Je to jen vítr

• Maďarsko Csak a szél (více)

Někdy se zprávy šíří neobyčejně rychle i bez pomoci médií. Stejně se obyvatelé v maďarské obci dozvěděli o násilném úmrtí několika členů romské rodiny. Pachatelé unikli a nikdo neví, kdo se dopustil trestného činu. Policie jen neschopně přihlíží. Členové další romské rodiny, kteří žijí nablízku tuší, že nalezené oběti slouží k potvrzení jejích skrytých a pečlivě potlačovaných obav. Je nutné rychle něco udělat, tma přicházející se soumrakem může skrýt cokoliv... Film, který nezakrývá protirasistické záměry, natočil uznávaný maďarský režisér Benedek Flieghauf, podepsaný pod tituly Houští, Mléčná dráha, Lůno. Také tentokrát se zvolený příběh vyznačuje jeho výraznou práci s filmovým obrazem a se zvukem. (Česká televize)

Caa

Nejen korektní, ale i nečekaně syrový film. Všudypřítomnou tíseň zesiluje roztřesená kamera. ()

Kellerman

Docela síla,která spoléhá spíš než na perfektní realizaci na svůj dopad na diváka a na to,jak v něm bude rezonovat.Což se u mě osobně filmu podařilo spolehlivě.Takhle si představuju spolehlivý festivalový film,který není přehnaně dlouhý,něco divákovi řekne,ten když vyjde z kina,má o čem přemýšlet a nelituje času,který do toho investoval.Jak říkám,k realizaci mám své výhrady,ale celkově výborné. ()

plo koon

Především díky dokonalému pozorování života v neutěšeném sociálním prostředí, opatrnému budování atmosféry strachu a nenávodného prezentování děje bez násilného hudebního doprovodu patří Fliegaufův film mezi to nejlepší s tématikou rasismu, co jsem měl možnost vidět. ()

miligretchen

Film, který promlouvá s nevídanou naléhavostí, skrze poněkud neobvyklý úhel pohledu- přibližuje se až tolik, že je přímo čitelný, jakoby svlečený z kůže.Kontrast nádherné přírody a hluboké a tíživé beznaděje.... uf, stále cítím jeho stopy sama na sobě. ()

Sticks

Som rád, že som sa nakoniec presvedčil dať Fliegaufovi ďalšiu šancu na febiofeste. Výrazný posun smerom hore od Dealera. Áno, aj tu sa scény preťahujú, ale uchopenosť deja nie je až tak bezcieľna, takže pôžitok prehlbujú. Režisérov rukopis patrný - skvelá ambient hudba a trmácanie sa za postavou. Čo mi tam citeľne chýbalo, boli malí pobehujúci fagani; každopádne beriem to ako fikciu, a ako fikcia sa na to pozerá viac než dobre. Solídnych 8/10 ()

BarVo

Mám v zásobe pár kúsavých poznámok k niektorým scénam, fakt nemusím tie doslovné zábery vo filme - umývanie záchodov ani čúranie v tráve mi naozaj neprídu ako nejaké zásadné scény, ktoré by ruka strihača mala šetriť, ale budiž. Každý máme nejakú úchylku. Faktom totiž je, že vďaka tomuto civilnému prístupu, či v tomto prípade skôr odstupu, sa film vyhol lacnému sentimentu a manipulácii s divákom, ktoré sú pri tejto téme skoro až povinné. Je to však za cenu vytrácajúceho sa napätia, ktoré nastúpi až v závere. ()

Santiago.

Tohle není jenom film, ale doslova prožitek. Bez nějakých okázalých gest, přesto působí tak silně, že se mi chce už jen mlčet a v klidu ho v sobě nechat doznít... ()

bishi1 odpad!

cikánská rodina, kde matka má 2 zaměstnání !! a otec je za prací v Kanadě !! ... a k tomu ti hnusní rasističtí běloši .... jak se k těm "chudákům" můžeme vůbec tak strašně chovat, to nechápu? .. na 90 % jejich rychle se množící populace jenom dřeme, aby si pak chodili pro naše peníze na sociálku ... bílí jsou prostě ve své debilitě a humánnosti za každou cenu, nepoučitelní .. ()

egoistic

tak trochu jiný pohled na rasismus prostřednictvím běžného dne jedné romské rodiny. Fantastická atmosféra, člověk má strach, cítí úzkost...z neznámého, z toho, že tuší co se stane, ale neví kdy. ()

Jester_X

Fliegauf opět potvrzuje, že je mistrem lyrického naturalismu. Cikánská rodina je sledována v běžném dni bez snahy režiséra divákem manipulovat. Z plátna se pouze line atmoséra strachu vyvolaná rasistickým běsněním. Síla atmosféry je umocněna všedností sledovaného dne. Po celou dobu však neustále vyvstává otázka, kam může až vést xenofobie takzvaných slušných lidí, běžného policisty, či školníka. Nemůžou to být právě oni, kdo za vraždami stojí? Divák se tak musí zamýšlet i nad svým vnitřním rasismem a to bez násilného moralizování, které probíhá v mnoha jiných filmech. ()

radek.896

Námět je kvalitní, ale filmové provedení je mnohem horší. Celou dobu jsem sledoval typické dny rodiny a pár minut akce na konci už nemohlo zachránit mou znuděnost. ()

Letos v Marienbadu

Letos v Marienbadu