12 let v řetězech

• USA 12 Years a Slave (více)

Solomon Northup měl milující rodinu, dobrou práci, talent, majetek, svobodu i právo na život. Žil idylický středostavovský život jako většina z nás. V jeden jediný nečekaný moment ale o to všechno přišel. Skončil jako otrok spoutaný v řetězech a jeho jediným osudem se stala dřina na plantáži „pod bičem otrokáře". Většinou doslova. Přesně to se v roce 1841 přihodilo Američanu Solomonu Northupovi (Chiwetel Ejiofor), který svůj skutečný příběh zachytil v autobiografické knize 12 Years a Slave. Solomon měl smůlu, že byl... černoch. Dva únosci ho pod příslibem houslového melouchu vylákali do Washingtonu, kde Solomon po první noci skončil spoutaný v řetězech. V následujících dnech byl prodán do otroctví na americkém Jihu. Ocitl se ve zlém snu, který potrvá dalších dvanáct let. Za těch dvanáct let potká Solomona snad všechno, co černého otroka potkat mohlo. „Hodný" otrokář. Krutý otrokář. Dřina na bavlníkových plantážích. Pokus o lynčování. Bičování. Psychický teror. Neúspěšné pokusy o útěk. Víru ve svobodu a pomoc. (Bontonfilm)

rollman1

Tvrdý kousek jako bič!!! Snímek, který nám ukáže, že černoši to tehdy neměli vůbec lehké (Někteří nemají ani teď) a otročili u zbohatlíků, kteří je vlastnili. Depresivní film, který má některé scény až tak detailně zpracované, až mi bylo zle. Výborné herecké výkony, především Fassbendera, který svou roli ztvárnil tím nejdokonalejším způsobem. Ostatně, všichni hráli výborně a film jsem si neskutečně užil. Je to hezký nadprůměr, který sice ke konci hraje možná až moc na city, ale celý film jen koukáte s otevřenou pusou a divíte se, čeho jsou lidé schopní, když mají moc. ()

Flego

Tentokrát opustil McQueen svoju cestu, za ktorú som ho ako režiséra uznával, a pustil sa do autobiografickej drámy černocha, ktorý bol unesený a stal sa otrokom. Jeho predchádzajúce sugestívne a veľmi osobné témy sa stratili v príliš širokom pohľade na tému otroctva, a bohužiaľ, v tomto prípade sa hlbší divácky požitok nekoná. Film neponúka vobec nič, je to len prostý príbeh nešťastného muža, otroka. Uprieť sa mu nedá jedine politická angažovanosť. Pozitívom je režisérov "herec" Fassbender, ktorý ako jediný vyčnieva vo výkone nad ostatnými. ()

MontyBrogan

Hlavne, že všetci tí bezcitní otrokári boli veriaci. Škoda len, že ich za to nečakalo podobné peklo, aké robili oni černochom. Ľudská hlúposť je nepochybne nekonečná (ako už povedal Einstein). Chovať sa k ľuďom horšie ako ku zvieratám a ešte si to aj vedieť ospravedlniť nejakými rozprávkami o vláde jedného Belocha, ktorý na celom svete spopularizoval čítanie kníh a pokrytectvo. Každá bolesť má za sebou nejaký príbeh. A tento je naozaj pútavý. Tak dúfam, že v tomto spracovaní autobiografickej knihy išlo o príval svedomia a nie oscarový kalkul. ()

Dr.film

Film, který řeší důležité téma, ale v zásadě pouze poukazuje a přitom nic nesděluje. Již tak předlouhou stopáž narušují zbytečné statické záběry a absence časové osy snímek neuceluje. Celkově film působí, že postava Solomona byla u otrokáře v zajetí ne dvanáct let ale půl roku. Vše je stále stejné, všichni se podobně chovají a tváří. Dvě scény si zaslouží pozornost a mají patřičný náboj, ale to není mnoho – Tarantinuv Django Unchained toho nabízí mnohem více. ()

BMW12

Další film o otroctví. Tentokrát to ale není o tom, že otrok uteče a získá svobodu a začne normálně pracovat. Tenhle film je o tom, že již svobodný Solomon, který má rodinu a normální práci je unesen a stane se z něj otrok. Je to určitě zajímavé a zároveň smutné jak a v jakých podmínkách musel těch 12 let žít. Natočeno to je perfektně, akorát se to dalo určitě zkrátit o nějakých 15-20 minut, bylo tam pár záběrů, kdy jenom koukali a nic se nedělo. I když třeba ta scéna jak je Solomon oběšený celý den a nikdo si ho nevšímá, všichni okolo něj normálně žijí a jeho tam nechají viset, ta je fakt dobrá a ukazuje to, jak to tehdy chodilo. ()

Roman.Ticka

Zpočátku mě spontánně napadlo, jasně jde o zneužití svobody na úkor běžného otrokářství té doby, ale proboha co chce autor narvat do dvou dlouhých hodin?! Že natočí režisér bílého jména černé pleti tryznu na historii, kterou nelze ničím smazat, velmi dobře, neboť má v krvi dědičnou touhu po pomstě, mi bylo jasné hned a ještě tomu díky entitě přidává hodnotu navíc, což splnil do puntíku. Morálku a zpytování svědomí neřeším a myslím, že ani Steve to řešit nechce, jen využil slušný scénář a prostě natočil film. Co se cení a čemu dávám plný počet je strhující drama, nádherný vizuál, dokonalá kamera, úchvatná hudba a fakt, že jsem byla najednou tam, mezi otroky, v době před cca 200 lety, jasně jsem to cítila a vnímala a za to všem do jednoho děkuji. Nic víc a nic míň, protože to titěrné nehmatatelné si musí každý zpracovat dle svého vlastního já. ()

poz3n

Formálně bezchybný film, kterým se asi Steve McQueen konečně zařadil mezi režisérskou smetánku. V podstatě tomu nejde co vytknout, perfektní herci ve vedlejších rolích (Paul Dano by si už tenhle svůj charakter měl nechat patentovat) a samozřejmě sám o sobě silný příběh. Vnitřně si ale nemůžu pomoct, mám pocit, že Steve McQueen skrývá svojí výjimečnost v komorních intimních dramatech o jednom člověku. 12 let v řetězech jistě také není úplně na jiné koleji, ale je to už takový krok do velkého filmového světa s velkým rozpočtem a velkými herci. A ač to McQueenovi opravdu přeju, nechtěl bych, aby se z něj stal další Spielberg. Toho už máme, milujeme ho a McQueen skrývá sílu jinde. Tak jen pozor. Příště zas něco komornějšího. 8/10 ()

rikitiki

Hrozný příběh a hrozná názorná ukázka, co jsou schopni lidé dělat druhým, když nad nimi mají absolutní moc. Je to ubíjející, depresivní film,  ale je důležitý. Výborné herecké výkony, byť svou přesvědčivostí mě uvrhly do ještě větší deprese a stísněnosti. SHRNUTÍ: Kdybychom měli otroky, jak bychom se k nim chovali? Uvědomovali bychom si, stejně jako "pánové" v tomto filmu, že na to nemáme právo, že je zločin někoho vlastnit, že si zasloužíme trest a že vzpoura by smetla celý náš dosavadní život i nás? A chovali bychom se pak proto ještě hůř? ()

Pítrs85

Kromě příběhu, který je silný sám o sobě, tu hrají prim samotní herci, od "pana hodného" Benedicta Cumberbatche, přes hlavního trpitele Chiwetela Ejiofora, oduševnělého a na svou dobu a místo pobuřujícími názory rozhazovačného Brada Pitta až po (a hlavně) neskutečného sviňáka Michaela Fassbendera (ou, jak lehce by se tu dalo strefovat do toho, jak moc si Fassy svojí roli užíval, ale neudělám to, protože roli ďábelského plantážníka Eppse pojal... no to se snad slovy ani nedá popsat, to se musí vidět). Dobové reálie, úžasný soundtrack a pevná režie už jen podtrhují můj další filmový zážitek. Pravděpodobně nejlepší počin zabývající se problematikou otroctví na jihu Ameriky, který jsem měl možnost vidět. ()

Thomick

Jak osvěžující (leč očekávaný) bylo připomenout si zase po čase, kterak vypadá snímek bez odpudivě šablonovitých černochů. Jak protivná byla ta rádoby vznešená verze rednecku (a Pittův převlečenej Aldo extra). Jak znepokojivý bylo slýchat Zimmera buď mlčet, nebo sprostě recyklovat (hlavně ta důvěrně známá melodie doprovázející první Plattovo mlácení je vyloženě trapas). A jak neuvěřitelný ve finále je, že se mě film s takovou tématikou po emocionální stránce takřka vůbec nedotkl. --- Holt Solomon nebyl žádnej šalamoun; spíš jen takovej prosebníček/služebníček napěchovanej sebelítostí a potaženej zatraceně tvrdou skořápkou. (Takže vlastně docela ideální oscarovej vítěz, no.) --- "You're an exceptional nigger, Platt." (Ehm ehm) ()

HellFire

Vždy jsem kroutil hlavou nad komentáři typu "samoúčelný film" a nad různými intelektuálními rozumy, které nedávají smysl ani po dlouhém blumání. Pak přišlo 12 let v řetězech a u mě se poprvé tyto pocity dostavily. Je to přesně ten typ filmu, který nemíří nikam jinam, než na Oscary. Samoúčelné násilí je myslím si výstižné pro mnoho scén, které se ve filmu dějí. Otrokářství a tohle období nenávidím, ale tohle pojetí záběrů za záběry, kdy se na sebe kupí jednotlivé mini události, načež je děj zase posunut do další kapitoly se mi nelíbí. Na tak silné téma je film nudný, hudba skoro žádná, neustále jsou vám předhazovány ty, k dnešnímu dni, nejpopulárnější filmové hvězdy a přitom hlavní hrdina není tak uvěřitelný. Režisérovy předchozí filmy byly poněkud komornější, možná na něj tohle bylo příliš. Chybí tomu momenty, které bych si měl pamatovat. ()

evapetra

Bohužel mám pocit, že film nepřinesl nic nového ani zajímavého v pohledu na problematiku otroctví, že všechno tady už někdy bylo a třeba i lépe. Jako by bylo potřeba natočit zase jednou něco protirasistického na nějakou objednávku. Sice mě i tady potěšily některé postavy a okamžiky, ale nebylo toho příliš na drama více než dvouhodinové. ()

Bauer

V roce 2012 se objevil v kinech film o otrokářství v podobě Nespoutaného Djanga. O rok později další film s tématikou otrokářství. Zatímco Django vyšplhal, tak Solomon Northup sešplhal mezi otroky. Na film jsem se celkem těšil. Toto téma je poměrně zajímavé. 12 let v řetězech mě ale celkem zklamalo. Prvních 45 minut bylo velmi dobrých. Poté ale byl film docela nudný. Sem tam nějaké to bičování do zad. Ukázka toho, jak to chodilo na plantážích a jak se "vlastníci" chovali ke svým otrokům. Jinak nic moc! Opravdu nudná záležitost. Velkým zklamáním byla hudba od Hanse Zimmera, která nebyla nijak zvlášť výrazná. Jediné co bylo opravdu znamenité byly herecké výkony v čele s Chiwetelem Ejioforem, výborného Michaela Fassbendera a v menší roli potěšil i Brad Pitt. Nějakou dobu tento snímek nemusím určitě vidět. ()

Morholt

McQueenovo jméno ve mě přílišné očekávání nevzbuzovalo. Hlad nebyl nijak zázračný a Stud byl vyloženě špatný. Nicméně tady si v mých očích reputaci napravil. Táhlá nuda, která tohoto režiséra charakterizovala je pryč a nahradilo jí drama, které sice také nemá žádné závratné tempo, ale nutí člověka nespustit oči z obrazovky. Jistě, jedná se o zprofanované téma a filmů zabývajících se utrpením černochů v otroctví by jsme se asi nedopočítali, ale McQueen vypráví neotřele a hlavně měl k ruce špičkové obsazení.Pro Ejiofora to byla zřejmě životní role a nemyslím si, že jí vůbec kdy překoná. Jako vždy vynikající Fassbender si psychopatického plantážníka vyloženě užil a nezklamaly ani další jména. Já ale nezapomenu především na Paula Dana coby jižanského dozorce a také na Sarah Paulson v roli Fassbenderovy manželky. Ti na mě udělali dojem. Naopak mi příliš nesedl Brad Pitt, ale ten se tam nakonec jen mihnul, ačkoliv jeho role byla zásadní. Doufám, že McQueen bude v podobném duchu pokračovat a v tomto případě mu držím palce při vyhlašování Oscarů. 90% ()

snaked

Rozhodně u mě neproběhlo žádné zklamání. Film obsahuje několik pozoruhodnýcm momentů (hudba a kamera) a herecky je taky precizní. ()

Coleator

Velmi dobře natočený film o velkém problému v dějinách lidstva, zobrazený z pohledu člověka, který se dostal do otroctví tak trochu náhodou - ostatně ale jako téměř všichni... Navíc Steve McQueen se rozhodně ničeho nebál, takže z některých záběrů vážně až mrazí... Skvělé herecké výkony vše samozřejmě ještě umocní, takže když se to vezme kolem a kolem, Oscar za nejlepší film je z mého pohledu udělen spravedlivě... Další z filmů, který vás minimálně donutí se zamyslet, a troufnu si tvrdit, že váš více či méně i poznamená... ()

mm13

Môj dojem je len o čosi ucelenejší a lepší, než aký som mal z celovečerného zostrihu Zajatca japonských ostrovov. Že 12 rokov otrokom? Možno tak 12 mesiacov. Že dvojhodinový film? Prečo mám potom pocit, akoby som pri ňom strávil celý deň? A pritom sa o postavách či pomeroch nič poriadne nedozvedel, ani si ako divák nič neužil. Proti zdanlivo nezaujatému rozprávaniu nemám nič, toto ale pôsobí ako na objednávku ministerstva školstva spáchaná kapitola z dejín amerického otrokárstva. Bum-bác, do základných škôl tak akurát a aby sa nadchli aj prváci, dáme tam do finále rozprávkového deduška Brada Pitta, keď nám to celé tak ochotne zacvakal. ()

Sawy

Po Studu bych od McQueena nečekal tak banální pohled na věčné téma. O to větší je to škoda, když z každého záběru doslova sálá filmařská zručnost a talent pro komponování divácky nepříjemných, ale o to silnějších scén. Celkově mi to přes špičkové řemeslo a herecké výkony neřeklo absolutně nic nového. 70 % ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (více)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (více)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST