému obrazu ukřižovaného, jež trčel v klíně nějaké ženštiny", a dále pokračuje: "při soudním stíhání na plakáty Miloše Formana, nejen vzhledem k jejich urážlivé povaze či jejich obscénosti, nýbrž také pro omezování základních lidských svobod, předvedl prokurátor obrácený gard: nebyl Larry Flint, Kristus pornografie, mučedníkem svobody vyjadřování s obránce nonkonformismu, nástrojem podniku s totalitními cíli?" V dalších úvahách pak Paul Virillio rozvádí povahu reklamy do důsledku na příkladu "totální" reklamy - VY ŘÍKÁTE NE, ALE MY SLYŠÍME ANO... Ještě jedna Virilliova užitečná poznámka: "... latinské slovo obscenus znamená zlou předzvěst, znamení hrozné budoucnosti" a já jen doplňuji: je to něco, co se dělá ve skytu, potajmu - a právě to se Mr. Flynt snaží beztrestně překročit ()

Anglie

Životopisný film o vydavateli Hustleru zaujme svou uměřeností. Za pozornost stojí jak role skutečného Flynta, tak Třísky. Courtney Love prokazuje, že opravdu umí hrát dobře (Althea je pro mě nejsympatičtější postava celého filmu) a Edward Norton na sebe výrazně upozornil(v roli právníka Isaacmana, jenž pracuje pro Flynta dodnes). Forman si udržuje laťku vysoko. Po druhém zhlédnutí zvedám hodnocení na pět - ten film je lepší, než jak jsem si ho pamatoval. ()

Fanucci

Perfektní film o tak často slýchaných tématech jako svoboda slova, svoboda tisku atd... Myslím, že nebyl výrazně úspěšnější proto, že ho nenatočil Američan. Kritika uplatňování těchto "národních hodnot" v praxi by se přeci jen Američanům poslouchala lépe od krajana. Vsadím se, že kdyby se do podobného projektu pustil Spielberg, každý by to bral jako "drsnou ale nutnou sebereflexy". Je to pokrytecký, ale na druhou stranu pochopitelný... ()

Suzana

Lid versus Larry Flint je v prvé řadě film o svobodě v zemi neomezených možností, který kritizuje pokrytectví a omezenost konzervativních a hluboce věřících Američanů. Vulgární? Možná – z prostředí pornografického průmyslu to snad ani jinak nejde. Larry byl v této oblasti řekněme průkopník a časopis Hustler vychází v téměř nezměněné podobě dodnes (ano, několik výtisků jsem četla :-) ) Kontroverzní? Určitě – toto slovo snad nejlépe vystihuje život porno magnáta Flinta. Průměrný? To v žádném případě. Tento Formanův film se mi líbil hodně (ostatně jako většina jeho děl) – je zkrátka jiný ()

Petroff

Je to sice dobrý, ale jde asi o jediný snímek, u kterýho jsem dokonce ani nezačal obtěžovat slečnu, se kterou jsem na něj z gauče koukal (má druhá projekce, poprvé jsem viděl sám a celé), ale hanebně jsme oba usnuli... .-) ()

rastlinka

Ejha, Forman rúbe do živého. Aj keď je jasné, že tu vidíme americkú pozlátku a realita bola asi o čosi temnejšia, aj pri tomto pekne zamrazí. Chválení Woody Harrelson aj Edward Norton sú síce uveriteľní, ale mám pocit, že až prehnane „ulízaní“ a držia sa v norme. Naopak Courteney Love to zahrala neskutočne, až som sa obávala, že niektoré scény ani veľmi hrať nemusela. A Tříska potešil a zahrial pri srdci úplne najviac. Celkovo, obraz americkej spoločnosti ako vyšitý a ja budem mať asi problém vypustiť tento film dosť dlho z hlavy. ()

Fíla

Zejména Edward Norton předvedl velice dobrý herecký výkon. Je zajímavé, co všechno se může ať už souhrou okolností, nebo vlastními chybami stát. Larry Flynt mi přijde jako muž, který si po upoutání na vozíček z ničeho nedělá těžkou hlavu a těžce dlabe na zákony soudní moci. Opravdu mě nenapadá nikdo jiný, kdo by dokázal tak komicky roli zvládnout jako Woody Harrleson. Nemusím tyhle filmy vidět zrovna každý týden, ale čas od času něco životopisného není na škodu. 8/10 ()

/Pablo

Ano, myšlenkově má tento Formanův film co říct, ale jako celek to u mě neuspělo. Především se v příběhu nic závratného neděje. Děj plyne tak nějak ležérně, místy dost nudí, herci jsou nezajímaví (hlavně Courtney Love). Vlastně dvakrát bych to vidět rozhodně nemusel. Tahle záležitost mě prostě nechala příliš chladným, od Formana jsem si sliboval více. Pouze tři. ()

johny89

Miloš Forman patří opravdu k nejlepším z nejlepších. I o tématu, které mě příliš nezajímalo dokázal odvyprávět svůj film tak poutavým způsobem, že jsem na konci skoro zamačkl slzu. Zdatně zde sekundují i Woody Harelson a Edward Norton. ()

Martin741

Zas dalsi prepadak, ktory v kinach zhorel, a tuna ho miestne entity vynasaju do nebies, rovnako je tomu tak u dementneho Deer Hunter, Heaven´s gate M. Cimina a u Costnerovho filmu The Postman. Wudy Harrelsona neznasam uz od Takovych Normalnich zabijaku a zesa tu zjavila manzelka Kurta Cobaina Courtney Love, je mi u prdele. Tempo to nema, nuda dostala neprirodzene vela priestoru, strhujucejsieho momentu tu niet ani silnejsej scenky a u mna od Formana to najslabsie : 40 % ()

Rodriguez

Výborný film, co výborný - vynikající film Miloše Formana a první záležitost, která se mě od něho líbila. Zvráceností v tomto filmu je opravdu hodně a občas film umí hodně překvapit svými americkými záležitostmi. Woody Harrelson ztvárnil svoji roli perfektně, nevedl si špatně i Edward Norton a Courtney Love. Největším "Shitem" ve filmu byl pro mě zabiják Jan Tříska. 80% ()

Skleena

Že Woody umí zahrát už vím déle. I tady jsem to očekával a nedá se říct, že bych byl zklamán, právě naopak. Kdo mě však velmi překvapil byla Courtney Love a její podoba paní Flyntové - úchvatný zážitek, především pak ke sklonku jejího života (Flyntové, ne Courtney :) Každopádně jsem dostal přesně to, co jsem chtěl - trochu toho amerického patosu a typicky americkou "pře-demokracii", obrácenou naruby, navíc ve slušném hávu od Formana, klasicky se držícího svého tradičního výběru kontroverzních témat s jimi spjatými představiteli... snad jen té dobové hudby, jak už tu v nějakém z komentářů zaznělo, bylo i na můj vkus zbytečně málo. Mimochodem, stojím si za tím, že Tříska se narodil pro malé roličky se zbraní v ruce - vzpomeňme na Ronina :) ()

joker.george

Díky chování a vyjadřování Larryho Flynta jsem nemohl přijít filmu dlouhou dobu na chuť, poté jsem mu ale přece jenom propadl. Ale snímek mě okouzlil díky Woodymu Harrelsonovi a Formanovi, a ne kvůli vnitřnímu boji Larryho Flynta, jeho zápasení za svobodu projevu a natož kvůli jeho opakujícímu se reprezentování u soudů. 3,5* ()

Streeper

Jsem hodně zklamaná, očekávala jsem další velkolepý film od Miloše Formana a místo toho jsem dostala nudnou, zdlouhavou soudní frašku, která ve mě nedokázala vzbudit žádný pocit, snad jen v ten moment, kdy zemře Althea, v tu chvíli mi bylo Larryho líto, ale to byl jediný moment v celém filmu. Jinak se všechno řeší převážně u soudu, což je nezáživné a nudné. ()

DruidKarel

Naprosto vynikající příběh s ještě lepšími herci. Komediální herec Woody Harrelson a k němu jako herecký parťák Edward Norton, to byla opravdu sázka na jistotu a na to, že mě tento film opravdu hodně bavil. 5* také pro krajana Miloše... ()

Miloš Forman 1932 - 2018

10.05.2017

Další King na plátně

Další King na plátně

10.03.2006

Jen nedávno se svěřil Eli Roth se snahou zfilmovat novelu Stephena Kinga a už tu máme další pokus přenést knižní hororovou atmosferu a chladné emoce z tvůrčí dílny spisovatele na stříbrné plátno.… (více)