Trans

Historik umění Simon (James McAvoy) pracuje v aukční síni, kde se draží umělecká díla. Spolčí se zločineckým gangem a dohromady ukradnou Goyův obraz v ceně milionů dolarů. Po ráně do hlavy, kterou během loupeže utrží, však zjistí, že si nevzpomíná, kam cenné dílo ukryl. Když k nalezení odpovědi nepomůžou fyzické výhrůžky ani mučení, rozhodne se vůdce gangu (Vincent Cassel) k netradičnímu řešení. Najme hypnoterapeutku (Rosario Dawson), která se ponoří do nejtemnějších koutů Simonova podvědomí. Čím hlouběji postupuje do jeho narušené mysli, tím více je v sázce. Hranice mezi touhou, skutečností a hypnotickou sugescí se smazávají a mizí... (oficiální text distributora)

_DAVE_

Po delším "strávení" říkám jo, dobré to bylo. Ale jedním vrzem zdůrazňuji, že to rozhodně nesedne každému. ()

hanagi

Pořád je tu cítit rukopis Dannyho Boyla, ale bohužel jsme si nějak přestali rozumět. Jeho rafinovanost ve vyprávění se tady změnila v naprosto neuvěřitelný galimatyáš. Nevěřila jsem ani slovo hlavní hrdince a už vůbec jsem nepochopila její vliv na dvě stěžejní mužské postavy (celá ta finta s hypnozou je pochybná a chybí ji vtip). Co ale postrádám nejvíce, to je důraz na černočerný anglický humor! ()

Bobik9

Herecky skvělé a začátek byl také velice nadějný. Ovšem postupem času jsem se ztrácel více a více. Bylo to na mě příliš komplikované a zbytečně. Přesto si myslím, že všechno nakonec pochytil, ale asi jsem zvolil špatnou chvíli na to, abych se koukal na takto zamotaný a zastřený film. Možná si to zaslouží lepší hodnocení, ale já očekával tolik, že jsem byl hrozně zklamaný. Danny Boyle se už ukázal i víc. ()

drake31

Konečne ! Danny Boyle prišiel z filmom ktorý ma úplne pohltil, nenechal ma ani na sekundu vydýchnuť a konečne mu môžem za nejaký film udeliť plný počet, ktorý si za svoje filmárske umenie s určitosťou zaslúži. Doteraz som mal s Boyleovimi filmami ten problém že si vyberal príbehy ktoré ma nikdy moc nezaujali, alebo vo mne zanechali len slabú odozvu aj napriek jeho filmárskym kvalitám. Tentokrát prišiel s Trance a môj ty bože, že to bolo jedna poriadna točkami prešpikovaná krasojazda v ktorej si môžete byť istý len tým že sedíte v kresle a pozeráte ten film. Ok, ok, ok trochu pribrzdím, aby nevznikol dojem že som to až príliš prežíval. (Prežíval som ho až moc). Film samotný nie je až tak zneisťujúci ako sa zdá a prezentuje. Všetko to je len v zručnej práci tvorcu, ktorý to dokáže tok príbehu podať tak, aby ste si mysleli že to tak nie je. Keď už svoje podozrenia/tušenia máte snaží sa vás zneistiť ďalšími udalosťami, ktoré čiastočne odvádzajú pozornosť iným smerom, na iný cieľ. Na konci keď sa všetko dostane na svetlo sveta, ostanete ako omráčený, v úžase sledujete (trošičku hype, kroťte očakávania) ako to je celé poprepájané, a že presne túto variantu ste vo svojich teóriách nepoužili i keď ste správne odhadli zainteresované osoby. Trance je filmom ktorý som si veľmi maximálne užil hlavne kvôli trom dôležitým veciam: režisérka práca, herecké výkony a vynikajúci soundtrack - tieto komponenty zmajstrovali maximálny filmový zážitok. 5* ()

Yoda sama

Boyle vynáša tú rádoby premúdrelú ale stále zaujímavú a sympatickú zápletku do výšin kvalitného a šikovného filmu. V akejkoľvek inej produkcii, nebodaj televíznej, by to bolo len tá premúdrelá zápletka. Je to chuťovka ale čakal som viac. 7/10 ()

