12 let v řetězech

• USA 12 Years a Slave (více)

Solomon Northup měl milující rodinu, dobrou práci, talent, majetek, svobodu i právo na život. Žil idylický středostavovský život jako většina z nás. V jeden jediný nečekaný moment ale o to všechno přišel. Skončil jako otrok spoutaný v řetězech a jeho jediným osudem se stala dřina na plantáži „pod bičem otrokáře". Většinou doslova. Přesně to se v roce 1841 přihodilo Američanu Solomonu Northupovi (Chiwetel Ejiofor), který svůj skutečný příběh zachytil v autobiografické knize 12 Years a Slave. Solomon měl smůlu, že byl... černoch. Dva únosci ho pod příslibem houslového melouchu vylákali do Washingtonu, kde Solomon po první noci skončil spoutaný v řetězech. V následujících dnech byl prodán do otroctví na americkém Jihu. Ocitl se ve zlém snu, který potrvá dalších dvanáct let. Za těch dvanáct let potká Solomona snad všechno, co černého otroka potkat mohlo. „Hodný" otrokář. Krutý otrokář. Dřina na bavlníkových plantážích. Pokus o lynčování. Bičování. Psychický teror. Neúspěšné pokusy o útěk. Víru ve svobodu a pomoc. (Bontonfilm)

ArsenalEagle

Rozhodně kvalitní snímek s několika velmi silnými scénami a výbornými hereckými výkony. Z těch mohu vypíchnout dva, tím prvním je skvělý Fassbender a druhým hlavní představitel. Mám ale pár výtek. Nejprve jsem se dost ztrácel v časové lince - ono mi to totiž jako 12 let nepřišlo, ocenil bych alespoň titulkovou dataci nebo nápovědu (o kolik let později..). Dále mi film bohužel přišel utahaný, nesedl mi střih - nejdříve se 30 sekund díváme na do prázdna hledící ženu, která najednou začne zpívat a zpěv jede další 3 minuty.. A taky jsem si nemohl nevšimnout podobnosti s Djangem, podle všeho se snad využily i stejné rekvizity a komparz. ()

Karlas

Snad poměrně vyvážená abolicionistická bajka, při které by se generál Lee asi obrátil v hrobě. Nic méně je toto "čučavé" dílo velmi pěkně americky zpracováno. Další materiál k zamyšlení, proč naše kultůra v budoucnu zhyne v důsledku chyb našich předků. ()

O.Peta

Jednoznačně největší letošní zklamání směrem k Oscarům. Když nebudu brát v potaz téma, tak se mě to emocionálně nedotklo. Příběh se nikam neposouvá, proto i ten dojem, jakoby ani nešlo o 12 let. Dokonce i král hudby mě tentokrát zklamal a celým filmem se tak táhne téměř totožná melodie jako v Inception, sem se navíc ani nijak extra nehodila. Jedinou výraznou nadstavbu filmu tak vidím ve výkonu Fassbendera. 70% ()

MikO_NR_1909

Čistý akademický film, ktorý nemá čím prekvapiť. Bieli statkári sú svine (až na Pitta prichádzajúc v hodine dvanástej), čierni naopak utláčaní chudáčikovia, ktorí vám vo svojom repertoári nepredvedú o nič viac, než to čo ste videli v trailery (zas je pravda že jak Ejiofor, Nyong'o a Fassbender odviedli slušný štandard). McQueen vlastne vytvoril triviálny koncept otroctva, ktorý síce zachytáva správne, nijak však svoj film neposunie (nedajbože do hlbších dimenzií, kde chýba dáky krok naviac, ktorým disponujú práve najlepšie filmy). Čiže o väčšej zložitosti a objektivite postáv môžete len snívať, hlavným cieľom bolo vyobrazenie spomínaného otroctva za pomoci stručnej biografii "Solomonovho života". Zas naopak, čo môže udiviť je silná formálna stránka (ako napr. v Umučení Krista) a situačne premakané zvukové efekty, ktoré zvýšia intenzitu daných scén. Ale stále sa nezbavím pocitu, že pri výbere oscarových ocenení opäť raz triumfujú akademické slzy. Určite si myslím, že pre diváka je jak Gravitácia, Vlk z Wall Street či Ona prínosnejšie a prepracovanejšie filmy než Slave... 12 rokov otrokom je teda filmom, ktorý zbiera ocenenia ale ktorý si po desiatkach rokoch pozíciu (vďaka svojej lacnej jednorozmernosti) medzi filmovou elitou nemôže obhájiť. P.S. : Zimmerov potenciál hanebne nevyužitý. ()

Freemind

Mám k tomu naprosto stejnou výtku, jako k "Hotelu Rwanda" nebo "Chlapci v pruhovaném pyžamu" (i když "12 let v řetězech" oba tyto filmy technicky mnohonásobně převyšuje). Genocida/holokaust/otrokářství jsou krutá, krvavá, smradlavá, prohnilá témata - proč je někdo proboha přetavuje do uhlazené, napudrované podívané? Tenhle přístup prostě považuju za nechutnou estetizaci násilí a je to pro mě jasná známka toho, že tvůrcům nejde o správnou věc, ale o dojení slziček a talárků. Rád si někdy přečtu Northupovu knihu, z filmu jsem si odnesl víceméně jen to, že v Louisianě jsou hezké krajinky. ()

numi

Možná je to dáno rozleptanými nervy z aktuálních olympijských bitev o medaile, ale McQueen mě pro příběh nestrhl. Pasoval mě do role soucítícího diváka, který silně prožívá scénu po scéně, ale který zůstává jen pasivním přijímačem celého filmového poselství. A mezi nasloucháním a prožíváním je sakra velký rozdíl. ()

Lum3n

Zpočátku velmi dobré s několika skvělými scénami (převoz otroků na lodi byl výborný), dále už jsem měl však pocit, že se koukám na něco, co už jsem mockrát viděl a s přibývající stopáží jsem se začínal nudit. Od McQueena bych po Shame čekal, že z takového filmu dokáže vyždímat víc, než jen jízdu podle šablony.. 70%. ()

erased

McQueen i se svým stálým týmem v lovu na filmová ocenění konečně povolil z té působivé, ale dost samoúčelné post-moderny, kterou se svými předchozími filmy tolik vyprofiloval, a přestože se dá 12 Years a Slave považovat za stejně samoúčelný slzopudný příběh, vidím v něm díky stále dost jasnému autorskému rukopisu hlavně nejpůsobivější memento dané problematiky (a nutno dodat, že v ní mám nemálo načteno, a to včetně autobiografické předlohy filmu; ergo zmiňovat povrchního a na efekt hrajícího Djanga v kontextu s tímto filmem je vyložená zvrhlost). Překvapivě na tom kromě naprosto bezkonkurenční kamery a režie má svůj podíl i stokrát oposlouchaný Hans Zimmer, jehož znovu jednoduchá hudba zazní sporadicky a kromě silné čtyřtónové hlavní znělky spíš podprahově, ale přesto k plnému efektu. A nebýt toho, že jsem za ty dvě hodiny nedokázal ani na chvíli ucítit zub času nahlodávající Solomonova ducha po dlouhých 12 let (které na rozdíl od nekončících jednotlivých trýzní působí, jako by trvaly pouze zlomek času), tuto skličující otrokářskou odyseu bych vynášel do nebes. ()

kaylin

Silný film, kterému ani tak nemusí pomáhat, že se jedná o příběh podle skutečných událostí. Tohle je drama silné samo o sobě se skvělými postavami a výbornými hereckými výkony. Můj oblíbený Michael Fassbender se mi skutečně hnusil, Chiwetel Ejiofor zase ukazuje, že je hereckým talentem, který zazářil už touhle rolí a snad ji promění i v nějaké to ocenění. Neskutečně silné scény, které se vrývají do paměti, například dlouhé záběry na Solomona, jak jen na špičkách zabraňuje tomu, aby se udusil na provaze. Neskutečné. Silné, drsné, a přesto dojemné. Steve McQueen ukázal, že umí i momenty, kdy se vám mohou slzy nalít do očí. A není to proto, že by to po vás nutně chtěl, ale prostě proto, že soucítíte s hrdinou. ()

vorheese

Steve McQueen mě ve své tvorbě počastoval nejednou vnitřní fóbií, takže jsem od filmu o otrokářství čekal velmi intenzivní zážitek. A ejhle...on je z toho jen sterilní akademicky střižený biják. Ještě, že je těch "12 let v řetězech" v názvu, jinak bych měl pocit, že sleduju "Podivuhodnou letní brigádu Solomona Northupa na malebném jihoamerickém venkově". ()

Tirion

Takové bezduché. Tvůrci chtěli nasadit silné téma a to se jim taky povedlo, ale nějak to odosobnili. Charaktery jsou strašně vykonstruované a nějak jsem zkrátka nepochopil jejich pohnutky. Jako byste všechno sledovali přes tlusté sklo, které jakoby všechno trochu rozmazalo a vytvořilo bariéru. Přestože si film castingem zakládá na hereckých osobnostech, tak jim nedává moc šanci vyniknout. Týká se to zejména Cumberbatche a Fassbendera, jejichž postavy nechápu a nerozumím jejich jednání. Režisér i scénárista nás navíc připravují o možnost pochopit vztahy mezi jednotlivci, což divákovi bere možnost více proniknout do příběhu. No a postava Brada Pitta se ve filmu zjevuje jako deus ex machina bez nějaké přípravy a svým jednáním se jaksi vymyká poměrně volnému tempu vyprávění příběhu. Ve výsledku tak působí, jako pěst na oko. Film chce být líbivý a vizuálně se mu to často daří (ačkoliv některé ty dlouhé záběry jsem významově nepochopil), ale za srdce diváka zkrátka nechytí. ()

esopesokeso

Takže drahí bratia, drahé sestry a potomkovia Cháma, podme si teraz prečítať niečo zo svatého písma: ,, Noach bol prvý roľník, ktorý vysadil vinicu. Raz sa napil vína, opil sa a obnažený si ľahol vo svojom stane. Chám, Kanaánov otec, však videl svojho otca obnaženého a povedal to vonku svojim dvom bratom. Šém a Jefet vzali plášť, obaja si ho položili na plecia, šli chrbtom, a tak zakryli nahotu svojho otca. Tvár mali odvrátenú, aby nevideli svojho otca obnaženého.Keď sa Noach prebral z opojenia a dozvedel sa, čo mu urobil jeho najmladší syn, povedal: Buď prekliaty Kanaán, otrokom otrokov buď svojim bratom! Dodal: Nech je zvelebený Hospodin, Boh Šémov! Nech mu je Kanaán otrokom! Kiež Boh dá, aby sa Jefet rozšíril a býval v Šémových stanoch! Kiež mu je Kanaán otrokom!" Genesis 9, 20-27 ()

italka63

Já si nemůžu pomoci, ale také jsem se u filmu nudila, dala jsem ho na tři etapy, doufajíc, že dále to bude lepší. Nebylo. Musím souhlasit s rejžánkem a Nilesem, film mě nedokázal strhnout. Vůbec se nedal poznat posun času, Ejiofor sice zdatně kulí oči a smutně kouká -což je k jeho situaci pochopitelné, a kdyby svoji roli nezahrál skvěle Fassbender, byl by to pro mne další film v řadě zabývající se zničenými životy v otroctví.Osud Solomona je neskutečně smutný, ovšem to ostatních otroků též. Ti ke všemu tohle štěstí v neštěstí neměli. ()

Britney75

Velmi zajímavý pohled na dobu, kdy svoboda byla pro některé jen pouhé slovo ... líbí se mi celé pojetí, od začátku do konce jsem seděla jako přimražená! ()

MATADOR

Další z široké hromady adeptů na filmové Oscary, kterému nejdou upřít kvality - perfektní herci (v čele s Fassbenderem), námět a hlavně boj za svobodu. Nejhorším zjištěním u mě prostě bylo, že se za celou dobu neudálo nic zajímavé, nic co by mělo v příběhu smysl a postavu posunulo někam dál, nic a to bych vážně bral cokoliv. Navíc styl otrokářství mi nepřišel příliš věrohodný! Velká škoda, od takového snímku jsem čekal opravdu více! ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (více)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (více)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST