Blízko od sebe

• USA August: Osage County (více)

Celá rodina Westonových se sjíždí do rodného domu v Oklahomě na pohřeb otce (Sam Shepard), básníka a opilce, který spáchal sebevraždu. Jeho žena, cynická a celoživotně konfliktní Violet (Meryl Streep) takřka s potěšením rozdmýchává spory se svými třemi dcerami (Julia Roberts, Julianne Nicholson a Juliette Lewis). Ani jedna z nich to nemá jednoduché: jedné se hroutí manželství, další tutlá aférku se svým bratrancem, třetí se právě zasnoubila a ani na pohřbu není schopna mluvit o ničem jiném než o nadcházející svatbě. Přičemž každému kromě ní je jasné, že její snoubenec (Dermot Mulroney) je slizký parchant. (Bontonfilm)

MurielRezek

Povedené konverzační, syrově vylíčené drama jedné rodiny. Největším překvapením pro mě bylo herectví Julie Roberts. Žádný křečovitý pokus o manipulaci a citové vydírání. Meryl Streep je téměř dokonalá. Viděla jsem už ale lepší filmy s tématikou rodinných dramat. ()

widla

Rodinné drama dle všech filmových učebnic (asi :). Sice film v polovině trochu začne pokulhávat, ale jako málokterý jiný film se zase dokáže rozeběhnout naplno. Nutno vyzvednout scénu ‚Eat that fish!‘ - je skvěle zahraná. ()

sedm.1

Rodinná dramata mám velice rád, jenže toto krom vážně nadupané hvězdné herecké sestavy toho nenabízí příliš jiného, co by ještě dokázalo opravdu strhnout. Když už jsem tedy zmínil to obsazení, hned na začátek musím konstatovat, že mě až šokovala svým fantastickým výkonem Julia Roberts, kterou jinak nepovažuji za příliš dobrou herečku, ovšem zde mi zavřela hubu a jednoznačně filmu svým dech beroucím výkonem vládne. Hned za ní pak dominují Meryl Streep, či Chris Cooper, ale i ostatní odehráli více než slušné party, až tedy samozřejmě na s obrovským náskokem absolutně nejhorší, nejnesnesitelnější a neodpornější herečku snad všech dob, Abigail Breslin. Každopádně tato herecká sestava drží tento film hodně vysoko, a kdyby se to třeba neslo po celou dobu v duchu zhruba dvacetiminutové stolovací scény při karu, tak by to byl tedy vážně velký mazec, jelikož tam se vážně všichni herecky trumfují, ale hlavně zde doslova proudí gejzír emocí a dramatického jiskření, což ovšem zbytku filmu bohužel chybí. Zápletka pak nepřináší nikterak výjimečný příběh, je to takové klasické rodinné hašteření, plné výčitek a vytahování kostlivců ze skříně, ovšem zároveň musím určitě ale i připustit, že to celé vyznívá vážně přesvědčivě a reálně, až tedy na úplný závěr, který na mě zapůsobil už až příliš přitažený za vlasy. Pozitivně mě ještě oslovila atmosféra, a naopak zarmoutilo pár vyložen hluchých míst, které zásadně narušovaly plynulost filmu. Jednodušeji řečeno, nebýt zkrátka všech těch přítomných skvělých herců, jednalo by se nejspíš o dost těžkopádnou a nevýraznou podívanou, díky nim ale stojí toto drama určitě za pozornost. ()

Tom:)

Film ve kterém se nic nestalo. Lidi se sjedou na jedno místo na pohřeb, pak se brutálně pohádají a pak zas odjedou domu. Mezitim si navzájem trochu zničí životy. Takže je to rodinné drama. Bůh masakru je skvělý film. A tohle se s ním nedá srovnat. Tady jsou všichni furt ožralý, zhulení nebo zfetovaní. A když už je někdo střízlivý, tak je to buď hysterický, nebo je to Benedict Cumberbatch. Must see pro všechny studenty psychologie - dají se na tom najít snad všechny patologické jevy, co existují. Jo a herecké výkony jsou na Oskara. Všechny. Ale každý zvlášť. Dohromady je to na mašli, jak všichni přehrávají, aby hráli líp než superhvězda vedle. ()

Seti

Barák plnej hysterickejch ženskejch, který na sebe imrvére šňafou, a když nešňafou na sebe, tak šňafou na všechny okolo. Nechápu ty jejich chlapy, že se všichni nezabili už dávno. Ne, tohle mě fakt nebavilo. ()

Michelle75

Vždycky jsem to s Meryl měla,tak,že buď mě leze na nervy a přehrává nebo naopak, nemá občas ve svém projevu konkurenci. Tady byla excelentní,uvěřitelná,úžasná. Kolik téhle ženské je,že umí být tak ironická? Sled událostí spojí nuceně nefungující rodinu na chvíli dohromady a to,co se při tom všem děje,je nářez,ale zároveň i očista. Každá z postav má co nabídnout,i když jen na pár okamžiků. Pro někoho pomalé tempo,pro mě však zklamání,když přichází konec.Kdo se nerad babrá ve vztazích,tak adie,pro ostatní lahůdka a Kings of Leon nakonec---wow. ()

odie

No velkej psychologickej nářez. Asi spíš opravdu pro holky...ale ne pro holky "princezny", ale pro holky, který ví, co to je bejt tvrdý, aby přežily. Film, kde je jasně patrné, že zlo se dědí a je ovšem jen na nás se rozhodnout, jaký život budeme žít. Jestli se necháme strhnout tím, jak se k nám život choval a pošleme zlo dál a nebo se nad to dokážeme povznést, odstřihnout a žít...ovšem někdo to radši vzdá, někdo to dokáže a někdo se nad tím ani nezamyslí. Miluju cynismus, mam ráda tuhle rovinu "humoru", kdy je to krutý, ale vlastně dost bizardně vtipný. Nad tím, co dokáže všechno Streep zahrát ale zůstává rozum stát. ()

klukluka

Ještě trochu a už by mi to přišlo možná až komický - takovýho na sobě měli sajrajtu, až už mi v uších vážně šustil papír. Ale bylo to fantasticky zrežírovaný a zahraný. A i když pořád trochu jako na divadle, tak jsem se nenudil. Aby taky jo, když s každou novou scénou přišla další jobovka. Líbilo se mi to a rozsekala mě ta první píseň od Kings of Leon pod závěrečnými titulky. Byl to drsnej film, smutnej, programově nehezkej, ale chytrej. Hodně mi evokoval Rodinnou oslavu /Festen/. Ta ze mě nevyprchala za 20 let od zhlédnutí. Tady to půjde rychleji, ale něco ve mně zůstane, tím jsem si docela jistej. ()

joshula

Myslím si, že tohle se děje prakticky v každé rodině. Nic co by vybočilo ze standardu dnešní doby včetně hereckých výkonů, bohužel. ()

farfalla

"August: Osage County" jsem viděla ve Stavovském divadle v Praze pod názvem "Srpen v zemi indiánů". Velmi se mi líbili herci i hra samotná. Ta černá komedie s jedovatým humorem, kde lidé na sebe křičí nebo se ptají a odpovídají jízlivými poznámkami, ale za tou tvrdostí je cítit láska, pochopení, prominutí, i hněv, že si nejsou tak blízcí, jak by si přáli. Samota, opuštění, ale i zvláštní pouto. Když jsem po prvních scénách poznala, že půjde o tuto hru, potěšila jsem se a čekala na ty souboje a emoce. Sam Shepherd dobře nastoupil, Meryl Streep ještě horší (teda herecky lepší!) a pak už nic. Pusté pole, na kterém září několik vlčích máků. Chris Cooper a Margo Martindale se snaží, ale vždy je utne náhlý střih. Ostatní vyplňují čas vyměřený režisérem. Všichni se zaměřili na erupce emocí, načasování hněvu, ale ta láska a něha v pozadí se do okének už nevešly. Jestli se podívat na tento film, tak jen kvůli skvělé Meryl Streep. ()

bloodline

BRILANTNÉ! Tento opojný pocit dokonalosti vo mne rezonoval ako dvanásť valec toho nadupaného Ferrari. Všetko stojí a padá na hereckých výkonoch a, ach bože, tie boli tak dokonalé a kompaktné. Každý mal svojich 5 minút slávy, ale to čo predvádzali dve kapitánky striedačiek tímov Streep a Roberts uchvacovalo každým záberom, dialógom, vetou, gestom... Nikdy v živote by som nevyslovil takú nemysliteľnú myšlienku, ale otvorene priznávam: "ÁNO Julia, ukazujem prstom na teba, ty si toho Oscara zaslúžiš a bude pre mňa sklamanie, ak ho dostane niekto iný, lebo práve tu a teraz si ma presvedčila, že vieš HRAŤ a nemohol som sa toho nabažiť!" Pani Streepová už nemusí dokazovať nič. Ona nehrala, ona tú postavu žila. A znova ma utvrdila v jednej veci. Ak sa táto pani herečka raz pominie, Hollywood príde o jedno L zo svojho názvu, to znamená o Legendu. Podľa mňa už má akadémia vo svojich confidential smerniciach samostatnú kategóriu Meryl Streep a sošky jej nerozdáva zámerne, lebo by si z nich mohla spraviť trpaslíkov na záhradke. Žánrovo a typologicky sú mi filmy ako August: Osage County srdcovo veľmi blízke. Keď sa k tomu pridá okrem spomínaných faktorov vyššie aj jemná hudba, jednoduché prostredie (ktoré nechá vyniknúť jednoduché charaktery), výborný scenár a pevnou, ale citlivou rukou vedená réžia, je na kultúrny a umelecký zážitok namiesená kvalitná zmes čiernej drámy ešte s čiernejším (skromným) humorom. Scéna s večerou (po našom karom) dokazuje hereckú profesorskosť na najvyššej úrovni. Na hodnotenie nepozerajte. Toto je úzkoprofilová a ťažko stráviteľná špecialita, ktorá nemá šancu byť pochopená na prvý pokus, ak vôbec. A na ten druhý pokus sa neuveriteľne teším! ()

macuzuz

Příběh jedné rodiny, která se díky nešťastné události po letech sešla u rodinného stolu. Jak rychle se sešli, tak rychle se rozešli. Jak rychle se začnete smát, tak rychle vás smích zase přejde. Skvělý příběh, skvělí herci. Dokud neuvidíte, nepochopíte. Určitě stojí za to shlédnout. ()

ti88na

Tieto typy filmov som nikdy príliš nevyhľadávala, a po jeho pozretí viem prečo. Vlastne jedinou motiváciou na jeho pozretie bol výskyt Benedicta Cumberbatcha. No bol to skutočne len výskyt a okrem toho, že sa tam tri razy zakoktal a niečo zaspieval, tam viac nepredviedol a vážne neviem pochopiť prečo na takúto úlohu pristúpil. Myslím, že je čas zbaliť kufre a z USA letieť prvým lietadlom do VB, ono ten Hollywood tiež nie je všetko. No ale vrátim sa späť k veci. Blízko od seba je len one woman show v podaní Maryl Streep s občasným príspevkom Julie Roberts. Film postavený na nekonečných kecoch o problémoch členov jednej kvázi obyčajnej americkej rodiny, ktoré ma asi od polovice prestali zaujímať. Konal sa len jeden zaujímavý zvrat, ktorý však v konečnom výsledku vyšiel naprázdno. Niektoré veci by mali zostať len na divadelných doskách. ()

Hanys_

Další vytahování kostlivců ze skříní na sjezdu velké rodiny. Vděčné to téma, kdy se hlavně scénarista může vyřádit na různých charakterech. Tady to odnesli chlapi (tzn že prim hrají ženské) a to je imho docela na škodu, protože toho hysterického ječení je chvilkama prostě moc. 5.5/10 ()

Ashar

Meryl Streepová byla tak perfektní, že mne jako Violet děsně štvala. Také jsem si říkal, co všechno za špínu ta rodina ještě na sebe vytáhne. ()

dopita

Spíše film zajímavej svým dějem, než cokoli jiného. Z hereckých výkonů nijak neuchcávám a celkové zpracování spíše nezajímavé až nudné. Občas se to pěkně vyhrotí a pak zas nuda. Šedej průměr. ()

kolemjdouc

pitva rodinných vztahů.Meryl Streep dostala prostor a náležitě ho využila.Dominantní matka tří dcer,na kterých se její dominance podepsala a ovlivnila celý jejich život.U mě dobrý. ()

Pat.Ko

August: Osage County je adaptáciou divadelnej hry, ktorá sa snaží preniesť komplexnú dynamiku rodiny na filmové plátno. Hoci film disponuje výnimočnými hereckými výkonmi od Meryl Streep a Julie Roberts, jeho príbeh sa môže zdať nesúvislý a preplnený konfliktmi. Napriek snahe vytvoriť hlboký portrét rodinných vzťahov, môže sa zdať, že film nenaplnil svoj potenciál. Niektoré postavy a dejové línie môžu byť zbytočne komplikované, čo môže mať za následok stratu záujmu u diváka. Tento film môže byť zaujímavý pre tých, ktorí majú radi intenzívne rodinné drámy, ale nakoniec môže zanechať pocit, že film sa mohol viac ponoriť do hĺbky a súdržnosti, aby oslovil širší okruh divákov. ()

The Last of Us nabírá herního skladatele

The Last of Us nabírá herního skladatele