Mishqo

Navzdory zmiešaným reakciám na tento film som sa na neho tešil a čo to aj očakával. A v konečnom dôsledku ma veľmi nesklamal. Mám rád desivo zamotané, komplikované filmy a z tohto sa mi tak hlava dokrútila, že sa ešte teraz (pár minút po dopozeraní) neviem zorientovať. Možno to pán Boyle trocha prehnal, možno to na niekoho pôsobilo ako absurdná pičovina, ktorá sa v bežnom živote odohrať nemôže. Ale veď pane bože je to len film a nie všetky príbehy sú v skutočnosti realizovateľné. Súhra zaujímavého, napätého, zamotaného deja, dobrej hudby a známych hercov vo mne vyvolala dostatočne dobré pocity. 70-75% ()

hroubek

Na tento snímek jsem se těšil hodně dlouho. Danny Boyle patří k nejlepším režisérům současnosti a je to takový žánrový chameleon jako Soderbegh. Jeho Trance má jednoduchou zápletku, ale je to opravdu moc dobrá podívaná, která Vám pořádně zamotá hlavu a bude Vás bavit si jí rozmotávat a zjistit co se vlastně stalo. Největší předností filmu je to, že se může stát cokoliv a vždy to bude mít logické vysvětlení. Film výborně využívá toho, že si může hrát s realitou a hypnózou. A taky to neustále dělá, jelikož sám divák neustále neví, co je realita, a co hypnóza zvláště, když je ta hranice mezi nimi tak malá, že se může překrývat či prolínat se. Ke všemu si Boyle pohrál s vizuální stránkou, s kamerovými záběry a barvičkami, z niž nejvíce je to oranžová a modrá. Hlavní herecká trojice hraje skvěle a jelikož se navzájem neustále podráží a nevěří si, tak i divák je neustále na vážkách z toho co se děje. A tahle hra Vás bude bavit, a kdyby jste se začali trochu nudit, tak Vás hned probudí krásné tělo Rosario Dawson, které se předvede v plné parádě. Hodně dobrá podívaná, ve které věci nejsou takové, jaké se na první pohled může zdát. ()

Terzeus

Už si nepamätám aby som nejaký triler pozeral hneď deň po jeho prvom pozretí odznova a s ešte väčším entuziazmom si ho vychutnal. Danny Boyle opäť potvrdzuje, že patrí k tým najlepším režisérom dneška. TRANCE je režijne dravý, vizuálne pohlcujúci, hudobne hypnotický a príbehom strhujúci film. Dovolím si tiež vrcholne nesúhlasiť s tvrdením, že film nič neznamená. Aj odhliadnuc od jeho formálne perfektnej stránky je to stále výborné zamyslenie sa nad rozhodnutiami, ktoré v živote podnikáme a nad tým či ich aj koniec koncov ľutujeme. Na jednej strane nás tak Boyle so svojím TRANCE berie preč od nášho bežného sveta a robí to, čo filmy dokážu perfektne - strháva nás do iného sveta, preč od nášho, núti nás premýšľať nad problémami postáv a nie nad realitou, no na druhej strane je celá tá formálne, technicky i naratívne špičková trilerová dráma nie len o prezentácii. Ako som spomínal vyššie, Boyle v spolupráci s Hodgeom veľmi dobre vie, čo ten film znamená. A môže to zistiť každý, dokonca bez veľkého nadsadenia môžem povedať aj to, že interpretácie môžu byť rôznorodé a pritom celkom pravdivé z každej strany. A hoci zo mňa stále prýštia emócie, celkom objektívne sa dá zhodnotiť, že TRANCE, ak vám už nič nepovie, čo sa môže stať iba ak mu to nedovolíte, stále zostane filmom, ktorý je do slova a do písmena moderný... svojím audiom a vizuálom strhne, vynikajúcou kamerou a strihom vás bude drať dopredu nezastaviteľným tempom naratívu. Skrátka, v rámci žánru je to perfektné či už si pripustíte pointu alebo nie. U mňa suverénných 100%, objektívne 90% čiže stále výborných a zaslúžených 5*. ()

JohnSmith

Klasická Boyleovina. McAvoy, Cassel i Dawson jsou naprosto skvělí a zamotanec zamotanej má fakt nejlepší finále roku. Klobouček. ()

Sany33

Asi v polke filmu som uvažoval či mu dám jednu hviezdu alebo rovno odpad, veď plytké rozhovory, rozťahaný dej, ktorý je navyše nudný alebo dosť nesympatický herci a o herečke v hlavnej úlohe radšej pomlčím. No asi 15 minút do konca sa všetko otočilo. Samé konšpiračné teórie, ktoré vás maximálne vtiahnu do deja ale aj množstvo akcie a poodhaľovanie pravdy jednoducho super škoda slabého začiatku inak za mňa 70%. ()

VasaX

Trans je hodně... velká matlanice. Herecky mi přišla nezajímavá, nevýrazná a bez špetky snahy. To že to bude silně naspeedované a místy hypnotické a surreálné problesky, to jsem tak nějak od Boylea čekal. Ale že to jinak bude samoúčelná rádoby dramatická věc, to jsem tak úplně nečekal. Bohužel, zklamání je tu a s ním jen dvě hvězdičky. ()

Beatle

Super film, skvělá dynamika i rozuzlení. Jen jako v případě "STAY" jsem z toho trochu zmatená, co je teda realita. A hlavně co ta mrtvola v tom autě? A taky proč se stalo to, že James McAvoy v půlce filmu začal mít svůj vlastní skotský přízvuk? Byl to záměr? Ahhh...některé otázky asi mají zůstat nezodpovězeny :) Rozhodně doporučuju těm, co potřebují na filmem dumat a mají rádi trochu toho násilí, hnijících mrtvol, urvaných nehtů a špetku sexu. Dám 80%, ale na ty nehty raději zapomenu.... ()

zdenny

Nemám moc rád filmy se snovými a jinými podobnými pasážemi. Celý film se prakticky nic neděje, přičemž se režisér v posledních dvaceti minutách nad divákem slituje a velkodušně mu prozradí, jak to vlastně všechno bylo. Takže nejlepší na filmu byla nahá Rosario Dawson, přičemž jsem ji nikdy nepovažoval za bůhví jakou sexbombu. V dané scénce je ale fakt hot. Co se týče Vincenta Cassela, myslel jsem si, že díky jeho přítomnosti bude mít film fakt grády. Jenže to by musel existovat scénář, který bude mít nějaký reálný smysl. A James McAvoy? Toho prcka nebudu mít snad nikdy rád. Navíc žasnu nad jeho střeleckým uměním. Poprvé v životě měl v ruce pistoli a hned stoprocentní úspěšnost. To nemluvím o manipulaci se zbraní, kterou mu nikdo nemusel vysvětlovat. ()

VanTom

Realita je nejistá a role zúčastněných se několikrát protočí, nicméně prosté "vydolování" vzpomínky na ukradený obraz pomocí (všemocné) hypnózy scénář uměle, nepřiměřeně komplikuje a zamotává trojúhelníkem vztahů, zatímco režie (obrazem, střihem či elektronickou hudbou) dostává diváka do tranzu. Vychází jim to tak do dvou třetin, než začnou dlouze vysvětlovat (a mimoděk připustí, že celou dobu stranily psychopatovi). Rosario Dawson je božská. Lepší 3 * ()

Killda

Jahoda... Zapněte mozky, protože jinak tohle nepoberete. Danny Boyle si s diváky hraje jako kočka s myší. Nevíte jesti se děj právě odehrává v realitě, nebo v hypnóze, ve senu, ve vzpomínce... a je to pravda nebo lež? McAvoy opět září ve své roli, ikdyž se nejspíš jen zahřívá na Filth. Každopádně budete stejně zmatení jako hlavní hrdina a jakmile odhalíte celou pravdu, utřete si prosím sliny (myslete i na chudáky uklízeče sálů). Takhle si se mnou dlouho nikdo nepohrál! ... Jahoda. ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

08.10.2013

Žádný strach, neplánuje se další stupidní remake komediální klasiky s Peterem Sellersem. Jak si ale jistě vzpomenete, Růžový panter bylo původně jméno vzácného drahokamu. A o třpytivé a zatraceně… (více)