Suspiria

• Itálie Suspiria (více)

První liga klasického hororu s gotickou příchutí - Suspiria doráží konečně k českému divákovi.,, Můžete se potěšit i postrašit z čistokrevného Zla, podlévaného černou magií. S napětím budete pozorovat marný boj nevinných studentek taneční akademie o přežití. Kulisy a efekty strašidelného zámku kdesi v Německu podporované neskutečným hudebním doprovodem skupiny Goblin vás odnesou z dnešního tak zoufale neromantického světa tam, kde strach je opravdový a odkud se vracejí jen ti nejsilnější... (Hype)

Birter

Tohle není film. Tohle je nejzvrácenější forma snu. Celý je doprovázen vysokým napětím a skvělou hudbou. Co ale oceňuji především, nejsou zas tolik hlavní hrdinky, na které se pěkně kouká, ale hlavně na architektonice a designu míst. A to v naprosto každé scéně! Nemluvě o barvách, které opravdu připomínají výlet na LSD. Příběh samotný je velmi zajímavý (zbožňuji téma čarodějnic), avšak velmi předvídatelný. To je jediné menší mínus. Přidat trochu zápletek s Verdegastem nebo tajemným kosatcem. To je však minimální skvrna na strhujícím filmu, kterým Suspiria je. A pokud je něco opravdu nepředvídatelné jsou to způsoby smrtí. Originální, stylové a drastické. ()

Grázl83

Celé je to divné, dějové slabé a chování postav příšerné. Celá atmosféra vytvářena hudbou, která mě vyloženě vadila, stejně tak divná barva krve. Jediné co bych velmi pochválil je perfektní kamera. Celkově zklamání. ()

Nicolii

Mysteriózny film Suspiria je ukážkovým príkladom žánru ´giallo´. Je plný násilia a strachu. Hlavnou hrdinkou je cudzinka v neznámom prostredí, čo je typický prvok pre tento žáner. V tomto prípade je to Američanka, ktorá prichádza do Nemecka na baletnú školu. Tu vzniká silný kontrast. Medzi nechutnosťami a krásnym čistým ladným baletným pohybom. Príjemnou klavírnou hudbou a šepotom, krikom a plačom. Režisér pracuje s dlhými napínavými zábermi, retrospektívou a strihom. Neodhaľuje ani nedopovie všetko a drží diváka v napätí. Necháva ho strácať sa a nevedieť presne určiť, čo je sen a čo skutočnosť, pretože tieto dve linky sa prelínajú od začiatku až do konca. Zmena koloratúry a zvuku evokuje, že prichádza niečo zlé. Moment prekvapenia teda nie je až taký výrazný, naopak je predvídateľný. Pri jednom incidente vidíme len ruku vraha, ktorá je evidentne mužská. Pri inom je vrah za plachtou, sklom alebo vidíme iba jeho tieň. Obeťami sú vždy mladé krásne ženy, každá z nich zomrie brutálnou smrťou a kamerové zábery doprajú divákovi poriadne si to vychutnať. Krv, ostré bodné predmety, zábery na trpiace oči. Avšak nejaký príjemný obraz sa tam dá nájsť tiež. Záber z hornej perspektívy na ženy plávajúce v bazéne bol podľa mňa naozaj estetický. Ale jednoznačne je to obrovský nepomer scén, na ktoré sa dalo a nedalo pozerať. ()

Lilith03

Hudba určitě povedená, ale jinak teda děs a bída... Z těch kýčových tapet a podlah budu mít noční můry. Prostředí umělé, divně barevné, příběh plochý, nijaký. Krev je kapitola sama o sobě, i prank od dítěte s kečupem na ruce bude důvěryhodnější.., to v roce 77 neměli už umělou krev? I ten kečup by vypadal realističtěji... ()

abrat

Najlepší Argentov film, dokonale natočené, neuveriteľná práca s farbami a na giallo nadštandardní herci. plus super goblin hudba.. ()

Pythonator

Tomu říkám horor. Moc slavných a nudnějších filmů se už asi nenajde. Je sice pěkné, že je všechno hezky křiklavě barevné, ale kde je příběh, logika a pořádné finále? V prdeli. ()

dalver

Krásne interiéry, výborná výtvarná stránka, podmanivá hudba a neuveriteľná práca so svetlami. Suspiria je vďaka týmto veciam stále funkčný a desivý film a to má už 40. rokov. Občasné hluché a prázdne miesto či slabšie dialógy vie Argento šikovne zaplátať následnou desivou scénou, kde sa naplno prejavia všetky kvality opísané v prvej mojej vete. Finále prináša naozaj nezabudnuteľný hororový zážitok. ()

Elizabethx

Výborný vizuál a audio. Opravdu - tento styl je mi velmi blízký a velmi mě zaujal. Ale bohužel, vizuál většinou nestačí na to, aby utáhl film a jednoduše mi celý příběh přišel nedotažený, nedomyšlený a nějak potlačen. Sice jsem obdivovala scény, ale od poloviny filmu jsem se vyloženě nudila a dál se prokousávala. ()

Toolshed

Tak toto bola tá Suspiria, z ktorej všetci tečú? Uf. Roztržitá, zmätená réžia/strih, vďaka ktorému na seba scény pomaly ani nenadväzujú, plytký dej, hromada nelogickostí a hlúpostí (počítanie krokov, wtf? drôt, wtfx2?), prepálené herecké výkony, za ktoré by sa nemuselo hanbiť ani Kubrickove Shining... celkovo totálne čudesný mišmaš niečoho, čo je film od talianskeho režiséra s talianskymi hercami, ktorí rozprávajú po anglicky, a ktorý sa odohráva v Nemecku (čo nie je vôbec podstatné a keby na to "nenápadne" neupozornili scénou s tanečníkmi v krčme, človek na to aj zabudne). Stopáž hodina a pol, pocitovo tak šesť hodín. Súhlasím s tým, na čom sa zhodne asi väčšina recenzujúcich, teda: vizuálny štýl a niektoré izolované scény naozaj pôsobivé (hlavne záver), veľmi dobrá hudba... ale to je asi tak všetko. ()

Pokri

Atmosféra skvelá, hudba miestami až šialená, viacero silných scén, ale rozuzlenie ma úplne nenadchlo. Po takých napínavých 90 minútach som čakal viac. ()

Bragi66

Spojení tance s čarodějnicemi je vrcholně nosné téma, ale tady je to  podle mého trochu artově přepísknuté na úkor stavby děje. O vývoji hlavní postavy to ale sakra není, a to je škoda. Přesto je to podívaná s poselstvím. ()

Kusbi

Mírně rozpačité dojmy. Silně se mi nelíbil děj, který byl naprosto nijaký, dále pak často trochu absurdní dialogy, které v mnoha případech působily, jak kdyby je napsalo desetileté dítě. Na druhou stranu má film naprosto fantastický vizuál a atmosféru, kterou skvěle doplňuje hudba (byť tedy nemusí sednout každému). Celkově vzato jsem asi čekal komplexnější filmový zážitek než jen super vizuální podívanou. Tenhle film stačí vidět jen jednou. ()

Natar odpad!

Věřím, že v celém vesmíru není trapnějšího, úchylnějšího a odpornějšího tvora, než je člověk. Všichni, co oceňujte tohle "dílo", byste měli vyhledat pomoc. ()

dc

Netradiční interiéry, barevné nasvícení, monotónně opakovaný hudební motiv navozuje stísněnou, nervózní atmosféru. Docela slušný horor, s na svou dobu dobrými triky (nebýt vypaseného, neohrabaného plyšového netopýra...). Od začátku do knce je každá věta a každý obraz v oparu "tajemna". Moc takových snímků k vidění není a možná ani nebude. Doporučuju všem, kdo se rádi bojí a rádi při tom přemýšlí. ()

surface

Argento vykouzlil neskutečnou atmosféru s tak brylantní hudbou, která vás nenechá na pokoji.Suspiria obsahuje nádherné mísení pestrých a kontrastních barev (a ty zde hrajou velkou roli). Graffity 70.let a samotná architektura budovy, ve které se odehrává příběh, budí velmi strašidelný dojem. Za připomenutí stojí démonicky ovládaný pes, který uprostřed nočního náměstí prokousne svému slepému majiteli hrdlo.Suspiria si zaslouží opravdovou pozornost, a to nejen u hororového fajnšmekra. hodnocení 87% ()

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi

26.11.2020

Dario Argento natočí Giallo

Dario Argento natočí Giallo

19.01.2008

Nic nového pod sluncem, říkají si ti z vás, kteří vědí, že giallo je italské označení hororového subžánru specializujícího se na řádění maniakálních sériových vrahů. A mistr Argento už pár takto… (více)

Roň slzy, už brzy ozáří lampa dvůr

Roň slzy, už brzy ozáří lampa dvůr