Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

HiddenDragon

Nechal jsem se prekvapit, nic necekal, ale bylo to fakt drama jaksepatri. Od uplneho "nic" na zacatku se napeti stupnovalo perfektne az ke konci, ze jsem posledni pulhodinu byl prilepenej ocima na platno a cekal, co se stane. A doslova citil ty nahromadene obavy a strach, ktery Hanks nechal provalit v zaverecne scene. Jsou i lepsi filmy, to urcite. "Phillips" neni popcornova zabava, kterou muzu koukat kazdy rok. Ale jak ja rikam, v ramci zanru tomu nemam co vytknout. Je to akcni, dramaticke, smutne i trochu k zamysleni. Krom toho skvela, temer dokumentarni kamera. Az jsem z ni mel misty trochu morskou nemoc:-) ()

Kuny27

Silný to film. Dvě silné a parádní části filmu mě dovedli (i když o fous) až k řádu pěti hvězd. Výborně natočené, obzvláště moment, kdy piráti se chtejí poprvé dostat na loď ---> parádně hrané. MUSÍM VYPÍCHNOUT PANA HERCE HANKSE, a konkrétně jeho poslední závěrečnou scénu, která vě mě vyvolala obrovské emoce. Chvílema film byl slabší, nicméně jsem se ani chvíli nenudil, a to je obrovsky důležité u takovýchto filmů! PS: Po finálové scéně Hankse jsem se až rozmýšlel, jestli nedám ocenení za nejlepší her. výkon roku, a jestli nepředčil DiCapria v Gatsbym - ne, ale bylo to namále! ()

charlie_ando

Po shlédnutí mi v hlavě vířily dvě myšlenky brilantní a strhující. Scénárista Billy Ray napsal podle autentické knižní předlohy "A Captain's Duty: Somali Pirates, Navy SEALS, and Dangerous Days at Sea" od samotného Richarda Phillipse hektický příběh, který se neustále žene dopředu. Skvělý soundtrack od Henry Jackman je v souznění s děním na plátně a pomáhal budovat atmosféru. Paul Greengrass rozhodně svoje řemeslo ovládá znamenitě a paradokumenty jsou jeho jednoznačná parketa. Řemeslně nadstandardně zvládnuté dílo, které diváka donutí přestat dýchat a hltat dění na plátně plnými doušky. Tom Hanks jako kapitán obchodního loďstva Richard Phillips zahrál opravdu velmi dobře a nechal vzpomenout na své nejlepší kusy. Banda somálských vychrtlíků pardon rybářů respektive pirátu byla rovněž povedena a jejich protagonisté odvedly kvalitní kus práce. Musím se přiznat, že jsem celý film nedutal a byl jsem uchvácen dějem, ale finální zásah pod velením komanda Navy SEALS a scéna v ošetřovně mě opravdu dostali. Film mě dal, co od tohoto žánru vyžaduji, dramatickou zábavu, tu správnou atmosféru, a také větší než malou dávku emocí. Jednoznačná trefa do černého vlastně do pirátů. ()

Chegi

Co jsem nepochopil bylo, že pro amíky je snazší nainstalovat na lod vodní děla za desítky tisíc, který jsou stejně na dvě věci, místo toho, aby za pár šupů najali na každou loď ochranku z pár chlapů s ostrejma... to jen tak na okraj. Proti filmu nemůžu říct vůbec nic. Hanks hraje (jako vždy) bezvadně. Spolu s Rivaly nejlepší film roku 2013! ()

DavidS.

Co si budeme namlouvat - Greengrass zase tak přehnaně civilní, že celek zachraňují až armádní manévry...Finální zásah připomíná ve své precizní/nezážitkové dokumentární formě konec Zero Dark Thirty...Skutečně iritujícím prvkem je ale fakt, že někdo na lehátku v počtu čtyř je schopen úspěšně přepadnout takový kolos a že nejsou stříleni jako zvěř jakmile se objeví na obzoru a zarachotí kalachem...70%... ()

Mistickzz

Paul Greengrass je späť a po rozpačitej "Zelenej zóne" sa vrátil opäť do starých dobrých koľají. Pumpuje do divákov napätie takmer po čas celej stopáže, hrá sa s nervami divákov a predvádza špičkovú formu.Tom Hanks je pán herec, o tom niet pochýb, ale na rolu Kapitána Phillipsa by sa možno hodil menej známy herec, ktorý nemá taký status v Hollywoode ako Hanks .Potom by som sa možno o kapitána strachoval viac... Nesklamali ani somálci, ktorí boli viac ako presvedčivý. ()

Michelle75

75% filmu tady dělá Tom Hanks,ten je opravdu excelentní. Díky němu přidávám jednu hvězdičku. Začátek filmu je výborný,napětí se stupňuje a člověk se neumí ubránit strachu. Malá chyba a parta pirátů obsazuje loď Kapitána Phillipse. Jsou nenasytní, nedůvěřiví a zákeřní a chtějí prachy a to za každou cenu. Role Somálců byly vybrány a zahrány taky skvěle,nejzuřivější Faysad Ahmed je neudolatelný. Postupem času se situace nemění a zůstává na martvém bodě, s ním umírá i vystupňované napětí a leckterý divák i usne.:) Záchranná akce je jaksi na americký způsob,ale pokud by byla alespoň z poloviny v takové velikosti i ve skuetčnosti,tak mám pocit,že někde na lidech ještě záleží. ()

KoRner

Reklama na neschopnosť US Navi a nebojácnosť amerického národa. Veď kto by sa bál, keď kvôli jedinému mužovi sú schopní oslabiť mexické hranice a hrať sa s nejakými vychudnutími černochmi?! Ako daňový poplatník by som mal z toho trochu strach, ale centrálna banka to snáď dorovná... Ale Hanks samozrejme na Oscara. ()

wooozie

Captain Phillips je pouze Greengrassova ukázka naprosto dokonale zvládnuté režie, nebo-li příklad jak uplést z hovna bič. Člověk si říká, jak může více jak dvouhodinový film udržet diváka napnutého jako strunu navíc s příběhem, kde každému musí být jasné, jak to celé nakonec všechno dopadne. Jenomže po patnácti minutách se rozjede první akční scéna a pak přijdou tak našlapané 2 hodiny, že takhle bravurně to zvládne pouze Greengrass. Napínavými scénami se to jenom hemží a to i klidně tehdy, pokud probíhá (za normální situace nudná) konverzace. Jednoduše famózní film, jeden z nejlepších letošního roku. ()

los.negros

Jediné, co chci komentovat, je Tom Hanks. Je to Pan Herec a tak, jako mě on rozbrečel na konci filmu na ošetřovně, tak mě ještě nikdo jinej nerozbrečel. 5* ()

Pyth

Hodinu a pul silene utahane nelogicke nudy nedokaze vytahnout nahoru ani celkem zazivna posledni pulhodina. Velky zklamani a nikdo mi asi nevysvetli takle vysoky hodnoceni :) ()

666Carnage

Tak tohle je nejlepší film roku 2013 alespoň teda pro mě! Hanks je výbornej herec a zde exceluje :) Somálští piráti jsou skvělý a to všichni! Pro mě tenhle film byl naprostou špičkou co jsem za posledních pár let viděl!!! ()

klukluka

Co mají všichni proti té kameře? Že byla rozklepaná? Dyť na moři se klepe všechno... Díky tomu měl možná Phillips tak strhující tempo. Ta nestabilní kamera z toho udělala reality show. Co chtít víc? Snad zajímavější příběh! Proto jen 4 pecky. ()

Chipsonator

Tom Hanks na vrcholu! Mám teď docela velkou chuť zajet do Somálska, najmou tamnější rybáře a snimi zajmou akademiky a jako výkupné chtít minimálně nominaci pro Hankse na Oskárka, jelikož neexistuje omluva pro jeho nenominaci. Co se týče zbytku filmu, tak režije je přesná, Greengrass odvádí dobrou práci a navíc bez pastosu (a to sa počítá!), technicky je to paráda, napětí funguje podpořeno dobrým soundtrackem a i zbytek herecké grupy hraje dobře (ač nominace Abdiba se mi moc nezdá a nesouhlasím s ní). Celkově je Kapitán Phillips precizní napínavou záležitostí s mistrovským Hanksem. 85% ()

joora1

Za strhující výkon Hankse nemůže být jinak. Jeho výkon totálně gradoval a poslední scéna na ošetřovně to je bez komentáře. Musím vyzdvihnut to, že nikdo nemá na podobné filmy snad lepší talent než kabrňák Greengrass, který svým specifickým stylem dokáže vybudovat takovou atmosféru a napětí, jako nikdo. A to i u zdánlivě klidnějších scén. V tom je jeho síla. Už od začátku je sice směr, kterým se film bude ubírat jasný, ale Hanksovo herecké umění společně s vyhrocenější akcí se dostává stále do větších obrátek až do chvíle, kdy kapitán Phillips skoro rezignuje. Navíc pirátská posádka od začátku působí hodně nesympaticky a agresivně, což filmu ještě přidává. Lehce přehnané mi ale přišlo, když v podstatě proti jedné kocábce s třemi piráty pošle USA snad tři námořní lodě, jednotku SEALS, vrtulník atd..zajímalo by mě, co na tom ve skutečnosti byla pravda. Navíc souhlasím s komentem POMA, protože se od začátku ví, že zabití kapitána by nepřineslo nikomu nic a lehce to snižuje ze začátku možné divákovy obavy. Každopádně jinak skvělé. ()

Seti

Pro mě jeden z těch slabších Greengrassů. Po filmařské stránce není samozřejmě moc co vytknout a Paulův paradokumetární styl s roztřesenou kamerou (podotýkám fungující) opět válí, ovšem samotná látka mě bohužel moc do varu nepřivedla. První polovina odehrávající se na nákladní lodi byla v mých očích velmi dobrá a napínavá. Pozvolný úvod plynule přecházející v námořní kočkování s pirátskou kocábkou a následné hrátky na kočku a myš na palubě Phillipsova škuneru mají perfektní atmosféru a divákovu hladinu adrenalinu drží na velmi uspokojivé hranici. Ovšem ta druhá, v níž scénárista rozehrává intimnější partii mezi kapitánem a partou opálených hladovkářů, a která měla být daleko vypjatější, mě paradoxně bavila stále méně. Našlápnuté finále pak již opět splňuje Greengrassovy snadardy, avšak alespoň desetiminutový prostřih by filmu určitě prospěl. Co se týče hereckých výkonů, tak Tom zahrál velmi dobře a jeho nominace je adekvátní uznání, ale v letošní oscarové konkurenci nemá šanci. ()

korndaddy

Nemam slov. Z počátku celkem nezajímavá a lehce pomalá podívaná se změnila v napínavou a nervy drásající jízdu, že ještě teď nemůžu najít ty správná slova. Konec byl famózní a já nevěděl jestli se mám smát, brečet nebo čumět jak péro. ()

Chmur

Rozhodně se nejedná o špatný film. Jen je dle mého názoru zbytečně dlouhý. Zkrátit stopáž o dvacet třicet minut by možná neškodilo. Bylo mi celkem sympatické, že piráti zde nejsou vyloženě záporňáci, ba co víc, chvílemi jim nešlo nefandit. Toma Hankse moc nemusím, ale jeho oplácané tělo krásně kontrastovalo s vyhublými Somálci. Suma sumárum se jedná o docela povedenou napínavou podívanou s velmi přesvědčivými herci černé pleti. ()

Pavlík

27. 01. 2014 (35.); kapitán Phillips musí být divný, když po tom, co zažil, se znovu vrátil ke svému povolání ()

Rudinsky

Neviem prečo, ale ja Greengrasovi ten civilný, minimalistický, pevne uchopený a dynamicky vyvážený štýl žeriem aj s navijákom. Keby som bol producent, klopem mu na dvere každý deň. Aj Hanksovi. Veľký počin najmä pre režisérovu snahu upozorniť na neexistujúce, médiami vyfabulované zlo v podobe úbohých, podvyživených Somálcov, snažiacich sa uniknúť z pekla za pomoci vlastných, zdegenerovaných snov o lepšom živote... 100 percentný zážitok ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí