poster

Zakladatel

 • USA

  The Founder

 • Slovensko

  Zakladateľ

 • Velká Británie

  The Founder

Životopisný / Drama

USA, 2016, 115 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • vteco
  ***

  Ničím nepřekvapivý a podle šablony natočený životopisný snímek, který disponuje příběhem vychytralého a chtivého podnikatele, ačkoliv název vybízí spíše k zprostředkování samotného zrodu společnosti McDonald's. První krůčky jsou sice představeny v poutavém, svižně střiženém segmentu, ovšem rozhodně nejsou důležitou částí hlavní narativní linie. Ta se zaměřuje na Michaelem Keatonem výborně zahraného zoufalého podnikatele, který narazil na zlatou žílu a využil situaci. Příběh je veden podle očekávání a sleduje jak osobní, tak i pracovní linii hlavní postavy a zároveň nahlíží za oponu opravdových zakladatelů, tedy bratrů McDonaldových, jejichž bratrská asymetrie funguje opravdu skvěle a po celou dobu na plátně neuvěřitelně baví. Zakladatel rozhodně není špatný film, přináší poměrně dost informací, různé pohledy na celou fast-foodovou franšízu a v neposlední řadě také vizuálně příjemný retro „look“. Ovšem zároveň nepřináší dostatek ozvláštňujících prvků či kontroverznější nahlédnutí za oponu tohoto světového řetězce natolik, aby vystoupil z řady běžných životopisných příběhů. [65%](6.2.2017)

 • xxmartinxx
  ***

  Hancock je nějakej novej odborník na selfpromo či co? Zakladatel sice neni podobně odpudivá korporátní propaganda jako Zachraňte pana Bankse, ale že by se zase tak vzdálil... taky ne. Sice rafinovaně vkládá konflikt, aby to nepůsobilo jako pouhá reklama, ale značku McDonalds jako takovou to beztak vynáší do nebes. Myslím, že scénář je o kus lepší než mělká režie, škoda, že to nevzali ti Coeni. Jenže takhle se nenechám opít, když se podávají jen soft drinky.(17.2.2017)

 • grizly007
  *****

  Naprostá paráda. Zlatý český ručičky. Koukám na komenty a zase všude experti na jídlo co pak žerou namletý bejčí čuráky v Májce a párky z trilobita.(3.3.2017)

 • B-Boy1
  ****

  75-80% ... O tom ako sa z McDonald's stal nadnárodný konglomerát a veru že budete možno aj prekvapení, že to nebolo vďaka bratom McDonaldovcom. Keď Ray Kroc uvidel príležitosť, hneď sa jej chopil a vybudoval z ničoho to fast foodové monštrum, ktoré všetci tak dobre poznáme. Išiel aj cez mŕtvoly, no žiaľ o tom veľký biznis väčšinou je. Keaton nesklamal.(19.1.2017)

 • curunir
  ****

  ,,McDONALD MÔŽE BYŤ PRE AMERIČANOV NOVÁ CIRKEV. ZASÝTI TELO AJ DUŠU.“ __ Aj vzhľadom na Keatonov comeback priťahujúci na seba úspešné tituly ma ,,Zakladateľ“ zaujal ešte pred premiérov a hoci neholdujem žiadnemu z produktov McDonald (občas len hranolkám), bol som na filmársky pohľad mapujúci celý proces vzniku tejto celosvetovo rozšírenej siete rýchleho občerstvenia zvedavý. Nakoľko sú americké filmy o víťazoch (kým európske o porazených – aspoň podľa I. Szabóa), ide o typické dielo už po mnohý krát ukazujúce cestu jednotlivca ku nespochybniteľnému úspechu s pridaným mottom o vytrvalosti. Keaton ako jediný ťahúň filmu prechádza zaujímavou premenou vlastného charakteru bez toho, aby sa mohol napokon označiť negatívnymi konotáciami. Z ďalších filmových zložiek by som zmienil šikovne napísané a miestami nenútene vtipné dialógy, hudbu podporujúcu dianie na plátne a montáž niektorých scén (Keaton odchádzajúci z banky plynule prichádza ku predajni v kompozične rovnakom zábere). Nejedná sa o počin, ktorý najlepšie vyznie iba na veľkom plátne, bezpochyby sa tak však naň lepšie pozerá. (CSFD PROJEKCIA EUROVEA, 2. hodnotenie, 1. komentár k filmu)(19.1.2017)

 • - Podnikatel Ray Kroc (1902-1984) měl české kořeny. Jeho rodiče emigrovali do USA z Plzeňska. V roce 1955 otevřel Kroc svoji první fast-food restauraci v Chicagu. V roce 1961 od bratrů McDonaldových firmu odkoupil za 2,7 milionu dolarů. Časopis TIME ho zařadil mezi 100 nejdůležitějších osobností 20. století. (Yardak)

 • - Rodiče Raye Kroce pocházeli z vesnice Stupno u Plzně, kde mu i místní nedávno odhalili pamětní desku na zdravotním středisku. V obci je jméno Kroc velmi časté. (JerryPilsen)

 • - Roli Raye Kroca původně nabídli Tomu Hanksovi. Ten však odmítl a role nakonec připadla Michaelu Keatonovi. Pravý opak se pak stal před natáčením snímku Philadelphia (1993), když hlavní roli tehdy odmítl Keaton a nakonec se jí chopil Hanks. (Larrysbride)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace