Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

arbitr

Dávám čtyři hvězdy jako za Únos, tohle bylo přece jen o něco lepší, možná díky rozpočtu nebo režisérovi, ale o celou hvězdu určitě ne. Ještě bych vyzdvihnul umění Toma Hankse, zejména v závěru filmu to bylo na Oskara. ()

viperDavid

Tom Hanks se zhostil role kapitána Phillipse velice dobře a odvedl zatraceně skvělou práci. Drama je výborně natočené a nechybí nic co by jste očekávali. Akce, napjetí, slzy, úmrtí. Zdali piráti jezdí na rybářských loďkách kde se obvykle chytaj kapři nebudu spekulovat. Film se mi opravdu hodně líbil a jako jeden z mála si zaslouží mé hodnocení. 5* ()

PeterNet

Už od roku 2006 patří Greengrass k mým nejoblíbenějším režisérům. Teď je ještě výše. Film Kapitán Phillip je přesně jeho parketa - skutečná událost z posledních let (stejně jako Let 93 a Zelená zóna - taky od Greengrasse) - víte jak to dopadne, ale přesto vás film dokáže strhnout do neuvěřitelného napětí a v posledních chvílích si říkáte, že to možná skončí jinak. Tak silné emoce u mě dlouho žádný film nevyvolal a tohle je vážně silný kandidát na Oscara, bude to boj. Jinak vůbec netuším, proč Tom Hanks není nominován za hlavní roli. Protože tohle je jeden z jeho nejlepších výkonů vůbec! A nakonec - Barkhad Abdi ve vedlejší roli byl tak dobrý, že má zlatou sošku takřka v kapse. ()

Mrkvič

Podle skutečné události a natočeno Greengrassem. Jenže oproti jeho starším filmům nemá tento příběh žádný velký moment. Sice to ke konci uhrává plačící Tom Hanks, ale to není ono. Natočeno je to ale skvěle a jako přínos rozhodně beru sledování uvažování kapitána. ()

Johnny.ARN

Tak nie. Veľmi ukričané, veľa negrov, čo si myslia akí sú inteligentní a žiadna emócia. Jedna za skutočný príbeh, jedna za sniperov zo Sealsu a jedna za herectvo Hanksa. 3 z 5 ()

Honzíno

Prvních 40 minut je naprosto vynikajicích! Pak se pro mě snímek začal zmítat trochu v zajetých kruzích a jakoby z nich nemohl ven, tápal na obyčejných Greenrgrassových neduzích, které mě tak otrávily v Zelené zóně. Ale úžasně vyhrocený závěr, který, když přivřete očka nad reklamou na US Army, vás odmění mrazící scénou na ošetřovně, mě utvrdil, že PG to tam furt má a po Ultimátu a Zóně jde zas nahoru. Hanks je perfektní! ()

Yesqward

Super! Konečne film, ktorý vás dokáže udržať 130 minút v napätí, až tak, že miestami zabúdate dýchať. Výborné, od Greengrassovej úžasnej kamery, až po akciu a napätie. Pre mňa jednoznačne najlepší film roku 2013 a jeden z najlepších filmov vôbec. 98% ()

plechulka

Ne, že bych toužila jen po tomto druhu filmů, ale ve své kategorii se mi jeví DOKONALÝ - díky tomu, že jsem skutečný příběh nezaregistrovala, málem jsem si ke konci napětím okousala všechny nehty..... ()

Lachtaan

Ruce a hlava umělce Paula Greengrasse po bez debat povedeném Bournevou ultimátu a striktní dokonalosti jménem United 93 stvořily další nezapomenutelný dílek skládačky životopisných dramat, na která nikdy nedám dopustit. Těch skutečných námětů je kvůli politické situaci v kterékoli části dnešního světa tolik, že už vznikají i jednoduché nezávislé a mnohdy proto až ostudné filmy, které se jejich promo poté snaží ztotožňovat s velikány žánru jako je právě například Kapitán Phillips. Ten má ale naštěstí nejen veterána úžasných dramat Toma Hankse, ale také pořádné grády, které nesmetou jen bezmocné somálské piráty. Svým půvabem a neutichající svižností ohromí kohokoli z nás. ()

Ryuuhei

Konečně film, který si na nic nehraje. Kde by v každé druhé řadové akčňárně přilítl do člunu jen jeden člověk a dokázal všechny piráty skolit na pár úderů, zde se ukázala realita, že vyjednávání i jen se čtyřmi piráty není žádná sranda. Jakmile dostanou do rukou rukojmí, stačí jeden špatný úsudek a je po všem. Snímek vše vykresluje výtečně a přímo exceluje na poli atmosféry a napětí. Není tu jediná hluchá chvíle, 134 minut uteče jako nic a vyvrcholení je solidní divácký odpal. Jako bonus tu máme i zajímavě vykreslené charaktery záporáků, z nichž nejméně jednoho dokáže divák aspoň trochu politovat. Filmu jsem se dlouhé roky vyhýbal, téma možných námořních bitev mě nelákalo, ale jak vidno, velice jsem se zmýlil už jen v tématu. /// Viděno na HBO 2 s českým dabingem. ()

LittleJohnny

Pořádné drama to vám povím. Autentičnost somálských herců se nezapře, a samozřejmě skvělý výkon Toma Hankse dělá z Kapitána Phillipse trhák tohoto měsíce... Jednoznačně doporučuji a oceňuji plnou palbou!!! ()

Cocacolix

Pavel Zelenátráva zase dokazuje, že má svoje řemeslo pevně v rukách. Po všech stránkách krásně zpracované. Pátý film od něj s nejvyšším hodnocením. I když jsem celou dobru věděl jak to dopadne, film to vážně nezkazilo. Rejža umí z dramatu vytáhnout naprostý maximum a vygradovat děj do nejvyšších otáček. Dá se to klidně srovnat s United 93, kde vlastně také víte, jak to dopadne. Trochu zamrzela nepřítomnost Johna Powella, ale vykrádačka starších soundtracků (například právě z United 93) taky nebyla na škodu. I když je to úplně ve stejné situaci, nevadilo mi to (stejně jako vykrádačka Inception). Film je sice částečnou oslavou US Navy, ale bez velkého patosu a hlavně, oni si to fakt zaslouží! !!!SPOILER:!!! Zasáhnout tři pohybující se cíle během půl vteřiny a ještě k tomu neohrozit rukojmí, to už je vážně kumšt... Těším se na další film. Greengrass si jistě ještě víc upevní pozici jednoho z mých nejoblíbenějšch režisérů :) ()

venison

Rozhodně není somálské pirátství můj šálek kávy, ale musím uznat, že díky režii Paula Greengrasse a výtečným hereckým výkonům (zejména chvála padá na hlavu Toma Hankse) jsem se příběhem nechala unést.. Rozčilovala jsem se, nadávala, povzbuzovala, nevěděla komu fandit.. Film je rozhodně emotivní, zpočátku trošku nudná, ale konec má grády.. Americké klišé se nezapře, ale rozhodně i spousta filosofie :-) ()

_DAVE_

Přiznám se, že mě podobné filmy vždy dostanou. Subjektivně podle mě výjimečné drama, pravděpodobně nejnapínavější co jsem kdy viděl. A do třetice, závěrečná scéna na ošetřovně patří mezi ty nejsilnější za poslední dobu. Přitom pokud ji vytrhneme z kontextu, je zcela běžná, rutinní. Dál nemá cenu popisovat, je lepší to vidět. ()

elanius

(25/2014) / Už to tu bolo spomeuté viackrát, ale práca s časovaním a intenzitou napätia je dokonalosť. Rovnako tak práca so zvukom. Hlavne vo finále umožnili tieto dve náležitosti vychnutnať si záver takmer ako na vlastnej koži. (9/10) ()

Pavlínka9

Jedno z nejlepších drama, co jsem v poslední době viděla. Nedalo se ani se zastavit, jak nás Greengrass při sledování nenechal vydechnout. Je to špičková podívaná se skvělým tématem a ve filmu pro mě byly dvě stěžejní scény: ve chvíli, kdy stojíte na kapitánské můstku a jen se zoufale z veliké dálky díváte na to, jak Vám piráti lezou na loď a beznaděj, kterou cítíte se nedá popsat a druhá scéna, kdy Tom Hanks čeká, co se bude dít dál ve scéně, kdy si sundá pásku z očí v záchranném člunu..Tyhle dvě mě naprosto dostaly a já doufám, že za to dostanou Oscara. Kamera úžasná, mnoho záběrů z různých úhlů, mnoho střihů, Hanks v jedné ze svých nejlepších rolí a somálci, kteří jsou tak přesvědčivý, jako by se tím skutečně živili...Výborná ukázka amerického letectva a všech ostatních složek a síla, kterou museli "kapitáni" prokázat - to bere dech... ()

Iwory_

Výborně! S vážností od začátku až do konce! Ukázková práce SEALu, mistři v oboru co vědí jak se zachovat. A nakonec excelentní výkon Toma Hankse. ()

Slider

-"There must be something other than being a fisherman and kidnapping people." -"Maybe in America, Irish. Maybe in America." Tom Hanks drží postavu Phillipsa pevne v rukách počas celého filmu, každú sekundu vie presne čo má hrať, aby nepôsobil hlúpo pateticky ale ani ako vystrašený chudák. Greengrass pekne graduje dej, prináša pohľad na situáciu z oboch strán a núti diváka zamýšľať sa nad tým, kto je vlastne v jeho filme skutočnou obeťou. ALE. Šablónovitá postava naštvaného somálca č. 2 je ako z učebnice záporákov a trochu podkopáva tu výborne načrtnutú myšlienku z prvej polky filmu. Okrem toho sú niektoré pasáže (hlavne na záchrannom člne) moc naťahované a človek značnú časť druhej polovice prezíva. Keby mal finálny strih o 15-20 minút menej, Kapitánovi by to výrazne prospelo. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí