Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

Pedross800

Velké TV překvápko. Tohle skvělé drámo naprosto uniklo mé pozornosti a jen shodou náhod mě včera večer doslova zavrtalo do křesla. Tak silnou adrenalinovou a akční jízdu jsem vážně nečekal, někdy doslova dokumentaristický styl tomu dodával punc opravdovosti a já to sledoval napjatej jak struna. Hanks výborný a emočně vypjatý závěr tomu dodal dokonalou tečku. Fakt bomba! ()

voleman

Pro mě letos jeden z Top tří filmů. Opravdu vynikající režie spojená s výborným hereckým výkonem Toma Hankse zasazená do příběhu podle skutečnosti se možná ani nemohla povést lépe. Nic napínavějšího jsem již dlouho neviděl. Navíc tempo filmu nedovolí divákovy ani na chvilku vydechnout, protože se na plátně prakticky stále něco děje. Konec filmu je pak emocionálně silný a celkově působivý. Opravdu mistrovský kousek Paula Greengrase, kterému nelze prakticky nic vytknout. Snad jen poměrně rozvláčnější konec s vojenským zásahem, který ovšem výsledný zážitek rozhodně nijak nezhoršuje. Velmi realistický film podle skutečnosti s hutnou dávkou napětí na který se rozhodně vyplatí podívat, a nejlépe v kině. 95% ()

Elwin1

Upřímně nic moc, čekal jsem o dost víc. Ano situace na Blízkém východě, v Perském zálivu a v Somálském moři je vyhrocená. Proto mi tam chybělo více faktů o tomhle problému. Vždyť pirátství v Somálsku je jedno z nejdiskutovanějších témat mezinárodní politologie. Hanks jednoduše zahrál to, co umí. Scéna, kdy sedí u lékařky a vzpamatovává se z šoku je snad nejlepší scénou v celém filmu. Jinak průměr. A Catherine, tys tam fakt hrála? ()

MichelSmith

Perfektný,napínavý film zo skvelím Tomom Hanksom a partou somálcou,k tomuto netreba via čo dodávat,treba vidieť na vlastné oči! ()

Narcis

Od Zelene mile je toto nejlepsi film ve kterym se objevil Tom Hanks. Perfektni nervydrasajici podivana s podle me necekanym koncem SPOILER : Cekal jsem ze to ta cerna spina odskace komplet ... Zeru ty filmy, kde se obycejni lidi chovaj jako velci hrdinove a potesila obetavost americke armady - nekolik desitek az stovek lidi dela vse, aby jeden clovek zustal na zivu ... Krom T.H. potesili herecke vykony piratu ... Od ted si budu Paula Greengrasse lepe hlidat a Oskara mu ze srdce preju ;-) ()

Madlene

Brilantni! Smekam! Nechapu, co ty dedci pri nominacich na Oscary letos delali?! Zacinam mit o tehle cene skutecne dost pochybnosti...tohle je fakt trapas ()

Norfice

Fenomenální výkon mého nejoblíbenějšího herce Toma Hankse. Hodně dlouho jsem se na tento snímek těšil a o to víc jsem rád, že nejsem zklamaný. Dechberoucí děj filmu Captain Phillips emotivně drtí diváka po celou dobu "obsazování" lodi až po závěrečné rozuzlení pod záštitou Navy Seals. Tady se nedá nic vytknout, pokud bych mohl někde udělit 6***** bylo by to jednoznačně tu... Neváhal bych ani vteřinu! ()

Georgex

Na toto drama podle skutečné události jsem se velice těšil a ještě před zhlédnutím filmu jsem přečetl spousty článků o tom, jak to ve skutečnosti s kapitánem Phillipsem nejspíše bylo. Výsledek mě velmi mile překvapil, protože se opravdu snažil držet pravdivých reálií, přestože některé informace jsou ve filmu opomenuty či trochu heroičtěji podány. Na druhou stranu příběh kapitána Phillipse je sám o sobě tak neuvěřitelný, že si filmoví tvůrci ani přehnaně vymýšlet nemuseli, naopak jim musím sklonit poklonu, jak tuto událost dokázali převést na filmová plátna. Snímek se poměrně pomalu rozjíždí, nicméně po půl hodině se rozjede a neztratí tempo až do závěrečných titulků. Vybrat Toma Hankse do hlavní role byl kardinální tah, jelikož takto famózní výkon jsem od něho již dlouho neviděl, nicméně nesmím zapomínat ani na herecké obsazení pirátské sebranky, která působí velice autenticky a za svůj výkon by si "hlavní záporák" Barkhad Abdi zasloužil i Oscara za herce vedlejší roli. Moje hodnocení 80%. ()

Hollohlaway

Po pomalém úvodu to začne být skutečně zajímavé až na záchranném člunu, tam to parádně odsýpá. Hanks má prostor a čas hrát, hrát, a hrát, tak jak to dovede. Psychologické pochody svojí postavy dovede zahrát s takovou bravurou jako nikdo. Jinak je ve filmu banda nejošklivějších černoušů jakou jsem snad viděl, vysloveně odpudivé zjevy, do Somálska mě na dovolenou nikdo nedostane. Sice nepřijde, a ani nemůže přijít velké finále, ale zvědavost na to, jak to na konci provedou, ta tam je, a film určitě stojí za zhlédnutí. ()

rudess

najprv nadpriemerné, dá sa povedať, že aj trocha napínavé, fajn, postupne akési preafektované, nezmyselnejšie, nudnejšie, americkejšie, ale Hanks stále dosť dobrý... a v závere nehorázna vykrádačka záverečnej hudby z Inception, to ma teda nasralo. ()

jenik71

Po hodně dlouhé době opravdu kvalitní drama u kterého jsem se nenudil ani minutu. Hanks přesvědčivě ukázal, že nepochybně patří mezi hereckou elitu a že s přehledem zvládá zahrát prakticky jakoukoliv roli. Kapitán Phillips mě mile překvapil a vyvolal ve mně nefalšovanou nenávist vůči somálským pirátům. Dost dobře nechápu, proč posádky lodí, které proplouvají v nebezpečných vodách poblíž Somálska, tenhle černý (ne)lidský odpad neodprásknou ještě předtím, než se k lodím dostanou na dosah. Osobně bych kašlal na nějaké nesmyslné předpisy a s chutí tyhle šmejdy pokropil. Ale určitě ne jenom vodou... Nevím, co bych tomuhle dramatu vytknul a proto ho právem hodnotím plným počtem hvězd. ()

tommmy89

Mám taký pocit, že čim je človek starší, tým je aj múdrejší (ako sa hovorí) a talentovanejší. Mladý T. Hanks exceloval vo filmoch, ale už je z neho v podstate starý "koráb" a vie, čo má do filmu vložiť, tak isto ako aj zahrať (keď sa povie zahrať, tak to myslím doslovne, lebo Hanks je pán herec a to ukázal v nejednom filme, počnúc F. Gumpom). Na druhej strane, priateľka vsádza na to, že keď sa povie životopisný príbeh, tak sa z toho vykľuje niečo zlé, ale ja niesom toho názoru a ona to zistila (dúfam) taktiež. Prakticky ja vsádzam na životopisné filmy celkom rád a o to radšej, keď tam hrá hviezdny herec. Čo by som ale filmu vytkol je metráž, čo bolo podľa mňa prehnané, pretože sa to dalo skĺbiť kľudne aj do kratšieho filmu. Nepodstatné veci tam boli a bolo ich dosť, to by som vymazal. Ale tak, nakoľko film bol zaujímavý a doslova servíroval nepretržite zaujímavé a dych berúce momenty, tak ho hodnotím veľmi kladne. 4* P.S.: Hanks sa udrží ešte veľmi dlho nad hladinou. ()

Jello Biafra

Režisér Paul Greengrass opäť nezostal nič dlžen svojej povesti režiséra dokumentaristu. Rovnako ako u filmu United 93 som bol pri sledovaní tohto skvostu prikovaný ku stoličke a so zatajeným dychom sledoval skutočný príbeh prepadu obchodnej lode a následnej záchrannej akcie. Roztrasená ručná kamera dáva zabrať a v závere filmu som s napätím čakal ako to celé dopadne. Psychicky náročná jazda z ktorej mi stávali zimomriavky po celom tele. ()

venca163

Ten Forrest Gump je fakt dobrej, dokázal svést vyrovnanou bitvu vodními děly proti kalašnikovům i nervydrásající psychologickou bitvu s partičkou otravů ("People who annoy you" ... "Ok, I'd like to solve the puzzle ... Niggers!!"). A dokonce tu druhou bitvu dovedl do vítěznýho konce! "You guys...seriously...pirates are back! (aneb verze Kapitána Phillipse ve 20 minutách). Je to spíš takový akční/dramatický, než že by se to hrabalo v politice a z postav jsou trochu víc rozpracovaný akorát tak Tom Hankey a kapitán Opičák. To mi ale vůbec nevadilo, Greengrass mi to prostě tak nějak naservírovat umí, takže jsem to snes i s dabingem. Ocenil jsem naznačení motivace pirátů i akceschopnost US Navy. Akorát na začátku jsem se strašně rozčiloval, protože mi k tomu někdo řek, že posádky těch lodí ještě dneska nesmí mít ozbrojenou ochranku apod. Pak jsem si k tomu ale něco přečet a zjistil jsem, že už pár let na ně už střílí normálně zpátky a že se jim ty únosy podaří prakticky vždycky odvrátit. Takže překvapivě, ale západ uhrál taky jednou po čase nějakej ten bod, gratuluju. (70%) ()

pavelblahy

Opravdu silný a statečný výkon Kapitána Phillipse a pro mě nejlepší hlavní role za tento rok. Od začátku do konce jsem byl napjat, jak tento příběh skončí a jak Hanks zahrál ten šok na konci? Neskutečný. Po dlouhé době film, který mě opravdu zaujal a jsem rád, že jsem ho mohl vidět na projekci. ()

Sdoom

Paul Greengrass prostě umí. Chytne diváka během prvních 10 minut a pak už ho nepustí ze svého sevření realistické akce a neskutečně gradovaného napětí. Dokázal to ve vzduchu, dokazuje to i na moři. A pokud má navíc k ruce takové herecké eso jako je Tom Hanks, výsledek je nasnadě - 5hvězdičková pecka a jeden z kandidátů na film roku. Skvělá je i hudba, střih a práce kamery, za zmínku stojí i neznámí herci, kterým jsem ty piráty fakt věřil. Jeden z mála filmů, u kterého si absolutně nemůže být člověk jistý, jak to dopadne, pokud si to tedy nevygoogluje před filmem. (kino Cinestar, orig.) ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí